faC.vanderLinde& Opruiming k. Zeer vele goedkope aanbieding Hagizp uk mist. irJï™ Seizoe 10 pet korting de 98.- 57.50 32.50 35.- 49.- 37.50 %^Liis-Kras t GW> I-**!0 Profiteert nog van om 9eicf "era/. wij geven --'enen, op alle goederen Met een advertentie in dit blad bereikt U vrijwel huisgezinnen in Waddinxveen zal deze week alles verre overtreffen Regenjassen en Mantels Tweedjassen en Mantels KEN EN NAPRATEN, eigenaardig in onze maat- ij gesteld. Als men eens goed kom je tot de conclusie, dat heel veel napraters en o maar zo weinig nadenkers zijn. Waar dit aan ligt? Ja, het is nu eenmaal niet iedereen gegeven een „groot den ker" te worden. Maar mag dit een motief zijn' om, bij gebrek aan een goed stel hersens, dan maar „na prater" te worden? Neen! Napra ters kunnen we gemakkelijker wor den dan nadenkers. Immers, napra ten behoeft geen inspanning. En is hiermede niet de gehele maatschap pelijke situatie getekend? Wij span nen ons liever niet in, vooral niet als wij na onze dagtaak in een ge makkelijke stoel hebben plaats ge nomen. Maar heeft TI er wel eens over na gedacht, dat juist het „nadenken" de oorzaak kan zijn van een betere toe komst en misschien ook wel oorzaak kan worden, dat de arbeidende stand zichzelf verheft? Wordt er niet veel gesproken over culturele verheffing? Ja, maar die verheffing moet dan ook plaats vinden bij de arbeidende klasse. Zij moeten niet alleen tevreden zijn met dat wat zij nu hebben. Zij moeten zich gaan interesseren voor dingen die nu, omdat zij zich niet willen inspannen, voor hen onbegrijpbaar zijn. Die inspanning eist, dat er wordt nagedacht. Nadenken en na praten. We behoeven allemaal geen „denkers" te worden, maar het na praten moeten we gaan laten. Met napraten komen we niet verder. Met nadenken wel. En zegt nu niet, dat we er geen hersens voor heb ben. Want daarmede zijn we er te gemakkelijk af. We moeten leer gierig worden; we weten allen wel, dat, wil men iets gaan begrijpen, willen wij ons op cultureel gebied iets meer gaan thuis voelen, er na gedacht moet worden. De gedachte, dat er een maatschappij kan ont staan, waarin het beter leven en werken is, moet ons tot een prikkel zijn. Naderden kan ontzettend grote gevolgen hebben, napraten kweekt een massa-mentaliteit, die wellicht ook grote gevolgen kan hebben, maar dan in minder goede zin. Daar mede gaan wij achteruit. Persoonlijkheid, het tegenoverge stelde van massa-mens, wordt ver kregen door nadenken. Dat is juist zo jammer vandaag aan de dag, dat we veel te veel massa-mens zijn. Als we dat nu door krijgen, gaan we in de goede richting. En het wordt de hoogste tijd, dat wij hier over eens gaan nadenken! Tot de volgende week. KRIS-KRAS. EEN BELANGRIJKE „MERKELDAG." Oudtijds hadden veel boeren de ge woonte sommige kalenderdagen aan te strepen, als zijnde dagen van bijzondere betekenis. Deze „merkel- dagen" waren vooral voor hen ook van speciaal belang, omdat het weer op die dagen, volgens het volksgeloof, kenmerkend was voor dat van de komende weken. De heilige, aan wie deze dag was gewijd, kon namelijk invloed uit oefenen, op het weer. De eeuwen door behielden de mer- keldagen grotendeels hun betekenis en uitspraken van de volksweer- kunde, doen tot op de huidige dag opgeld. Zo was de 20ste Juli vroe ger ook een belangrijke merkeldag. Deze dag, die aan de H. Marga- retha gewijd is, werd altijd met spanning verbeid. Want, als het die dag regende zou het dit ook de vol gende zes weken doen. Daarvan spreekt het rijmpje: „Regen op Sint Margriet, Zes weken boerenverdriet." Tevens was St. Margriet de aan vangsdatum van de Hondsdagen, ofschoon men in dit opzicht nog niet tot overeenstemming is geko men en nog steeds zijn de meningen hieromtrent verdeeld. Enerzijds beweert men, dat deze valt op 19 JuÜ anderzijds op 20, 21, 25 of 26 Juli, terwijl men 24 Augus tus als einddatum beschouwt. De naam voor deze tropische perio de is ontleend aan het feit, dat de Hondster of Serius bij het op- en ondergaan der zon zichtbaar is. Dr. Fruin vraagt zich af of ook in de Middeleeuwen Sint Margriet op 20 Juli viel. Kluit neemt dit aan, maar Mr. Muller voert in zijn „Bij dragen voor een Oorkondenboek van het Sticht Utrecht" goede be wijzen aan, voor de datum 13 Juli als Sint Margriet. In de Grafelijkheidsrekeningen van 1345, in welk jaar Pasen op 27 Maart viel, staan posten opgetekend op de volgende dagen: des vriendaechs na sente Margrie- tendaech, des zaterdaechs sente Margrietendaech, des Manendaechs voer Marien Magdalenen. Dr. Fruin zou dan, aangenomen, dat Sint Margriet is 13 Juli, komen tot de volgende conclusie: Vrijdag 15, Zaterdag 16, Maandag 18 Juli (Ma ria Magdalena is 22 Juü). Nemen we daarentegen aan, dat Sint Mar griet toen, zoals thans is 20 Juli was, dan komen wij tot de volgorde: Vrijdag 22, Zaterdag 23, Maandag 18 Juli. Maar, zo'n inboeking bij de orde lijke huishouding van de Graaf was ondenkbaar. In de vaak hete Hondsdagen moet het het gezondste zijn rustig te leven, kalm de arbeid te verrichten, niet overmatig te eten en te drinken. De beroemde Griekse geneesheer, Hippocrates, gaf reeds in boven staande zin zijn raadgevingen. Deze geleerde beweerde, dat men in deze tijd erg bloot stond aan gal ziekten. De oude Romeinen offerden hun 'goden een hond, teneinde gevrij waard te zijn voor hondsdolheid, die volgens hun mening in deze tijd veel zou voorkomen. Ook zou men in de tijd der Hondsdagen sterk bloot staan aan zonnesteek. In deze dagen plaatst het volks geloof zelfs het huwelijk onder de invloed der Hondsdagen en wordt algemeen aangeraden de toekomstige wederhelft niet in deze tijd ten al taar te leiden, om van een ideaal twistvrij huwelijk verzekerd te zijn. Nationaal Zang- en Muziekconcours 1951 Nadat wij in ons vorig nummer de aanvang van de festiviteiten ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van 't Waddinxveens Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" in het kort memoreerden, prijzen we ons geluk kig hierop thans breder te mogen ingaan. Het officieiise programma werd Vrijdagavond voortgezet en tevens besloten met een concert op het feestterrein. De medewerkende verenigingen waren allereerst de jubilerende ver eniging, voorts Waddinxveens Vrou wenkoor, Fanfarecorps „Concordia" en Fanfarecorps „Voorwaarts". De resp. dirigenten waren de heren Gè van Beek, J. J. C. Mastenbroek, C. van Gent en C. v. d. Knaap. Genoemde verenigingen lieten het concert voorafgaan door een gezame- lijke mars vanaf de hefbrug. Begrij pelijk bracht deze gebeurtenis veel mensen op de been, wat, mede doot de vrolijke tonen van genoemde corpsen een waardige stimulans vorm de voor de zo noodzakelijke feest stemming. Op het terrein heerste een uiterst gezellige sfeer. Moeilijk zou het ook anders gekund hebben. Daar hadden zich in hoofdzaak toch verzameld de liefhebbers van het culturele genot. En er viel te genieten 1 Zowel de menselijke stem als het instrumen tale hebben ons in verrukking ge bracht en de instemming van de tal- (vervolg 2de blad) Zo de Heere wil hopen onze geliefde Ouders E. PIJPERS H. M. PIJPERS— STOLKER 4 Aug. a.s. de dag te herdenken dat zij 25 jaar in de band des huwelijks zijn verbonden Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dank bare Kinderen S1EN en TEUN JANNY en CEES JAN Waddinxveen, 21 Juli '51 Noordeinde 34 Voor Uw bewijs van deel neming bij het overlijden van onze lieve Man en Vadér, de Heer PIET^k. MAGRÉ U Xnze oprechte betuigen wij dank iank Ci. MAGRE— Van ber Loon en Kinderen Waddinxveen. Juli 1951 Oranjelaan 12 Dorpsstraat 38 De MOOISTE KWALITEITEN zult U deze week kopen voor halve prijs Wij noemen hieronder enkele artikelen (Partij) Oxford Herencostuums, alle maten, donker en lichte kleur, uitzoeken van waarde 198.- voor (Partij) Oxford Sportcostuums, het mooiste goed, uitzoeken van waarde 115.- voor (Partij) Oxford Sportcolberts, de modernste des sins, ook zuivere kamgaren ruiten, uitzoeken van waarde 70.- voor (Partij) Donkere kamgaren Colberts (Oxford) waarde 90.- voor (Oxford is zuiver wol en vormvast Restanten Kamgaren Herencostuums vanaf Sportcostuums Honderden Kindercostuums met 25% korting Restanten zuiver wol, voor halve prijs Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop r1 Wij kunnen ze U niet eerder laten zien, ook om der wille van de klanten die uren moeten wachten anders kunnen wij alleen deze artikelen U tonen als de persoon er bij is die het moet passen, het neemt ons anders te veel in beslag, en anderen moeten wachten, op degene die maar vast eens even komt kijken alles moet weg

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2