Weekblad voor Waddinxveen 0e Spiegel van de week Weekagenda Wie wil emigreren De Gemeenteraad vergaderde. No. 154 Vrijdag 21 Mei 1948 4e Jaargang I Adres Redactie en Administratie Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30. Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter Dagen tevoren hadden krant en radio het Nederlandse volk laten we ten dat de Koningin zou spreken en de klem waarmee dit bericht werd gelanceerd deed vermoeden, dat de bopdschap belangrijk genoeg zou wezen. Werkelijk grote gebeurtenissen werpen hun schaduw steeds ver vooruitOngetwijfeld waren er vele mensen, die voorvoelden wat de inhoud der 12 Mei voor de radio uitgesproken rede zou zijn. Ondanks dat er toch een schok door datzelfde Nederlandse volk gegaan. Twaalf Mei 1948 is „een geschied kundige datum" geworden, beteke nisvoller dan vele andere tientallen data, die onze kinderen dagelijks in hun al dan niet weetgrage hoofden moeten stampen. Na de reeds verleden week door ons aangekondigde rustperiode van H.M. de Koningin zal de Lands vrouwe op nadrukkelijk verzoek van haar „Geliefde kind Juliana" nog een korte spanne tijds, te weten gedu rende haar Jubileumfeesten in Augus tus, de Kroon dragen, om daarna in September e.k. dé regering defi nitief aan Prinses Juliana over te dragen. Een zeer grote Oranje, een vecht- ster voor recht en gerechtigheid, een moegestreden mens, een vrouw, met een ruim warm hart gaat plaats ma ken voor frisheid en jeugd. Hoeveel méér zouden wij hieraan kunnen en willen toevoegenVol staan wij op dit moment en deze plaats met een wens van hart tot hartKoningin Wilhelmina, moge Uw meer dan verdiende rust een lang durige zijn. In Vrede en Voorspoed, zoals Gij met al Uw Krachten en naar Uw beste weten steeds voor ons Rijk hebt gewenst en gezocht." Inmiddels legde in een eenvoudige plechtigheid, voor de verzamelde Kamers der Staten Generaal, Prinses Juliana de eed af, waarmede onze Kroon Prinses de regering tijdelijk van Haar Moeder overnam. Hoe moeilijk het regeren speciaal in deze tijd is, bewees het slot dezer plechtig en rustig aangevangen Ka merzitting Prof. Romme c.s. dienden een initiatief-voorstel in, tot invoering van de civiele staat van beleg in de Grondwet. Hoewel het voorstel uit eindelijk met 61 stemmen voor en tegen werd aangenomen, is het in den Haag er even Frans bij toege gaan Dat het voorstel geen tegen stemmers kreeg, kon alleen gebeuren bij de gratie van het demonstratief afmarcheren der Communistische fractie. Deze dames en heren voel den bepaald nattigheid in dit voor stel, een nattigheid die ongewenst is voor vijfde colonne-agitatoren. Wanneer dit voorstel inderdaad wet wordt, dan kan door burger-autori teiten met kracht en dus met meer succes tegen agitatie worden opge treden Toen de breedspakige pro testen niet hielpen hieven de Com munisten in een koor de Internatio nale aan zij hieven de in dit ver band wel merkwaardig klinkende kreet „Vrijheid" aan ensloegen de deur der zittingzaal achter zich dicht. Dit laatste zal Voorzitter van Schaick wel een zucht van verlich ting hebben doen slaken! Wie zéker een zucht van verlich ting hebben geslaakt zijn de over gebleven walvissen aan de Zuidpool, toen onze „Nederlandse drijvende traanfabriek" Willem Barendz" de deur der jachtvelden daar achter zich dichtsloeg. Afgelopen week bracht kapitein Klaas Visser de stoere schuit met zijn stoere internationale bemanning weer veilig in de Am sterdamse haven. Ruim 1300 vette deviezenbespaarders werden dit jaar geharpoeneerd. Dit is echter niet het-enige be langrijke „nieuws van ons voedings front. In een bijeenkomst te Markelo deed onze Minister van Landbouw, Mansholt uit de doeken, dat er plan - nen bestaan „de verplichte veeleve ring der boeren binnen afzienbare tijd op te heffen. Behalve feest voor de boeren, be tekent dit een besparing van maar eventjes 1000 a 1200 ambtenaren! Tergelijk zal het kwantum ingevoerd slachtvee worden opgevoerd dank zij oom Marshall zodat binnen afzienbare tijd „opheffing der vlees- distributie" te verwachten is. Elk vuurwerk geeft een onprettige rookontwikkeling en in overdrachte lijke zin maakte de rede van Minis ter Mansholt hierop geen uitzonde ring. Wij vonden het althans niet prettig te moeten vernemen, dat lo.ooo ton roomboter in koelhuizen is opgeslagen, omdat wij finaal „van de exportmarkt zijn verdrongen" door Denemarken en Nieuw Zeeland. Na de Pinksterdagen kwam de Ministermet een tegenspraak zijn redevoering te Markelo zou niet goed zijn weergegeven. Ja, dat is het ge vaar, Exellentie, van mededelingen, die niet door geoefende verslagge vers worden aangehoord. Het einde der vleesdistributie zou „niet" in zicht zijn en wat dan weer verblij dend is, de genoemde tienduizend ton boter zou de hoeveelheid zijn, die voor export beschikbaar is Enfin, hetPinksterzonnetje is vooral de stedeling niet minder welkom geweest. Amsterdam onderging een vooroorlogse exodus, Het Amster damse Bos zag kabelbont van de zomerjurkjes. Naar schatting deden 80.000 100.000 Amsterdammers alleen daar al nieuwe krachten op, terwijl het vooral de mensen van het platteland waren, die in drom men de Artisaapjes en de grachten kwamen bewonderen. En wat te zeggen van de felle brand die Maandag een deel vaq het Koninklijke Paleis te Den Haag heeft verwoest En van de houding der melkhan delaren, die dreigen met niet-inname van de komende melkbon, indien de Minister de melk niet spoedig vrij geeft Officieële Mededelingen Inenting tegen Pokken. Op Dinsdag 25 Mei a.s. tussen 8.30 en 9.30 uur zal er bij de heer J. W. H. Helleman, arts, Kerkweg 222 alhier, gelegenheid zijn"tot kos teloze inenting of herinenting tegen pokken. Nationale Reserve. Op verzoek van de Minister van Oorlog deel ik' mede, dat de aan melding voor de Nationale Reserve voorlopig blijft opengesteld. Ik voeg hier aan toe dat het aan tal oefenuren per jaar in plaats van 300, zoals aanvankelijk werd bepaald, ten hoogste 200 zal bedragen. Verbod verbouw aardappelen. De Burgemeester der gemeente Waddinxveen brengt ter openbare kennis, dat door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bij beschikking van 13 Mei 1948 is ingetrokken de beschikking inzake bouwverbod van aardappelen, uitgevaardigd krachtens de Bodem- productiewet. Bij beschikking *van genoemde be windsman van dezelfde datum is bepaald A. de teelt van aardappelen te verbieden in de gemeente Boskoop, Reeuwijk, Alphen aan den Rijn, Ha- zerswoude en Waddinxveen, voor zoveel betreft de percelen, gelegen in de verenigde polder aan de oost zijde van de Gouwe, de Polder Mid delburg, de Polder Rijneveld met inbegrip van de Wijk en Spoelwijk ten westen van de Gouwse Polder Nesse, het gedeelte van de Polder Rietveld ten westen begrensd door de Boterpolder en ten Noorden door de Rietveldse Vaart en het Alphense Pad, de Ambachtspolder, de Polder Laag Boskoop en de Voorofse Polder. B. de teelt van aardappelen slechts toe te staan in de gemeenten Aker sloot, Anna Paulowna, Barsinger- horn, Bennebroek, Beverwijk, Bloe- mendaal, Castricum, Egmond aan zee, Egmond binnen, 's-Gravenzande, Haarlem, Heemstede, Heemskerk, Heilo, Hillegom, Katwijk, de Lier, Limmen, Lisse, Monster, Naaldwijk. Noórdwijk, Npordwijkerhout, Oegst- géeSt, Rijnsburg, Sassenheim, Uit geest, Valkenburg. Z. H. Velsen Voorhout, Voorschoten, Warmond Wassenaar, Wateringen, Wieringer- waard, Winkel en Zandvoort, onder voorwaarde, dat geen aardappelen worden geteeld in de paden tussen de Voor bloembollenteelt in gebruik zijnde bedden. Deze beschikkingen treden in wer king op 22 Mei 1948. Waddinxveen, 20 Mei 1948. De Burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz„ In de vorige week Vrijdag gehou den vergadering van de Gemeente raad deelde de burgemeester mede, dat Gedeputeerde Staten in beginsel geen bezwaren hebben doen kennen tegen verlening van een voorschot aan de woningbouwvereniging Wad dinxveen voor den bouw van het tweede complex van 31 woningen aan de Sniepweg. Ook kon mede deling worden gedaan van de resul taten van de gemeente-bedrjjven over het afgelopen jaar. Het electrici- teitsbedrijf maakte een winst van f 24.647.75 het waterleidingsbedrijf een winst van f 5208.58. terwijl het gasbedrijf een verlies had vanf 2908.16. In een besloten zitting werden de grondprijzen vastgesteld voor de Woningbouw aan de Sniepweg o.a. in verband met een aanvraag van de Ned. Herv. Kerk voor een opper vlakte van 4500 vierk. meter. Verder werd besloten aan de Geref. Kerk, te verkopen een stuk grond aan de nieuw aan te leggen straat achter de kerk, groot 550 vierk. meter voor f 5.per meter, tot het bouwen van een verenigingsgebouw. Van het R.K. Sèhoolbestuur was een aanvrage binnengekomen tot het betegelen van de speelplaats. De kosten worden geraamd op f 5390. De medewerking werd verleend, Het bestuur van den C.T.B. afde ling Reeuwijk had een verzoek tot het gemeentebestuur gericht om sub sidie voor een landbouwcursus, waar aan leerlingen uit Waddinxveen hadden deelgenomen. B. en W. stel den n.a.h. voor op het verzoek afwij zend te beschikken, omdat Waddinx veen ook meerdere van deze cursus sen geeft en daarvoor ook geen sub- Hef is beter te verslijten, dan te roesten. Dinsdag 21 Mei Polowedstrijd. Zaterdag 5 Juni Concert Concordia. Wanneer wij de resultaten van deze enquête doen gelden voor ge heel Nederland dan mogen we schrij- vendat 20 pCt van onze bevolking om de een of andere reden wil emigreren. De ondervraagde personen, die het land willen verlaten, blijken voor 73 pCt afkomstig van het platteland terwijl 27 pCt stedelingen waren. 80 pCt was geschoold, waarvan 45 pCt zelfstandige ondernemers. Voorkeur werd gegeven aan Zuid Afrika 35 pCt, daarna Zuid Amerika mtt 25 pCt, Canada met 24 pCt en Australië 11 pCt; 5 pCt liet het onverschillig. 73 pCt gaf als motief op geen toe komstmogelijkheden, Neder land is overbevolkt, geen bouwland voldoende. 11 pCt uit angst voor een mogelijke oorlog, waarbij Nederland slagveld zou worden, enz. 4 pCt wil een nieuw leven beginnen, hieronder zijn veel politieke delinquenten. 12 pCt waarvan men aan mag nemen, dat het louter uit zucht naar avontuur is, zij wisten althans niet een reden voor hun emigratie-plannen te noemen. Ruim 90 pCt van degenen, die de wens te kennen gaven het land te verlaten, is ontevreden over de Wijze waaroo de regering hun belangen behartigd. sidie aan de besturen van omliggende gemeente vraagt. De heer van Tol was het hiermede niet eens en ves tigde de aandacht op het speciale karakter van deze cursus, die was ingesteld om de boeren en tuinders' paraat te maken op landbouw-tech- nisch gebied. Het voorstel van B. en W. werd evenwel aangenomen. Tevens stelden B. en W. voor tot het toestaan van een crediet voor den bouw van een wachtlokaal voor buspassagiers bij de Hefbrug alhier. De totale kosten zullen bedragen f 1900, waarvan de N.V. Citosa te Boskoop 50 pCt. bjjdraagt. Bjj de rondvraag werd door de heer Schouten aandacht geraagd voor* de stinksloot nabij Smitsbrug getje, terwijl door de heer Dr. van de Berg werd geinformeerd naar het getal vrijwilligers bij de politie- reserve. De Voorzitter deelde mede, dat*het aantal niet bevredigend is en er reeds een oproep gedaan is De heer Van Tol wees op onhoud bare woning-toestand. De wachtlijst wordt steeds groter en de nieuw gebouwde woningen helpen maar een weinig en de tweede 31 zullen nog iets helpen, terwijl het complex van 67 nog niet aan bod is. Hij verzoekt radicale maatregelen, willen we ooit verlost worden uit de woningmisere. Hij nodigt B. en W. uit een onder zoek in te stellen naar montage woningen en zo mogelijk met een voorstel te komen er 100 te bouwen. De Voorzitter antwoordt hierop dat B. en W. reeds hebben uitgekeken en nog zullen uitzien. Zij zullen om trent hun bevindingen aan de Raad mededeling doen en hun best doen de woninguitbreiding te bevorderen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1948 | | pagina 1