Avonturen van Donny en Ronny AcUes aan Ue>wn fyedepuie^\ S\ 52: Vlug stapten de jongens, vergezeld door Mac-Brekum, door de Afrikaanse Jungle. Stil een beetje jongens, zei de detectieve tegen de druk pfhtende avonturiers, er kunnen hier overal negers verborgen zitten. Gaan we zo goed Donny Ik geloof het wel. En hij wees vooruit. We moeten er komen, als we die kant op gaan. Toen trokken ze verder. Hè 1 hèzuchtte Mac-Brekum en veegde het zweet van zijn voorhoofd, het is hier warm Maar waarom sta je stil, Donnv Ik weet het niet meerhakkelde deze. 't Is me wat, bromde Mac-Brekum. Speurfend keek het drietal om zich, naar wat ze niet zagen waren enkele negers die goed verborgen achter een boomstam stonden. boven de geschiedenis van.de jaren 1940—1945. Alles ligt ons nog vers in het geheugen, die bange nacht, waarin een ieder bevreesd was. Wij waren niet allen helden, dorsten niet allen de vijand te wederstaan. Daar waren helden onder ons, maar hun getal was klein. Toch was dit reeds vroeger ook zo, en wel in de 80 jarige oorlog, toen het aantal moedige Ne derlanders procentsgewijze niet gro ter is geweest dan onder de Duitse bezitting. Nacht was het voor Rot terdam en voor Putten, nacht voor allen die een geliefde dode betreuren, nacht over de wereld, een wereld van wreedheid, die met wreedheid beant woord werd. Nodeloos en goddeloos heeft Duitsland ons land geteisterd. Maar de Bijbel zegt, zou er een kwaad in de stad zijn, dat de Heere niet werkt De Duitsers waren middelen in Gods hand om ons volk te tuch tigen. Omdat er vele bidders in Ne derland waren, die zich voor God vernederden, is ons land gered uit de kokende golven. God had geen lust in 'onze ondergang. We nfogen na drie jaren genieten van onze vrij heid, maar komen dankbaarheid te kort. Wij gedenken ook die uit onze gemeente, die bij bombardementen gedood zijn. Dat ze stervende geval len mogen zijn in de armen van een God, die liefde is. Dan is Voor hen de zon opgegaan. Met het gebed van een vliegenier besloot spr. zijn rede, Hierna sprak de heer T. van Dam over „Vrijheid en Vrede". Nooit heb ik de vrijheid zo lief gehad, als toen ze mij was ontno men. Moedige Nederlanders gaven voor de vrijheid hun leven. Laat dit onuitwisbaar in ons hart staan ge graveerd .Zal Nederland de van God geschonken vrijheid tegen elkenfeuwe vijand van binnen of van buiten ver dedigen, dan moet het niet op mensen maar op God vertrouwen, zoals de Vader des Vaderlands. De Oranjes zijn de symbool der vrijheid. De vrijheid kwam, de vrede niet. Zelfs het verbond der Ver. Naties kon de vrede niet brengen. Men houdt God buiten de beraadslagingen, hoe zal men dan de vrede vinden God schenkt aan allen, die de Vrede vorst als hun konihg erkennen, de ware vrede. Doet het volk van Nederl. dit, dan kan het op Gods hulp rekenen. Tot slot„Gebed" van Fedde Schu ren, waarin Gods bijstand voor Ne- derlancL wordt afgewacht. Vervolgens sprak Ds. Van Roijen over ..Dreigende wolken" Niemand zal vragen, aldus spr. wat met deze dreigende wolken bedoeld wordt. Allen zien we naar het Oosten. Het machtige Rusland, met het grootste leger, is een dreigende wolk. Een wolk die in staat is in korte tijd Europa te overscha duwen. Maar, gelukkig, niet al wat dreigt, komt. Rusland het land waar de godsdienst wordt bemoeilijkt en de jeugd zonder God wordt opgevoed, blijft een gevaar Indien men de godsdienst over boord werpt, gaat men afgoden aanbidden, onverschillig of deze bestaan uit kapitaal, goederen, macht van het volk, of desnoods Stalin. Deze afgoden vindt men zowel in Amerika als in Rusland, als ook in eigen land. Als tegenstelling stelde spr. tenslotte Karl Marx en Torbecke beide 100 jaar geleden opgetreden, de eerste vertegenwoor diger van het nihilisme, de tweede^als die in onze-volksvrijheden. Tot slot sprak burgemeester Warnaar over „Wat doen wij", waarin hij wees op de plicht van iedere thans ,levende Nederlander hen gedenken die achterble ven als verwanten van de gevallen slacht offers- Uit dankbaarheid voor de verkregen vrijheid dienen wij een offerte brengen. Zij gaven het offer van hun leven voor onze vrijheid. Onttrekken aan die plicht mogen we ons nimmer, vandaar dat spr. een opwekking deed horen met milde hand te geven aan de collecte voor de Stichting 1940 1945, aan de uitgang van de kerk, en die welke aan de huizen gehouden zal worden. Met dankgebed en het zingen van het Wilhelmus werd deze zeer druk bezochte samenkomst gesloten. De aan de uitgang gehouden collecte bracht op f 267.75. Op het Hemelvaartsdag te Loosdrecht gehouden Nat. concours behaalde „Concordia" een eerste prijs in de superieure afdeling. De heer C. van Elk, alhier, is benoemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Onze gemeente is momenteel verschillende jubilerende Echtparen rijk, die zich verheugen over hun 50—, 40of 25-jarige echtverbin tenis. Onze advertentie-kolommen zijn daarvan een sprekend bewijs. Wij willen niet achterblijven al deze gelukkigen, met hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen geluk te wensen mét deze gedenkwaardige dagen. Hersengymnastiek „DE LAPPENDEKEN" Gisteren vonden we Piekerwaard gebogen over een vreemdsoortige lappendeken. Zijn vrouw had aller lei oude stukjes stof van elkaar genaaid en er een deken van gemaakt, maar Piekewaard wilde het ding zo njet op z'n bed hebben. Hij moest er mee puzzelen! Volgens hem konden er op al die stukjes stof cyfers geborduurd wor den, zo dat je in alle richtingen (horizontaal, verticaal en diagonaal) als som 21 vond. Z'n vrouw schudde het wijze hoofd. Ze begreep er niets van. Wat voor cijfers moesten dat dan zijn? Toen vertelde Piekerwaard haar nog, dat ze op elke rij de getallen 1 tot en met 6 diende in te vullen. Op elke lap èén cijfer. En als ze het dan zelf goed uit kiende in welke volgorde ze- die ge tallen op haar dekens borduurde, kwam er altijd van links naar rechts, van boven naar beneden of van hoek tot hoek bij elkaar opgeteld 21» uit. Kijk, zo zag die lappendeken er uit O O O O O O O O O o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Kunt U even aangeven, hoe op elke rij de cijfers 1 t/m 6 ingevuld moeten worden De nieuwe bonnen Geldig van 9 t/m 22 Mei. Bonkaarten KA, KB, KC 804 361 melk, 5 liter melk 363 melk, 7 liter melk 366 vlees, 100 gram vlees 367 vlees, 300 gram vlees 368, 369 boter, 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 388 algemeen, 250 gram kaas of312'/2 gram korstloze kaas 386 algemeen, 400 gram brood of 1 ransoen puddingpoeder, vermi celli e.d. 384 algemeen, 1600 gram brood (gel dig t.m. 15 Mei) 373 reserve, 800 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) 374 reserve, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 376 reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) Bonkaarten KD, KE 806 863 melk, 12 liter melk 866, 867 vlees, 100 gram vlees 868 boter, 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 869 boter 125 gram boter of marga rine 100 gram vet 888 algemeen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 886 algemeen, 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 884 algemeen, 400 gram brood (gel dig t.m. 15 Mei) 873 reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) Predikbeurten op Zondag 9 Mei 1948 Ned. Hervormde herk Voorm. 8.45 en 10.30 en 's avonds 6.30 uur Dhr J. Vroegindeweij Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 4 uur Ds. Richters uit Baarn (Zendingszondag) Vereniging »Wet en Evangelie* Nam. 3.15 uur de heer P. C. Drijver, G.O. te Valkenburg (Z-H) Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nm. 5 uur Ds N. van der Kraats Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Voorm. 10 uur Ds. P. D. van Royen Burgerlijke stand Aangiften van 29 April t/m 5 Mei 1948. Geboren: Adrianus Cornelis Maria, z. v. G. A. Moons en C. J. Doeleman Willem, z. v. W. van der Hengst en C. Burger Plonia Gerritje, d. v. M. P. van Tol en E. Hoogendoorn Cornelis. z. v. C. de Vos enW. Rietveld GehuwdF. Olie en E. Buitelaar OverledenArie Jacobus Both, 70 j, IW De Zondagsdienst wordt Zondag 9 Mei waargenomen door Dr. J. W. H, HELLEMAN (Vervolg) Gemeentewerken heeft hier geen emploi, w wegen zijn in onderhoud bij Rijk, Provincie en W, smettingsdienst kan zonder bezwaar bij de grens bl onze gemeente daarin zelf behoorlijk voorziet, z nadeel te brengen. Overigens is Gouda, zowel al] aangesloten bij de ontsmettingsdienst van de Zij eniging het Groene Kruis. De huidige regeling voor de onderlinge hulpvi is voor Waddiifxveen meer dan voldoende en ten ni bestaat ,er geen bevolkingsagglomeratie die wijzig) voor brandweerdoeleinden nodig maakt. Ten aanzien van de politiehulp op de rijkswi tinente onwaarheid gedebiteerd, als het gemeente schrijft, dat de Goudse politie aldaar te hulp wori „Waddinxveense" rijkspolitie heeft nog nimmer assij gevraagd en dat is ook nog nimmer nodig gebleke: lijk gebeuren, dat onbekenden met de situatie zie politie wenden. Zij heeft dan niets anders te doen naar Waddinxveen. Doet zij iets anders dan dat, een recht aan, dat weer buiten de grenzen van haar Toen vorige jaar bij de rijksweg een ongeluk g ,,onze" politie aanwezig was, kwam ook de Goudsi „Wij kwamen eens kijken wat er gebeurd js"ü! I] gevraagd. Bij het bezoek van de Ministers Beel en Dn gelegenheid van de. opening van de tentoonstelling agent ter controle bij de Rijksbrug! Hier had de g van Waddinxveen gewaarschuwd behoren te wor' optreden achten wij hoogst laakbaar en des te onrechtmatigheden thans als argument worden aa grenswijziging. Hoe overigens de politiedienst in uitgeoefend deelt de groepscommandant in een rap als bijlage hieraan hechten. (Zie bijlage II). Gouda gaat vervolgens nog in op de financiële doorslaggevend zijn," ofschoon er wel op wordt gi lusten de lasten in evenwicht moeten houden. Vo betreft veronderstellen wij, dat het begeerde veen als sluitstuk voor de tekorten moet dienen. E het ons, dat het financiële aspect niet doorslagge' sedert tal van jaren noodlijdend. Vallen de opbre: zette gebieden" mee, dan geeft het ruimer armsl het tekort verhoogd, dan is het Rijk er goed voorij de gewijzigde financiële verhouding tussen het rijk Wij nemen aan, dat het gemeentebestuur van Go gedachtengang is uitgegaan. Wij constateren cc! practische betekenis. De andere Goudse aspecten inzake de uitvoe wetten zullen wij niet van commentaar voorzien. C wij met Gouda geen bemoeiingen en de afstanden dat wij deze alsnog in de toekomstzouden krijger echter wel, wat allimentatie en woonruimteverde gestelde grenswijziging ten aanzien van Wadd hebben. Tenslotte gaat Gouda nog eens de voorgeste onder aanhaling van enkele eerder genoemde mot: voor stuk hebben gemeend te kunnen afwijzen. Alleen willen wij nog tvijzen op de door Go van de rijksweg, een zogenaamde vaste grens, die ring onderhevig is. Maar waarom spepiaal voor dinxveen een grens gezocht, die aan dit doel be; anderzijds de mooie natuurlijke grens, gevormd d IJssel, zo rigoreus en op geheel willekeurige wijze den naar Haastrecht, Stolwijk en Gouderak. Wat kan voor een ander niet opgeheven worden. 1 Gouda in het noorden over een vaste grens door de de spoorweg en de toegangsweg. En waar de spoc het noorden is verlegd is er tegen een kleine plaatse ook geen bezwaar. Hieruit blijkt, dat voo de Riiksweg andere motieven in het spel zijn, dij worden aangeduid door het woord „Verheul". Het voorstel van Gouda achten wij voor alle gemeenten in het algemeen en voor Waddinxveei onaanvaardbaar. Het is een niet te miskennen feit, dat de de bevolkingsaanwas op de lange duur meer gron ben om door middel van woningbouw aan de vra; te kunnen voldoen en vele kleinere randgemeenten der jaren het grondgebied zien verminderen, andi de stadsgemeenschap opgegaan. Wanneer daarvooj den zijn, dan is tegen een dergelijke maatregel we Als provinciestad is Gouda voor haar bestaans een groot gedeelte aangewezen op de omliggende ten, waarvan de bevolking inderdaad door economj organisatorische banden aan Gouda gebonden is. in de loop der jaren hecht geworden en komen in zowel aan de stad Gouda als aan het platteland meentebestuur van Gouda doet het in zijn memoi evenwel voorkomen alsof de voordelen van deze r sluitend gelegen zijn aan de zijde van het platteland profijt trekt van de verschillende economische en gen in de gemeente Gouda gevestigd, terwijl het Gouda zelf, yerbonden aan de oriëntatie van het stad, als van geen betekenis zijnde, vrijwel stilzwi Wij bezien deze kwestie juist andersom Bood Goud dan zou het platteland zich op een ander groot bev stellen, waar de voordelen voor het platteland we Een gevolg hiervan zou zijn, dat de stad Gouda ee tegemoet ging. Naar ons inzicht heeft de gemeente plaats er belang bij, dat de genoemde banden zo Dat een aantal Gouwenaars in hun onderhoud v gelegenheid te vinden in een industrie in een aan komt ten goede aan de bloei van Gouda zelf. En Gouda in haar memorie de zaak juist omdraaie

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 2