Weekblad voor Waddinxveen No. 311 Vrijdag 25 Mei 1951 (tweede blad) 7e jaargang Het Lectuurhuisje Het Lectuurhuisje van het Rode Kruis, hoek Kerkweg/Zuidkade is zojuist weer hersteld, nadat enkele vandalen er hun kracht eens op be proefd hadden. Ach het is niet moeilijk zo'n huisje kapot te maken, maar wie trekt daarbij aan het kortste eind De mensen, die van de lectuur, die het huisje opbrengt, zouden willen profiterende zieken hier te lande en onze landgenoten onder moeilijke omstandigheden vèr van het Vaderland, zoals de Nederlanders in Korea, Nieuw-Guinea, Australië, de West enz. enz. Doordat duizenden en duizenden in Nederland geregeld gebruik maken van de lectuurhuisjes door hun tijd schriften direct na lezing daarin te doen of door hierin ook boeken te doen, kunnen velen geholpen worden. Gedurende de bijna 6 jaren, dat het Rode Kruis dit werk doet, werden meer dan 1 millioen boeken en ruim 35 millioen tijdschriften verzonden. Veel is er nodig om dit werk goed te kunnen blijven volhouden, want steeds meer ziekeninrichtingen en langdurig thuisliggende patiënten, die hetzij wegens besmettingsgevaar, hetzij wegens financiële moeilijk heden, geen gebruik kunnen maken van normale uitleenbibliotheken of leesportefeuilles, vragen om inge schakeld te worden in de Rodekruis- lectuurvoorziening, die steeds vol komen kosteloos voor de patiënten plaats vindt. Denk u zich eens in het tijdschrift, dat U juist met veel plezier gelezen hebt, waarvan Uw verdere huisge noten ook reeds profijt gehad hebben, behoeft geenszins in de prullemand terecht te komen of voor huishoude lijke doeleinden gebruikt worden, maar kan binnen korte tijd in handen komen van zieken, die dolgraag de lange tijd van het ziek zijn willen korten door geregeld te lezen, als U tenminste Uw tijdschrift maar in het lectuurhuisje doet. Nog sterker, Uw tijdschrift kan binnen niet al te lange tijd in de binnenlanden van Nieuw- Guinea zijn of bij onze millitairen op Korea, mits U Uw tijdschrift direct na lezing in Uw lectuurhuisje doet. U ziet, velen kunnen geholpen worden wanneer U de lectuuractie van het Rode Kruis steunt. Nieuws uit onze woonplaats Op een dezer dagen gehouden vergadering van de Vereen. E.H.B.O. is besloten om haar oud-voorzitter de heer G. v. Tilbug, gezien zijn grote verdienste, te benoemen tot eere-voorzitter der vereen. De heer v. T. heeft inmiddels deze functie aan vaard. In verband met de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoor wegen zijn enkele veranderingen aan gebracht in de lichting van de brie venbussen van de P.T.T. De hoofd brievenbus aanhetpostkantoor wordt voortaan gelicht op werkdagen om 5.45 uur v.m. (alleen voor Gouda, Zevenhuizen en Moerkapelle) en verder om 10.15, 14.15 en 19.15 uur. Op Zaterdag is de laatste lichting van de hoofdbus om 16.15 uur. De bijbussen in de gemeente worden gelicht om 10 uur en 18 uur. Woensdagavond hield de N.C.V.B. een ledenvergadering, de laatste in dit seizoen. Als spreekster trad op Mevrouw C. Kooiker-Mohr uit Katwijk aan Zee. Zij hield een boekbespreking over „Verdonkerd Goud", door Jongejan—de Groot. Zij deed de figuren, die er in het boek voorkomen, leven voor ons. Vooral de hoofdpersoon, Riek, heeft zij goed doen uitkomen. Een dergelijke bespreking werkt karaktervormend. Wij hebben een goede avond gehad. Velen onzer zul len graag het boek nog eens lezen. 26 Juni hoopt de N. C. V. B. een excursie te maken naar de Koninkl. Ver. Tapijtfabr., te Moordrecht. Het uitstapje naar Volendam en Marken en Bgb. Museum te Amsterdam is vastgesteld op Dinsdag 3 Juli. Nu „Ome Keesje" weer op onze Ifln terug is, en men gehoord heeft, dat de directeur van de Ned. Spoorwegen gezegd heeft, dat het nu aan publiek ligt, of de trein zal blijven, en men beziet dan boven dien nog de huidige dienstregeling, vraagt men zich onwille keurig af klopt dat? De reizigers uit Wad dinxveen, Boskoop en Alphen vinden alleen bij een paar ochtendtreinen te Gouda aansluiting naar Den Haag, Rotterdam en Utrecht en verder. Later moet er langdurig gewacht worden en dat is op de thuisreis ook het geval. Wat Gouda betreft, naar en van Leiden weer elf minu ten in Alphen wachten. Met zulke aansluitingen wordt het reizen per spoor niet erg bevorderd en dient de lijn een betere kans te krijgen als nu. Een betere dienstregeling is noodzakelijk. Hopelijk wordt de volgende keer de verbetering, waar naar de Spoorwegen streven, bereikt, want de burgemeester van Waddinx veen had ongetwijfeld gelijk, toen hij bij de discussie opmerkte, dat een slechte dienst de trein achterop brengt. In een dezer dagen gehouden vergadering van het voltallig be stuur van „Het Groene Kruis", waarbjj bet dagelijks bestuur van het Bazarcomité was uitgenodigd, is bij monde van de Presidente, Mevr. Van Dort Kroon-Veendorp, met een hartelijke toespraak op officiële wijze aangeboden een spaarboekje, waar op het totaal bedrag staat inge schreven van de resultaten der in het afgelopen seizoen met mede werking van diverse verenigingen gevoerde actie, teneinds het ver enigingsbestuur in staat te stellen het nieuwe Groene-Kruis-gebouw, dat aan de Stationsstraat in aan bouw is, in te richten en te instal leren. Mevrouw Van Dort Kroon sprak daarbij de wens uit, dat het door het comité aangebodengeschenk zal mogen bijdragen tot de doelma tigheid en gezelligheid dezer nieuwe inrichting. Het boekje vermeldt het bedrag van f 7436,54. De Voorzitter der vereniging, de heer Van der Most, heeft met grote dank zowel aan het dames-comité als aan de andere verenigingen en natuurlijk aan de ingezetenen die hun bijdra gen leverden, het prachtige geschenk aanvaardt uit naam van de gehele verenigingdaarbij bevestigende dat overeenkomstig de wens van het Dames-comité dit bedrag uitsluitend zal worden aangewend voor .de in richting van het nieuwe gebouw. Ten behoeve van de muziek vereniging Voorwaarts is een aan vang gemaakt met het plaatsen van een muziektent in de Ieplaan. Deze muziektent werd verleden jaar in verband met het twintigjarig jubi leum van de muziekvereniging ge schonken door de Oranjevereniging Dorp. Thans beschikken beide plaatselijke muziekverenigingen over een tent. Maandag zullen B. en W. de bouw van de nieuwe brandweerga rage in het openbaar aanbesteden. Donderdagavond kwam het lezingen-comité in ledenvergaderig bijeen. Door de secretaris werd een verslag gegeven van de gehouden lezingen in het seisoen 1950-1951, daarbij opmerkende dat het leden aantal nog groter zou kunnen zijn. De rekening van de penningmeester sloot met een nadelig saldo, zodat de reserve wel was ingekort. De aftredende voorzitter, de heer D. B. van de Most, werd bij acclamatie herkozen. Voor het a.s. seizoen werd een voorlopig programma samenge steld, waarbij 7 lezingen zullen wor den gegeven en waarvoor een gelijk aantal sprekers zullen worden aan gezocht. Ten gerieve van het verkeer is aan de Rijksweg, nabij het Shell- station een electr. klok geplaatst. Voor de tweede maal hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor van de firma C. P. Broer. Een bedrag van f 56werd vermist. Van de daders nog geen spoor. Naar alle waar schijnlijkheid staat deze inbraak in nauw verband met een tweetal in braken te Hazerswoude, Benthuizen en Leiderdorp. Ten bate van de Haak-in-actie is door directie en personeel van de N.V. Dobbelmann, alhier, een bedrag van f 2540.bijeengebracht. Postduivenver. »De Sperwer« Wedvlucht St. Quentin 260 km. Los 6-50. Aankomst le duif 10-44-49. Laate duif 11-25-34. Uitslag W- v.d. Water 1-3-9-11-16-29-44-47-51; Berkestein 2; J. Fens 4-13-38; P. Vink 5-23-48; Fr. Rip 6-25; Roggeband 7-14- 28-36; Jac. dê Beer 8-20-22-33-50; I. de Graaf 10-42-45; Kortlever 15; Jac. v. d. Zijden 12-27-30; A. P. v. d. Graaf 17; A. v.d. Kraats 18; Adr. v.d. Graaf 19-26 H. v.d. Berg 21-32; Droog 24; Hofstede 31; M. Lam 34-35-39; Verwoerd 37; v.d. Jagt 40; P. Kersbergen 41-54; Met selaar 43; J. Bont 46; H. v. Dijk 49-52; N. v.d. Zijden 53. Waddinxveen, 21 -5-'51 Postduivenver. »De Zwaluw« Wedvlucht vanuit Quvrain (België) afstand 193 km. De prijzen werden als volgt betaald P. Loendersloot 1-4; D. La Grand 2-17 20-24; M. Schouten 3-8-21-34; C. Toor 5-23; C. G. Hofman 6; D. M. de Gelder 7-11-19; Abr. de Bruyn 9-10-28, C. de Lang 12, P. Baan 13-25, Gebr. Troost 14-15, T. Boere 16-27, C. van Dijken 22-26; C. Smit 28, L- W- Versluis 29, And. de Bruin 30, M. Versluis 31-33, S. Versloot 32. Duiven los 11 uu 45. Aankomst le duif 2-51-13. Laatste 3-17-58. In concours 137 duiven- Ruitersport in Waddinxveen In onze hedendaagse tijd, Wordt er veel sport bedreven, Maar 'k zie tot mijn grote spijt, De mooiste sport, met 't minste [medeleven. De Ruitersport is in mijn ogen, De allermooiste sport op aard, Al wat met motoren wordt [voortbewogen, Staat verre onder het edele paard. Een ruiter en een paard, Staan altijd naast elkander, En dit is heel wat waard (Was onze wereld maar zo schrander). De Gouweruiters mogen er zijn, Als lid der Nederlandse Federatie, Alleen hun ledental is wat klein, Maar dat is de schuld van de [jongere generatie. Een ruiter zit niet stil, maar is [steeds paraat, Hij kan niet rusteloos wachten, Want als het om de ruitersport gaat, Is daarbij slechts zijn hele gedachte. Dus jongelui van het platteland, Profiteer van wat de Ruitersport [biedt, Gezamelijker op uitinRuiterverband, Ge zult zien dat ge dan dubbel [geniet1 J. van Reeuwijk. HET ONTWERP TOT DROOGMAKING VAN DE ZUIDPLAS IN DE NEGEN TIENDE EEUW. Om het zo vaak vernieuwde ont werp tot droogmaking van de Zuid- plas te doen slagen, kon het, mede door de vele uiteenlopende belan gen, moeilijk anders, dan dat de Staat der Nederlanden het plan ten uitvoer bracht. Immers ook de jaar lijkse last van onderhoudskosten en toezicht der beteugelingswerken tot een bedrag van gemiddeld vier dui zend gulden, waren vanaf de stich ting voor 's lands rekening geweest. Naast de voordelen bij de droog making voorts verkregen van per sonele- en indirecte belastingen, on middellijk, en grondlasten, na ver loop van 25 jaar, van de nieuwe polder geheven, was er een alge meen staathuishoudkundig belang: de verbetering van de vaderlandse bodem. Ten aanzien van het droogmaken van de Zuidpias leken de meest noordelijke en westelijke gedeelten gerekend van Waddinxveen tot aan de Wollen Foppenpias zeer gunstig gelegen, omdat zij tevens uit de drooggemaakte polders Noord- Waddinxveen, de Honderd-morgen, de Tweemans- en de Eendragts- polders bestonden. Weliswaar heb ben de polders Noord-Waddinx- veen en Honderd-morgen, die met hun zuidelijke bedijking de Zuidpias over een lengte van ongeveer 4600 el begrensden, op Rijnlands boezem en op de Rotte uitwaterden, niets ter bedijking gekost. In tegenstelling echter tot de Tweemans- en Een- dragtspolders, gelegen in het am bacht Zevenhuizen en vóór hun droogmaking tot de Catges en Zwanlase polders behorende, des tijds door zes schepradmolens on middellijk op de Rotte bemalen, die bij de bedijking voorrechten ver kregen, welke de droogmaking van de Zuidpias belemmerden. Een groot deel van de Zuidpias maakte het ambacht Moordrecht uit. Blijkens de afgedamde Moorse Sluis had het eertijds een vrije uit watering op de IJssel, zoals de oude sluis aan het einde van de Hoef- vliet in verbinding met de Alphen- wetering, het water uit de polders ten zuiden van de Oude Rijn op de IJssel ontlastte. Sinds enige hon derdtallen jaren kwam een kunst matige ontlasting op de Gouwe tot stand, waarbij de polders ten zuiden van de Oude Rijn in het Hoogheem raadschap van Rijnland werden op genomen. De beide molens met staande schep raderen op de Gouwe, een ronde stenen en een wipmolen, staande in Broek en Thuil c.a. hebben geduren de de droogmaking van de Zuidpias veel tot de ontlasting van de ring vaartboezem bijgedragen. Sedert de bedijking van de Zuidpias zijn zij bij overeenkomst tevens belast ge worden met de bemaling van Zuid- Waddinxveen. Mede diende Broek en Thuil c.a. te worden bemalen, dat, volgens een in de zestiende eeuw gesloten overeenkomst, voor een matige vergoeding door de mo lens van Zuid-Waddinxveen, in middels gesloopt, werd bemalen. Zuid-Waddinxveen, ruim 1600 bunder groot, had slechts een smalle strook grond van ongeveer 50 bun der langs de Gouwe overgehouden, zodat hier voor de droogmaking geen bezwaar bestond. Wel was dit echter het geval voor de oude lan den van dit ambacht. Daar deze geen eigen middelen van water ontlasting meer bezaten, verenigde Zuid-Waddinxveen, nadat op ver langen van ingelanden afscheiding van de ringvaartboezem plaats vond, zich met Moordrecht. Na de droog making van de Zuidpias konden toen de molens van dit ambacht al het oude land van de Kortenoordse boezem- en sluiswerken tot aan de Dorrekade te Waddinxveen be malen. E. v. E. Wat zegt de nieuwe wet VOORRANG Trams zijn opgenomen in de cate gorie, welke altijd voorrang heeft. (Politie, Brandweer, Millitaire Colon nes, Begrafenissen, Trams). Het naar links of rechts afbuigend verkeer moet voorrang geven aan rechtdoorgaand verkeer, zowel het tegemoetkomend als achteropkomend verkeer op dezelfde weg. Op gewone wegen geldt hier dus niet de voorrang van snelverkeer boven langzaam verkeer, doch „Rechtdoor gaat voor".

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 3