Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Z)e Sipieqd van de week Stichting, 1990-1995. Weekagenda No. 150 Vrijdag 23 April 1948 ie Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimetèr Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Deze week mochten wij een aan tal voorname gasten ontvangen. Ijfa- tionaal gesproken was het een feest- week Mevrouw Roosevelt kwam Maan dag j.l. in ons land en gaarne willen wij deze grote vrouw de hulde bren gen die haar en in haar de onver getelijke leider wijlen president Roo- seveld ook en juist van de zijde van ons Nederlandse volk toekomt. De ontvangst geschiedde in Huis ten Bosch door H. K. H. Prinses Juliana waarna de hoge vrouwe zich met de kroonprinses naar de Ridder zaal begaf, waar zij in ongedwon gen sfeer door autoriteiten en depu taties uit de burgerij werd gehuldigd. In haar beantwoordingsspeech ver zekerde de ontroerde presidents-we- duwe met klem," dat het plan-Mars hall in tegenstelling tot beweringen van „zekere zijde" geen Amerikaanse zelfzucht beoogt. H.M. de Koningin verleende wijlen president Roosevelt een Militaire Willemsorde als bewijs van erkenning der ons land in de oorlog bewezen diensten. Behalve de genoemde „kroongast" hebben wij „nog meer gasten" te verwelkomen, gouverneur Brons van Suriname en zijn collega, dr. Kasteel van Curasao. Beide gouverneursbe- zoeken zijn te zien als een bewijs der toenemende versteviging der ban den tussen de West en Nederland. En nog zijn wij niet aan het einde der gastenlijst. De prijswinnaars van de door de Engelse scholen uitgeschre ven Hollandsebloemenweek-wedstrijd zijn hun gewonnen prijs een reisje naar en verblijf in „het bloemenland aan de Zuiderzee" aan het realiseren. Honderd Engelse kinderen zijn deze week te gast in Noordwijk een ge lijk aantal zal komende week volgen. Verder: op uitnodiging van de chef van de generale staf, luit. ge neraal Kruis, vertoeft zijn Franse collega, commandant der Franse be zettingstroepen in Duitsland, gene-; raai Joseph Pierre Kooning temidden der Nederlandse militairen. Als laatste gasten ja, er komt nog een eind de reeks begroe ten wij de handelsvertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg, die met hun Neder landse collega in Den Haag confe reren over versteviging der bestaande en aanboring van nieuwe handels relaties tussen de West-Europese landen. Even willen wij na al die ont vangsten er ter schakering „een af scheid" aan toevoegendr. Louwes ging heen als adviseur bij de land- bouwcommissie van de Verenigde Naties. Deze bekwame landbouw kundige zal nu zijn functie bij het Departement weer opnemen. Van welk een good will getuigde de geestdrift, waarmede tal van Bel gen koning Leopold bij zijn aan komst en doorreis naar Zwitserland begroette en begeleidde. Politiecordons werden doorbroken, verkeersopstop pingen veroorzaakt en een koning met zijn gezin tot blijdschap gestemd. Voor ons gaf reden tot blijdschap de opening der conferentie tussen de delegatie de Indonesische Republiek en de delegatie der Ned. Indische regering te Djocja. Dit te meer na het uiterst laakbare incident, veroor zaakt door een groep Indonesische heethoofden bij aankomst der Ned. Indische onderhandelaars in de Re publikeinse hoofdstad. Het eerste ter tafel gekomen agenda puntopheffing gedurende het be stand der invoerbeperkingen, zal al leen al vele uren confereren inhou den, alvorens een oplossing is ge vonden. Hoofdzaak is de van beide kanten uitgesproken wil om te slagen. Hoe gaarne wij ons overzicht ook in deze zonnige stijl willen voort zetten, er moet „een tragische slag schaduw" doorheenvallenop het troepentransportschip „Volendam" onderweg naar Nederland, doet zich een epidemie voor. Een soort acute darmstoornis heeft onder de kinderen der repatriërenden vele slachtoffers gemaakt. Het verplegend personeel aan boord is verstekt en geneesmid delen per K.L.M. verzonden. In het proces tegen de ras-verrader Van der Waals wordt een tipje op gelicht van de rouw-sluier die deze minderwaardige Duitsland-satelliet gedurende de oorlog over illegale kringen het vallen. Bij de getuige- verhoren moest de parketwacht dit gewetenloze individu tegen de we duwen van vermoorde slachtoffers in bescherming nemen De schaduwen van deze week...,. Donderdagmiddag is te Wezep de oud-G,G. van Ned. Indië, Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum ten grave gedragen. Eindigen wij met verheugend nieuws: Dr. E.uwe won in Moskou tegen Smyslow. In aansluiting hierop door het vroege voorjaar in ons landje deze week èèn grote bloementuin. Bongerds en tulpen staan, in volle bloei. huldeblijk H.M. de Koningin Als Presidente van het plaatselijk comité, is het mij een groot genoe gen, thans het resultaat te kunnen mededelen van onze inzameling voor het huldeblijk der Nederlandse vrou we aan onze geliefde Koningin. Er werden in totaal 1215 handte keningen geplaatst, en deze geefsters brachten f 969.45 bijeen. Dit is een, prachtig resultaat, en ik wil graag aan alle geefsters mijn warme dank betuigen. Inzonderheid dank ik de dames die mij bij dit werk hebben willen helpen, waardoor dit mooie bedrag kon worden bereikt. S. WARNAAR—BAKKER Niets zou ons liever zijn, dan nooit meer openbare inzamelingen te houden. Dat zou kunnen, als voldoende Nederlanders zich tot een vaste bij drage verbonden enzich daar aan hielden. In werkelijkheid gaat het zo In de laatste 9 maanden van 1947 bood de Stichting 1940—1945 via incassoinstell. (banken enz. 117.000 contributiekwitanties aan, tot een bedrag van 365.000 gulden. 53.000 stuks (bedrag 172.000 gld.) kwamen onbetaald retour Ter illustratie van de onverschil ligheid waarmee sommige mensen hun plicht terzijde menen te kunnen schuiven, moge onderstaande aan haling dienen „Bij dit schrijven bericht ik U, alsdat ik vanaf heden bedankt voor de Stichting 1940—1945. 'k Heb al zo veel dingetjes waar ik iedere maand aan moet betalen. Het is op het ogenblik toch ook geen tijd meer. dat het geld uit de zak komt rollen. Ik ga van mijn standpunt uit, laat nu maar weer eens een ander voor mij betalen. Hopende dat U mij het niet kwa lijk neemt dat ik er mee uitschei". Eén vraag, die dagelijks gesteld wordt, mogen wij hier misschien be antwoorden, al moest het antwoord eigenlijk van de daken geschreeuwd worden Waarom heeft de Stichting 1940— 1945 geld van particulieren nodig Is de verzorging van de slachtof fers van het verzet geen plicht van de Staat Vooropgesteld zij, dat de Staat meebetaalt, in zeer aanzienlij ke mate. Echter a. te allen tijde zullen wettelijke regeling grensgevallen en buiten beentjes kennen, die zich niet in 'n ambtelijk keurslijf laten persen. Ook voor die gevallen moet de Stichting klaar staan. b. Speciaal de opvoeding van kin deren van hen, die vielen, vraagt een grote mate van soepelheid en vrijheid voor de verzorger, die de Staat ziehzelf niet kan geven, die zich ook niet wette lijk laat vastleggen, doch die het particulier orgaan met een warm hart zal weten te vinden. c. te gemakkelijk wordt de verant woording, die elk Nederlander persoonlijk voor de nabestaande van de gefusilleerden draagt op de Staat afgeschoven. Wil men waarlijk zo graag van boven af als belasting geheven hebben, wat toch waarlijk in de eerste plaats uit persoonlijke overtuiging geofferd dient te wor den, of is hier ook een zekere gemakzucht in het spel „Door samenwerking van over heidszorg en het in de Stichting 1940—1945 gebundelde particuliere initiatief kan rechtvaardige verzor ging verwezenlijkt worden van hen, die zich door daad of houding te gen de Duitse bezetter hebben te- weergesteld en daarvan slachtoffers zijn geworden, zomede van hun ge zinnen en nabestaanden." 1. Werven van nieuwe contribu anten, tot onze collecten kunnen stoppen. Nu zijn er 100.000. We menen minstens 300.000 te moeten tel len. alvorens dat doel is bereikt. Dit zal niet alleen in Mei, maar in heel 1948 gebéuren. 2. In de Meidagen, wanneer wij onze bevrijding herdenken, van iedere Nederlander een gift vra gen. Een uur arbeidsinkomen kan voldoende zijn. Onze vraag is „Geef een uur van uw werk, voor hen die alles gaven". Wij vragen dat aan de arbeiders in de bedrijven, maar ook aan doktoren en bankiers, aan ieder. Wie God zijn vader noemt, zegt broeder tot zijn naaste. Nieuws uit onze woonplaats Voor een geheel uitverkochte zaal werd vorige week Donderdag opgevoerd „De zoon van Berkenhoff". Met grote spanning volgden de aan wezigen het spel, welk door de spe lers met gevoel gespeeld werd. Een daverend applaus was hun beloning. Door de Boskoopse'Mandoline club werden een achttal nummers ver dienstelijk ten gehore gebracht, ter wijl mej. Blanken enkele pianonum mers ten beste gaf. Het batig saldo van deze avond, ruim f 230,- is be- Zaterdag 24 April Avond ten bate van militairen Dinsdag 27 April Ledenvergadering „Groene Kruis" Vrijdag 30 April Buurtvereniging „Oranje Trouw" Kinderfeest Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden1 padvindersriem 1 bruine herenschoen, 1 veldmuts. Verloren1 zilveren vulpotlood, 2 vulpennen, 1 nieuwe manchesterbroek 1 bruine' portemonnaie met inhoud. 1 zijden tasje. stemd voor lectuur voorziening voor het militair hospitaal „Oog en al" te Utrecht. Voor öe vele teleurgestelden zal morgen Zaterdag nog een opvoering gegeven worden en nu in Lunchroom van de Water. Men zie hieromtrent de advertentie in dit nummer, Een drietal inwoners onzer ge meente werden gearresteerd in ver band met clandestien slachten. In de ledenvergadering van de A.R. kiesvereniging op 19 dezer werd o.a. medegedeeld, dat de heer Mr. J. A. de Wilde op de vooravond van de a.s. stemdag hier in openbare ver gadering een politieke rede hoopt te houden. Alvorens tot stemming over de candidatenljjst voor de e.k. Tweede Kamer-verkiezing werd overgegaan, bleek de vergadering eenparig van mening, dat in het bijzonder de heer Mr. de Wilde zich niet had moeten terugtrekken en tevens, dat het Cen traal Comité" in geen geval daarin had mogen berusten. Alleen uit tijd nood i.v.m. het door het C.C. vast gestelde tijdschema voor de verkie zingswerkzaamheden, werd ervan af gezien om in deze phase vandecan- didaatstelling een actie over het ge hele land te voeren, om alsnog te bereiken dat de heer Mr. de Wilde de hem toekomende plaats op de candidatenlijst weer zal innemen, Het bestuur zal zich echter nader beraden over de wijze waarop dit doel het best kan worden nagestreefd. Als no. 1 op de landelijke lijst werd vervolgens de heer J. Schouten ge kozen, terwijl onze burgemeester, de heer A. Warnear, no. 1 werd op de speciale kieskringlijst. Na de pauze leidde de heer Gosker, adj. secr. van het C.C. in een zeer goede rede ons Program van Actie 1948 in, en gaf hij een uitvoerige en bjjzonder verhelderende beantwoor ding van de desbetreffende vragen en opmerkingen. Wij maken onze lezers attend op de advertentie in dit nummer van „Concordia- waarin de trekking van de verloting wordt bekend gemaakt Zaterdag hield de P. V. „de Zwaluw, een wedvlucht vanaf Dor drecht. De duiven werden gelost 2 uur. Aankomst eerste duif 2.19, laatste duif 2.30. De prijzen werden als volet behaald L. W. Versluis. 2, 3, 4, 6, 9, 12, 16, 21, 25, 31. Abr. de Bruin, 1, 8, 33 d' La Grand, 5, 18, 23, 34, 35. A. de Witj 7, 24. F. Baan, 10, 13. Adr. de Bruin,' 11. W. de Bas, 14. C. Foor, 15. J. Sol, 17, 27. L. de Bruin 19. D. M. de Gelder. 20, 22, 32. W. Boon 26. F. Boere, 28 29, 30. A. v. der Kraats 36. In concours stonden 108 duiven, Voorofsche Polder Maandag j.l. is de heer A. Oudijk door ingelanden van de polder als Voorzitter van het bestuur herkozen. In de daarop gehouden vergadering

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1