Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Dc Spiegel van de week Weekagenda Z)e dMacs otiduwity. No. 148 Vrijdag 9 April 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Niet wat wij krijgen, maar wat wij geven, bepaalt de waarde van ons leven. Officieële Mededelingen Ijk en Herijk. Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemene kennis, dat de ijk en herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der openbare lagere school aan de brug en wel als volgt A. B. C. op 16 April a.s. van 13 ~-16 uur. D t.m. M op 19 April a.s. van 9-12 en 1316 uur. N tot Z op 20 April a.s. van 9 12 en 13—16 uur. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat 1. de maten, gewichten en meet werktuigen schoon, droog, en roest vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden ijzeren maten van binnen en van buiten ge verfd dienen te zijn, koperen gewich ten afwassen en ook de gaten ge reinigd ijzeren gewichten niet ge potlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie 2. de maten, gewichten en meet werktuigen voor 1 October 1948 ge stempeld moeten zijn met de letter r en dat er, bij verzuim of verhin dering om van de zitting gebruik te maken,nog gelegenheid bestaat maten, gewichten en meetwerktuigen te laten herijken aan het ijkkantoor te Rot terdam op elke Dinsdag en Vrijdag (feestdagen uitgezonderd) van 9—12 en 14—17 uur; 3. de maten, gewichten en meet werktuigen, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden terug gebracht 4. dat ten bate van 's Rijks schat kist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 5. de milligram gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten an ders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeen komende met de som van 20 cent voor elk gewicht moet zijn ingeslo ten. Dit bedrag kan ook op post rekening no. 115960 van Ijkkantoor Rotterdam worden gestort.). Aan de boeren en Tuinders. Sedert 1 Januari 1947 zijn boeren en tuinders verplicht de in hun be drijf in gebruik zijnde maten en gewichten aan herkeuring te onder werpen. Zij moeten dus op de in de publicatie vermelde dagen ver schijnen. Waddinxveen, 8 April 1948. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, De burgemeester, A. WARNAAR Jz. De Secretaris, H. JENNÉ. Bestrijding Coloradekever. De Plantenziektekundige dienst deelt nogmaals mede In het gehele land zullen alle met aardappelen beteelde percelen ten minste tweemaal met een insecten- dodend middel moeten worden be handeld. Deze behandeling vindebij voorkeur plaats met Calciumarsenaat of een DDT spuit of DDT stuif- middel. Waar zou een goed-geredigeerde Nederlandse krant zijn binnenlands weekoverzicht anders mee beginnen dan met een zucht van verlicht in „het Marshall-plan is er door"? ZoiJden wij ons zulk een zuchtje niet mogen permiteren, als onze mi nister van financiën dat zelfde geluid van de radio aan belastingbetalend Nederland deed horen Al is het dan zo, dat wij niet mo gen menen, er nu „te zijn" de onhoudbaar zware schuldenlast, die het Huis van Staat drukte, kan „met medewerking van een ieder" bij de gratie van de Amerikaanse hulp langzaam maar zeker worden afge wend. Zes milliard dollar stelde Amerika in totaal ter beschikking en naar ver houding „pikken wij daar ons graantje van mee". Dit graantje zal ons ech ter in staat stellen, voort te gaan met de import der artikelen waar wij (nog) onmogelijk buiten kunnen. Zouden wij deze import-voor-de- export derven, dan zou binnen af zienbare tijd ons levenspeil terug vallen tot dat van bijv. '43 Op financieel terrein kan de strijd voor de verdere opbouw, dank zij dit, vierjarenplan weer met kracht worden voortgezet. Bedenken wij echter, het kan niet vaak genoeg worden herhaald, dat alle hulp van buiten, plus de krachtigste figuren aan het roer in Den Haag tot niets kunnen voeren, wanneer niet elke Nederlander zijn plaats indeze kent en inneemt. Nu wij toch over geldzaken spre ken de Utrechtse P.R.A.-recher- cheurs, die zich voor het lichter- maken van collaboratie-gevallen dui- zende guldens lieten betalen, gingen gelukkig achter slot en grendel. Het is bedroevend, dat drie jaar na onze bevrijding nog steeds dergelijke hyena's de naam van onze Neder landse zaak afbreuk kunnen doen. Moge de rechter hard toeslaan Wellicht kunnen zij een voorbeeld nemen aan Mr. Zaaijer, die in het proces-Rauter niet naar zijn gevoe lens liet raden, die hij koestert ten aanzien van hen, die Nederland naar de ondergang voerden. De beslissing in dit grote proces kan nog wel tot eind van deze Er viel een pak van ons hart toen j.l. Maandag het bericht afkwam dat het Marshall-plan in werking was getreden. Voor enige jaren is nu ons voedsel- en verbruikspakket gewaar borgd en kan Nederland de grond stoffen en machinerieën betrekken, noodzakelijk voor wederopbouw van het land en herstel van de uitvoer. Het is niet juist ons nu maar geheel op de toebedeelde dollars te verla ten. Integendeelnu meer dan ooit vraagt het land energiek aanpakken, durf en volharding. De dollar-hulp is er niet om (tijdelijk) meer tabak, suiker of textiel te brengenzij dient in de eerste plaats tot opvoering van de industrie. Zonder op volle kracht werkende industrie, geen export van betekenis, met als gevolg ieder jaar weer een nadelig sluitende betalings balans, en de daaraan verbonden verkoop van dollarbezit en grond. maand op zich laten wachten. Waar wij niet op kunnen wachten is „de spontane medewerking" van het auto-rijdende publiek om op de benzine te bezuinigen. Een dringende oproep daartoe werd van regerings zijde gelanceerd. Te hopen is, dat dit experiment tot een goed einde wordt gebracht. Geen einde echter zonder begin. Het begin voor de verkiezingscam pagne der politieke partijen is er reeds en meer en meer zien wij de opwekkingen tot het bezoeken van politieke vergaderingen verschijnen. De juiste datum van de stembusslag is nog niet bekend, doch vermoe delijk zullen wij onze verantwoor delijke taak in Juni of Juli moeten verrichten. Intussen doet de „oude regering haar best. de zaken tot een goede oplossing te brengen. Oud-minister Neher weer naar Indonesië vertrok ken, wil er trachten namens onze regering een aantal basis-stellingen te ontwerpen om tot de inrichting te komen van een Nederlands-Indo nesische Republiek; Mocht het binnenkort tot een Ronde Tafelconferentie komen, dan zou dat wat ons betreft, aanleiding mogen zijn voor een bloementen toonstelling, als te Amsterdam ge houden en waarover wij verleden week reeds schreven. Meer dan 2oo.ooo bezoekers zagen deze kant van Holland op z'nbest. Aan een ander kantje van „Hol land op z'n best" wordt bij de firma Dekker en Heinen te Apeldoorn met elan gewerkt. Men neemt daar proe ven meteen„eier-conserveermachine". Met deze machine kunnen 9ooo eitjes per uur worden geconserveerd. Een primeur voor Europa, waar mede wij op de exportmarkt een knappe voorsprong kunnen behalen. Over markt gesproken. De gouden wereldmarkt te Utrecht verheugt zich weer in een druk bezoek, of het za kendoen hieraan evenredig zal zijn? H. M. de Koningin bracht Woens dag een bezoek aan de beurs aan de Croeselaan. En tenslotte, na veel geschrijf en gepraat, Rotterdam zal een eigen vliegveld krijgen, dus naast Schiphol in de toekomst Schieveen. wat tenslotte naar een totale verar ming van het land zou voeren. Daar om eist de ons geboden hulp ener giek aanpakken van het grote werk dat voor ons ligt, het werk van wederopbouw en herstel. Minister Lieftinck is er zich van bewust dat het niet bij een beroep op onze nationale plichten kan blij ven. Er moet meer bij komen. Daar om heeft hij bij zijn actie tot opvoe ring van de industrie het gezonde egoïsme ingeschakeld. Wat is n.l. het geval Tot dusverre moest een fabrikant, hoeveel exportgoederen hij ook produceerde, voor elke import ten behoeve van zijn bedrijf bij de officieële instanties voor deviezen aankloppen. Dit gaf vaak een matig animo om vrijwillig de export-pro ductie omhoog te brengen. Minister Lieftinck heeft thans toegezegd dit te veranderen. In de toekomst zal een Maandag 12 April Filmlezing Lezingen-comité Woensdag 14 April Uitvoering Meisjeskoor Donderdag 15 April Avond ten bate militairen Donderdag 15 April Ledenvergadering Ziekenzorg Zaterdag 10 April Gezellige middag Ouden van dagen vast percentage van de door export verkregen deviezen, aan de betrokken fabrikanten ter beschikking worden gesteld. Hierdoor verkrijgt deze een rechtstreeks belang bij productiever hoging, een omstandigheid die onze deviezen-ositie slechts ten goede zal komen- Hoe nodig dit is blijkt wel hier uit, dat over het afgelopen jaar onze betalingsbalans met een nadelig sal do van niet minder dan één milliard gulden sloot. Zonder exportverho ging en zonder hulp zou dit jaar zeer stellig eenzelfde deficit hebben laten zien. Aangezien practisch geen cre- dieten in bet buitenland beschikbaar waren moest dit nadeel aangezuiverd worden uit onze vorderingen op het buitenland, wat o.m. tot de felbe- streden, gedwongen verkoop van Amerikaans effectenbezit heeft geleid. Het is duidelijk dat een dergelijke maatregel slechts éénmaal kan wor den toegepast. Wij mogen dan ook diep verheugd zijn dat het Marshall program ons thans de gelegenheid biedt een evenwicht te scheppen in de betalingsbalans, welke zonder die hulp ons op den duur zeker voor een nationaal bankroet zou hebben geplaatst. Is dit verheugend, niet minder hoopvol zijn de tekenen, die wijzen op een spoedige gezonde begroting van 's Rijks uitgaven en inkomsten in het binnenland. Twee factoren hebben hiertoe bijgedragen. Daar is allereerst de aanzienlijk grotere op brengst der ondernemerswinst-belas ting. De eerste twee maanden van 1948 hebben voor deze post reeds ruim 400 millioen gulden opgebracht, zijnde 100 millioen meer dan de aanvankelijke raming. Ten tweede is daar de aanzienlijke verhoging der Indische exporten, gepaard met een sterke stijging der prijzen van deze producten op de wereldmarkt. Nu van overheidswege de mogelijkheid geschapen is Indische winsten naar het moederland over te maken, is ook hier een sterker prikkel tot deel name in Indische bedrijven, hetgeen o.m. gebleken is uit de vaste stem ming ter beurze van Indische fondsen. Zo zien we in Nederland alle fac toren voor een gunstige ontwikkeling aanwezig. Binnenlands, uitzicht op een sluitende begroting; internationaal, zekerheid van een gunstige betalings balans voor tenminste enige jaren. Of dit in de toekomst zo zal blijven hangt af van onze eigen krachtsin spanning. Meer dan ooit is thans het parool Productie, productie, productie 11 Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden1 zilverbon ad f 1. 1 damesportemonnaie, 1 grijze cein tuur, 1 witte muts, 1 couponboekje, 1 binnenband, 1 roodharige hond, 1 rode ceintuur, 1 kinderportemonnaie, Verloren1 polshorloge, 1 bruine ceintuur, Maar nu de handen uit de mouwen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1