Surprise voor spaarders Gouda gaat feestvieren De veestapel in 1951 Oorlog met Duitsland. Nieuws uit onze woonplaats WADDINXVEEN IN RUST Zelden is het in ons dorp zo stil, zo leeg geweest als nu deze week, we zouden geneigd zijn te zeggen nog nooit zo'n dooie boel geweest. Hoe dat kwam Och dat weten we allicht wel, heel Waddinxveen heeft vacantie. Geen fabrieksfluit, geen sirene hebben we gehoord, 't lied van de arbied heeft vrijwel nergens geklonken. Het grootste deel van de werkers met de leiders heeft deze week geluierd aan strand of in bos, is er alleen of met zijn gezin op de fiets of bromfiets en mogelijk per auto op uitgetrokken om te genieten van de heerlijke natuur, terwijl anderen zich rustig hebben neergezet langs de waterkant om een visje te verschalken. Hierbg komt nog, dat dit jaar ook de bouwbedrijven in dezelfde week vacantie hielden, in tegenstelling met andere jaren. Zogoed a!s alle fabrieken en werk plaatsen stonden stil en tengevolge daarvan was het bij bakker, groente en melkboer akelig kalm, nimmer had je deze mensen zo vroeg aan de deur als deze week. De winkelier had eigenlijk ook best met vacantie kunnen gaan, 't was toch heel slapjes, maar een middenstander is nog al hokvast, neemt niet zo gemakkelijk vrjjaf, wantieder heeft daar zo z'n eigen antwoord op. Toch zou het niet zo gek zijn als deze mensen ook eens vacantie namen. Met wat onderling overleg is best een regeling te treffen, zo iets als wat dezer dagen verschillende bakkers bekend maakten, sluiten bij beurten, waar om ook niet. Een winkelier heeft evengoed behoefte aan ontspanning als iedere werker. Wie weet wat we een volgend jaar nog beleven zullen op dit gebied, mogelijk is het dan nog stiller als ditmaal, maar dat is niet erg, want het is toch zo: Het doet een mens weldadig aan Er eens per jaar op uit te gaan. Het consultatiebureau voor zuigelingen, ingesteld door .„Het Groene Kruis", mag zich bij voort during in een grote belangstelling van de ingezetenen verheugen. Des niettemin bleef het jaarlijks in te schrijven aantal zuigelingen steeds beneden de 100; verleden jaar was het over het gehele jaar 92. Dit jaar is er een sterke stijging waar te nemen, want dezer dagen is de 100ste baby van dit jaar ingeschreven. Zijn naam is Jacob Minnee. De voorzitter der afdeling heeft in dit feit aanleiding gevonden namens het bestuur voor de kleine een eenvoudige, doch aardige en passende herinnering te doen uitreiken. Door de Goudse Industrie- en Huishoudschool werd het getuig schrift Hulp in de Huishouding uitgereikt aan F. Wormmeester, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Utrecht mej. M. Alblas, leerling van mej. Beuse- kom te Boskoop. Tot lid van het algemeen bestuur voor het Economisch-Tech- nologisch Instituut voor Zuid-Hol land is benoemd burgemeester War- naar. Voor het middenstands diplo ma slaagden de damesGré Brouwer, Jansje Wielaard en de heren: G. Kool H. van Mourik, P. A. Struijk, L. Timmerman en T. Ververs. Zij wer den opgeleid door de heren J. Vlieg en A. de Vries. Een inwoner onzer gemeente zou te Gouda, na enkele inkopen gedaan te hebben, even gaan mark ten. Ook hier werden zaken ge daan. Het pakketje werd even naast zich neer gezet bij het betalen. Het zou weer worden opgevat maar was inmiddels verdwenen. Zulke gauwdieven. Zwem- en Poloclub »DE GOUWE* „De Gouwe" heeft haar antwoord gegeven Voor een groot aantal toeschouwers heeft „De Gouwe" vorige week Zaterdagavond het antwoord aan „De Zijl" uit Leiden gegeven. Dit gebeurde wel op een bijzonder sterke wijze door met 3-1 van haar te win nen. Dat „De Gouwe" niet ruw speelde blijkt wel uit het feit, dat de inter land-scheidsrechter De Kok 24 maal tegen „De Zijl" en slechts 6 maal tegen „De Gouwe" heeft gefloten. Deze prachtige wedstrijd heeft weer eens getoond, dat „De Gouwe" een van de sterkste ploegen van de 2e klasse is. a.s. Zaterdagavond word gespeeld tegen de vermoedelijke kampioenen van deze afdeling n.l. het zeer sterke „Zwemlust" uit Utrecht. Deze ploeg staat met 2 verliespunten bovenaan. Wint „Zwemlust" deze wedstrijd, dan is zg kampioen, doch verliest ze, dan moet zij een beslissingswed- sprijd spelen tegen „De Zijl". Zo is dan deze laatste wedstrijd in deze competitie voor „De Gouwe" van zeer groot belang en zullen zij aan deze ploeg hun handen vol hebben, doch gezien de grote prestaties van „De Gouwe" in deze competitie dan kunnen wij ook deze wedstrijd met vertrouwen tegemoet zien. Dus alle liefhebbers morgenavond naar het Zwembad! Postduivenver. »De Zwaluw* P.V. De Zwaluw hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Roosendaal af stand 58 km. Duiven los 1 uur 30. Aank. eerste duif 2-34-27, laatste 4-43-26. In concours 196 duiven. M. A. Schouten 1, L. W- Versluis 2-17-28-35, M. J. Ver sluis 3, T. Boere 4-18-26-49-44, P. Loen- dersloot 5-14-16, L. de Bruin 6-40, W. Boon 7-34, C. Toor 8-32, C. Smit 9-36 47-48-49, D. M- de Gelder 10-13-37, P. Baan 11-22-27-33, C. de Lang 12-25, A. de Wit 15-42, And. de Bruin 19-24, H. Noordermeer 20-21, W. van Ringelen- stein 23, D. La Grand 29-43, C. G, Hof man 30-31. J. Sol 38, C- van Dijken 41, D. de Leeuw 45-46- Hield een wedvlucht van uit Vil voorden, afstand 122 km. De prijzen werden als volgt behaald: And. de Bruin 1-29, Abr. de Bruyn 2, P. Baan 3-23-34, C. de Lang 4, A. de Wit 5, C. Toor 6-25, T. Boere 7-11- 13-15-19, D. de Leeuw 8-12-35, L. de Bruyn 9-31, D. M. de Gelder 10, M. A. Schouten 14, W. Boon 16-28, P. Loendersloot 17-27-30, H. Noor dermeer 18-21-24-26, D. la Grand 22, C. Smit 20-32-33- Duiven los 12.30 uur Aankomst eerste duif 2-25-44. Aan komst laatste duif 2-44-04. In Con cours 139 duiven. Postduivenver. »De Sperwer* Wedvlucht Roosendaal 58 km. Los 9.15 uur. Aankomst le 10-04-01 Aankomst laatste 10-47-01. Uitslag: N. v. Vliet 1-17-38, W. v. d. Jagt 2-3-42, H. J. v. d. Berg 4-6-13-33-34, H. v. Dfjk 5-18-24, J. C. Roggeband-7, Jac. de Beer 8-14-15-25-27, J. Fens 9, G. Burger 10, Jac. v. d. Wijngaard 11-12, P. Kersbergen 16, P. Vink 19-39-40, W. v. d. Water 20-21-22, K. I. Verwoerd 27, M. Lam 28- Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Rijkspostspaarbank zal een toeslag worden verleend op de rente van 5 procent aan alle in leggers. die gedurende het hele jaar 1951 een spaarbankboekje bij deze instelling hadden. Gouda, men noemt dit wel eens 't Hart van Holland, heeft volgende week een feestweek gearrangeerd, de z.g.n. Gouda-week. Het wordt een combinatie van het kunstzinnige en het amusante. Voor elke dag gedurende deze week staat iets bijzonders op het program. Zonder deze te noemen, wijzen we op een concert van de Kon. Mil. Kapel, een Oostenrijks muziekge zelschap, verschillende wedstrijden en het bezoek van de Prins van Oeteldonk. Uiteraard rekent Gouda op veel bezoek. De voorlopige telling van het Cen traal Bureau geeft het volgende beeld te zien De rundveestapel in zijn geheel sinds Mei vorig jaar met 6 procent uitgebreid en bedraagt nu 2,882.000 stuks, het aantal stuks melkvee be- dtaagt thans 1.518.000. Het jongvee nam toe met 10 pet of 100.000. Voor de varkensmesterij is sinds vorig jaar de belangstelling sterk verminderd. Het aantal fokzeugen bedraagt op heden 22.500. Bij de landbouwpaarden is een vermindering waar te nemen (1100 stuks). Het aantal veulens steeg met 1500 stuks. Sinds gistermiddag 12 uur is de staat van oorlog tussen ons land en Duitsland beëindigd. Het desbetref fende Koninklijk besluit is heden in het Staatsblad gepubliceerd. Dit betekent een hervatting van de normale betrekking tussen beide landen. MINDER SOMBERHEID IN DE CEL. Ruim honderd jaar slaan in Neder land de celdeuren open en dicht. Soms bleef een celdeur lang geslo ten, tien of twintig jaar, een ander maal ging hij vrij spoedig weer open na een korte straf. Een eeuw lang heeft men straf ge zien als vergelding door afzonde ring in een klein vertrek. Vóór de invoering van de celstraf werden alle gevangenen gemeenschappelijk opgesloten. Het gevolg van dit systeem was echter dat de nieuwe lingen in de misdaad binnen de ge vangenismuren een volledige oplei ding ontvingen voor de „practijk". Er werden contacten gelegd en plannen gemaakt voor de toekomst. De gevangenis was dus in die dagen een soort congreszaal van veroor deelden. De gezelligheid van weleer heeft dus plaats gemaakt voor de volko men afzondering in cellen. Men moet zich echter zo'n strafgevange nis niet voorstellen als een instituut, waar een aantal mensen als kluize naars leven, die niets anders doen dan dagen tellen of zakjes plakken. Misschien is dit het beeld van de tweede helft der vorige eeuw, maar sindsdien is ér heel wat veranderd, al werkt de inrichting der gebouwen er niet steeds aan mee om de ge wenste verbeteringen aan te bren gen. In een strafgevangenis, zoals die te Leeuwarden, vindt men delinquen ten die voor een lange tijd buiten de gemeenschap zijn gesteld. Daar onder zijn er een groot aantal die tot levenslange vrijheidsberoving zijn veroordeeld. Dat betekent echter nog geen wisse dood binnen de ge vangenismuren. Velen van hen ke ren na een verblijf van tien of vijf tien jaren uit de enge ruimte naar de maatschappij terug, omdat zij door hun goed gedrag opnieuw een kans krijgen. Hoe is de gang van zaken nu in de gevangenis? Men stelt zich de direc teur meestal voor als een wreed man met een bos sleutels, die er geen ander genoegen op na houdt dan medemensen op te sluiten en zijn klanten met wrevel in het hart weer vrij laat. Niets is minder waar. Een moderne gevangenisdirecteur heeft een zware taak. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor een goede verzorging van honderden mensen en heeft er voor te waken dat de gevangenisregels in acht worden genomen. Men zit nu eenmaal niet voor zijn plezier binnen die grauwe muren. Maar daarnaast is de direc teur ook leider van een bedrijf, want ook in de gevangenis wordt gewerkt. De werknemers zijn moor denaars en andere zware jongens, die overdag met de hulp van machi nes allerlei producten vervaardigen. In Groningen maakt men postzakken voor de P.T.T., in Leeuwarden worden telefooncellen gebouwd, men maakt er drukwerk en ver vaardigt er zelfs machines. Iedereen ontvangt er opleiding voor bepaalde werkzaamheden en de kantoorman, die zich vroeger ongeschikt waande voor enige technische arbeid, ont popt zich na een roofmoord in de gevangenis als een eerste klas meu belmaker. Toch zijn er ook wel eens moeilijke gevallen bij. Vooral de politieke delinquenten telden nog al wat in tellectuelen in hun rijen. Meestal wordt er wel wat op gevonden, want zelfs een professor vond een „werkkring" binnen de dikke muren als administrateur en een jurist hoort men er les geven voor het middenstandsdiploma. Het eten wordt wellicht bereid door een kok, die vroeger iemand vergiftigd heeft door een hoeveelheid arsenicum in pannekoek te bakken. Zo vindt ieder een taak binnen die kleine gemeenschap van uitgewor- penen, die allen hun eigen pak dra gen en waarvan er velen volkomen tot bezinning over hun verleden zijn gekomen. Er wordt gewerkt binnen gevangenismuren aan een nieuwe toekomst, waarvoor men de nodige vakkennis reeds kan opdoen vóór de terugkeer in de maatschappij. Daarom wordt er zelfs gezongen in dit oord van boete en straf. Men denke nu niet dat iemand voor zijn plezier in de gevangenis zfit. Zeer goed wordt men herinnerd aan de vrijheidsberoving. Daar is de scheiding van verwanten, de afzon dering in de cellen wanneer het werk geëindigd is, de nauwgezette regelmaat waarmee alles geschiedt, waardoor men toch weer aan een tredmolen denkt. Daar zijn de tra lies, de onmogelijkheid om eens in de verte te turen, de sexuele noden. Zo is het leven in de mannengevan- genis, zo verstrijkt ook de straftijd van veroordeelde vrouwen. In Rot terdam vindt men een atelier in de vrouwengevangenis. De wasserij wordt daar ook gedreven door leden van het zwakke geslacht, die de weelde der normale maatschappij niet kondert verdragen. Ook daar kent men echter de ont spanning, die men vindt in dikke leesboeken, in het verzorgen van bloemen, in de studie voor steno of een ander diploma. Eenmaal in de veertien dagen mag men naar huis schrijven. De post wordt gecontro leerd. Ondanks alle tegemoetkoming blijft men in alles een gevangene. De gemeenschap heeft deze mensen voor korte of lange tijd uitgestoten om hun misdaad, dikwijls begaan in een moment van uitzonderlijke zwakheid. Hoe dikwijls staan wij misschien zelf in gedachte of onder bewustzijn in de schoenen van deze veroordeelden. Ontspoorden is wel een goed woord voor deze mensen. De ontspoorden moeten terug in het normale leven. Zij moeten daarop worden voorbereid. In de toekomst zal, nu de nieuwe Beginselwet Ge vangeniswezen een feit is geworden, de behandeling der gevangenen nog in veel opzichten worden verbeterd. Men streeft in het bijzonder nog naar grotere selectie. Er zijn zoveel soorten misdadigers. Zij komen veelal uit een milieu waar de ellende koning kraait. Zij verhuizen dan van de ene misère naar de andere, van de verkeerde vrienden- of familie kring naar de gevangenis. Zij moe ten een kans krijgen tot een normaal leven, doch dat eist voorbereiding. Die voorbereiding en opleiding tot de maatschappij moet men vinden in de gevangenis, die ook nu nog in veel opzichten het teken draagt van een plaats der vergelding. Naast de eenzaamheid van de cel, die gehandhaafd moet blijven om een gedetineerde tot bezinning te brengen wil men de veroordeelde het juiste contact met de maatschap pij reeds in de straftijd doen gevoe len. Daarom bepleit men alom een uitbreiding van een gemeenschaps leven naast het droeve celbestaan. Langs die weg hoopt men het ge slacht der beroepsmisdadigers te be perken. A. G. H. Hedenmorgen geraakten twee zoons van de heer S. alhier, in de Gouwe, vlak voor de Houtzagerij van de N.V. Alblas, doordat hun rijwielen slipten in de rails. Een van hen kwam echter zodanig met zijn hoofd op de daar drijvende balken terecht, dat hij een hersen schudding bekwam.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2