Vacantieruil Onze Financiën prestatie van ons gevraagd. En daar moeten wij aan voldoen. Toen ik vandaag thuis kwam en de koffers had uitgepakt, heb ik de in die twaalf dagen bezorgde post nagezien. Ik vond ansichtkaarten ge stuurd door vrienden en kennissen die op vacantie waren, briefkaarten met het verzoek een lezing te komen houden in het a. s. winterseizoen, brieven, waarin gevraagd wordt eens spoedig aan te komen in verband met gerezen moeilijkheden, belas tingaanslagen (voor mijzelf en prettig aandoend als je net thuiskomt van vacantie 1) en nog allerlei andere stukken, waaruit bleek, dat ik straks de hand weer aan de ploeg moet slaan, waaruit ik bemerkte, dat de vacantie, mijn vacantie, voorbij was. Dat er weer een tijd aanbreekt van nadenken, er op uit moeten, kortom, een tijd aanbreekt van in tensieve arbeid. Maar bij het zien van zoveel wach tend werk, zou de gedachte je kun nen bespringen van: „was de va cantie nog maar niet om". Maar die ingeving heb ik van mij afgeworpen. \Vant voor alle dingen is er een bestemde tijd, een tijd van vacantie en een tijd van werkan. Met nieuwe lust en nieuwe ijver beladen gaan we weer deelnemen aan het fabriceren van de maatschap pelijke koek, waarvan we allen ons deel weer moeten hebben. Het spreekwoord zegt niet tever geefs: „ARBEID ADELT". Maak dit gezegde dan tot uw eigendom Tot de volgende week. Kris-Kras. Nieuws uit onze woonplaats Door de rijkspolitie werd aan gehouden de chauffeur van de ta baksfabriek van de N.V. Louis Dob- belmann, A. B„ woonachtig te Rot terdam, verdacht van diefstal van 1000 sigaretten en 750 gram shag. Verdachte, die reeds ruim 36 jaren bij de fa. Dobbelmann werkzaam is, zal. woeden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Rotterdam. In de boom, bezijden het woon huis van notaris van der Most huist een onhebbelijk aantal spreeuwen, met al het ongerief hieraan verbon den. Men schat het aantal wel op enkele duizenden. Deze week hebben enkele schutters getracht een flinke opruiming te houden van deze dieren. Hoewel enkele honderdenslachtoffers vielen', keerde de rest, na van de eerste schrik bekomen te zijn, rustig weer in de boom terug. Zaterdagavond gaf Concordia een concert in de muziektent aan de Stationstraat, waarvoor medewer king verleend werd door de corpsen K. V. T. te Moordrecht en „Na Kunst verkregen", Nieuwerkerk a. d. IJssel. Het concert werd keurig en vlot afgewerkt, alhoewel de regen oor zaak was dat de belangstelling zeer matig was. Even te voren maakten de drie corpsen een mars door de gemeente. Woensdagavond werd op het W.S.E.-terrein de nederlaagwedstrijd gespeeld U.N.O. II waarin het niet aan sensatie ontbrak. De W.S.E. mid- voor Fens trapte de bal zo hard dat zijn schoen geheel aan stukken de lucht in vloog (of was de schoen zo slecht?) Enige ogenblikken gaf hij weer een keihard schot doch nu be gaf de bal het en zakte als een zout zak ineen. De sensatie wedstrijd ein digde in een 3.1 voordeel van W.S.E. De doelpunten werden gemaakt door Fens, Belt. Bij een corner trapte de Uno-back in eigen doel. Wie heeft na deze sensatie een paar verkeerde laarzen aangetrok ken, die kan ze ruilen bfl Notten, Kerkweg. Zaterdagmiddag worden de Neder laagwedstrijd voort gezet. Men leze hiervoor de advertentie elders in dit blad. Door de notarissen D. B. van der Most te Waddinxveen en J. Schol ten te Haarlemmermeerwerd Woens dagmorgen in Hotel de Unie te Wad dinxveen in het openbaar bij inzet en afslag verkocht een perceel wei land, groot 2.12.73 H.A., gelegen in de polder de Putte in de gemeente Waddinxveen. Deze verkoping ge schiedde op verzoek van de erven van J. C. Beets. Koper werd de heer J. Noordam Pzn. alhier voor de som van f 2200. voor de 3 x 50 wisselslag estafette, welke ook als 1ste eindigde. Tot slot van dit zwemfeest werd een waterpolowedetrijd gespeeld tussen beide ploegen. In het team van Leiden waren opgesteld den Oudsten, Brou wer en de Graaff. Deze wedstrijd eindigde in een 8-2 overwinning voor Leiden. Postduivenver. »De Zwaluw* hield een wedvlucht vanuit Quvrain afstand 193 k.m. De prijzen werden als volgt be haald: D. M. de Gelder 1-8, And.de Bruin 2, P. Baan 3-5-7-14, H. Noor- dermeer 4, Abr. de Bruin 6, T. Boere 9-12-23, M. J. Versluis 10-21, L. de Bruin 11-18, C. Smit 13-14, C. Toor P. Loendersloot 16, D. de Leeuw 17, W. Boon 19, D. la Grand 20, L. W. Versluis 22. Duiven los 11 uur 45, aank. eerste duif 1-50-20, laatste 2- 04-34. In concours 97 duiven. Postduivenver, »De Sperwer« hield een wedvlucht vanuit Mons 185 km. Uitslag: H. van Dijk 1-8-11, W. v. d. Water 2-17-22-33-34-35-37-38, P. Vink 3-7-23 42, Jac. de Beer 4-12.14-16-27-39-40, KI Verwoerd 5-36-41, Nic. v. d. Zijden 6-18, Jac. v. d. Zijden 9-20-21, Fr. Rip 10, Berkestein 13-45, P. Metselaar 15 29-30-31, A. v. d. Kraats 19, W. v. d. Jagt 24-28, Jac. v. d. Wijngaard 25, J. Fens 26-44, A. Kortlever 32, H. v. d. Berg 43, N. van Vliet 46, I. de Graaf 47. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden1 sleuteltje, 1 siga rettenkoker, 1 kinderportemonnaie met inhoud Verloren1 koper sleuteltje, 1 verlovingsring, 1 vulpen, 2 kwitan ties, 1 aluminium blad van auto, 1 bruine herenjas De Industrie in 1950 Zaterdag j.l. heeft A. de Joode, Onderweg te Waddinxveen, de dag herdacht dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Stoommeu- belfabriek v.h. Modderkolk Dijs, te Waddinxveen. Deze herdenking vond te Utrecht plaats tijdens een reis van de personeelsvereniging. In waarderende woorden, verge zeld met geschenken, werd hij door de Directie en Personeel toegespro ken. Bovendien viel hem de eer ten deel, dat hij vereerd werd met een Koninklijke onderscheiding. De Bur gemeester van Waddinxveen voor dit doel overgekomen, sprak hem in treffende woorden toe en reikte hem de zilveren medaille van de Oranje Nassau Orde uit. De jubilaris sprak diep bewogen woorden van dank. Het was voor hem een onvergetelijke dag. Onze plaatsgenoot J. M. de Bas, ontving een aanstelling als P.T.T.-beambte te Alphen a. d. Rijn. Jl. Vrijdag heeft de verkiezing door ingelanden van de polder „De Putte" plaats gehad voor de voor ziening in de vacature van heemraad der polders „Achterof en de Putte", ontstaan door het overlijden van de heer G. Oudijk. Van de 116 stemmen, welke kun nen worden uitgebracht, verkreeg bij eerste stemming de heer A. W. J. van der Breggen er 45, de heer D. Oudijk 38 en de heer J. A. van Berkel 7. Hierna moest een herstem ming plaats hebben tussen de heren Van der Breggen en Oudijk, met het gevolg, dat eerstgenoemde 50 stem men op zich verwierf en laatstge noemde 40, zodat de heer Van der Breggen gekozen is verklaard. Naar wij vernemen wordt er opnieuw ernstig gesproken over een onderzoek naar de mogelijkheid tot demping van de sloot langs de Dorps straat, tussen de Kerkweg en de zgn. Witte Brug aan het begin van het Noordeinde. Als dit plan zou kunnen worden verwezenlijkt zou het verkeer onge twijfeld worden gediend, terwijl de eigenaren en gebruikers der ten oosten van de sloot gelegen panden deze verbetering zeer zeker zouden toejuichen. Op de Rijksweg onder onze gemeente zijn twee grote groenten auto's tegen elkaar opgereden, met gevolg zware materiele schade. Een der bestuurders moest met een her senschudding in het ziekenhuis op genomen worden. Dezer dagen werden door een visser in de Kralingse Plassen een tweetal rijwielen opgevist. Direct toog de politie aan het dreggen den kende aan een ongeval, echter zon der resultaat. Ondertussen was hier ter plaatse aangifte gedaan door de heer D. Heyboer van de Z. Dwars weg, dat aldaar twee rijwielen ont vreemd waren. Na onderzoek bleken het dezelfde rijwielen te zijn en zijn deze na de diefstal in het water gegooid. Zwem- en Poloclub »DE GOUWE« De Gouwe boekte successen in Engeland. Vrijdag 10 Aug. speelde de ploeg uit Leiden waarin de Gouwe opge nomen was tegen de Londense 1ste divisie club West Ham. Brouwer starte op de 100 yards schoolslag, welk nummer hij ook won. Van Mourik en de Graaf startten in een ploeg op de 6 x 33'/3 yards wisselslag estafette. De ploeg werd derde. De ploeg voor de polowedstrijd tegen West Ham was als volgt sa mengesteld Doel G. Jones (Oxford) achter van Mourik (de Gouwe) G. Hill (Oxford) de Graaf (de Gouwe) voor O. Rademaker (H.Z. en P. C.) Brouwer (de Gouwe) A. Brunce (Oxford). Deze wedstrijd eindigde in een 4-3 overwinning voor West Ham. Zaterdag 11 Aug. werd er een tweekamp gehouden tussen Oxford en Leiden. In een ploeg voor de 4 x 50 yards wisselslag estafette kwamen de Gouwe dames v. d. Linde en v. d. Berg uit De ploeg werd derde. Brouwer won de 100 yards school slag weer, en zwom in de ploeg Aan het verslag over 1950 van de Kamer van Kooohandel te Gouda, ontlezen we: De Waddinxveense industrie, die houten speelgoed vervaardigt, heeft aan de concurrentie van het buitenland niet alleen het hoofd kunnen bieden, maar deze zelf overtroffen. Voor de meubelindustrie was het een jaar vol bedrijvigheid, zij 't met toenemende concurrentie welke echter over het algemeen tot uitdrukking kwam in de ge leverde kwaliteiten dan in de prijzen. De gestegen grondstoffen en de verhoogde lonen veroor zaakten voor het eindproduct een hogere kostprijs. De aanvoer van grondstoffen was voldoende. Ze moeten voor namelijk uit het buitenland wor den betrokken, hetgeen vooral voor de uitvoer van meubelen een belemmerende factor is. Meer malen toch levert de exporterende leverancier de grondstoffen goedkoper aan de eigen industrie dan aan de Nederlandse. Daar naast is het vervoer van meube len vooral overzee een kostbare aangelegenheid. Hoewel de uit- voercijfers over 1950 niet lager zijn dan over 1949, bleef het moeilijk op de buitenlandse mark ten te concurreren. Geschoolde arbeidskrachten waren nog steeds niet voldoende beschikbaar. Wat zegt de nieuwe wet? Wie lopende een rijwiel medevoert, heeft zich ook aan de verkeerslichten en de verkeerstekens van de Politie te houdenhij wordt dus voor dit geval als bestuurder beschouwd. Tweewielige rijwielen mogen, de lading meegerekend, niet breder zijn dan 75 cm. Mogen we van die jongens en meisjes, voor wie ons blad een va- cantie-ruil tot stand gebracht heeft, eens vernemen hoe de vacantie ge weest is. Is de ruil prettig geweest Doen we het bij leven en welzijn volgend jaar weer Laat eens iets van je horen De Uitgever Er is maar één vak dat moeilijker is dan dat van huisvrouw. Dat is het vak van Minister van Financiën. „Waar blijft het geld", zucht de huisvrouw als ze s Maandags in haar portemonnaie ziet wat er van het weekloon is overgebleven en de minister zucht het haar na. Alleen, hij zucht een beetje later want hij heeft een hele staf van mensen no dig om de stand der financiën vast te stellen, hetgeen de huisvrouw in één oogopslag in haar huishoudpotje ziet Wat die staf van pottenkijkers dan heeft gezien? Fleurig begin. Laten we beginnen met een enigs zins fleurig beeld. De Nederlandse Maagd zag haar geldinkomen stij gen. Van 9,9 milliard gulden in 1946 tot 17,6 milliard in 1950, oftewel een stijging met Helaaswat deed de dame met de penningen? Zij had er niet genoeg aan. Zij ont ving niet alleen douceurtjes van de buren maar verkocht ook van haar bezittingen buitenshuis. Hoeveel ze wel opmaakte? 11 milliard in 1946, 18,5 milliard in 1950. Los zit ze blijkbaar aan het geld deze maagd, maar ze is ook los van zeden? Ach, het opsouperen van haar bezittin gen in de vreemde kan er op wijzen, maar de douceurtjes die ze kreeg werden haar niet gegeven om haar mooie gezichtje maar mede uit wel begrepen eigenbelang. En ze deed eerlijk haar best uit de nesten te komen, ons maagdelijn. Haar toe vlucht tot de hulpbronnen buitens huis liep terug van 1,1 milliard in 1946 tot 0,3 milliard in'49 om in 1950 weer op te lopen tot 0,9 milliard. Haar schuld nietdie van Korea. Waar we maar mee willen zeggen dat het kind heus niet zo los van zeden is als sommigen wel zeggen. Want hoe besteedden wij met elkaar die milliarden? Wij waren matig Wij met elkaar, consumptie door particulieren, deftig gezegd, maak ten van de 11 milliard nationaal inkomen in 1946, 8 milliard gulden op, van de 17,6 milliard nationaal inkomen in 1950, 12,4 milliard. La ten we dus zeggen de helft meer. En als we bedenken dat het totale inkomen met toenam dan kunnen we met een gerust geweten zeggen dat U en ik matig zijn geweest en alles niet hebben opgegeten. Het past ons hierbij ons in bescheiden mate eventjes op de borst te slaan en dan zachtjes door te gaan met kan keren. Kankeren waarop? Op de minister of op de regering of op de ambte naar? Maar de overheid besteedde in 1946 slechts 2,2 milliard en in 1950 2,6 milliard. Waaruit u kunt opmaken dat ze zich nog gepaster dan wij op de borst kunnen slaan enJa zeker, ook zij kanke rendie over ons gestelde mach ten. Wat wij, particulieren plus de overheid niet besteedden van het nationale inkomen werd besteed aan investeringen. U weet welgeld steken in machines, fabrieken enz. Een te loven bezigheid want met die machines enz. moeten de steeds in aantal toenemende Nederlanders hun brood verdienen. Echter alleen te loven wanneer we werke lijk op de consumptie hebben uitge spaard om te kunnen investeren. Welnu, de investeringen namen toe van 0,8 milliard in 1946 tot 3 milliard in '50. Niets op te zeggen

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2