Bezoekt Ide Voetbalwedstrijd W'veen-fi.S.V. Kris-Kras »Hulp aan Gerepatrieerde^ Raadsvergadering: 100 jaar Gemeentewet ten bate van het Koningin Wilhelmina Kankerfonds Entrée f 0.25 Officieële Mededelingen Aanvragen bestemming tot buitengewoon dienstplichtige De Burgemeester van Waddinx- veen brengt ter algemene kennis dat de daarvoor in aanmerking komende ingeschrevenen voor de dienstplicht voor de lichting 1952, vóór 15 Augus tus a. s. een aanvraag kunnen in dienen om bestemd te worden tot buitengewoon dienstplichtige. Deze regeling geldt alleen voor de ingeschrevene, wiens broeder hetzij als militair, hetzij als lid van een verzetsorganisatie, dan wel als zee man is gesneuveld of daarmede wordt gelijkgesteld. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de gemeente-secretarie. Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester zal Dinsdag, 10 en Vrijdag 13 Juli a. s. geen spreek uur houden, in plaats daarvan Woens dag 11 Juli tussen 11 12 uur. Waddinxveen, 3 Juli 1951. De burgemeester van Waddinxveen, A. Warnaar Jz. De Robbenzwemster Annie Veld huizen werd onbedreigd winnares. Ze maakte de uitstekende tijd van 31.57.4. Haar clubgenote Tiny van Kollem eindigde als tweede in 36. 51.6. 3. Willy Boswinkel (G.Z.C.) 37,34.2, 4. N. Kok (G.Z.C.). De eerst aankomende W'veense dame was Adri Hoogendoorn, die met een tijd van 41.16.9 als zesde werd genoteerd. We moeten nog extra vermelden dat Adri even tevoren de 300 m. had meegezwommen en daarop tweede was geworden. Bij de heren was het eveneens een lid van De Robben die de eerste prijs behaalde. Arend Këyser deed er 29.9. over. G. de Brui van Nep- tunus uit Amersfoort, die te laat in Waddinxveen aan kwam maar des ondanks toch startte werd tweede in 29.53.13. 3. H. Willemse (Vecht stroom) 30.13.2. 4. J. F. van Rijk (D.J.K.) De jeugdige Waddinxvener Hans Brok werd als zeventiende ge noteerd met een tijd van 38.55.2 Op een ploeg van 38 uitstekende zwemmers zeker geen slecht resul taat. 's Avonds speelde op het ter rein aan het Noordeinde voor de derde maal Waddinxveen I tegen R.F.C. (Rotterdam). Deze tweede klasser die de vorige wedstrijden heeft verloren, deed het nu heel wat beter en won met 41. Er was nn een duidelijk klasseverschil waar te nemen. Pas in de laatste minuten kon de Waddinxveense voorhoede met een prachtig doel punt de eer redden. Een druk bezochte openlucht-film voorstelling besloot officieel de Sport week. Het onderbroken programma zou echter toch voortgezet worden. Maar Woensdag was het weer veel te koud voor de gymnasten. Donderdagavond lieten de „Gou- weruiters" ons het een en ander van hun kunnen en kennen zien. Er werd een zeer aantrekkelijk program ma geboden, Vooral de komische nummers vielen in de smaak. De Tally-Ho om de grote prijs van Waddinxveen werd gewonnen door Jan de Jong, 2. Nico Breedijk, 3. Piet van Reeuwijk. De „Gouwe- ruiters, die voornamelijk uit jonge leden bestaan, kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. M.V. OP VISITE. Weet U wat het betekent een goede vriend te hebben? Iemand waarvan je op aan kunt, iemand die zich werkelijk bewust is, wat het bete kent een vriendendienst te bewij zen? Nu, ik verkeer in de gelukkige omstandigheid zo'n vriend te bezit ten. Ik weet zeker, dat als het nodig mocht zijn, zijn hulp in te roepen, dat hij dan spontaan zijn medewer king verleent. Ik maak er natuurlijk geen misbruik van, hoewel hij mij wel eens geholpen heeft. Alleen vind ik het ontzettend jammer, dat hij in-den-huwelijken-staat-des-le- vens zijn leven slijt. Niet dat ik hem dat misgun, neen, hij heeft zelfs een zeer gelukkig leven. Maar dat hij getrouwd is, is voor mij niet zo leuk. U moet weten, ik heb vijf kinderen en zijn huwelijk is kinderloos geble ven. En omdat wij zeer goede vrien den zijn, is het vanzelfsprekend, dat wij af en toe elkaar eens opzoeken en een gezellig boompje opzetten. Een maand of vier geleden zijn zij, mijn vriend en zijn vrouw, bij ons geweest. En verleden week nodig den zij ons uit. Maar omdat wij met de kinderschare zitten, kunnen wij 's avonds heel moeilijk weg. En dat zei ik hem en hij kon mijn bezwaren begrijpen. Nou, weet je wat je doet, komen jullie Zondagmiddag. Ja, maar je vrouwvindt die het goed, want die is nogal precies en dan vijf kinderenJe komt en verder wil ik geen bezwaren aan horen. Nu, we zijn Zondagmiddag met een bezwaard hart van huis gegaan, want we weten heel goed, dat de vrouw van mijn vriend pijnlijk be zorgd is voor haar boeltje. We bel den aan en de vrouw des huizes deed open. Tegelijkertijd hoorden wij haar zeggen, zet die kinderwagen maar op het lopertje dat ik er voor neergelegd heb. Vegen jullie goed je voeten kinderen? Dat laatste was natuurlijk ook voor ons bedoeld. Zo begon het. En het gezicht van de gastvrouw stond die middag op slecht weer, al bleef ze uitermate beleefd. In de loop van de middag ving ik woorden op zoals: niet met je vingers aan dat glas; niet met je voeten op de stoel en nog veel meer van die waarschuwingen. Het lijkt wel of kinderen bij dit soort mensen er juist op uit zijn zich zoveel mo gelijk te laten waarschuwen. Wat moet je als vader in zo'n geval zeggen? Ik heb er boeken op na gekeken die handelen over opvoe ding, maar er niets in gevonden wat ik me eigen kon maken, als we nog eens een keer naar mijn vriend gaan. Maar dat zal wel lang duren Begrijpt U nu, dat het voor mij ont zettend jammer is, dat mijn vriend maar 50 uitmaakt van zijn gezin? En omdat hij mijn vriend is, heb ik maar niets meer gezegd over die overdreven Hollandse zindelijkheid van zijn vrouw. Stel je voor dat ik zo'n vrouw had, dan zou het kunnen gebeuren, dat mijn bezoekers de schoenen aan de deur moesten uittrekken...... Tot de volgende week. KRIS-KRAS. vraagt de aandacht. Landelijke collecte tot en met 14 Juli. In Nederland zijn na 1945 twee honderdduizend gerepatrieerden uit Indonesië aangekomen. Het zijn landgenoten, die behoorden tot wat men voor de oorlog kon noemen de Europese maatschappij in Indonesië, Nederlanders die in Indonesië ge worteld waren. Door de oorlog met Japan en door de gebeurtenissen die daarna volgden, werd deze maatschappij radicaal uit elkaar ge slagen. En na enkele jaren van grote ellende in de Japanse kampen spoel den de brokstukken van die maat schappij in Nederland aan. Mensen, die in Indonesië goede posities be kleedden en die in staat waren hun kinderen een goede opvoeding te geven, kwamen naar Nederland, omdat er ginds geen bestaansmoge lijkheden voor hen waren, beroofd van alles, zonder geld, zonder huis raad, zonder behoorlijke kleding en in vele gevallen bovendien lijdende aan t.b.c., aan gedeeltelijke of ge hele verlamming, aan hartziekten, blindheid, doofheid of geestes ziekten. Nederland heeft na 1945 niet min der dan 200.000 van deze landgeno ten uit Indonesië opgenomen als slachtoffers van omstandigheden waaraan zij zelf geen schuld hadden. Hun komst in Nederland schiep ontzaglijke problemen. Door de re gering werd de Dienst voor Maat schappelijke Zorg ingeschakeld om hun de helpende hand te bieden. In de registers van deze dienst staat ongeveer een derde deel van de 200.000 ingeschreven. Maar Overheidszorg kan alleen werken volgens vaste schema's en richtlijnen. En het ontzaglijke leed, dat over deze landgenoten kwam, kan dan ook niet alleen daardoor worden verzacht. Hier lag ook een belangrijke taak voor het particulier initiatief. Vooral de Stichtingen „Pelita" en „Nederland helpt Indië", die sinds verleden jaar samenwer ken in de commissie „Hulp aan ge- repatrieerden", deden veel goed werk. In de loop der jaren werd niet minder dan voor Yiy2 millioen gulden uitgekeerd als aanvullende steun en hulp in bijzondere gevallen. Maar de middelen van deze Stich ting raken uitgeput. Er is nog zo ontzaglijk veel te doen. De duizenden dossiers van de H.A.G., waarin evenzovele nood gevallen staan beschreven, geven een triest relaas van de omstandigheden, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan vormen, omdat er van al dat leed zo weinig naar bui ten blijkt. In die dossiers zijn drama's te lezen over grote gezinnen, die in enkele kale kamers wonen, met bedden zonder lakens, met enkele wankele stoelen en een zelfgetimmerde tafel, over gezinnen waarvan de moeder ziek is, terwijl het geld ontbreekt voor noodzakelijke versterkende middelen, over wezen, die liefderijk zijn opgenomen in gezinnen, waar de middelen ontoereikend zijn om hun een opvoeding te geven, die zij hadden kunnen genieten, als de om standigheden anders waren geweest en als hun ouders niet zouden zijn omgekomen in de verschrikkelijke Japanse kampen. In al deze en soortgelijke gevallen biedt Hulp aan Gerepatrieerden de helpende hand. Maar, zoals gezegd, de middelen van deze organisatie zijn nagenoeg uitgeput. En daarom heeft H.A.G. een grote landelijke actie opgezet om het Nederlandse volk te bewegen door financiële bij dragen voortzetting van dat belang rijke en noodzakelijke werk van naastenliefde mogelijk te maken. Deze actie duurt tot en met 14 Juli. In vele plaatsen zal worden ingeza meld, waarbij niet, zoals zo vaak gebeurt, een speldje zal worden aangeboden, maar een aantrekkelijk uitgevoerd lucifer-boekje. In som mige gemeenten zal voor hetzelfde doel „teng-teng", een Indische lek kernij, te koop worden aangeboden. De U.V.V. heeft in vele gemeenten haar medewerking toegezegd. Maar ook op de ingezetenen van die gemeenten, waar de inzameling niet plaatselijk is georganiseerd, wordt een beroep gedaan. Zij kunnen hun bijdrage storten op gironummer 696 ten name van „Hulp aan Gerepatri eerden" in Den Haag. Ter voorkoming van misverstand moge er op worden gewezen, dat er geen enkel verband bestaat tussen „Hulp aan Gerepatrieerden" en die organisaties, die zich bezig houden met het probleem der Ambonnezen. „Hulp aan Gerepatrieerden" helpt slechts in Nederland verblijvende personen van Nederlandse landaard. Nederlanders, die recht - hebben op de morele en daadwerkelijke steun van hun landgenoten. op Donderdag 5 Juli Evenals overal in de lande, vergaderde ook hier gisteravond de raad onzer gemeente, zulks in verband met het feit dat het hon derd jaar geleden was dat de Gemeentewet tot stand kwam, voor welke gelegenheid de minis ter Binnenlandse Zaken en de burgemeester van Rotterdam een rede hielden, welke via de radio in de raadszaal werd beluisterd. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter sprak deze enkele gevoelvolle woorden, in verband met het zo plotseling overlijden van de heer P. Magré. De door B. en W. ingediende voorstellen, t.w. de wijziging van de vleeskeuringsverordening, het verbod van laden en lossen aan de Afscheepsplaats en voor het Gemeentehuis,alleen met toestem ming van B. en W., de salaris verhoging van de wethouders en de toelage aan burgemeester voor het in gebruik hebben van een auto, konden de goedkeuring van de raad verwerven. De post voor de beschoeiing van de Dorpsstr. werd met f 6500.verhoogd, terwijl de post brug Broekweg werd aangehouden voor nader onderzoek. Eveneens werd de verordening los- en laadgelden goedgekeurd met de stem van de heer Hijkoop tegen. 5 Juli was het honderd jaar geleden dat de Gemeentewet, of zoals de officiële titel luidt„Wet, regelende de samenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturen" in werking trad. Want ook onze gemeente wordt die honderd jaar op de wijzedoorde Gemeentewet aangegeven, bestuurd. Nog steeds is onze gemeente een zelfstandige gemeente, neemt het in ons Koninkrijk een eigen plaats in. Nog wordt onze gemeente niet van uit een andere gemeente geregeerd. Nog blijft het zaak hiervoor ons in te spannen dat wij een eigen ge meenschap blijven vormen, en niet opgaan in het grotere gebied van de stadsgemeenschap of grote centrali satie waar de eigen plaatselijke be langen uiteraard niet die aandacht kunnen hebben, die zij nu krijgen. Daarom alleen al, is een her denking van het 100 jarig bestaan van de gemeentewet ook voor onze gemeente zinvol. Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat door de bezettende macht de Raad werd uitgeschakeld, en dat de Burgemeester „uitoefende de taak van de Raad of van Burgemeester en Wethouders" als het ware een dictatoriale macht uitoefende. Enige invloed van burgerij op het bestuur der gemeente bestond niet meer, en alleen degenen, die dit „dic- tator"-schap in hun hart nog zo gek vervolg 2e blad

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2