Weekblad voor Waddinxveen stuktiHQ. mo-ms Verschijnt elke Vrijdag Om* PRIINSËS 0e Spiead van de week Weekagenda No. 151 Vrijdag 30 April 1948 3e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's' Woensdagsavonds inzenden. «s - Prinses Juliana is moeder en tevens I werkende vrouw, zij het "dan ook in de hoogste positie die een vrouw hier te lande kan bekleden. Maar juist deze hoge positie brengt heel veel verplichtingen mee, niet alleen tegenover haar volk, maar ook ten opzichte van het buitenland. Het is voor onze prinses geluk kig, dat zij nog een moeder heeft, die zo lang mogelijk de zorgen, die een regerend vorstin omringen, zelf draagt, waardoor onze prinses zich meer dan anders het geval zou zijn aan haar gezin kan geven. Naar dit gezin gaan vandaag onze gedachten weer uit, naar I het gelukkige gezin waarin de grootmoeder, die op feest- en hoog- i tijdagen er nimmer ontbreekt, een geliefde gast is. Precies zoals in ieder ander ge lukkig gezin zullen op 30 April, op de verjaardag van moeder, vro lijke kinderstemmen door het Paleis te Soestdijk weerklinken en met evenveel plezier moeders stoel ver sieren. De kleine prinsesjes zullen er wel voor zorgen dat deze verjaardag voor hun moeder onvergetelijk wordt. Bij alles wat zij in onze jarige prinses waarderen, mogen wij zeker dit op de voorgrond stellen, dat zij haar kinderen niet opvoed als sprookjesprinsessen, dat mede door haar toedoen dit gezin niet mijlen ver van het Nederlandse volk staat verwijderd, doch dat het er een onverbrekelijk geheel mede vormt. Als gewone kinderen, tussen de anderen, worden de prinsesjes groot gebracht en opgevoed. Brengen wij op deze feestdag hulde aan de moeder, die dat voor haar kinderen èn voor het Nederlandse volk bereikte. Wij hopen, dat het onze prinses gegeven moge zijn, nog lang temidden van haar gezin te leven, zonder dat de zware lasten ener regerende vorstin op haar schouders drukken. Mocht zij daartoe te eniger tijd toch worden geroepen, dan heb ben wij de zekerheid, dat ook door haar de Kroon der Nederlanden waardig zal worden gedragen. Want ook onze jarige prinses heeft het verstaan, dat de band tussen Oranje en het Nederlandse volk hecht en onverbreekbaar is. „Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht". Als wij al ooit de waarde van dit spreekwoord hebben doorgrond, dan was het, toen Kapitein Coster, de gezagvoerder van de „Noordam" der Holland-Amerika lijn, zijn schuit te gen de Rotterdamse ducdalven liet schuren. De „Noordam" was plotseling méér dan een trotse tienduizendton ner onzer koopvaardij, zoals het Marshall-plan méér voor ons is ge worden dan een hoopvol bericht in de krant, radio of conversatiezaal. De eerste tarwe in het kader der „Marshall-hulp aan Nederland" is aangekomenDe Rotterdamse Schip pers beurs gaf als gevolg daarvan direct een beeld van grote drukte. Deze eerste Amerikaanse zending werd in hoofdzaak verdeeld over fabrieken in Wormerveer, Leiden, Utrecht en Weert. Laten wij het spreekwoord, waar mee wij dit overzicht begonnen, ook toepassen op het troepentransport schip „Zuiderkruis", dat de eerste zending gedemobiliseerde „militairen uit Indonesië" terugbracht in het Vaderland. Het zijn voornamelijk leden der Stoottroepen, die wij van ganser harte welkom kunnen heten. Wat een feest zal dit weerzien geven in de harten en huiskamers van echt genoten, verloofden en ouders en niet te vergeten in Den Bosch, de bakermat vSn het Regiment Stoot troepen. Feestelijk rumoer en beweeg gaf het ook in de kleine en grote plaat sen van ons landje, waar de „kleu rige karavaan pedaalzwoegers" door kwamen, die deelnamen aan de eerste „Ronde van Nederland". Speciaal de plaatsen, waar start en finish der etappes van dit voor ons landje tot dusver ongekende sportgebeuren waren, zetten hun beste beentje voor oftrachten dit althans te doen. Laat iedere Nederlander op zijn plaats aan deze ijver om het eind doel te bereiken het goede voorbeeld nemen zeker nu de Tweede Kamer zich officieel heeft uitgesproken voor „een pact met vier West-Europese landen" Engejand, Frankrijk, België en Luxemburg, een pact, dat econo mische, militaire en culturele samen werking beoogt. Alleen een hechte samenwerking, waarbij om beurten de op dat ogenblik sterksten het team tot de vereiste snelheid optrek ken kan uiteindelijk tot het gewenste doel voereneen gezond, sterk en eendrachtig bloc van landen, wier belangen zo nauw zijn verbonden. Na de oorlog die achter ons ligt, hebben wij hieraan meer dan ooit behoefte Het leed in deze oorlog over ons volk aangericht, zal, hoewel het nim mer ongedaan is te maken, voor een belangrijk deel weer berechting heb ben gevonden, wanneer de uitspraak is gedaan •tegen* Van der Waals, die door Mr. H. 'W. van Doorn inmid dels de doodstraf tegen zich hoorde eisen. Zeven Mei zal de slotbeslis- sing brengen in het proces tegen deze „grootste misdadiger der laatste jaren", zoals de procureur-fiscaal deze ras-verrader noemde. Na deze laatste ons aan de oorlog herinnerende passage, releveren wij met te meer dankbaarheid het bezoek aan ons land van Mevrouw Roose velt. Te',kort is deze voorbeeldige vrouw in ons midden geweest, al was het, getuige haar woorden, vol doende lang om „een sterke indruk" te krijgen van de gevoelens die in ons volk voof haar leven voor haar -voor nu wijlen president Roosevelt en voor het volk dat hij in moeilijke jaren op zo'n sublieme manier leiding gaf. Bij de woorden sublieme leiding denken wij even aan de directie van het jongensgesticht „Leo Stichting" te Borculo, die samen met de jon gens probeerde de enorme brand die in dit gesticht ontstond, te beteuge len. Hoewel de directie spoedig hulp kreeg van brandweercorpsen uit vijf gemeenten, ging voor ongeveer 700,000 gulden verloren Ver boven het materiële verlies gaat het verlies van vier mensenle vens bij een autc-ongeval bij de weg Amsterdam-Amersfoort, dat wel dub bel tragisch wordt, doordat beide echtparen vijf kinderen hadden De tragiek op de „Volendam,,, de Indië-vaarder op thuisreis, waar on geveer vijftien kinderen door darm aandoening overleden, heeft gelukkig geen grotere vormen aangenomen. Het schip is „uit de guarantaine" vrijgegeven. Een wens voor een ver der voorspoedige reis willen wijniet onuitgesproken laten, zoals wij ook van harte hopen, dat de reis van onze regeringscommissaris voor bui tenlandse agrarischeaangelegenheden, Ir. A. H. Boersma naar Frankfort een gunstig resultaat zal afwerpen. Ir. Boersma bepleit daar een spoe dige afhandeling van zaken ten op zichte van „onze groenteleveranties" naar Britse en Amerikaanse zones van Duitsland. Nederland betoonde zijn goede wil door de eerste transporten jceeds af te zenden, een gebaar, dat waard is ons land en in het bijzonder onze boeren en tuinders de vruchte n blij vend te doen plukkenen verzen den. Volgende week worden de doden herdacht en overal in het land treft men voorbereidingen om de 32600 helden die zijn omgekomen, 't zij als politiek gevangene, 't zij als militaire, te berdenken en te eren. Er zal wel weer heel veel gespro ken worden. En nu wilde het stichtingsbestuur alhier zo graag dat we nu onze hulde aan de verzets mensen en militairen eens minder in schone woorden, maar meer in een daad tot uitdrukking brachten. Mogen we U in deze voorlichten? De komende week geve ieder een offer. En zeg nu -niet insinuerend „Er blijft zoveel aan de strijkstok hangen, want dat is niet waar." En maak U er ook niet af met „Daar moet de Regering voor zorgen", want deze doet meer dan in enig ander land. Zoek nu geen uitvluchten om Uw portemonnaie maar dicht te kunnen houden, maar geef een offer. Arbeiders in de fabrieken Een uur loon Wie neemt de leiding Wees traag in beloven, maar snel met nakomen van beloften Met het oog op Hemelvaarts dag verzoeken wij advertenties voor Vrijdag een dag vroeger te bezorgen De Uitgever Dinsdag 4 Mei, 7.— uur Interkerkelijke bijeenkomst herden king gevallenen Officieële Mededelingen Uittreksels kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat binnenkort uittreksels uit de kiezerslijst dezer gemeente beschik baar gesteld kunnen worden. De prijs voor dit uittreksel, be staand uit 6 delen is f 12.50. In verband met de oplaag is het nodig zo spoedig mogelijk medede ling te doen of men een exemplaar wenst te ontvangen. Bestellingen kunnen, ook telefo nisch, worden gedaan aan de ge meente-secretaris. Arbeiders te land Een uur loon Schoolkinderen Vijf cent per leerling Welke onderwijzer neemt de zorg op zich om dit even te regelen Leer de kinderen te offeren voor bén die hun leven offerden en alles gaven We weten het welde goede wil is er. Nu de daad 1 Toont die daad door bij de huis aan huis collecte de collectanten niet voorbij te sturen. 't Is niet voor Winterhulp Meer zeggen we niet ervan. Een grote opbrengst van de col lecte moge de waardigste herdenking vormen. Waddinxveen heeft een goede naam, als het betreft zorg en hulp aan hén die ons nodig hebben. In de week van 4 tot 8 Mei worde die naam hoog gehouden. Nieuws uit onze woonplaats Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden1 kinderjasje, 1 porte monnaie, 1 paar zwarte gymschoe nen en een donker-grijze ceintuur. Verloren 1 bruine portemonnaie, met inhoud, 1 zwarte portemonnaie met inhoud. Bij de dezer dagen gehouden stemming ter verkiezing van een Hoofdingeland-plaatvervanger van het Hoogheemraadschap Schieland is als zodanig gekcwen onze plaatsge noot, de- heer A. Kroes, Dijkgraaf van Zuidplaspolder. De gekozene treedt op ter vervan ging van de heer Mr. N. van Hasselt te 's-Gravenhage, die kortgeleden werd benoemd tot Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap. Zaterdagavond had aan de Ko ninginneweg te Boskoop een aanrij ding plaats tussen een motorrijwiel, waarvan de bestuurder de heer v.d. Zwaard alhier en de auto van Dr. Hamburger. Het motorrijwiel werd deerlijk be schadigd, terwjjl de auto eveneens beschadiging opliep. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het Departement heeft thans dé machtiging afgegeven om de bouw van het 2e complex van 31 arbeiderswoningen aan de Sniepweg alhier te gunnen aan de laagste

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1