Sonnevanck en Zonnegloren T.B.C. VERENIGING PnllO^tO van 5 tot en met 19 Augustus Kris-Kras - aan de C<1 f 177.349J Het totaall gegeven tot 5748. Het probleem zal nu wel duidelijk zijn geworden. Mogen de werkgevers de 2% in de prijzen doorberekenen? En kan het loon van de werknemers met 2% worden ingekort Deze laatste vraag is eigenlijk geen pro bleem meer. Een dergelijke korting zonder enige compensatie zal niet mogelijk zijn, nu de regering met alle mogelijke middelen probeert het loon en de stijgende kosten van levens onderhoud zoveel mogelijk in even wicht te houden. Van de zijde der vakverenigingen is er bij de regering herhaaldelijk op aangedrongen om deze wet vlot in te voeren. Onder „vlot" moet men dan verstaan over een half jaer, want men heeft een administratieve voorbereiding van een half jaar nodig voordat de zaak kan draaien. Steeds weer werd de datum uitgesteld en ten slotte hoopt men op 1 April 1952." De gevolgen van de invoering van deze wet op het loon- en prijspeil en op onze economische positie zijn door een commissie uit deze Raad aandachtig bestudeerd. Het is begrij pelijk dat de Regering behoefte heeft aan een dergelijk advies, want er zijn berekeningen, welke er op neerkomen dat invoering van de Werkloosheids wet werkloosheid ten gevolge zal hebben. De prijzen zullen hoger worden, de export daardoor geringer, hetgeen een daling van de productie ten gevolge moet hebben, waardoor men met minder arbeiders kan vol staan. Deze commissie is het op alle punten eens geworden, behalve over het vraagstuk der compensatie. De werknemersvertegenwoordigers wen sen de 2% volledig te compenseren. Zij menen, dat een loonsverlaging van 2°/o niet te dragen is. De werkgevers daarentegen wensen alleen de prijs stijgingen te compenseren die een ge volg zullen zijn van de invoering van deze wet. Nu de commissie niet één stemmig was zal de Sociaal-Econo mische Raad de Regering van advies moeten dienen. Aan het verzoek van de Regering om dit te doen voor 1 Aug. kon echter, door de onenigheid in de commissie niet worden voldaan. „De Werkgever" gaf dezer dagen enige interessante cijfers die we onze lezers niet willen onthouden. Wan neer het totale loon van de verzeke- ringsplichtigen op f 5,25 milliard per jaar wordt gesteld, zal door het bedrijfsleven per jaar 210 millioen gulden premie worden opgebracht. Het Rijk neemt de helft van de aan de werkloosheidsverzekering verbon den kosten voor zijn rekening, dus 1,4% van de verzekeringsplichtige loonsom, zijnde f 70 millioen. Aldus wordt de totale premie-opbrengst op f 280 millioen geschat. Van de totale premie-opbrengst van 280 millioen moet 20 dus 56 mil lioen worden gereserveerd, zodat jaarlijks gemiddeld 224 millioen voor uitkering disponibel zou zijn. Hiervan zouden jaarlijks 112.000 werkloze arbeiders een uitkering van f 37.50 per week kunnen krijgen, hetgeen betekent 4 van de totale loon trekkende beroepsbevolking. Indien bij optredende werkloos heid 28.000 werklozen in de D.U.W. plaatsing zouden kunnen vinden (d.w.z. 1 van de totale loontrek kende beroepsbevolking), kan worden geconcludeerd dat bij 5 werkloos heid de premie-opbrengst, na aftrek van de verplichte, reservering, juist voldoende is om de uitkeringen te dekken. Indien de werkloosheid zou stijgen tot een aantal van 100.000, waarvan 60.000 voor een uitkering van gemiddeld f 37.50 in aanmerking komen, dan zou de totale uitkering 120 millioen bedragen. Er zou dan een bedrag van 100 millioen over blijven voor fondsvorming. Hiervan moeten echter worden afgetrokken de administratiekosten, welke op 15 millioen zijn geraamd. Deze laatste cijfers zijn een bewijs dat bij een grotere werkloosheid dan nu het geval is, spoedig een tekort zal ontstaan. Dat men steeds verder zal interen. Nu zal men ook begrij pen dat de stelling, dat deze wet werkloosheid teweeg brengt, geducht bekeken moet worden. De invoering van deze wet is echter van eminent belang. Een ieder, die het werkloosheidsspook aan de lijve heeft gevoeld, zal dit zonder meer toegeven en daarom is het te hopen dat de Regering kans ziet om deze wet zo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Wat zegt de nieuwe wet? Het is de bestuurder van een 2-wielig rijwiel verboden dat te plaatsen of te laten staan op rijbaan, op rijwielpaden, alsmede op voet paden, waar een verbod van het plaatsen van rijwielen bestaat. Een Brabants koffie-uurtje Zij strompelde voor ons uit. In de ene hand een stok, een gewone stevige tak van een boom, in de andeie hand een dichtgeknoopte zak doek. En om de ongeveer tien meter stond zij even stil om te rusten en keek dan met de hand, waarmede zij de dichtgeknoopte zakdoek droeg, boven de ogen, het eenzame land weggetje af, dat zich door Brabant's dreven slingert. Het duurde niet lang of wij haalden baar in. Eerst toen pas konden wij zien dat het vrouwtje heel oud was. Wij groeten haar vriendelijk en wil den haar voorbij lopen. Maar haar stem klonk en zei„Hoe vindt U het hier?" Toen moesten wij wel stilstaan en vanzelfsprekend vertelden wij, dat deze omgeving, waarin geen disharmonie bestaat, ons uitermate best beviel. Vooral de rust (die zoeken wij toch in onze vacantie die uit deze contreie sprak, deed ons, ge jaagde mensen, goed. Afijn, wij praat ten nog een poosje door en wij wisten al spoedig, dat dit Brabants vrouwtje 91 jaar oud was. Maar nu wilden haar benen niet erg meer en daarom rustte zij telkens even uit. Ze moest nu nog een paar honderd meter lopen voordat zij haar dagelijks wandelin getje had beëindigd. Dan was zij thuis. Maar weet je wat je doet, ga even mee naar mijn huisje, dan zet ik een bakje koffie want U moet weten, dat ik samen woon met mijn zuster en onze goede hond, die mij altijd tege moet komt als ik ongeveer hier ben. Eerst spraken wij nog wat tegen, maar wij begrepen, dat de invitatie niet mocht worden afgeslagen. Mijn vrouw nam haar arm en weldra waren wij bij haar huisje. We mochten in de mooie kamer en maakten kennis met haar zuster. Twee oudjes bij elkaar. „Zeg meisje", zei het vrouwtje van 91 tegen die van 79, „zet jij eens vlug koffie". Maar de koffie was al klaar, want het vrouwtje van 79 had ons al zien aankomen en daarom de hond maar thuis gehouden. Daar zaten wij nu. In een echte Brabantse kamer, uit zeer antieke kopjes koffie te drinken met een babbelaar erbij. De vrouwtjes vertelden, dat dit drink gerei alleen gebruikt werd op ver jaardagen en op Nieuwjaarsdag ge woonlijk dronken zij uit grote witte koppen. We hebben echt gemoede lijk koutend de morgen doorgebracht. Zij vertelden ons zoveel dat we dit n<et allemaal kunnen neerschrijven, maar wij weten nu dat we bij wer kelijke mensen op visite zijn geweest. En nu vraag ik mij af: hebben wij. als mensen van de 20e eeuw onze werkelijkheid niet over boord ge gooid Doen wij niet altijd gemaakt Zou het niet veel beter zijn als wij tot onze oorsprokelijke vorm terug keerden Dan komt vanzelf het ge moedelijke, het eenvoudige weer terug Je bent nooit te oud om te léren. B. die twee Brabantse vrouwtjes, die hun huisje lieten zien en ons heel veel vertelden, was genoeg te leren en ook het voornaamste wat wij zo hard nodig hebbenhet goed met elkaar omgaan en het elkaar be grijpen 1 Ontstaat door het tegenoverge stelde hiervan niet de meeste haat Tot de volgende week. KRIS-KRAS Nieuws uit onze woonplaats Maandag 30 Juli 1.1. reisden de leden van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Waddinxveen, per bus naar Wagenin- gen voor een excursie. Na een mooie reis heette Dr. Ir. De Haan het gezelschap welkom op het Instituut tot plantenver edeling te Wageningen. Ongeveer 1 uur werd gedineerd, waarna koers werd gezet naar de gemeente Hoogland, waar het bekende Schothorst is gelegen. Wat 's morgens werd gezien en bekeken was interessant, maar wat het gezelschap hier te zien kreeg was om nooit te vergeten. De 50 melkkoeien met 40 stuks jongvee, 80 schapen, ontelbare varkens en hon derden kippen. Alles gevoerd in gedeelten, elk onderdeel weer andere voeding. Nadat in Hotel „De Nieuwe Poort" te Wouden berg gezellig was getafeld, begon de terugtocht weer naar Waddinxveen, waar men om 11 uur zeer voldaan arriveerde. Op het ogenblik maakt een groep van vier Amerikanen een reis door Eu ropa en het Midden-Oosten om zich op de hoogte te stellen van de activiteit van het International Farm Exchange Program. Het gezelschap, dat onder leiding staat van Everett Mitchell, de bekende land- bouwmedewerker van de National Broad casting Company (NBC), zal in ons land contact opnemen met de drie Amerikaanse meisjes, die op het ogenblik op Nederlandse boerderijen werken. Vanmorgen heeft het gezelschap een bezoek gebracht aan Waddinxveen, waar Betty Jo Ellictt op de boerderij van de familie Van Dort Kroon verblijft. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdagavond ruim 2 uur boven de gemeente woedde, sloeg de bliksem in de woning van T. van Vuuren aan de Brug weg. Daarbij werd een gedeelte van de versieringsornamenten van de voorgevel afgeslagen. De heer de Ruijter, die ter plaatse per fiets over de Brugweg reed, werd door de luchtdruk van zijn rijwiel geslingerd- Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Door de buitengewoon hevige regenval ontstonden verder op verschillende punten in de gemeente ge vaarlijke verzakkingen in de straten, die in enkele gevallen afgebakend moesten worden. Op de Henegouwerweg sloeg de bliksem in een telefoonlijding. Ver nieuwing van het toestel was noodzakelijk. Ook bij de Rijksweg brandde een schuur af door inslag. Een veulen van de heer de Graaff werd dodelijk getroffen. Per l Augustus heeft de heer A. Boonstoppel Jr het garagebedrijf aan de Oranjelaan van de heer Van der Spek in z'n geheel overgenomen. Hij is hier door in staat alle mogelijke reparaties aan auto's te verrichten. De afdeling motoren en fietsmotoren is verhuisd naar de Henegouwerweg waar de heer Van der Spek dit bedrijf op dezelfde voet voortzet. Wij wensen de heer Boonstop pel veel succes toe. Dezer dagen boekte één onzer plaatsgenoten een belangrijk succes. Het is B. Olie, die voor de tweede achtereenvolgende maal de z.g.n. gouden Trial-Cup van de motorclub -De Baronie" uit Breda won. Deze zeer waardevolle beker is nu in het bezit van Olie. In een prachtige stijl won hij de zeer zware terreinwed strijd. Met kop en schouders stak hij boven de anderen uit, hetgeen voldoende blijk! uit de puntenaan- tallen. In totaal kreeg Olie 85 straf- punten, nummer twee moest met 114 strafpunten genoegen nemen. We moeten nog vermelden dat de gouden beker geschonken is door Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester van Waddinx veen zal in verbaud met vacantie in de week van 6 t/m 11 Augustus a.s. geen spreekuur houden. een grote carosseriefabriek uit Breda. Niet alleen in ons eigen land neemt Olie geregeld aan wedstrijden deel, ook in het buitenland is hij geen onbekende. Half September ver trekt hij vermoedelijk naar Italië om daar deel te nemen aan een grote internationale wedstrijd. Veel succes Subsidie luchtbescherming Naarmate de organisatie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen meer tot ontplooiing komt, gaat deze ook meer geld kos ten. Niet alleen moeten de voorbe reidingen getroffen worden voor de inrichting van commandoposten doch ook dient gezprgd te worden voor verzekering van personeel, dat aan oefeningen deelneemt. Aangezien de luchtbeschermingskring Gouda, waar toe o.a. de gemeente Waddinxveen behoort, het papieren stadium ge passeerd is stellen B. en W. aan de gemeenteraad voor de bijdrage per inwoner, die thans 2 cent bedraagt, te verhogen tot 10 cent per inwoner. Het 6e Zomerkamp Ook dit jaar heeft de R.K. Ver- kennersgroep Charles de Foucold haar jaarlijkse hoogtepunt gevierd in het zomerkamp n.l. in de week van 21 tot 28 Juli te Wassenaar. Geen vacantie kan zo geslaagd zijn als deze week kamperen. Hier zag men weer eens de verkennersgeest, zoals die bedoeld werd door de grond legger der verkennerij Lord Baden Powel. De verkenners zijn de chauf feurs die hun bagage vervoerden zeef erkentelijk en de welpen danken allen die hun wagen belangeloos be schikbaar stelden om hen te vervoe ren. Ook degenen die aan de hon gerige magen en aan de dorstlust van de jongens hebben gedacht zijn wij dank verschuldigd. Wij kunnen wel zeggen, dat dit kamp één van de mooiste kampen voor onze jongens is geweest, dank zij de goede scoutgeest die er de hele week heeft geheerst. Zowel het Groene Kruis als het Wit-Gele Kruis hebben het nodig geoor deeld, de kraamhulp in groter verband te coördineren en daarom zijn thans kraamcentra gesticht, die vanuit een centraal punt de kraamhulp dirigeren naar de plaatsen, waar hulp nodig is. Aan deze wijze van hulpverlening zijn belangrijke kosten verbonden, die slechts gedeeltelijk op de belanghebbende kunnen worden verhaald. Daarom heeft de pro vincie Zuid-Holland subsidie toegezegd, mits de gemeenten zulks ook doen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de kraamcentra een subsidie te verlenen van f 0.75 per verpleegdag. De aandacht van de burgerij wordt gevestigd op art. 113 der Algemene Politieverordening dezer gemeente, waar in bepaald is, dat eenden, ganzen, kippen, zwanen enz. van 1 Maart tot 31 October opgehokt moeten blijven. Tegen overtreden zal worden opgetreden. Reeds eerder werden enkele delen van Waddinxveen van een goede straat verlichting voorzien. Nn heeft ook de Oranjelaan een goede beurt gekregen. Hier is de gasverlichting vervangen door electrische. De spaarzame verlichting in de Burgem. Trooststaat is uitgebreid met enkele gaslantaarns. De vereniging voor kunstmatige Inseminatie voor Gouda en omstreken laat binnenkort een nieuw gebouw ver rijzen aan de Bloemendaalseweg. In dit gebouw, dat een oppervlakte zal beslaan van 12x30 meter, zal niet alleen gelegen heid bestaan de stieren in behoorlijke boxen onder te brengen, doch er zullen tevens een kantoor, een laboratorium en een voederopslagplaats worden ingericht. B. en W. van Waddinxveen hebben be reids bouwvergunning verleed. - Wi van geldsl lening te i is bereid op de wol te verstrek! looptijd 5i raad voorj O.a. ter de raad tel spoedeisenj Aan he B, we Vor| de heer S. Zuidkade. door de heeMpardc door de voBfam. De heer Zwem speelde te| bezig is klasse te ploegen vl water kwaf kampioeneket w wel een hkoor Gouwe, wE De Gouwe I De Gouwe! Ongeveer I geblazen. I Tot de n weer golvi I punten. KoiBeci liet „De Goj tv maal verraT verre afsta lijk gedaanl onzen. Met| het einde, strijd. Uit dat onze jool heid misset I Een wc 1 4e ner Haag 4 Vfo] eerste keer <?Pn titie verbacfefcli wist te la °P plaats.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2