Weekblad voor Waddinxveen h. m. öe koningin Verschijnt elke Vrijdag öoet &fsunö v&n öe tRoon De> Spiegel van de week U*t uil Iftdiè. Weekagenda No. 153 Vrijdag 14 Mei 1948 3e Jaargang IAdres Redactie en Administratie.- Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. i|||||||||-<'" - In een Woensdagavond gehouden radio-rede heeft HiM. de Koningin de mededeling gedaan dat zij voornemens is in September het regeerbeleid over te dragen aan Prinses Juliana. De last van het klimmen der jaren, het achteruitgaan van veerkracht, ar- beids- en weerstands-vermogen hebben Haar tot deze beslissing genoopt en meent Zij dat een jonge kracht in haar plaats moet medewerken om de grote problemen tot een goede oplossing te brengen. Met zekere weemoed heeft het Ned. volk deze Koninklijke boodschap aan gehoord. Wij zullen de beweegredenen tot deze stap moeten eerbiedigen en mettertijd Prinses Juliana als vorstin dezelfde aanhankelijkheid en trouw moeten betonen, welke wij gewend waren aan haar Moeder te schenken. God geve aan Koningin Wilhelmiija nog vele jaren van welverdiende rust en make het licht in haar levens avond en schenke onze toekomstige Koningin de kracht om haar volk op dezelfde wijze te leiden als haar Moeder 50 jaar heeft gedaan en boven dien dat het Nederlandse volk die aanhankelijkheid en trouw moge betonen, waarop ons doorlucht Oranjehuis recht heeft, waarbij de zo nodige een dracht niet mag ontbreken. Dat één zwaluw nog geen lente maakt, is een feit dat niemand ver hinderd om bij het zien van dit ranke diertje toch bepaalde verwachtingen te gaan koesteren omtrent vrediger taferelen in de natuur dan de winter ons mocht bieden. Zo gaat het ieder, die de Vrede lief heeft ten opzichte van het eerste Congres van Europa dat de afgelopen week te 's-Gravenhage werd gehou den. De prominenste Europese poli tieke figuren woonden dit congres bij. Een zeer goede gedachte was het, ter gelegenheid van dit congres, op de Dam te Amsterdam, waar Neêr- lands Historisch hart klopt, een be toging te houden om zo de hoge gedachten, die deze knappe koppen bijeen brachten, uit te dragen in ons volk en door middel van de radio in de volkerenwereld. Al moge de weg, die tot het doel leidt, één onverdeeld Verenigd Europa, nog lang, glibberig en steil zijn, méér dan iets anders zal deze gedachte van verbroedering uiOnoodzaak, in staat zijn elkaar steeds weer de hand te reiken en op te trekken, totdat het eindpunt en Nieuwe Begin is bereikt 1 Bij het uiteengaan van het congres werden zonder hoofdelijke stemming drie resoluties aangenomen op sociaal, cultureel en economisch terrein. Op het moment, dat de nieuwe „Vlag van Europa" wordt neerge haald in de Ridderzaal, gaan op een andere plaats in ons land, de vlaggen uit en wel te Zaandam, waar de op volger van burgemeester Mr. Dr. In 't Veld, de Hr. Thomassen zijn benoeming als zodanig ontving. Een nog jong burgemeester (39 jaar oud) met grootse, hoewel voorzich tig uitgesproken plannen, die alles in het werk zal stellen het nijvere Zaandam tot nog grotere bloei te brengen. Met een zekere pijn moeten wij melding maken van het tijdelijke on derbreken der zware taak, die H. M. de Koningin, nu bijna vijftig jaren vrijwel onderbroken op zo vorstelijke wijze vervulde. Bij het klimmen der jaren in hoog ste besef harer plichten, weet zij zo ooit dan nu Haar krachten, die Ne derland in zo vele opzichten ten zegen waren, te moeten sparen. Wij wensen onze Landsvrouwe een spoedig al geheel herstel en Prinses Juliana, wier beëdiging 14 Mei in een verenigde vergadering der Staten Generaal is geschied, Gods beste Zegen toe bij het behandelen der Staatszaken in haar kwaliteit van Regentes. In Staatszaken vormen de leiding - gevende wetten, mits goed geformu leerd, de kiel waar het schip van de Staat op drijft. In dit bewustzijn vereerde H. M. de Koningin Prof. Mr. E. M. Meijers uit Leiden met de op dracht een nieuw burgerlijlrwetboek te ontwerpen. Als voornaamstebijzonderheidkun nen wij hieromtrent melden, dat Prof. Meijers van plan is, het Wetboek van Koophandel te doen verdwijnen en Handelsrecht op te nemen in het Burg. Wetboek. Een verjongingskuur, die elk recht geaard Nederlander "met belangstelling zal volgen. De man, die geen bepaalde kuren heeft te volgen om „eeuwig" jong te blijven, de ver over onze grenzen befaamde schilder-schrijver Jef Last werd Zaterdag j.l. in zijn kleine huisje te Amsterdam officieel gefeliciteerd met zijn 50e verjaardag. De lijst van feliciterenden en vooral bun namen maakten deze middag tot een grootse huldigitng. Amserdam huldigde Zaterdagmid dag behalve Jef Last ook en zo mo gelijk nog meer officieel Willem II, in dit geval dan een „Willem II" tussen aanhalingstekens. Het IJ kreeg daarmee ook zijn eerste Marshall- hulpschip binnen. Ons volk ontving op deze manier weer 9500 ton graan, wel de moeite waard om een beetje feest te vieren. Brabant zou Brabant niet zijn om zich de kans op een feestje te laten ontgaan. Zondag 10 Mei kregen ze inRo- sendaal op ongezochte manier hun kans en zij^maakten er gebruik van. Die dag werd de in het kader der Benelux-samenwerking ingestelde ge centraliseerde grenscontrole in wer king gezet. Belgische en Nederlandse douane ambtenaren, Belgische Rijkswachten Koningklijke Marechausee zullen van nu af in Rosendaal bij passencon- tröle en visitatie als goede buren samenwerken. Voor sommige personentreinen naar en van België betekent dit een reis- bespofdiging van drie kwartier. Fanfaremuziek op het station luidde deze verbetering in endit overzicht uit. Bombaroe, 30 April 1948 Vrijdagmorgen kwart voor acht; vandaag Zondagse dienst, want de Prinses is jarig. De jongens van de 3e Compagnie leggen de laatste hand aan hun tenue, om daarna met hun geweer buiten aan te treden. 10 minuten later staan ze opge steld om de vlaggestok en met hun 3 compagnieën van de K.N.I.L. Commando's klinken; langzaam gaat de Hollandse driekleur omhoog en op eenvoudige, maar grootse wijze, wordt hier door een compag nie Hollandse jongens de geboor tedag van de Prinses herdacht, ter wijl zij onder diepe stilte de mili taire eregroet brengen. Een soldaat in Indië wil niet sentimenteel zijn, maar toch komt er een stukje Hol land in hun hart naar boven en menig soldaat moet even iets teers wegpersen. Zo staan ze daar, stram in de houding; voor hen het rood, wit en blauw, op de achtergrond enige palmen en in hun hart iets wat hen even stil maakt. Een beetje sarcastisch, zoals een soldaat in Indië wel eens is, kan hij een half uur van te voren nog op merken: „Zondagse dienst vandaag? Verleden week was ik ook jarig, toen stond ik op wacht." Tijdens deze ogenblikken maakt echter een ander gevoel van ben meester en veler gedachten zijn even in Holland, midden tussen hen, die zij achterlieten. Weer klinken commando's, de plech tigheid is afgelopen. Een K.N.I.L.- officier spreekt hen toe en gedenkt' in enkele woorden de verjaardag van de Prinses; daarna spreekt hij in 't Maleisch tot hun bruine wapen broeders, tenslotte klinkt er een door blank en bruin verenigd driewerf hoera op. Zo gedachten Hollandse jongens ergens buiten Palembang de verjaardag van hun Prinses. C. ALBLAS. Polders Achterof en de Putte. Bij de gehouden stemming ter ver kiezing van een voorzitter van de polders is de heer K. v. d. Torren JCzn als zodanig herkozen. In de daarop gevolgde vergadering van stemgerechtigde ingelanden wer den de rekeningen over 1947 vast gesteld ende begrotingen aangenomen. De omslag voor 1948 is bepaald op f 17.per hectare voor de Achter- ofse polder (vorig jaar f 20.en op f 21.— per hectare voor de pol der de Putte (vorig jaar f 19.—). Bij de besprekingen is het denk beeld om de polder zodanig te com bineren. dat een gelijke omslag kan worden geheven, naar voren gebracht. Een onderzoek, zich uitstrekkende over een tiental jaren, heeft aange toond, dat het verschil der polder- lasten over een reeks van jaren slechts gering is. Besloten werd deze aange legenheid eens ernstig te beziende administratie zou er belangrijk door vereenvoudigd worden. Voorts werd een crediet toegestaan om de draaibrug in het Noordeinde, voor de oprit tussen de eigendommen Woensdag 19 Mei Openbare Vergadering C. H. Kiesver, Donderdag 20 Mei Algemene Ledenvergadering Coöp Boerenleenbank van de familie Biesheuvel en de familie Van Noort te veranderen in een vaste. Voor het verkeer daarover zal het flinke verbetering zijn. Tot leden der commissie om het volgend jaar de rekening na te zien, werden benoemd de heren W. C. Bekenkamp én M. P. van Tol, alhier en J. K. van der Maas te Zoeter- woude en tot plaatsvervangende leden de heren J. A. van Berkel, P. Noor- dam Wzn. en Johs. Oudijk allen alhier. De heer A. C van den Bosch is in aansluiting op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen als bode van de polders Achterof en de Putte. Het ligt in de bedoeling de vacature voorlopig niet te vervullen. Officieële Mededelingen Hulppolitie en Nationale Reserve Het feit, dat onze heiligste natio nale goederen, waarvoor velen van de beste zonen van ons volk in de vijf bange oorlogsjaren het hoogste offer hebben gebracht, opnieuw wor den bedreigd, heeft de regering ge noopt, Haar gezagsapparaat te ver sterken. Zij roept daartoe gezagsgetrouwe Nederlanders op zich te melden voor de Hulppolitie en voor de Nationale Reserve. Het gevaar dreigt, dat de deelname aan deze instellingen tot steun aan het wettig gezag niet snel genoeg tot stand komt. Een Nederlander is van nature wat individualistisch en is daarom geneigd aan zijn eigen opvattingen een te grote plaats toe te kennen. Men verklaart volkomen bereid te zijn het wettige gezag te steunen, maar men heeft bezwaar tegen de wijze waarop de Overheid deze aan gelegenheden heeft geregeld, of tegen personen wie zal moeten worden samengewerkt. En daarom blijft men voorlopig aan de kant staan. In deze houding dreigt een groot gevaar. Als er opgetreden moet worden is goede wil alleen niet vol doende. Dan moeten de zakeu be hoorlijk georganiseerd, en de men sen voldoende geoefend en gewapend zijn. Het zou toch wel verschrikkelijk zijn als een kleine minderheid op een gegeven ogenblik de kans kreeg een aanslag te wagen op onze. volks vrijheden, omdat de grote meerder heid goede Nederlanders verzuimd had zich tijdig beschikbaar te stellen. Ik doe daarom een ernstig beroep op alle goede vaderlanders in deze gemeente, die hiervoor geschikt zijn, om zich nu beschikbaar te stellen voor Hulppolitie of Nationale Reserve. De aanmelding kan geschieden dagelijks aan de Gemeente-secretarie, waar ook alle verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Voor de hulp-politie kan men zich tevens aanmelden bij de Groeps commandant der Rijkspolitie. De burgemeester, A. WARNAAR Jz._ Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 armbandje, 1 vulpen, 1 herenpor- temonaie met inhoud. Verloren 1 blauw grijze regenjas, 1 blauw le ren kinderhandtas, 1 portefeuille, X vulpotlood, I duimstok.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1