Johan Bodegraven vergaarde meer dan 2 millioen Kris-Kras GROOT en KLEIN van het recht betekent niet, dat men vervuld is van wraakgevoelens, zo stelden deze leden. De Kroon ver leent gratie naar richtlijnen, die ont worpen zijn gedurende het Kabinet Schermerhorn. Deze zijn geheim. Ver schillende afgevaardigden wilden de inhoud van deze richtlijnen graag weten, maar Minister Mulderije wil de daar niet aan. Iedere ter dood veroordeelde zal dan proberen in de termen te vallen. Dat is logisch maar daarvoor is het instituut van de gra tieverlening nu eenmaal niet. Dit debat moest natuurlijk ergens op uit lopen. Nu, er kwamen drie moties. Een van de heer Donker en twee van de interpellant Stokvis. De heer Donker sprak zijn bezorgd heid uit over dit gratiebeleid. De heer Stokvis wilde de richtlijnen precies weten. De motie Donker zou, als deze werd aangenomen, voor de regering aanleiding zijn om te bekij ken of het gratiebeleid zou moeten worden veranderd. Dat heeft de heer Mulderije beloofd. En hij moet dat doen ook, want de motie werd aangenomen met 53-22 stemmen. Tenslotte nog de wijziging van de kieswet, die enige technische ver beteringen opleverde. Zo zal men gemakkelijker bij volmacht kunnen stemmen, ook het stemmen in andere gemeenten zal eenvoudiger worden gemaakt. Tot nu toe moest men voor 31 December voorafgaande aan het verkiezingsjaar de 23-jarige leeftijd hebben bereikt om te mogen stem men. De termijn van 31 December is vervallen. Nu moet men de kies gerechtigde leeftijd hebben enige da gen voor de candidaatstelling. Er is namelijk ook bepaald, dat in de toe komst voor de stemhokjes gordij nen zullen worden gehangen. Dan kan men rustiger stemmen. De heer Beerninck vond dit helemaal niet nodig. Zo'n maatregel kost maar geld en zonder gordijn is de geheime stem ming ook wel gewaarborgd. De Kamer was het met deze mo tivering eens, en volgend jaar gaan we weer stemmen in normale open stemhokjes. en presteert nu meer dan bij de fiscus! Het is nog maar amper twee jaar geleden, dat ergens op een belas tingkantoor in Utrecht een gewone ambtenaar dag in dag uit het saaie ondankbare werk verrichtte, om van het schatplichtige volk de belasting penningen los te branden. Het ging hem, als alle belastingambtenaren, niet voor de wind met deze taak, want het Nederlandse volk betaalt nu eenmaal niet graag belasting penningen. En toch is het deze kleine ambtenaar, die van zijn belas tingkantoor in dienst kwam bij de N.C.R.V., gelukt om in korte tijd van datzelfde Nederlandse volk bijna drie millioen gulden bijeen te brengen. Deze man is Johan Bodegraven, eerst belastingambtenaar, nu aarts bedelaar. Hij was het die nog geen twee jaar geleden de strijd aanbond tegen de zo gevreesde vijand, de kanker. Hij was het, die met een enkel woord en een gepaste kwink slag het Nederlandse volk wist te bewegen om te geven, steeds meer te geven voor deze strijd en die het Nederlandse volk heeft aangezet tot de totale oorlog om de vijand te vernietigen. De grote actie, die in Nederland is uitgegroeid tot een geweldige sneeuwbal-actie voor de kanker bestrijding is eigenlijk met een on schuldig familiespelletje begonnen, dat door de programmaleider van de N.C.R.V., de heer Gerard Hoek was uitgedacht. Haak-In heette dat spelletje, men hoefde niets anders te doen dan een aantal woorden in te haken op een beginwoord, die op een briefkaart geschreven aan de N.C.R.V. te sturen en er een paar postzegels bij te plakken voor de kankerbestrijding. Wie de meeste woorden had ingehaakt won de pot. Maar dat spelletje, waarmee in Maart 1949 werd begonnen, is in de twee jaar dat het gespeeld is een spel geworden, waaraan driekwart van het Nederlandse volk mee doet. Het begon al met een paar enthou siastelingen, die in plaats van één briefkaart er een stuk of vijf inzon den, dik beplakt met porto voor de kankerbestrijding. En zo groeide het, er kwam meer en meer geld, men kwam met ideeën en het spel rolde voort tot het groot nationaal familiefeest van nu. Een echt familiespel, want als ooit het Nederlandse volk getoond heeft één familie te zijn, dan is het wel met deze ontroerende actie voor de kankerbestrijding. Rijken en armen, kinderen en ouden van dagen, een fabrieksdirecteur en een vodden raper, allen staan naast elkander in de grote nationale strijd. En er is een man, die nooit moede wordt hen aan te voeren, Johan Bodegraven, de kleine belastingambtenaar. We willen zo graag wat geven. Er is een spreekwoord dat zegt: wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft, maar het is helaas waar dat de mens niet gaarne geeft. En toch leeft er in elke mens een diep besef om alles te willen geven als het gaat om het bestaan, om het leven van zijn medemens. Het is echter de kunst om dit besef bij de mensen wakker te schudden en deze kunst verstaat Johan Bodegraven. Hij heeft er zijn beroep van gemaakt aan de mensen een offer te vragen, voor een groot gevaar dat ons allen bedreigt en hij is in dit beroep ten volle geslaagd. Johan Bodegraven heeft de naam van aartsbedelaar gekregen en toch heeft hij die naam niet verdient. Johan Bodegraven bedelt niet, hij wekt de mensen alleen maar op om te geven en zijn manier van opwek ken heeft heel het Nederlandse volk warm gemaakt om te geven. Johan Bodegraven heeft voor zijn actie veel meer gekregen dan hij ooit ge vraagd heeft. Toen het balletje een maal rolde was het niet meer tegen te houden. Het werd van een sneeuwbal tot een lawine, die ieder een meesleurde en innerlijk dwong om te geven. Van 30.000 tot een millioen. De opbrengst van de eerste zes maanden waarin het door de heer Hoek in het leven geroepen familie spel Haak-In gespeeld werd, was 30,000. Een prachtig resultaat, maar toch voelde de leiding van de Haak-In-actie dat wanneer het spel voortgezet werd wel 80,000 ge haald zou kunnen worden. Johan Bodegraven, die inmiddels de leiding van de heer Hoek had over genomen, maakte dit streven voor zichtig per microfoon aan het Ne derlandse volk bekend. Het zou prachtig zijn als dit bedrag bij elkaar gebracht kon worden zei hij en daarmee begon de sneeuwbal te rollen. De Haak-In-actie nam steeds gro tere omvang aan. Veel eerder dan verwacht werd was de 80.000 bij elkaar en „zullen we nu stoppen!?" vroeg Bodegraven. Neen, zei het Nederlandse volk, want zonder dat de aartsbedelaar er om vroeg stroomden de giften binnen. Plaatselijke acties werden ontke tend, er kwamen giften van ver enigingen en ijlings moest Bodegra ven meer ruimte in het programma van de N.C.R.V.-steravonden vra gen voor zijn Radio Radium, zoals hij de actie betiteld had. Naast de verenigingen gingen organisaties in zamelingen onder hun leden houden. Op de fabrieken, allerhande bedrij ven stak het personeel de koppen bij elkaar om een steentje voor het Radio Radium bij te dragen en toen kwamen de giften allang niet meer met guldens en tientjes, maar met honderden en duizenden tegelijk binnen. Op de ster-avonden gingen de mensen zich verdringen die iets aan te bieden hadden, men stond in een rij om te geven en dagelijks stroomden op het kleine kantoor, waar Johan Bodegraven met zijn onafscheidelijke secretaresse An de Ru de geldlawine verwerkt, nieuwe en meer giften binnen. Die giften komen uit alle delen van het land en uit alle lagen van de bevolking. In de Haak-In-familie zijn alle rangen en standen wegge vallen. Geloofs- en politieke over tuigingen vormen geen beletsel voor de eensgezinde strijd van het Neder landse volk tegen de kanker. Geld moet er komen, steeds meer geld en dat geld komt er! Tachtigduizend gulden werd spoe dig honderdduizend, honderd vijftig duizend, twee, drie, vier, vijfhon derdduizend. Het half milüoen was vol, en dit was tevens de stoot die de sneeuwbal nog verder deed rol len. Het geld kwam nu met tien duizenden tegelijk binnen. Haak-In kende nog maar één leuze: het mil lioen moet vol! En het millioen is vol gekomen, meer dan vol. Er is nog veel meer. Er is naast deze millioen guldens echter nog een ongelofelijke grote hoeveelheid kleine en grpte geschen ken, die bij elkaar eerf onschatbare waarde vertegenwoordigen. In één van de kelders van de studio liggen al deze kostbaarheden opge slagen en als we een kijkje bij deze prachtige dingen mogen nemen ra ken we diep onder de indruk. Naast de machtige imponerende geschen ken liggen, symbolisch uitgedrukt,, de schamele penningskens van de arme weduwen. Maar deze emotio nele verzameling getuigt van eens gezindheid en offerzin, die moeilijk met een pen is te beschrijven. Kostbaar serviesgoed ligt opgesla- gen naast een glimlachende pop, die eens bezit was van een ziek meisje, maar nu is afgestaan voor Haak-In. En bij dit alles staat ook de prach tige poppenkamer. Dit is het ge schenk van een 17-jarig meisje uit Giessendam, die helemaal ongeluk kig en hulpbehoevend is. De pop penkamer was haar geliefd speel goed, maar het meisje vroeg zich af wat zij ongelukkige kon doen voor hen, die nog ongelukkiger zijn: de kankerlijders en spontaan heeft ze toen haar poppenhuis aan de heer Bodegraven gegeven. oe er mee wat u wilt, heeft ze gezegd. Is het vreemd dat de grote bedelaar, die nooit moede wordt te vragen, toen een brok in zijn keel kreeg? De laatste stoot komt van de bazar. Alle geschenken zijn nu bij elkaar gebracht op een grote bazar in Am sterdam en de opbrengst hiervan zal voorlopig het eindbedrag van de Haak-In-sneeuwbal bepalen. Het werd de grootste bazar die ooit in Nederland is gehouden en vanzelf sprekend is er een klein kapitaaltje mee gemoeid, om deze grootse bazar in te richten. Er komen 34 stands en de totale inrichting komt onge veer op 13.000 gulden. De kerk moet schoon gemaakt worden en dat kost ook nog ongeveer 2000,— maar toch kost het Haak-In geen cent, want de bazar zal geheel gratis worden ingericht. Hoeveel de uiteindelijke opbrengst van deze grootse actie, wellicht de grootste, die ooit in deze wereld is gevoerd, zal bedragen is tot dusver niet bij benadering te schatten. Da gelijks komen er nog stapels brieven met geldaanbiedingen binnen en elke rekening die An de Ru maakt, blijkt nog lang het eindcijfer niet te be vatten. Wat de bazar aan verkoop van de geschenken en entréegelden opbrengt, is op dit ogenblik ook nog niet te zeggen, maar dat het een lief kapitaaltje wordt, is al duidelijk. Voorlopig geeft de staat die An de Ru dagelijks voor koning Haak-In maakt nog respectable cijfers te zien. Wat zal het eindsaldo zijn, wellicht anderhalf millioen of nog meer. ,,'t Is fantastisch" zegt de heer Bodegraven, „maar werkelijk heid" zeggen wij. De laatste cent kwam gisteravond binnen in het Concertgebouw en deed het totaal bedrag stijgen tot f 2.626.600 Niet twijfelen Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. Dit is geen onbekend gezegde en de betekenis hiervan is ons allen wel bekend. In het maatschappelijk leven zijn er vele wegen waarlangs wij ons kunnen begeven. En is het meesten tijds niet zo, drt wij gaan twijfelen als we de vele mogelijkheden zien die ons ten dienste staan Het idea lisme in ons, dat wij van nature be zitten, noopt ons toch de een of andere weg in te slaan. En u zult het met mij eens zijn, dat talloze malen het spreekwoord „beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald" van toepassing is. Wel licht hebt u dit ook al eens onder vonden op de een of andere manier. Hoe komt het toch, dat wij vol wassenen de weg die wij gaan moeten niet altijd even duidelijk zien uitge stippeld Ligt de schuld wel bij ons of kunnen we een ander daarvan betichten Naar mijn mening zijn wij geneigd, vooral in deze moeilijke tijd, ons de wil en conclusie van enkele „groten" te laten aanleunen. Ons ontbreekt het aan ruggegraat. Wij zijn op weg massamens te worden. En juist daar zit een groot gevaar in. Óns uitzicht wordt vertroebeld. Wij zijn ons zelf niet meer. En daar ligt het dieptepunt. Als we ons zelf niet meer zijn, is ons idealisme dood. Dan zijn we dorre mensen en ont vankelijk voör alle invloeden. Het wordt tijd, hoogtijd dat we ons gaan bezinnen, dat we onze ogen openen en zien het gevaar dat ons omringt. Wij moeten weer worden die we waren mensen met een gehalte, met de vaste wil om in samenwerking te bereiken wat er te bereiken valt. Als we van dat ideaal uitgaan dan zien we vanzelf de weg die we gaan moeten en dan zullen we ook niet twijfelen die weg te kiezen. Dan zullen we ook niet halver wege omkeren om weer een andere te proberen, maar volhouden tot het einde. en vraag niet welke weg gij hebt te gaan. Ga hem Tot de volgende week. KRIS-KRAS Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden1 corsage, 1 bruine woljen herenpantalon, 1 pet. Verloren: 1 bruine alpinomuts, 1 schooltas met inhoud, 1 bril. 1 herenportemonnaie met inhoud, 1 p. heren glacéhandschoenen, 1 bruine bal, 1 rijksdaalder, weggelopen 1 wit met zwarte hond. Gouda VRAAGT ZE UW WINKELIER I

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2