een nette Joiep, een BahMeerling RHEUMATIEK Dankbetuiging een nette WERKSTER De repetities Huish» hulp Openbare Leeszeal en Bibliotheek begint de uitlening uteer J.SATON Patronenpapier Patronenboeken Patronenmaatjes Boekhandel VELDWIJK zolang de nationale economie zich ontwikkelde naar een zichzelf be- druipende economie, waarvan we in 1949 nog slechts 0,3 milliard van af waren, maar in 1950 al weer 0,9 milliard en waar we op het eind van '51 nóg verder van af zullen zijn. De particuliere consumptie werd met 5 gedrukt, het bedrag aan investeringen toten Hoe? Zie daar waarom niet alleen de Over heid en de Volksvertegenwoordi ging maar ook de bankwereld enz. aan het kankeren is geslagen. Bijna aan de grond. Intussenonze, zij het niet los zinnige maar dan een losse beurs voeren de Nederlandse Maagd zit nu nagenoeg aan de grond. Van de Europese Betalings-Unie, waar over de internationale betalingen lopen, heeft ze niet alleen een gift van 145 millioen gekregen maar bovendien een schuld gefokt van 665 millioen gulden. En doordat de landen van de E.Bil. onder elkaar een regeling hebben gemaakt dat met het toenemen van de schuld steeds een groter part van de invoer contant moet worden betaald, zal binnenkort het huishoudpotje leeg zijn. En dan? Vooralsnog staat onze gloeiende plaat één druppeltje te wachten, 25 millioen gulden extra crediet van de E.B.U. En in Ameri ka is een „Wet op Buitenlandse Hulp" in behandeling, waarvan mis schienen eerlangMaar die vogel zit nog hoog in de lucht. Dus wat dan? We weten alleen dat er dan wel alleronplezierigste maat regelen moeten worden genomen. En ook dat dit dan al heel gauw nu dreigt te worden. Het Kleuteronderwijs Reorganisatie een eerste eis. (Van een onderwijs-medewerker) In ons land zijn momenteel een kleine 2400 kleuterscholen, waarop ongeveer 300.000 kinderen gaan. Wanneer men nu nagaat, dat slechts een klein percentage van deze onderwijsinstellingen een sub sidie van de belanghebbende ge meenten krijgt, dan ligt het voor de hand, dat er hier iets niet in orde is. Het kleuteronderwijs met al zijn fa cetten is al jaren een stiefkind on der de onderwijsinstellingen. Tal van gemeentebesturen nemen een bewaarschool, fröbel- of kleuter school niet aux serieux, men lacht er een beetje om en een aanvrage om financiële steun wordt in de regel zonder meer in de prullemand gedeponeerd. In het gunstigste ge val wordt de aanvrage in de ge meenteraad besproken, alwaar ze in 99 van de 100 gevallen strandt op een meerderheid, die er tegen is. De oude bewaarschool, zoals wij die in onze kinderjaren gekend heb ben, is vrijwel verdwenen. Het was een instelling, waar de kinderen bezig en zoet werden gehouden. Van onderwijs of opvoeding was vrijwel geen sprake. De kinderen plakten of tekenden wat, er werd een versje geleerd of een spelletje gedaan en bij gunstig weer ging men een uurtje in een zandbak spelen. De onderwijzeressen waren hele maal geen onderwijzeressen, omdat ze geen enkele opleiding hadden ontvangen, maar hoogstens van kinderen hielden en er goed mee overweg konden. Hetgeen niets bi- zonders is, want vrijwel iedere rechtgeaarde jonge vrouw kan goed met kinderen opschieten. Als wij ons goed herinneren was een der eerste bewaarscholen in ons land gevestigd in het Koning Wil lemshuis aan de Egelantierstraat te Amsterdam. Daar werden in het begin dezer eeuw reeds dagelijks ongeveer honderd kinderen! uit deze volksbuurt naar toe gebracht, die a raison van 5 cent per week per kind gedurende vijf uren per dag werden zoet gehouden. Dit was de oervorm van het moderne fröbel onderwijs, zoals we 't tegenwoordig kennen. Er zijn thans geen „be- waarjuffrouwen" meer, maar on derwijzeressen, die een cursus ge volgd hebben. De stuiver in de week is inmiddels in verschillende plaatsen van ons land al twee gul den per maand geworden en het gevaar groeit, dat de kleuterschool, die niet gesubsidieerd wordt een luxe-instelling gaat worden. Welke moeder van een kinderrijk gezin kan in de tegenwoordige tijd 2,— per maand schoolgeld betalen voor haar kleuter, die ook zo graag naar de „school" wil? Vele kleuterscholen in ons land zijn noodlijdend. Er zijn verenigin gen tot bevordering van het kleu teronderwijs, die met kunst en vliegwerk het instituut „kleuter school" in stand trachten te hou den. De „bewaarjuffrouw" ver diende vroeger drie of vier gulden in de week. De tegenwoordige on derwijzeressen doen het al niet voor minder dan 150,— per maand. Voeg daarbij nog de huur van het pand, de inrichting, onderhoud, de kosten der materialen, de helpster tjes, die ook betaald moeten worden en U kunt aan de hand van een eenvoudig rekensommetje nagaan, wat het lesgeld moet kosten, als er een kleine honderd kinderen naar de kleuterschool gaan. Zoals gezegd, de meeste van deze onderwijsinstellingen moeten het doen zonder één cent subsidie. En dat is niet in orde, zolang er dui zenden en nog eens duizenden gul dens aan subsidies verdwijnen in de bodemloze putten der kleine en grote kunst. Langzamerhand heeft het kleuteronderwijs, voor 99 ontstaan en gegroeid uit particulier initiatief, een dusdanige plaats ge kregen in de rij der onderwijsinstel lingen, dat sanering hoog nodig is. En aansluitend daaraan subsidië ring. Gelukkig heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal deze aangele genheid thans in studie genomen en de eerste reacties zijn, dat de Ka mer van oordeel is, dat reorganisa tie van het kleuteronderwijs een eerste eis is. Men stelt een wette lijke regeling voor, waarbij dan ook komt de opleiding van de onder wijskrachten. We zijn principiëel geen voorstan der van staatsbemoeiing op alle terrein des levens. Immers, het par ticulier initiatief wordt er door ge dood en we dreigen te vervallen in een star mechanisme. Maar de wil lekeur, die er momenteel in ons land heerst ten opzichte van het kleuteronderwijs vraagt dringend een ingrijpen van de Staat. Het ware te wensen dat het kleuter onderwijs op één lijn gesteld werd met het gewone lagere onderwijs, met dien verstande natuurlijk, dat er geen „leerplicht" wordt ingesteld voor kleuters. Ten slotte moeten de ouders vrij blijven hun kroost al of niet naar een kleuterschool te zen den. De wenselijkheid van de volgende punten komt uit het boven uiteen gezette naar voren: 1. Wettelijke regeling van de op leiding der onderwijskrachten, die voor het kleuteronderwijs bestemd zijn, zodat het niet meer mogelijk zal zijn, dat on bevoegden onderwijs aan kleu ters geven; 2. Een schoolgeldregeling in het leven roepen, zoals die bestaat bij het lagere onderwijs; 3. Staatstoezicht op de gebouwen, waar kleuteronderwijs wordt gegeven, al was het alleen maar uit overwegingen van veiligheid; 4. Een wettelijke minimum-leeftijd (b.v. 4 jaren) vaststellen; 5. Een salarisregeling voor de op geleide onderwijskrachten, zoals die ook bestaat voor de lagere onderwijs-leerkrachten. De voordelen zijn duidelijk: we krij gen goed kleuteronderwijs, behoor lijk gesalarieerde onderwijskrachten en een schoolgeld naar draagkracht, terwijl ten slotte de gebouwen even veilig zijn als onze lagere scholen. De hele affaire kan eenvoudig ge reorganiseerd worden door de La gere Onderwijswet te wijzigen in dier voege, dat het kleuteronderwijs er in wordt opgenomen, zodat ook de inspecteurs L.O. hun werkter rein zouden kunnen uitbreiden over de kleuterscholen. Ons inziens zou deze regeling voor ons land de min ste kosten meebrengen. Misschien zijn er belanghebbenden, onderwijzers of onderwijzeressen, die het met 't bovenstaande niet eens zijn. Laat men ons dan eens schrijven; we geven onze mening graag voor een betere. Als men bij alles maar niet het grote belang, de grote plaats, die het kleuteronderwijs in ons land inneemt, uit het oog verliest. ZE SLIEPEN DOOR Het gebeurde dezer dagen in de omgeving van Leek. Een moeder-var- ken kon haar kleinen niet voldoende zogen. Tegen de avond werd de vee arts gewaarschuwd. Deze had het druk en kon direct niet komen. Het werd bedgaanstijd en nog was de veearts er niet. De boer ging maar bij het varken waken. De vrouw vond dat voor haar man wat eenzaam en ging gezelschap houden. Er was de gehele dag druk gewei kt, zodat het niet te verwonderen is dat beiden in Mor pheus armen lagen te slapen voor er om gedacht werd. Tegen de morgen werden ze wakker en de nachtrust bleek ook het varken goed gedaan te hebben, want het was weer beter, gelukkig. Direct werd bericht naar de veearts gezonden, dat de krulstaart weer gezond is. „Wil ik wel geloven," zei de vee arts. „Ik heb het dier gisteravond nog behandeld en jullie sliepen beiden zo rustig, dat ik je maar heb laten slapen." JACOBUS P. G. VAN DIJK en JACOB A VAN DER BEN geven U, mede namens we derzijdse Ouders, kennis van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Don derdag 23 Augustus a.s„ des namiddags 2 uur. te Wad- dinxveen Huwelijksbevestiging te 2.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Waddinxveen, door de Weleerw. Heer Ds. J. van der Haar Waddinxveen, 11 Augustus 1951 Gelegenheid tot feliciteren Maandag 20 Augustus, van 7—9 uur, Emmastraat 32 Toekomstig adres Varkensmarkt 41, Den Haag CORNEL1S ALBLAS en AARTJE HOOGENDOORN geven U, mede namens hun Ouders, kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Donderdag 30 Augustus 1951, des namid dags 3.00 uur Kerkelijke inzegening des na middags 3.30 uur, in de Ned. Herv Kerk te Waddinxveen, door de Weleerw. Heer Ds. J. van der Haar Waddinxveen, 16 Augustus 1951 Gelegenheid tot feliciteren Jan Dorrekenskade 46, Don derdag 23 Aug., 's avonds 8—10 uur Stationstraat 30, Maandag 27 Aug.. 's avonds 8—10 uur Toekomstig adres: Zuidkade 22. Waddinxveen Ondergetekende dankt de Di rectie en het Personeel van de N.V. Stoom meubelfabriek v.h. MODDERKOLK DIJS hartelijk voor de wijze waarop zij ge meend hebben zijn 40-jarig dienstverband bij voornoemde firma te moeten herdenken In het bijzonder dankt hij de Burgemeester van Waddinxveen voor het uitreiken van de Ko ninklijke onderscheiding en voor zijn waarderende woorden A. DE JOODE Onderweg 17 Er biedt zich aan voor Dinsdag en Vrijdag Adres te bevragen bur. van dit blad Bij ons vertrek naar Den Haag willen wij allen die ons het vertrouwen schonken, langs deze weg hartelijk bedanken. Tevens bevelen wij bij U aan de Heer W. SLAMAN, te Gouda, die in onze plaats Woensdags en Vrijdags met Vis in Waddinxveen hoopt te komen Groetend, JAC. VAN DIJK, Vishandel van het Mannenkoor worden Vrijdagavond 24 Aug., om 7.45 uur, in het Gymnastiek lokaal van de o.l. school aan de Brug, hervat. Er wordt een aanvang gemaakt met het instuderen van het programma voor de a-s. Uitvoering. Een mooie gelegenheid om nu als lid toe te treden. HET BESTUUR en eventuele verpleging aangeboden door gehuwde verpleegster, te gen vrije bewoning van onge meubileerde Zit- en Slaapkamer met kookgelegenheid, voor echt paar zonder kinderen Brieven, onder no. 1263, bur* van dit blad Zes weken proef! Reeds duizenden genezen door onze Rheumatiek-penningen „OXIDIKOR" Wettig gedeponeerd Bij stijve, pijnlijke ledematen, spit, ischias, enz., is de uitwer king verrassend. Gebruik zeer eenvoudig. Eerst na zes weken zendt U f 4.90 - klein bedrag voor heel Uw leven of de penningen terug. Want: Geen baatgeen geld! Neem proef! Zendt Uw adres aan Postbus 33, Assen Gevraagd 15 a 16 jaar Aardewerkfabriek ELSH0F Zuidkade 132a TALENSCHOOL »G0UDA« September nadert Laat U spoedig inschrijven voor de nieuwe cursussen Frans, Engels, Duits, Spaans, Midden- standsdipl., Steno, Typen, bij Mevr. G. v. d. LIJN Fluwelensingel 35 Tel. 4059 GOUDA Terstond gevraagd of Halfwas G. HUIZER, Bakkerij Dorpsstraat 140 Grote sortering Correspondentschap Waddinxveen Uitlening Gym-lokaal School B Vrijdag 24 Aug. Nieuwe leden bet. voor het 2de halfjaar f 1.75 in voordelige jjrijzen Volle garantie voor de naaicursus

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 3