Weekblad voor Wad de Spieyel van de week Uit het Parlement De Sportweek No. 317 Vrijdag 6 Juli 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie:! Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. Advertantieprqs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1 Vacantietijdtoeristentijd. De vacantietrek is in volle gang. Van heinde en ver komen de autobussen met him buitenlandse passagiers naar ons land om te genieten van bos, hei en zee. De drukte op de wegen brengt een groot gevaar met zich. Dagelijks staan de ongelukken, al dan niet met dodelijke afloop, in de dagbladen. Verdrinkingsgevallen zijn ook al geen zeldzaamheid. De lei ders van de eendags-uitstapjes en van de schoolreisjes hebben een zeer verantwoordelijke taak. Vooral een uitstapje met kinderen eist een bui tengewoon grote oplettendheid. On danks het feit, dat bij een groep kinderen van de gereformeerde knapen- en meisjesvereniging uit Grotegast niet minder dan 16 leiders aanwezig waren, nam het uitstapje naar Ameland een rampzalig einde. Toen een vijftienjarig meisje zich te ver in zee waagde, trachtten een badmeester, een begeleider en twee knapen het meisje te redden, echter zonder resultaat. De badmeester, een der knapen en het meisje ver dronken Dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben, is eens te meer be wezen door het achteloos wegwer pen van een sigaret langs de weg naar Domburg. Hierdoor ontstond een duinbrandje met een sterke rookontwikkeling. Door deze rook zag een motorrijder een Belgische bus niet en met volle vaart reed hij op de bus in. Hijzelf, zijn vrouw en een kindje van een jaar werden op slag gedood. Het is vacantietijd en vele mensen, die anders niet in cafés of restau rants komen, stappen bij hun tocht jes af bij deze inrichtingen. Na- nuttiging van hun consumptie komt de kellner afreken en tot hun schrik komen ze soms tot de ontdekking, dat de vertering duurder blijkt te zijn, dan ze hadden gedacht, en dan voelen zij zich „genomen". Hier moet een misverstand uit de weg worden geruimd. De eigenaars van de Horecabedrijven (Horeca is de afkorting voor hotel, restaurant en café) behoren duidelijk zichtbaar aan te geven, welk percentage be- dieningsgeld door de kellner in re kening wordt gebracht. Het bedrag, dat de kellner noemt, moet worden betaald. De fooi is hierbij inbegre pen. Men is natuurlijk vrij meer dan de gewone service extra te honore ren. Voor diegenen, die nog niet met vacantie zijn geweest en hun pension nog niet hebben besproken, kunnen wij helaas geen goed nieuws brengen. De afdeling Nijverheid van het directoraat voor Handel en Nij verheid van het departement van Economische Zaken heeft namelijk goedgekeurd, dat de pensionprijzen met gemiddeld 10 worden ver hoogd. Het is natuurlijk een tegen valler, maar wij geloven niet, dat daarom van een vacantie in een pen sion zal worden afgezien. Het is bovendien weer een voordeeltje, dat de prijzenslag zich alom verbreidt. De prijzen van verschillende goede ren worden soms in schreeuwende reclames met 50 verminderd. In Amsterdam zijn nu ook de schoenen aan een dergelijke prijsverlaging on derhevig. Na textiel, zoals cos- tuums, zomerstofjes, lingerie enz., is ook de wol zeer sterk in prijs ge daald. Gebrek aan geldmiddelen en een overschot aan goederen bij de winkeliers is hiervan de oorzaak. Zij moeten hun oude voorraden kwijt, willen zij voor de winter nieuwe kunnen inkopen. Het treft voor de winkeliers niet erg, want in de vacantietijd is het aantal koop lustigen altijd kleiner dan normaal. Men trekt er liever op uit. Dat kun nen de grote gezinnen binnenkort met een gerust geweten ook. De in trekking van het verbod voor vol wassenen om twee kinderen op de fiets te vervoeren, is op handen. Waarmee we niet willen zeggen, dat deze wijze van vervoer niet reeds gebeurde. We blijven langs de weg. De Wegenwacht, die het in de zomer toch al razend druk heeft, krijgt er een nieuwe taak bij: die van bos-brandwacht. Haar taak zal zijn de brand te melden en iri af wachting van de hulp het vuur zelf vast te bestrijden met een schop. Dat houdt natuurlijk niet in, dat men nu maar achteloos met vuur kan omgaan. Vacantiegangers, blijft waken voor ons natuurschoon, voor zichtig met vuur in onze bossen! Vacantietijdmaar niet voor de Kamers en minister Lieftinck. Deze week gaan de voorstellen van Fi nanciën onder het mes. In de Twee de Kamer regende het amendemen ten op de post van 250 millioen yoor extra militaire uitgaven ge durende ten minste vier jaren. Niet minder dan 27 kwamen er uit de bus. Alles goed en wel zei de minis ter, als de Kamer er maar rekening mee wil houden, dat die 250 millioen er moet komen en zonder verschui ving van directe naar indirecte be lastingen. Ja, het belastingvraagstuk blijft óók in vacantietijd. Onze minister-president Dr Drees herdacht gisteren zijn 65e geboorte dag. Van jongsaf een vechter voor de democratie, iemand die door voor- en tegenstanders wordt gerespec teerd. Aan Prins Bernhard werd door de Technische Hoogeschool het ere-doctoraat verleend, zodat hij nu Dr voor zijn naam mag schrijven. De Tweede Kamer is in een groot debat gewikkeld. Dagenlang voert zij strijd met Minister Lieftinck. Het kan in de politiek eigenaardig gaan. Verleden jaar behandelde de Kamer zes wetsontwerpen om de belastingen te verlagen en nauwelijks twaalf maanden later zit zij te zwoegen op zes ontwerpen om deze te verhogen. De tijden zijn slechter geworden. De Koreaanse oorlog doet zich ook ge voelen in ons land. Dat wil niet zeggen dat we er vóór deze oorlog buiten gewoon goed opstonden. Dat zeker niet, maar er werd een industrialisa tie politiek gevoerd om de Ne derlander aan het werk te kunnen houden. Nu moeten de investeringen weer beperkt worden evenals de consumptie. Dit is nodig, want onze defensie uitgaven vergen veel geld. Een deel van deze extra kosten wil de Minister van Financiën uit leningen halen, een ander deel uit belasting verhogingen. De voornaamste voor stellen van de bewindsman zijn in acht punten onder te verdeleneen verhoging van de vennootschapsbe lasting, van de bedrijfswinsten, van de vermogensbelasting, van het suc cessierecht, van de omzetbelasting, van de motorrijtuigenbelasting, terwijl eveneens maatregelen werden geno men om het percentage van de ver voegde afschrijving op.de jaarwinst te beperken en enige ongunstige be palingen inzake de kinderaftrek bij de inkomstenbelasting. Dat was dus niet mis en de Minister vertelde er bij, dat al deze verhogingen f 225 millioen in de schatkist zullen bren gen. Nu kan men begrijpen, dat der gelijke voorstellen niet zonder meer de hamer van de Voorzitter passeren. Niet velen zullen echter hebben ver wacht, dat de critiek zo fel zou zijn. Zij kwam eigenlijk van alle fracties. Maar de andere grote Regeringspartij, de K.V.P.. trok onvervaard ten strijde, gesteund door de a.r., c.h., v.v.d. en s-g-p. De grootste bezwaren waren ge richt tegen de verhoging van de ver mogensbelasting, van de omzetbe lasting, de bedrijfswinsten en de kin deraftrek. Om met dit laatste te be ginnen dit was alleen een bezwaar van de K.V.P. De grote gezinnen worden van deze maatregel de dupe. Dit is stellig waar, want alleen voor kinderen beneden de zestien jaar zal men nog maar automatisch aftrek kunnen krijgen. Voor kinderen van 16—25 jaar alleen als zij studerend zijn. Anderen maakten bezwaren tegen de verhoging van de vermogensbe lasting. Zij stelden zich op het stand punt dat het vermogen een natuur lijk iets was. Daarvan moet men geen belasting heffen. Dat kan alleen ge schieden uit de inkomsten. De heer Hofstra dacht daar heel anders over. Men moet het geld halen waar het zit, zo redeneerde hij. De kapitaal bezitters komen best aan hun trek. Zij moeten nu maar eens extra be last worden. Dezelfde argumenten werden gebruikt tegen de verhoging van het successierecht en de bedrijfs winsten. Waarom moet een ondernemer extra belasting betalen omdat hij ondernemer is Waarom moet dus een bakker onder precies gelijke om standigheden meer betalen dan een dokter, die geen bedrijf heeft? De heer Hofstra gaf daar antwoord op omdat de ondernemers geprofiteerd hebben van de goede tijden. In ieder geval meer dan zij die moeten leven van een vast inkomen. De bedoeling van Minister Lieftinck was om de bedrijfswinsten boven de f 8.000, extra te belasten. De wijziging van de omzetbelas ting vond de grootste tegenstander in de heer v. d. Heuvel. De Minis ter wilde een „super de luxe" tarief instellen. Op verschillende artikelen zal in plaats van 15 nu 30o/0 weel debelasting worden geheven, terwijl de lijst van artikelen die belast zijn met 15o/o, uitgebreid zal worden. De industrieën, die zgn. weelde-artikelen fabriceren, zullen door deze maat regel zwaar worden getroffen. Tot slot de verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Het is de bedoeling, van de Minister om ge durende vijf jaar de belasting voor vrachtauto's, autobussen, taxi's en ambulance auto's met 30 pet. te ver hogen, terwijl voor rijwielen met hulp motor en motorrijwielen en driewie lers een verhoging van 40 pet in overweging wordt gegeven. Het ta rief voor personenauto's stijgtechter het meest en wel gemiddeld met 75 pet. Dat hangt af van de zwaarte van de wagen. Wat de Kamer bereikt heeft, zul len wij in een volgend artikel ver tellen. Zij heeft haar best gedaan. Niet minder dan 43 amendementen VAC ANTIELIED «ara». Wanneer de Julimaand er weer is En er zodoende een ommekeer is In 't jachtend menselijk leven En we ons zelf wat rust gaan geven Door er een poos op uit te trekken Naar allerhande mooie plekken In 't klein, maar mooie Nederlandje, Die je zo uitkiest in je krantje, Dan heb je maling aan de zorgen: Er is verlof tot Maandagmorgen En tot zolang geen narigheid, Nietwaar? Het is vacantietijd! En dus gaan wij ons zelf verpozen, Want werken is nu uit de boze, De arbeid ligt terneer, verlaten, We zijn nu over zon aan 't praten Ergens in één der mooie bossen. Jc vleit je heerlijk neer op 't mos en Geniet van heerlijk, rustig luieren, Ofwel, je gaat een eindje kuieren. We zijn bevrijd van onze plichten (Behalve ik, althans: voor 't dichten.) En alleman is thans verblijd, Nietwaar? Het is vacantietijd! En als w' een dag of wat kampeer- [den Of bij familie soms logeerden En lekker lui hebben genoten (Al heeft 't schier elke dag gegoten!) Of men een poos fijn in pension was En er die tijd nu juist geen zon was, Een feit is, dat we profiteerden En heerlijk buiten vegeteerden! Want trots de dagelijkse zorgen Dacht je in deez' tijd toch niet aan morgen. Je maakt je van dit al' bevrijd: Je hebt maar eens vacantietijd! HENK VAN HEESWIJK lagen op de Minister te wachten. De Minister bezwoer de Kamer echter geen cent te kunnen missen. Zou men een bepaalde post verlagen, dan moet een ander verhoogd worden. We kunnen niet zeggen dat het sportweekcomité niet met moeilijk heden te kampen heeft. Vrijdagavond moesten wegens de lage temperaturen van het w; ter de schoolzwemwed- strijden afgelast werden, terwijl Woensdag j.l. de demonstratie van T.O.O.S. voor de tweede maal geen doorgang vond. Maar, Zaterdag de dag van de grote 2 km.-wedstrij- den, liet de zon zich weer eens zien. Al vroeg hadden velen zich langs de Gouwe verzameld om de ver schillende wedstrijden gade te slaan. 34 meisjes en jongens gingen te water om uit te maken wie het snelste 300 m. (gekleed) kon afleggen. Uitslag: Meisjes: 1. Nellie van Dij ken, 2. Adri Hoogendoorn, 3. Nellie Breedijk, 4. Joke van Beek. Jongens: 1. Jan Kooiman, 2. Wim de Leeuw, 3. Steef Kemenade, 4. Jan van Ber gen. De 600 m. gekleed zwemmen dames werd zoals gewoonlijk een duel tussen de tweede rivalen Fie Overdam en Alie Breedijk. Deze keer tikte eerstgenoemde als eerste aan. De tijd van Fie Overdam was 12. 15.4. 2. Alie Breedijk 12.30.4. 3. Nellie Theussen 13.25.6. Bij de he ren was het C. van Mourik, die zich de snelste toonde. Hij bleef echter met z'n tijd van 13.3.4. toch nog ten achter bij de twee eerste aan komende dames. 2. Jan Faber 13.13.4. 3. Adri Schildt 13.37.6. De twee km. wedstrijd kon niet die spanning geven van andere jaren, omdat de prominerte zwemmers(sters) over 2 wedstrijden verdeeld waren, n.l. Groningen en Waddinxveen. Ver schillende dames waren bovendien niet opgekomen, zodat slechts 13 dames de strijd met elkaar aanbonden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1