Weekblad voor Waddinxveen 4F De Spiefrd van de week Verschijnt elke Vrijdag Weekagenda No. 149 Vrijdag 16 April 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter t Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. In tegenstelling tot het gebeuren in het buitenland mogen wij er ons binnen onze grenzen over verheugen weinig opzienbarende feiten te kun nen constateren. Althans voor zo ver het betreft absoluut nieuwe gebeurtenissen. Het proces tegen de kerels, die de uit voerders van de brand in het Bevol kingsregister te Amsterdam bij de bezetters aanbrachten, heeft hoewel geen feit dat voor de toekomst grote bijzonderheden in zich kan bergen, allerwegen de aandacht getrokken. Een met veel moed en goede voor bereiding ten uitvoer gebrachte be langrijke tegenaanval van de illega liteit op een der meest urgente apa- raten waarvan de Duitsers zich bij hun deportatie bedienden, kwam tij dens dit proces tegen de verraders weer in al zijn heroiek voor het fo rum van ons volk te staan. De geëiste straffen gaan respectie velijk van doodstraf tot drie jaar onder aftrek van voorarrest. Dat de illegaliteit in zijn huidige legaal verband geen dood lichaam is, bewees de Raad van Verzet, door de onder zijn auspiciën staande ver enigingen voor te stellen haar statu ten in die zin te wijzigen, dat geen leden worden toegelaten of gehand haafd, die „in welke vorm ook po sitieve voorstanders zijn van enigerlei dictatuur, hetzij van fascistische, het zij van z.g. volksdemocratische of anders inslag". Deze bondigheid in publicatie zal de Raad van Verzet stellig niet ge makkelijk zijn gevallen. Daarom kun nen wij haar des te meer waarderen. Halfslachtig kunnen wij in ons binnenlands bestel op geen enkel terrein gebruiken en het bederfwe rende mes moet desnoods in het vlees van ons volksleven worden gezet. De nieuwe minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, Mr. in 't Veld, heeft er blijk van gegeven in zijn nog maar korte ambtsperiode eveneens van een dergelijke „pak aan-geest te zijn bezield. Hoewel het volume van woning bouw in 1948 nog sléchts 3o.ooo woningen kan bevatten er moeten dit jaar nog andere gebouwen wor den geconstrueerd in 1949 stelt de minister zich voor het reeds tot 37.5oo huisjes te kunnen brengen Heel belangrijk is, dat de kwali teit der te bouwen woningen niet zal dalen, hoe aantrekkelijk dit op zichzelf voor de regering ook zou zijn, met het oog op de aanzienlijk lagere kostprijzen, Dat kosten voor de baten uitgaan wilde de stad Utrecht graag openlijk toegeven, gezien het feestkleed, waarin de vroede vaderen de oude Domstad ter gelegenheid „der jubi- leuw Jaarbeurs" hadden doen steken. Utrecht had er waarempel iets dar tels door gekregen en dat wil wat zeggen Zoveel dartelheid kon Utrecht echter niet opbrengen, dat de kopers en daar gaat het bij een Jaar beurs toch in de eerste'instantie om óök wilden komen. Vele stand houders gaan jammer genoeg minder voldaan naar huis. Initiatief om door middel van fleu righeid kijkers en kopers tot zich te trekken leggen overigens in broeder lijke samenwerking „de bollendorpen" op werkelijk schitterende manier aan de dag. Hillegom, Lisse en Sassen- heim organiseren voor Zaterdag 17 April een bloemencorso door de drie dorpen. De opzet is dit feest van nu af jaarlijks te houden op een wijze, die dergelijke buitenlandse gebeurte nissen in de schaduw stelt En nu we dan toch in de feest stemming zijn, mogen wij misschien gelijk de aandacht bepalen bij het jubileum van onze Nationale Kunst tempel bij uitnemendheid, het Con certgebouw te Amsterdam, dat 11 April zijn 6o-jarig bestaan "herdacht. De viering van dit uiterst gedenk waardige feit zal eerst in Mei van. dit jaar geschieden met een reeks van zeer bijzondere concerten. Van geheel andere aard, maar nog verheugender is de door de Neder landse delegatie bij „de besprekingen in Indonesië" uitgesproken hoop, dat voor Juni van dit jaar overeenstem ming zal zijn bereikt over de prin cipes der politieke overeenkomst. Al begrijpen wij dat velen bij het lezen hiervan een „eindelijk" niet of nauwelijks kunnen onderdrukken, toch zal het ontzaggelijke waarde blijken te bezitten voor geheel ons Verenigd Koninkrijk, als ten aanzien van de Gordel van Smaragd defini tief de vlag kan worden uitgestoken. Minder verheugend is het feit dat Djocja op zo'n schunnige wijze de Nederlandse deligatie heeft verwel komd. Vele vlaggen in Nederland wap perden Zondag 11 April ter ere van het tienjarig bestaan van Pater Henri de Greeve's „Bond zonder naam". Deze sociaal denkende en voelende mens heeft door zijn dynamische daden en woorden de afgelopen jaren vele kloven overbrugd en won den geheeld door eenvoudige liefde tot de naaste. Werk ten dienste der gemeen schap verrichtte eveneens Prof. dr. J. Jongbloed te Utrecht met zijn proefnemingen op het terrein van hart- en long-operaties. Door middel van een „kunsthart" of „kunstlong" kan behandeling der eigen kostbare organen geschieden. „De Medische wereld" heeft met belangstelling ken nis genomen van de bereikte resul taten. In Moskou en dit is geen fees telijk slot verloor dr. Euwe we derom. Hopelijk ziet onze schaak meester kans althans de eer volko men te redden. verzoek vergoeding van de kosten van de leraar in lichamelijke oefe ning aan de U.L.O-school over 1947. De salarisverordening voor amb tenaren en werklieden kwamen op nieuw aan de orde en werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, hoewel door de heer Venema op voorzichtigheid werd aangedrongen bij het indelen van ambtenaren in bepaalde groepen met het oog op de consequenties bij de definitieve herziening die te wachten is. Het voornaamste punt van de agenda was het verzoek van de ge meente Gouda aan de Kroon om „grenswijziging", hetwelk de raad voor advies is overgelegd. Burgemeester en Wethouders heb ben met zeer sterk gedocumenteerde argumenten de raad voorgesteld op dit verzoek afwijzend te adviseren. De desbetreffende stukken zullen geheel in ons blad worden opgenomen. Officieële Mededelingen Spreekuur. De Burgemeester is verhinderd Vrijdag 23 April a.s. spreekuur te houden. In plaats hiervan zal er spreekuur zijn op Zaterdag 24 April 1948 van 11.—. tot 12uur. Gevonden en verloren voorwerpen. VERLOREN 1 p. br. 1. handschoenen, 1 bi. en 1 zw- vulpen, 1 bl. ceintuur, 1 textielk, 1 damesportemonaie- GEVONDEN: 2 vulp, 1 zilverbon fl- KOMEN AANLOPEN 1 br. langharige hond. Gemeenteraadsvergadering. Dinsdagavond vergaderde de Raafl dezer gemeente. De burgemeester sprak er zijn blijdschap en dankbaar heid over uit, dat in deze gemeente gelukkig geen maatregelen zijn te treffen tegen vertegenwoordigers van groepen, die handelen naar instruc ties uit het buitenland en niet in de eerste plaats Nederlanders zijn. Zulks naar aanleiding van het manifest van het C.N.V., dat ook het ge meentebestuur bereikte. De Vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs ontving op haar MOTIE aangenomen tegen houding der gemeente Gouda. Ingediend door de heer Venema. De raad der gemeente Waddinx veen, vernomen hebbende, dat de gemeente Gouda op het grondgebied van Waddinxveen, zonder daartoe van het gemeentebestuur van Wad dinxveen toestemming te hebben ge vraagd of verkregen, bij de in het betrokken gebied woonachtig inwo ners een enquete heeft doen houden Protesteert met klem tegen deze zeer onbehoorlijke wijze van optre den van het gemeentebestuur van Gouda en besluit deze motie ter kennis te brengen van Ged- Staten, de gemeente Gouda en de mede bij de grenswijziging betrokken gemeen ten en de pers. Deze motie werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen Nieuws uit onze woonplaats De Bond van Plattelandsvrou wen, alhier, gaf vorige week Zater dag een gezellige middag voor de ouden van dagen in de lunchroom van de Water. Voor deze middag bestond van de zijde der oudjes veel belangstelling. Zij die niet op eigen gelegenheid konden komen, werden met daartoe beschikbaar gestelde auto's aan huis afgehaald. De zaal was voor dit doel eenigs- zins feestelijk aangekleed. Na ope ning der samenkomst door de pres. gaf het toneelgezelschap „Voor elck wat wils" een toneelstuk ten beste „Als Ma aan de touwtjes trekt". Het was de oudjes aan te zien, dat ze genoten, ze schaterden van de lach. In de pauze werden ver schillende versnaperingen aangebo den. Met een gratis „altijd prijs" verloting werd de feestmiddag be sloten. De heer Kersbergen dankte namens de oudjes voor het gebodene. De organiserende vereen, wil van deze gelegenheid gebruik maken allen, die deze middag deden slagen, o.a. fabrikanten en winkeliers/be nevens zij die hun auto beschikbaar stelden, hiervoor hartelijk te danken. Het gemeentebestuur heeft dezer dagen bericht ontvangen van het Provinciaal bureau voor Volks huisvesting en Wederopbouw, dat kan worden overgegaan tot aanbe steding van een tweede complex van 31 arbeiderswoningen aan de Pru nusstraat Ieplaan, en Meidoornstraat door de Woningbouwvereniging,, Wad dinxveen" en onder architectuur van den heer W. Verschoor te Rijswijk. De aanbesteding heeft onderhands plaats gehad waarbij de firma M.H. Verzijden, alhier, de laagste inschrij ver was. De gunning kan pas plaats hebben ^na goedkeuring vanDen Haag. Maandag 19 April Openbare vergadering A-R. Kiesvereniging Donderdag 22 April Ledenvergadering Kath. Middenstand Dinsdag 27 April Ledenvergadering „Groene Kruis" De woningen zijn in grote trekken gelijk aan de thans gebouwde. Grote gezinswoningen zijn in dit plan niet opgenomen. Inmiddels is ook goedkeuringjver- leend aan het door de architect Stuurman alhier ingediende schets- plan voor 67 arbeiderswoningen aan de Sniepweg. Het is nog niet be kend wanneer deze woningen tot uit voering kunnen worden gebracht. Tot besluit van het winter- programma gaf ^het lezingen-comité Maandagavond een filmlezing, ge houden door Mr. Drs. Regout, over „Zwerftochten langs de keerkrin gen". Het steeds groter wordend aan tal bezoekers van deze lezingen be wijst wel dat deze in dé smaak van het publiek vallen. Vooral voor deze laatste lezing was grote belangstel ling. - En geen wonder. - Wie wil niet eens iets meer weten van dat donkere Afrika, dat land van dwergen, reuzen, zwarten en bruinen. Vol verwachting toog men ook Centrum waarts, in de wetenschap dat er iets interessants te horen en te zien zou zijn. Dat er echter zoveel genot zou worden geboden, had niemand dur ven vermoeden. Een lezing op zo vlotte wjjze voorgedragen, als spreker deed, waarbij een film van onge dachte kleurenpracht, kon niet an ders dan de aanwezigen onder beko ring, we zouden haast zeggen, onder betovering brengen, zo dat zelfs een uitroep bij het eind „wat jammer" niet misplaatst was. Vanuit Maastricht, per auto via België, Frankrijk, Algiers, dwars door de eindeloze Sahara, duizenden kilometers ver, naar de binnenlanden van Afrika met als einddoel d^. Bel gische Congo. Een reeks belevenis sen, bezoeken, wederwaardigheden, al vertellende voorgedragen, deden de hoorders zich wanen, mee op reis te zijn en mee te genieten van al die pracht, maar ook aanschouwers van het primitieve dier volkstammen en de groeiende ontwikkeling van som mige gecultiveerde streken. Deze streken zo rijk aan delfstoffen, kun nen bij een vooruitstrevend koloniaal beheer, aan de bezitters, in dit geval» België", van groot voordeel zijn. De belangstelling steeg naarmate de film beelden te zien gaf van fan tastische kleurenpracht, en een we reld deed opengaan van ongekende schoonheid, maar ook van mysteri euze geheimenissen. Een lezing welke zonder van de voorgaande ook maar iets af te dingen, gerekend mag worden tot een van de beste die wij bijwoonden en eèn groots besluit vormden van dit seizoen. De heer F. van der Klauw, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen alhier, is bevorderd tot le ploegbaas aan de lijn GoudaDen Haag. De firma Joh. Zwijgers, slagerij alhier, verwierf op de Intern. Sla- gersvakwedstrijd met 3 inzendingen fijne vleeswaren, een eerste en twee tweede prijzen. Hieraan namen -deel vakgenoten uit Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, Frankrijk, België, De nemarken, Noorwegen en Nederland. De opbrengst van de collecte voor het misdeelde kind bedroeg ruim f 200. Onze plaatsgenoot, de heer G. van Dort Kroon, slaagde voor het eindexamen Rijks Winterlandbouw- school. De personeel-toneelvereniging van de Carrosseriefabriek „Verheul" zal a.s. Woensdag een toneel-avond geven in de Schouwburg te Gouda, uitsluitend voor het personeel dezer fabriek en genodigden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1