Weekblad voor Waddinxveen Dt Spiegel van de week Het vredeswerk van het Rode Kruis Draagt elkanders lasten Uit het Parlement Weekagenda No. 311 Vrijdag 25 Mei 1951 7e Jaargang |Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt elke Vrijdag IBijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Nog eventjes en de Hollandse Nieuwe is er weer! Na vlaggetjes dag, welk feest in IJmuiden, Sche- veningen en Vlaardingen met veel jolijt is gevierd, hebben de haring- loggers zee gekozen. De jacht op de nieuwe haring, 300 mijl van hier, is begonnen. De sportieve strijd, welke boot de eerste kantjes haring zal binnen brengen, heeft eveneens een aanvang genomen. De schepelingen krijgen het gedu rende het seizoen zwaar te verant woorden en veel slaap zal de be maningen van de loggers niet wor den gegund. Strijd om de haring Op vele manieren wordt in ons land gestreden. De strijd, die in Brabant werd uit gevochten die tegen de pokken is wel verbeten gevoerd, maar van een sportief element kunnen wij bij de bestrijding van welke ziekte ook, niet veel ontdekken. Gelukkig gaat het er naar uitzien, dat de Ne derlandse wetenschap in het geval van de pokken de toestand volko men meester is. Wel zijn er hier en daar nog steeds bijzondere maat regelen inzake grote bijeenkomsten van kracht, maar de inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Bra bant verklaarde, dat de lichte epide mie vrijwel was ingedamd, mede dank zij de spontane medewerking van de bevolking. Wanneer strijd moet worden gele verd tegen een gevaarlijke ziekte, dan blijkt steeds weer, hoe eensge zind de Nederlandse bevolking op de bres staat. De strijd tegen de kanker wordt eveneens gevoerd door ons gehele volk. De zo lang zamerhand beroemd geworden Haak-In-actie, oorspronkelijk ge voerd om 1 gram radium (ƒ80.000), te schenken aan het Koningin Wil- helminafonds, is uitgegroeid tot een niet-ophoudende stroom van gaven, om de binnengekomen goederen aan de man te brengen, is te Amsterdam een bazar geopend, waar in 34 stands alle geschenken met ver koopsprijs staan gerangschikt. Ook de opbrengst van deze indruk wekkende bazar zal aan de kanker bestrijding ten goede komen. Strijd, strijd en nog eens strijd! In de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal is de speciale opleiding van de Korea-vrijwilligers beëindigd. De detachementen, te zamen 150 man, vertrokken op 26 Mei van Rotterdam om in Korea daar strijdende Nederlanders af te lossen. Een strijd van een geheel ander karakter gaan wij leveren in Cana da: de aloude strijd tegen het water. Bij voorbaat staat vast, dat deze strijd door de Nederlanders zal worden gewonnen. Een Nederland se maatschappij heeft in Canada een waterland van 2500 ha dat is de grootte van de Purmer in Noord- Holland gekocht. Deze aanstaan de polder zal door Nederlandse deskundigen worden drooggemalen en in hoofdzaak worden verhuurd aan Nederlandse boeren met Cana dese ervaring. Ondanks de tegenwoordige strub belingen toch ook een vorm van strijd! over de televisie verwacht men in radio-kringen, dat de „echte" televisie-uitzendingen in de tweede helft van Juni kunnen beginnen. De gelukkige bezitters Van zo'n kostbaar apparaat kunnen dan ein delijk waar voor hun geld krijgen. Hoewelde regering is voorne mens, op korte termijn wetswijzi gingen in te dienen, waardoor zij in staat is, jaarlijks 30 gulden aan „kijkgeld" te innen. Niets voor niets! Het duel tussen lonen en prijzen gaat voort. Ook ditmaal hebben de prijzen weer een „voordeeltje" in de wacht gesleept. Moeder de huis vrouw zal dit niet bepaald leuk vin den. De fabrikanten van zeep heb ben zich genoodzaakt gezien, de zeepprijzen met ongeveer 5 pCt. te verhogen. Om de mannen zoet te houden, is de prijs van scheerzeep niet de hoogte in gegaan. De strijd van het individu de strijd om het bestaan is vaak moeilijk. Dat vonden de schoenen fabrikanten ook. De kort geleden voor de kleinhandel bekend ge maakte winstmarge (18 pCt. op herenschoenen en 22 pCt. op dames schoenen) zijn ook volgens deze fabrikanten te laag. Een groot ge deelte van de schoenwinkeliers wei gerde nieuwe voorraden in te slaan, hetgeen zijn terugslag vond in de fabrieken. Daar moeten nu de werk tijden worden verkort en als de lopende orders zijn uitgevoerd wor den de fabrieken gesloten. Nu heb ben de fabrikanten de minister ver zocht, de winstmarges alsnog te verhogen. Wij zijn blijdat wij geen minister zijn! Gedenkdagen: De door de radio zo bekend geworden Joh. de Heer hoopt dezer dagen 85 jaar te worden. Door het eenvoudige lied heeft hij veler harten weten te treffen. Ook Groen van Prinsterer werd herdacht, deze strijder voor de vrije school over leed 75 jaar geleden. Ineen indruk wekkende samenkomst in Den Haag werd deze grote vaderlander herdacht. Bijzonder groot is de belangstelling voor dit onderdeel van het Rode Kruiswerk. En het is immers zo, dat een stukje weefsel van 1 mm. dikte en enkele mm doorsnede over het levensgeluk en de toekomst vaneen gans gezin beslissen kan. Men beseft dit nog te weinig, dit moet zó doordringen tot onze Neder landse volksgemeenschap, dat het weinig of geen moeite kost de na bestaanden van overledenen te be wegen hun medewerking aan de transplantatie te verlenen. Dit te bewerkstelligen, is de taak van het Rode Kruis. In verhouding tot andere landen telt Nederland weinig blindenslechts 1 op de 10.000, en het grootste per centage daarvan is ongeneselijk. In Nederland is slechts 15% blind door aantasting van het hoornvlies, in het Oosten telt men zeker een millioen blinden door tranchoom, dat hier practisch niet meer voorkomt. Maxi maal komen 4 a 500 blinden in aan merking voor een hoornvlies-operatie. Om zo te kunnen helpen, zou men zeker over 2 a 300 méér ogen per jaar moeten kunnen beschikken. Daarnaast zijn echter vele slecht zienden en éénogigen, die zeer ge baat zouden zijn bij hoornvliestrans plantatie. Van de operaties is 40 a 50% volledig geslaagd, maar ook de overige brengen toch meestal aanzienlijke verbetering, waardoor de hulpbehoe vendheid tot het verleden behoort. Onze koningin, die zelf immer zeer intensief meeleefde, en nog meeleeft zoals ook thans weer bleek, met dit prachtige werk van naastenliefde, die zelf reeds jaren geleden de suggestie opperde van de „ogen-bank" ten dienste van de hoornvliestransplan tatie, ging voor in het tonen van haar daadwerkelijke belangstelling. Aan ons, Nederlanders, is het thans om haar voorbeeld te volgen, wij die ons zo vaak wanhopend afvragen wat kunnen wij doen voor de vrede weten thans het antwoordieder naar vermogen en kracht medewerken aan het uit oorlogszuchten geboren vredeswerk van het Nederlandse Rode Kruis. Lk. Op 1 en 2 Juni a.s. zal de plaat selijke afdeling van Draagt elkanders lasten een Bazar houden in het Centrum, die ik graag in de belang stelling van de burgerij aanbeveel. Het doel van D.E.L. mag bekend worden geacht. D.E.L. gaat uit van het Chr. Nationaal Vakverbond, en stelt zich ten doel hulp te verlenen aan leden en hun gezinnen die ge troffen worden door tuberculose. Tuberculose is een verschrikkelijke ziekte, maar in vele gevallen niet ongeneeslijk. Als er slechts tijdig en afdoende hulp kan worden geboden, kan veel verdriet en ellende worden voorkomen. Maar tijdig en afdoende hulp kost geld, veel geld zelfs. De aangeslo ten vakverenigingen betalen hiervoor jaarlijks een groot bedrag aan con tributies. Ook wordt er ieder jaar een landelijke collecte gehouden. Onze plaatselijke afdeling is ech ter zo actief, dat men nog meer wil doen. Daarom is deze bazar geor ganiseerd. Er zal op deze bazar heel wat te koop zijn. Er is ook voor de nodige attrac ties gezorgd, zodat het in 't Centrum gedurende deze beide dagen gezellig zal zijn. Ik vertrouw dat Waddinxveen er voor zal zorgen dat deze bazar slaagt. Dit geld is hard nodig, en het doel waarvoor het bijeen gebracht wordt is een klein offertje ten volle waard. De Burgemeester van Waddinxveen A. Warnaar Jz. De Tweede Kamer is springerig als een veulen. Men kan nooit van haar op aan. Dagenlang vergadert zij op een wijze, die zelfs de meest doorgewinterde parlementariër niet kan boeien en opeens is het een en al leven in de brouwerij. Deze ge dachte kwam bij ons op toen er aan het begin van deze week een fiks debat werd gehouden over het gratiebeleid. Het ging over het toe passen van de doodstraf. Dat is dus een zeer principiële kwestie. Men kan dan bijna altijd verwachten, dat de stukken er af vliegen. Geen Ka merlid wil een woord missen. Ieder een verdringt zicb om de spreker en men geniet, zoals men maar ge nieten kan. Het gratiebeleid is altijd een teer punt geweest. Juist nu er in de na oorlogse jaren zoveel doodstraffen werden uitgesproken. Deze straf heeft men weer ingevoerd in de bijzondere rechtspleging, terwijl deze verder nog 1 en 2 Juni Bazar T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten» in het Centrum. Officieële Mededelingen Aangifte Hondenbelasting 1951 Iedere houder van één of meer honden gedurende het belastingjaar 1951 is verplicht daarvan vóór 8 Juni a.s. aangifte t> doen, door in levering van een formulier. Voor zover dit niet is toegezon den, is dit formulier kosteloos ter secretarie verkrijgbaar. Is na deze termijn een hond ver kregen of belastbaar geworden, dan dient daarvan binnen 8 dagen gelijke aangifte gedaan te worden. De aandacht wordt er op geves tigd, dat zij die in de loop van dit jaar houder van een hond zijn ge worden of nog zullen worden, ver plicht zijn hiervan binnen acht da gen aangifte te doen ter gemeente secretarie. Bij verzuim kan ambtshalve een aanslag worden opgelegd, eventueel verhoogd met 50 als boete voor dat verzuim, Onder de belasting vallen honden ouder dan drie maanden. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen A. Warnaar Jz., De Secretaris, H. Jenné alleen maar bestaat in het militaire recht politieke delinquenten, die zo veel op hun kerfstok hebben, dat zij slechts met de dood kunnen worden gestraft. Dat is een harde zaak. In totaal is door ons hoogste rechtscollege - de Bijzondere Raad van Cassatie 139 maal de doodstraf uitgesproken. In 94 gevallen heeft de Kroon gratie verleend, in 38 ge vallen niet, terwijl er nog 7 op een beslissing wachten. Ons volk is de laatste tijd echter opgeschrikt door de gratieverlening aan twee grote oorlogsmisdadigers. Aus den Fünter en Fischer, die verantwoordelijk zijn voor de deportatie van honderddui zend Joden en die duizenden van hen daardoor willens en wetens de dood hebben ingejaagd. Om dit ge val draaide eigenlijk het hele debat. De communist Stokvis had welis waar in zijn interpellatie het gehele gratiebeleid betrokken, maar hij kon er toch ook niet aan ontkomen om speciaal de aandacht te besteden aan deze twee personen. Voor Minister Mulderije was dit probleem echter niet moeilijk. Deze misdadigers hebben gratie gekregen onder het vorige Kabinet. Daar heeft hij dus niets mee te maken. Er was echter een ander punt. Als de dood straf eenmaal is veranderd in levens lange gevangenisstraf, kan men rede lijkerwijze aannemen, dat de delin quent na enige jarrn weer op straat loopt. Alle sprekers op één na vonden, dat de regering veel te soepel op treedt. Woordvoerders van deze me ning waren de heren Donker, Terp stra, speciaal voorstander van de doodstraf, Van der Pelzt, Vonk, ter wijl de k.v.p. bij monde van de heer Verhoeven een totaal ander stand punt innam, nl. dat van barmhartig heid. Daartegen verzette de heer Terpstra zich, die van mening was, dat barmhartigheid niet de hoofdtaak van de Overheid is. Allereerst moet zij het recht handhaven. Voor velen was dit rechtsgevoel door dit milde gratiebeleid geschokt. Handhaving

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1