Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De Spieyd van de week 5 MEI 1945 Weekagenda No- 152Vrijdag 7 Mei 19483e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Hoewel een ongeluk zelden allèèn komt, nam het neerstorten der gloed nieuwe DC 6 Zaterdag jl. op Schip hol geen gecompliceerde vormen aan. In een ondeelbaar ogenblik sloeg een waarde van „twee millioen gul den" op een nieuwe startbaan in stukken, tijdens de manoeuvres ter instuering van nieuwe piloten. Slechts een der inzittenden bekwam lichame lijk letsel, wat een wonder is gezien de honderden liters wegvloeiende benzineEen geluk is er bij dit ongeluk de Nederlandse deviezen pot zal er door dit kostbare verlies geen breukje bij krijgen de verze kering zal in dollars worden uitbe taald Het ongeluk is volgens experts in geen geval toe te schrijven aan con structiefouten in de machine, wat voor het vliegende publiek een geruststel ling kan zijn. Een geruststelling voor het gehele Nederlandse volk is het steeds weer geleverde bewijs, dat wij naast ande ren toch ook over vele onkreukbare ambtenaren beschikken, die met rus tige zekerheid vingers op zieke plek ken in onze maatschappij durven leg gen uit dat goede hout gesneden zijn de leden der recherche van de „Cen trale Dienst van de Economische Controle" die aan de Belgische-Ne- derlandse grens vier Amsterdamse rechercheurs der P.R.A.C. „in de kraag pikten" toen de heren onder bescherming van hun dienstpapieren hun zoveelste omvangrijke partij ons land binnen smokkelden. Niet streng genoeg kan tegen der gelijke ons Regeringsapparaat te schande makende sujetten worden opgetreden, mede ter afschikking van andere zwakke broeders, op wie dit voorbeeld genezend kan. werken. Genezend moge ook de uitslag van de Ronde van Nederland zijn op de nu en dan wat ziekelijke naijver die onze Nederlandse renners onderling aan de dag legden, waarbij „de spor tiviteit" vaak ver te zoeken was. Dit is tenslotte de reden geworden, dat de Luxemburger Goldschmidt«»met de eerste plaats ging strijken, hoe wel hij geen enkele etappe won Dit in tegenstelling met b.v. Arie Vooren, onze beste renner in dit sportevene ment van formaat, die zich een zege jammerlijk zag ontgaan, omdat ook de sterksten van tijd tot tijd de steun der zwakkeren niet kunnen missen. Dat Vooren allèèn werd gelaten, kostte hem en Nederland de eind zege. Neen, prettiger is het te herinne ren aan het bezoek van de man, die onze bevrijding en de eindzege der geallieerde volken mede verzorgde Generaal Foulkes, een bevelhebber der Canadese troepen, die ons land „van vreemde smetten vrij" hielpen maken. Jammer dat deze graag ge ziene gast geen gelegenheid vond zijn voorgenomen bezoekprogramma geheel af te werken. Voor de tweede maal na de be vrijding kwam de Engelse „oorlogs premier" Winston Churchill naar het land, dat ook hem zoveel dank is verschuldigd. Op buitenlandse gasten van zulk formaat waren wij altijd erg gesteld en zullen wij steeds blijven. Wat echter te zeggen van gasten als de Duitser S,, die naar Neder land kwam om 'n dode achter te laten. Voor de Naaldwijkse politie legde de moordenaar van de tuinder 't Hoen een volledige bekentenis af. Resoluut pptreden der politie heeft mogelijk ook hier verder onheil kun nen voorkomen. Jammer is, dat Jhr. Vredenburch niet kon voorkomen, dat hij een slecht bericht moest lanceren over de on derhandelingen tussen de Nederlands Indische en de Republikeinse ver tegenwoordigers te Djokja, Na drie weken confereren zijn „vrijwel geen resultaten" te boeken. Des te meer pleit het voor de onder handelaars van Nederlandse zijde, dat 2ij een voorstel in dienden, om bij voortzetting dèr besprekingen te Batavia zesmaal per week bijeen te komen. Van constructief aanpakken alleen, mogen en kunnen ten slotte construc tieve opbouw worden verwacht Het kan nog wel even duren al eer het laatste woord in de Indone sische aangelegenheid is gesproken, maar belangrijk is het woord in elk geval dat de Tweede Kamer in de afgelopen week sprak over deze kwestie, welke ons zo sterk blijft bezighouden. Het ontwerp voor een Grondwets wijziging werd in behandeling geno men en deed zoals verwacht kon worden, veel stof opwaaien. De stofwolk kon niet zo groot zijn, dat de ogen der Regering er van gingen tranen. Dit bewees de radiotoespraak van Minister Witte- man, die er blijk van gaf, dat men in Den Haag op alle eventualiteiten van (gewapende) zijde dan ook is voorbereid en dat de regering zich gaarne van de hulp der goedwillen- den zal bedienen om aanslagen met succes te pareren. Ons volk heeft in de afgelopen week op vrijwel alle plaatsen zijn gevallenen herdacht, in het bijzonder op de Grebbeberg. Zo ook te Apel doorn waar H.M. de Koningin een krans legde aan de voet van het monument. Op dezelfde dag hoorde 'Rauter zich de doodstraf uitspreken. Deze sadist zal dus zijn gerechte straf niet ontgaan. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededelingen HONDENBELASTING Houders van honden zijn verplicht tot het doen van aangifte voot het belastingjaar 1948. Voorzover daartoe geen formulier is toegezonden, zijn deze ter secre tarie verkrijgbaar. Aangiften moeten worden gedaan vóór 15 Mei a.s. Onverminderd de strafbepaling, wordt aan de houder van een hond, die de aangifte verzuimt, ambtshalve aan aanslag opgelegd, waarbij het tarief met 50 o/0 wordt verhoogd. Herdenk deez' dag in stille vree, Mij bleef al 't lief gespaard Wijl velen staan, in droeve bee, Rondom een graf geschaard. Hef dankbaar 't ooglaat spreken ['t hart Gij die geen leed doorstond Gedenkt die bleven, in hun smart. God sterk hen, 't aller stond. HEIN DUNK. Nieuws uit onze woonplaats Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden 1 want, 1 vulpotlood. Verloren 1 armbandje, 1 vulpen, 1 kleuren- potlood in etui, 1 ketting van een fiets, 1 knipmes, 1 paar zwarte slofjes. Aan het postkantoor Waddinx- •Veen werd gedurende de maand April 1948 ingelegd f 6.587.14 Terugbetaal 1. f 19.031.86. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 5878 De heer .C. van Berkel alhier, verwierf het diploma van de Chr. landbouwschool te Moerkapelle. 2 Mei hield de P.D.V. „De Sper wer" een wedvlucht uit Dordrecht, afstand 26 K.M., de prijzen werden behaald als volgt J. Fens 1 4 9 12 18 19. J. van Ardenne 2 6 15 48. W. van de Water 3 7 10 16 26 39. D. Oskam 5. P. v. d. Berg 8 11 14 23 25 29 43 46 H. van Dijk 13 20 21 32. L. P. Hoogerdijk 17 22. J. van der Zijden 24 W. van Berkesteijn 27 36 37. Abr. van de Graaf 28 38 41 44. G. Burger 30 33 40 45 P. Vink 31 35 42 P. Metselaar 34 C. Droog 47. A. P. van de Graaf 49 Los 9 uur. Eerste duif 9.16.41. Laatste duif 9.21.47. In concours stonden 147 duiven. Voor het eerst werd door de arbeiders-beweging het 1 Mei-feest de gehele dag gevierd, 's Morgens was het feest voor de kinderen, onder leiding van de A. J.C. afdeling Boskoop- Waddinxveen. 's Middags trokken er vele op met de arb. Muziekvereniging Voorwaarts naar Gouda om mede te demonstreren. De dag werd besloten met een f eestvergadering in 't Centrum waar de voorzitter, M. Schouten het openingswoord sprak voor een geheel bezette zaal. Medewerking verleende de muziekvereniging Voorwaarts, de A.J.C., het Instituut voor arbeiders ontwikkeling en de vrouwenclub. Spreker was de heer K v. d. Berg uit Amsterdam, die in een gloedvolle en bezielende rede de mensen aan spoorde om de komende maanden, welke in het teken der verkiezing zullen staan alle propagandist te zijn voor onze grote idiealen. Tot slot werd door de toneelvereniging „Mor genrood" opgevoerd een toneelstukje „Het schot aan de gréns", waarna door de voorzitter der W. B. B. het sluitingswoord werd gesproken, Jammer dat niet alle belangstel lenden een plaats konden krijgen in de zaal. De heer C. van Elk, alhier, is benoemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Onze gemeente is momenteel verschillende jubilerende echtparen rijk, die zich mogen verheugen over hun 50-, 40- of 25-jarige echtverbin tenis. Onze advertentiepagina is hier van het sprekend bewijs. Wij willen niet achterblijven al deze gelukkigen met hun kinderen, klein- en achter kleinkinderen geluk te wensen met deze heugelijke feiten. Zaterdag 1 Mei werd de heer H. Pijpers, verlader bij de N.V. Hout handel „Alblas", gehuldigd, voor het feit dat hij gedurende 50 jaren aan het bedrijf verbonden was. De direc teur, de heer C. Hoogendoorn richtte enkele woorden tot de jubilaris, en prees hem als een trouwe en eerlijke werkman, die al die 50 jaren nauw gezet zijn plicht had gedaan. Hij overhandigde hem, als blijk-van waar dering, een gouden horloge met ins criptie. Ook de heer de Loopers uit Hilversum was als president-com missaris aanwezig en feliciteerde eveneens de jubilares. Namens het personeel werd het woord ge voerd door de heer C. van Beek, die Bezint eer gij begint".Maar bezint niet zolang, dat gij niet begint. Dinsdag 11 Mei Gezellige slotvergadering Platte landsvrouwen. Dinsdag 11 Mei Jaarvergadering Lezingencomité. de gehele levensloop van de jubilaris in dichtvorm schetste, en tenslotte een mooie armstoel aanbood. Hierna sprak de inmiddels binnen gekomen Burgemeester Warnaar, namens B. en W. en de Regering, die het in bijzonder in deze tijd, waarin de toestanden zo Anel ver anderen, op prjjs stelt, dat iemand 50-jaar trouw, betrouwbaar en in samenwerking aan één zaak verbon den is. Daarom heeft het H. M. de Koningin behaagd hem te begiftigen met de medaille in zilver van de Huisorde van OranjeNassau. De heer W. v. d. Berg sprak nog enkele persoonlijke woorden, waarbij ook weer het verleden naar voren kwam, waarna van Beek op verzoek van de jubilaris, de aanwezigen dankte voor de goede wensen en de stoffelijke blijken van waardering. Het officiële gedeelte was hiermede afgelopen, doch men bleef nog enige tfld in ongedwongen en gezellige sfeer bijeen. De heer Pijpers heeft inmiddels het bedrijf niet pensioen verlaten. 30 April De verjaardag van Prinses Juliana. Een dag om te ge denken in blijdschap. De kinderen van de Buurtvereniging „Oranje Trouw" mochten dat ook doen, toen zij daarvoor saamgekomen waren in 't „Centrum", waar zij flink werden getrakteerd en prachtige films te zien kregen, afgewisseld door zang. Aan het eind der bijeenkomst ont vingen zij allen een mooi aandenken en enige versnapering. Hoogst voldaan togen zij huis waarts. Zo'n middag blijft lang in hun geheugen. 24 April heeft voor een geheel bezette zaal, de heropvoering van „De Zoon van Berkenhof" plaats gehad. Zowel het toneelstuk als de mu zieknummers van de Boskoopse man dolineclub, werden met belangstel ling aangehoord. Het batig saldo van deze avond, ruim f 200was evenals de vorige avond bestemd voor het lectuurfonds hospitaal „Oog in At" te Utrecht. Het comité mag, dank zij de spon tane medewerking van zeer veel plaatsgenoten, op een welgeslaagde actie terug zien. Hulde aan hen die zulks organi seerden. Herdenking gevallenen Een grote mensenmassa had zich Dinsdagavond verzameld op het sta tionsplein voor het Monument, ten einde getuige te zijn van de stille hulde gebracht aan hen die voor ons hun leven lieten. Het dagelijks bestuur onzer gemeen te was tegenwoordig om de krans- legging te verrichten, Deze krans werd door de burgemeester namens de beide Oranjeverenigingen aan de voet van de zuil neergelegd, waarna door verschillende particulierdn even eens bloemen werden neergelegd. Hierna werd in de Gerf. Kerk een herdenkingssamenkomst gehouden, waar als sprekers optraden resp. Ds. L. Vroegindeweij, de heer T. vanDam, Ds. P. D. van Royen, terwijl burge-, meester Warnaar het slotwoord sprak Na opening sprak Ds. Vroegindeweij over„De zon verrees uit de don kere nacht", Spr. nam als uitgangs punt het woord van Johannes, als hij zegt „en het was nacht". Deze woorden kunnen worden geschreven

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1