Weekblad voor Waddinxveen 1 Verschijnt elke Vrijdag De Spiegel 1 JUNI No. 312 Vrijdag 1 Juni 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Mooi weer of hondenweer, traditie moet er zijn. En het is nu eenmaal traditie, dat het badseizoen in Sche- veningen wordt geopend met een wedstrijd in het hardlopen naar een bootje in zee. De traditie is in ere gehouden: er zijn dapperen geweest, die het koude water hebben getrot seerd. Bij dat ene wedstrijdje is het dan ook gebleven, niemand waagde zich nog in zee. Van het water naar de „parapluie Gedurende drie dagen zijn ook bo ven Nederland oefeningen gehou den door Engelse, Belgische, Noor se en Deense vliegtuigen. De be doeling van deze oefening ,,Om- brelle" (d.i. parapluie) was onder meer een afdekking van verdedigend materiaal te vormen boven Neder land, België en Frankrijk. Van En geland en Duitsland uit werden aanvallen gericht op Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, IJmuiden, Gilze-Rijen en andere plaatsen. Het merendeel der bevolking zal niets van deze aanvallen hebben gemerkt. De strijd tussen aanvallers en ver dedigers werd op 6000 tot 8000 m. hoogte uitgevochte». Voor Neder land gold het oude liedje: te weinig personeel en te weinig materieel. De Engelse vice-luchtmaarschalk W. A. D. Brook, de chef-staf van de Europese luchtmacht, was echter van mening, dat in de vier maanden, die zijn verlopen na de oefening „Cupula" goede vorderingen zijn gemaakt. Ruim 500 vliegtuigen na men aan deze „strijd" deel. In Au gustus zal een nóg grotere oefening in de lucht worden gehouden onder de naam „Cirrus". Wie verzint toch die mooie namen? Waren de afgelopen dagen vele machines in de wolken, de commu nisten waren dat zeker niet. In de Tweede Kamer hebben zij vergeefs getracht de zaak Finsterwolde op te houden. Dat liefelijke plaatsje had bij de laatste verkiezingen een communistische meerderheid in de raad. Het bestuur van die heren was zodanig, dat de regering moest ingrijpen. Het voorstel van de re gering tot vervanging van de in meerderheid communistische ge meenteraad door een regerings commissaris werd in de Tweede Kamer aangenomen met 57 stemmen voor en 6 natuurlijk van de com munisten tegen. Van de tegenwoordige regering naar die van '40—'45 in Londen is slechts een pennestreek. Het vijfde deel van de Parlementaire Enquête Commissie is verschenen. Het is de commissie gebleken van hoe on schatbare waarde de diensten van H.M. Koningin Wilhelmina in de oorlogsjaren zijn geweest. Door Haar onversaagdheid en onverzet telijkheid heeft zij de landgenoten in en buiten bezet gebied telkenmale tot volhouden weten aan te sporen. Het rapport spreekt echter ook over het Militair Gezag, over de wan toestanden in de Nederlandse kam pen voor politieke delinquenten en over de regeringen gedurende de Londen-periode. Voorwaar weer een zwaar boekwerk, waaruit elk dagblad datgene kon halen, wat het meest in de kraam te pas kwam. We zouden kunnen zeggen: een nieuwe uitgave met „voor elk wat wils". We blijven bij de regeringen. De regering van ons Unie-lid heeft haar programma bekend gemaakt. In deze verklaring wordt onder meer ge zegd, dat de betrekkingen Neder- land-Indonesië opnieuw zullen wor den overwogen op grondslag van de R.T.C., geheel in harmonie met de wensen van het volk. Ook blijft de regering Soekiman van mening, dat Nieuw-Guinea bij Indonesië hoort. Als eerste punt van het re geringsprogramma is opgenomen het herstel van de veiügheid. Daar die veiügheid ook voor de daar nog toevende Nederlanders zoek is, kunnen wij dit programmapunt niet anders dan toejuichen. Met de pokken-epidemie is het zo goed als afgelopen. Den Bosch is thans definitief pokkenvrij ver klaard. In Tilburg, dat de laatste weken geen toerist meer had gezien en door een ieder werd gemeden, heeft zich sinds een paar weken geen nieuw geval van pokken voor gedaan. Indien zich voor Donder dag geen nieuw geval vóór zou doen, zal ook Tilburg officiëel pok kenvrij zijn verklaard. De pokken epidemie, die „slechts" twee slacht offers heeft gemaakt, blijkt achter af gunstiger te zijn verlopen, dan aanvankelijk werd verwacht. De eerste inenting tegen de pokken heeft meer op haar geweten. Veer tien gevallen zijn bekend, waarbij de persoon na de eerste inenting encephalitis kreeg. Drie patiënten twee militairen en een meisje, zijn aan deze hersenontsteking over leden. Bevestiging en intrede van Ds J. van der Haar 27 Mei was voor de Ned. Herv. Kerk alhier een ware feestdag. Nadat voorheen de gemeente enige tijd herderloos was geweest, is nadat ds. Moll als eerste pre dikant door Prof. J. Severijn was be vestigd, door dezelfde predikant ds. J. v. d- Haar aan de kerk van Waddinxveen verbonden. Middels het zingen van Ps. 89 7 en 8 ving prof. Severijn zijn pre dikatie aan Uit Jesaja 55, waarin de no diging tot het heil in treffende bewoor dingen tot ons komt. jesaja 55 10 en 11 koos prof. Severijn als zijn tekst woord. Aan de hand hiervan wijst de leraar op het rijke woord van jesaja, welk een weerspiegeling is van de gehele Schrift. Hij wijst er tevens op dat dit voor ons niet meer te leeen of te zien is, alleen God geeft ons dat gezicht. Met klem blijft spr. staan bij de woorden Mijn woord zal niet ledig tot Mij wederkeren en al hebben wij dan verleerd te dienen, en te loven, die driewerf Heilige God hij doorvochtigt steeds weer de aarde en maakt dat ze voortbrengt. Wijzende op de sprake welke uitgaat van de schepping bij avond en nacht, naar de belofte Gods, zegt spr. dat de mens afgestompt door de wereld gaat en bij al deze Goddelijke machten practisch niet stilstaat. Prof. Severijn eindigt met er op te wij zen dat Gods werk niet is geëindigd al vorens hij z'n „Bruid'' heeft gevonden. Na het zingen van Ps- 65 6 las prof. Severijn het formulier voor ter bevesti ging van de dienaren des Woords, vooraf sprak de voorganger eerst een persoon lijk woord tot Ds. v.d. Haar waarin hij o.a. zeide: Gij ds. v.d. Haar hebt mij verzocht U in het ambt te bevestigen. U wacht in Waddinxveen een belang rijke taak. Gij vindt in Waddinxveen een kerkse gemeente meteen begrensd arbeids terrein. Hij schetste tevens ds- v- d. Haar als een man met veel belangstelling voor de theologische vraagstukken en het kerkelijk leven. Hij spreekt de wens uit dat de kerkleden naar de eis van Gods woord hun predikant in liefde zullen ont vangen. Nadat ds. v.d- Haar op de hem ge stelde vragen heeft geantwoord wordt hem staande door de gemeente toegezon gen de zegenbede uit Ps. 134. Na dank gebed en het zingen van Ps. 72 11 werd deze dienst beëindigd. In de middagdienst verbond Ds v. d. Haar zich aan zijn nieuwe gemeente, sprekende over Marcus 10 26 en 27. In een woord vooraf gewaagde spreker van een zekere schroom om het woord tot deze zijn nieuwe gemeente te rich ten. Deze zijn vierde gemeente, was groter1 dan die, welke hij vroeger be diende. Hij achi het een groot voor recht om zich deze middag aan deze gemeente te mogen verbinden, God Zelf had hem de weg hiertoe gewezen, ondanks vele moeilijke ogenblikken. Dit te weten gaf het hem vrijmoedig heid als een gezant van Christuswege naar Waddinxveen te komen om hier de herdersstaf op te nemen. Tot zijn tekst komende, besprak hij de menselijke verlegenheid en vervolgens de Goddelijke verlegenheid om zalig te worden. Het gesprek waarover het in dit bijbelgedeelte gaat, is overbekend. Een rijke, voorname jongeman, een overste der joden, komt tot Jezus in het huis van Petrus en vraagt hem, wat te moeten doen om zalig te wor den. Hij weet alle geboden Gods te hebben gehouden van zijn jeugd af aan, echter zonder bevrediging. Het antwoord van Jezus doet hem verlegen heengaan, 't Was geen waarachtige bekommernis. Christus had hem in de crisis gebracht met: „Eén ding ont breekt U". Hij stelde het aardse bezit hoger als het volgen van Jezus. Eerder gaat een kameel door het oog van een naald, dan dat een rijke in het Ko ninkrijk Gods ingaat. Verslagen riepen de discipelen uit: Wie kan dan zalig worden. Spr. hoopte deze vraag te leggen in elke prediking en in alle zielszorg, 't Schijnt bij de mens onmo gelijk, maar de Heilige Geest leert dat zulks bij God mogelijk is. Verslagen heid moet er geboren worden, een afzien van zichzelf en een opzien naar de Hemelse Vader, 't Is een evangelie dat een dorre wereld kan herscheppen. Niets is voor God te wonderlijk, zijn mogelijkheden zijn onuitputtelijk, maar alles uit genade. Dat dit steeds de in houd van zijn prediking moge zijn. Ieder wil graag zalig worden, maar Jezus stelt ons de keus: verworpen of geloven. Vele vooraanstaanden zullen verworpen en achterblijven en achter blijvers zullen de eersten zijn. Echter is de weg naar de hemel open en zijn volk zal uitroepen Abba Vader. Zich tot zijn bevestiger wendende, sprak Ds v. d. Haar woorden van dank dat deze hem had willen inleiden tot zijn dienstwerk. Warme banden ver bonden hem aan zijn bevestiger. God stelle hem nog tot rijke zegen voor onze kerk. Burgemeester en Wethouders werden door de nieuwe leraar begroet en hij hoopt steeds de.overheid in zijn ge beden te gedenken en hij vraagt hen alles in het werk te willen stellen om de, ere Gods in deze plaats te bevor deren. In Ds Snoey begroet hij een collega, ondanks de gespletenheid der Kerk. Hij bidt voor de eenheid varf de Kerk en belooft samenwerking op elk gebied, waar zulks mogelijk zal zijn. Aan de classis Gouda en de Ring zegt hij medewerking toe. Men zegt dat met de nieuwe Kerkorde een wonder is gebeurd, maar daarmede hebben we nog geen nieuwe Kerk. Aan de kerkeraad brengt spreker dank voor het op hem uitgebrachte beroep en voor de vriendelijke ontvangst. Met Ds Moll hoopt hij prettig te kun nen samenwerken en hij doet een beroep op zijn hulpvaardigheid. Hij zal niet heersen maar dienen. Aan Ds Lokhorst brengt hij dank voor het vele werk in deze gemeente ge daan, tijdens zijn hulppredikerschap, De kerkvoogdij dankt spr. voor de restauratie van de pastorie en hoopt op goede samenwerking. Van het Centraal Verband van Jeugd- Het hengelaarsgild' is weer ontwaakt, zoals men 'licht kan gissen de eerste Juni geeft 't signaal: men kan weer volop vissen! Het vistuig was al nagezien, de dobbertjes geschilderd en langs de sloot wordt 't gras [weer plat, dat rustig was verwilderd. Vandaag zit men weer aan de kant der plassen en rivieren de haakjes hangen weer in 't nat met muggen, deeg of pieren 1 't Is brasem, snoek ofwel een baars, of hoe de vis mag heten dat zegt de hengelaar U precies wie kan het beter weten? En 's avonds gaat het in de pan al naar gelang de buit is 't hele gezin toch smult er van of 't vis, of hom, of kuit is En och, al vang je niets zo'n dag, je kunt je toch vermaken; wil je persé met vangst naar huis, dan zijn er nog viszaken! H. v. H. verenigingen heeft hij veel sympathie ondervonden .Er is voor dit werk door beide predikanten een nieuwe regeling gemaakt. De hoofden en het personeel van de Chr. Scholen biedt hij hulp en medewerking, zo ook aan organist en kosters. De catechisanten zullen nu verdeeld moeten worden, toch moet het aantal groter worden, gezien het aantal in zijn vorige gemeente. Het kunnen er minstens 500 zijn, als men let op het aantal gedoopte kinderen en de afge legde doopbelofte. De ouders dienen in dit opzicht hun verantwoordelijkheid bewust te zijn. Ook tot familie en tot de aanwezige leden van de kerk van Neerlangbroek spreekt hij vriendelijke woorden. Het scheiden was hem daar zwaar geval len, maar hij hoopt op een spoedige vervulling van de ledige plaats. Tot de gemeente zegt spr., dat hij in de kracht Gods het Woord Gods zal brengen en wekt de gemeente op, zon der onderscheid, trouw tot de predi king te komen. De burgemeester spreekt mede namens het gemeentebestuur enkele woorden en verheugt zich er over dat Ds Moll 'n collega heeft ontvangen. Een goede geestelijke verzorging acht hij van grote betekenis. Ds Snoey spreekt namens de kerke raad der Ger. Kerk en roept hem een welkom toe. Alles is nieuw nieuwe zorgeni en nieuwe moeilijkheden. Hij bidt hem Gods zegen toe in deze nieuwe gemeente. De heer De Bruin, namens de classes Gouda sprekend, is verheugd in Ds v d. Haar een verdediger van de Ger. beginselen te mogen begroeten. Namens de kerkeraad sprekende, zegt Ds Moll dat de kerk deze weldaad met verdiend heeft, maar dat het een ge nadegift is. De kerkeraad bestaat uit mensen, maar allen moeten we zien op Christus, kunnende samen arbeiden, ook met verschil van inzicht. Namens de gemeente roept Ds Moll een harte lijk welkom toe aan Ds v. d. Haar, hem de zegen Gods toebiddende. Het is een grote zegen dat de gemeente nu 2 predikanten mag bezitten. Hij ver zoekt de gemeente de nieuwe leraar toe te zingen Ps. 20 1. Aan het slot dankt Ds v. d. Haar voor al 't gesprokene en eindigde na dank gebed deze voor de Herv. gemeente zo blijde dag. De extra collecte voor de restaura tie van de Pastorie aan de Kerkweg bracht op f 1013. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 grijze winterjas, 1 zw. boodschappentas, 1 bal, 1 br. herenportemonnaie inh. f 11.50. Verloren: 1 zw. portemonnaie inh. 21.—, 1 pak meubelstof, f25.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1