Weekblad voor Wac Spiegel van de Week Weekagenda 50t WezelcUnodd Uv UtceM. No, 147 Vrijdag 26 April 1948 3e Jaargang I Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. I1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter 1 Officieële Mededelingen Spreekuur. De Burgemeesrer is verhinderd Vrijdag 9 April a.s. spreekuur te houden. In plaats hiervan zal er spreekuur zijn op Zaterdag 10 April 1948 van 11,— tot 12.uur. Gaven de bollen in de Paasweek nog niet veel aanleiding om naar Hillegom en Lisse te gaan, anders stond dit met het R.A.I. gebouw te Amsterdam, waar tienduizenden het zich op „de bloemententoonstelling" „Amstelflora" overtuigend met bloe men lieten zeggen. Werden, er op de openingsdag (Goeden Vrijdag) al 18.000 bezoekers geteld, tweede Paasdag was dit aantal reeds tot 85.000 gestegen. Overigens een ten toonstelling, waar men met tiendui zenden heeft durven goochelen. De opzet koste -eventjes f 7o.ooo, waarvan de stad Amsterdam f 2o.ooo, voor haar rekening nam. We voelen ons allerminst profeten als wij voor spellen, dat vóór 4 April de slui- tings datum van dit bloemrijk geheel loo.ooo bezoekers neus en ogen in de R.A.I. zullen hebben laten ge- nieten. Er zijn méér zaken met andere „luchtjes"Het communisme zag in de afgelopen week de aan dacht ook hier te lande sterk op zich gevestigd. In de Tweede Kamer vond een enquête plaats ter bestrij ding van communistische invloeden. De „wettelijke mogelijkheden" blij ven belangrijk groter dan „men" zou hebben durven vermoeden. Wat de politieke wenselijkheid betreftalle partijen geven blijk de a.s. verkie zingen met vertrouwen tegemoet te zien. Dit vertrouwen delen wij te meer gezien het gunstig verloop der Ron detafelconferentie in Den Haag, lijkt de hoop op verdere ontwikkeling van een gezond Koninkrijk der Ne derlanden gewettigd. Als kenners der Surinaamse psyche en verlangens (zoals wij ons beschei- denlijk mogen noemen) zegt het ons zeer veel, wanneer de leider der Surinaamse delegatie voor zijn ver trek verklaarde de eerste phase der conferentie met groot genoegen te hebben bijgewoond. Duidelijk en voor de tegenwoor dige ontwikkeling der „communisti sche invloeden" kenmerkende taal was de mededeling der Rotterdamse leden der E.V.C.. die de landelijke bestuurders lieten weten, geen in menging van buiten af meer te zullen dulden alsmede het publiceren door twee Amsterdamse fabrieken, dat zij niet commustisch zijn georiënteerd. Dat de Amsterdamse bouwvak staking door de E.V.C. is opgehe ven, kan ieder weldenkend mens slechts verheugen. Er kan weer wor den gebouwdhet kan weer goed gaan. Het is voorjaar wij genie ten van de mooie dagen. Terwijl de leeuwerik „omhoog zingt", stort de torenvalk zich op een duif. Te genpolen, ieder in z'n soort, doch wie er ogen en oren voor heeft is dit alles uitermate boeiend. Voor jaarén strijd op alle fronten 1 Op alle fronten Ja de melkoor- log, welke wij alleen nog kenden van vóór de oorlog, is in moderne stijl opnieuw ontbrand door de steeds meer openbaar wordende invloed der Albert Heijn-concerns op de melk handel. Hoewel de meikslijters er openlijk blijk van gaven, niet te zijn gediend van een binding in het verband der genoemde lichamen, geven de A.H.- heren, onder de naam C.V. Sterevita optredend, de strijd niet op en zij trachte nu zelfs de bron de vee houders in hun kapitaalkrachtig bestand op te nemen. Een strijd, die heel wat stof in de naaste toekomst zal doen opwaaien Dit is een. „Van alles wat" Strijd,.... De Senaat der Amster damse Universiteit besloot, op 7 April zich niet te Praag te doen vertegenwoordigen omdat daar nu de wetenschap-aan banden ligt. Praag zal het bij de viering van het 6oo- jarig bestaan van zijn hogeschool zonder Amsterdam moeten stellen. Dat is twee. Een enquête onder de vrouwen over de lange rokken-mode bracht aan het licht, dat 55 pCt. der dames pro en 45 pCt. gontra was. Dat is drie. Maar let opde pro-dames winnen over de gehele linie. Ver van het binnenlandse „krijgs gewoel" genieten onze prinsesjes Als men het voor de oorlog over de Jaarbeurs had, dacht het grote publiek eigenlijk alleen maar aan een gezellige „bijenkorf" ergens in Utrecht waar zakenlui en dagjesmensen druk in en uitliepen. Wat zo'n beurs nu betekende, wat voor doel ze had, men stond er nauwelijks-bij stil. Ne derland was rijk „steinreich" zeiden de Duitsers. Over deviezen, export e.d. op dit moment de zorgen kindjes bij uitstek maakte men zich toen niet druk. Dit is nu anders geworden. Ne derland is niet meer „steinreich" in tegendeel het is broodarm. Het pu bliek is nu gaan begrijpen dat de Utrechtse Jaarbeurs iets anders is dan lauter een centrum van exposi tie en vermaak. Men ging beseffen dat hier werd gewerkt, getimmerd geëxposeerd, gepropageerd, niet voor de dagjesmensen, maar voor Neder lands handel en industrie, voor ex port en deviezen. Men ging zien, dat hier een Nederlands belang werd gediend van de eerste orde. Htt pleit voor het doorzicht van de Jaarbeuisleiding, dat zij aanstonds na de oorlog een dubbele activiteit aan de dag legde. Nederland heeft zijn kans gegrepen en de eerste beurzen bleken dan ook een ongekend succes. Vooral de laatste beurs, die van September vorig jaar, heeft laten zien om het met een oud-Hollandse spreekwijze te zeggen - „wat ene goede couragie vermagh". Met niet minder dan 46 landen werden orders afgesloten, terwijl met ongeveer 72 landen en gebieden nieuwe relaties werden aangeknoopt. Het aantal bui tenlandse bezoekers vertoonde een sterke stijging. Vooral voor onze machine- en electrotechnische indu strie bestond grote belangstelling. Soms werden zeer belangrijke orders geplaatst en een typisch staaltje van wat „service" hierbij betekent, was het volgende geval. Een Amerikaanse firma wilde een grote order bij één onzer industrieën plaatsen. Bij de besprekingen bleek echter dat de moelijkheden in verband met de de- viezenbepalingen zo groot waren, dat er over werd gedacht de gehele opdracht in te trekken. Tot plotse ling een Nederlandse bankinstelling, die op de Jaarbeurs een stand had, aanbood het zaakje geheel op te knappen. De order ging door en dit bracht ons land een voordeel van enkele tienduizenden dollars deviezen. Dit is maar een enkel voorbeeld. met vader en moeder van de Zwit serse wintersport genoegens. Het Nederlandse kleinkunstduet Willy en Sies Folletta, daar optredend in Vo- lendams costunm, had er in de sneeuw een prettige ontmoeting met de prin senkinderen, Een kunstenaar van geheel ander formaat, Louis Saalbom, staat dezer dagen veertig jaar op de planken. De voortreffelijke Vondel- en Sba- kespeare-vertolker zal deze dag in stilte laten passeren. Eveneens ver van het vaderland, in het Poolgebied, schaakt de Wil lem Barendsz dit seizoen vele traan- dragers. De vangst, die tot 15 April wordt voortgezet, is nu reeds beter dan het totaal 1947. Minder goed vergaaf het onze schaakmeesterEuwe, die in het wereldschaaktournooi nog steeds aan de staart bungelt. Zal het in Moskou beter gaan Minder goed is het ook met onze Koningin, die opnieuw, op medisch advies, rust moet nemen. Andere transacties, waar Nederland niet zo direct bij betrokken is, zijn die tussen twee vreemde landen. Doch dit maakt Utrecht juist tot een zeer gezocht centrum voor bui tenlandse zakenlieden, die door het tentoongestelde tegelijkertijd de ge legenheid kunnen waarnemen, om orders bij de Nederlandse industrie te plaatsen. Nu weer belooft de beurs een groot succs te worden. Druk is er getimmerd en gebouwd, om straks op 6 April de stroom binnen- en buitenlandsche bezoekers te kunnen ontvangen. Hoewel de oorlog nu al bijna drie jaar achter ons ligt, blijkt de belangstelling nog onverzwakt. Niet minder dan 6oo aanvragen voor stands moesten wegens plaatsgebrek (langzamerhand de chronische kwaal van de Jaarbeurs) worden afgewezen. De uitbreidingsplannen liggen overi gens klaar. Het wachten is alleen nog op het verlossende woord uit.... Den Haag. Véél nieuws zal de beurs dit jaar brengen. Een speciale groep „bouw materialen" zal extra verzorgd voor de dag komen en daarnaast zullen op het gebied van landbouw en tex tiel tal van nieuwe snufjes en beziens waardigheden te bewonderen zijn. Het is slechts een greep. Ook op andere terreinen zal Nederland het buitenland tonen wat het kan. Dit is nodig want concurrentie-mogelijk- heden zijn er genoeg, Dank zij onze loonpolitiek kunnen wij het verreweg 't grootste deel der producten ge makkelijk tegen het buitenland op nemen. Vooral van onze artikelen uit de electrotechnische en meubel branches zijn de prijzen vergeleken met het buitenland laag. De vijftigste Jaarbeurs belooft een mijlpaal te worden. Nederland heeft door energiek aanpakken en door de ongekende „service" die het bood, de belangstelling van het buitenland juist zeer in het bijzonder voor Utrecht weten te wekken. Is het niet veelzeggend, dat een Amerikaans Jaarbeurs-expert, na een bezoek aan de vorige beurs, ver klaarde zo getroffen te zijn door onze voortreffelijke organisatie, dat hij van plan was de nieuwe dingen die hij er zag aanstonds te zullen overnemen wanneer ook Amerika binnenkort met jaarbeurzen zal gaan beginnen Waarlijk, Nederland kan trots zijn op z'n Jaarbeurs en het zal. als volgende week de treinen, vliegtui- Wat u ook opspaart, spaar geen problemen op. Pak ze aan, zodra zij zich voordoen Zaterdag 3 April Uitvoering Gymnastiekver. T.O.O.S. Zaterdag 3 April Tentoonstelling Bijzondere Avond- vaktekenschool Maandag 5 April Filmavond Waddinxveense Reddings Brigade Donderdag 8 April Uitvoering K. T. W. Maandag 12 April Filmlezing Lezingen-comité Woendag 14 April Uitvoering Meisjeskoor Donderdag 15 April Avond ten bate militairen gen en auto's de duizenden bezoe kers naar het feestelijk verlichte jubilerende Utrecht voeren, ander maal in het centrum van de belang stelling te staan. Een belangstelling, die het krach tens z'n prestaties en durf ten volle verdient. Kinderbescherming De arbeid der kinderbescherming geschiedt voor een groot gedeelte in de stilte. Weinige mensen zijn bekend met het grote werk, dat op dit terrein in ons land verricht werd en wordt. Weinige mensen kennen ook de bittere noodzakelijk heid. Duizende kinderen zijn er, die niet in het normale huisgezin opge voed kunnen worden, die onttrokken moeten worden aan de ouderlijke macht. De oorzaken zijn dikwijls te vin den in de maatschappelijke en geeste lijke verwording van het gezinsleven, waarvan het kind bet slachtoffer is. Het is de taak der gemeenschap hier de helpende hand te bieden. Mannen en vrouwen, brandend van liefde voor deze kinderen, heb ben in het laatste der vorige en in het begin van deze eeuw, de grond slagen voor deze arbeid gelegd. Grote inrichtingen zijn gebouwd waar deze kinderen worden onder gebracht en opgevoed. De zes onderstaande inrichtingen waar samen ruim 2500 kinderen ver pleegd worden van 0-21 jaar, wen den zich gezamenlijk tot U. Niet meer voor ieder afzonderlijk, maar voor deze zes gezamenlijk wordt op 10 April a.s. in Waddinxveen een bus-collecte ^gehouden. Laat ieder hiermede in zijn gave rekening houden, zodat de geldelijke olie in ruimte mate zal 'toevloeien en deze arbeid tot heil der kinderen'in stand gehouden en uitgebreid worden. „Valkenheide" te Maarsbergen, Stichting „Hoenderloo" „Heldringgestichten" te Zetten, Weesinrichting „Neerbosch" „Nederlandsch Mettray" te Eefde „Martha-Stichting" te Alphen aan den Rijn, Paasdrukte op Schiphol 2e. Paasdag name. ongeveer 4400 mensen deel aan de rondleiding in 60 groepen werden deze mensen in gewijd in de geheimen van de heden daagse luchtvaart. Ook die dag wa ren er talrijke bezoekers die de wereld pens van boven wilden bekijken23 maal moest een rondvluchtmacbine starten om aan 80 kinderen en 443 volwassenen de luchtdoop te geven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 5