Kris-Kras Kankerbestrijding De Najaarsbeurs van de- 2uidptas leden bestaat met een eigen bu reau, Emigratiedienst geheten. Adspirant-emigranten kunnen zich nog steeds aanmelden bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux, terwijl de particuliere aanmeldingsbu- reaux ook wel erkend zullen wor den. Het is de verwachting dat er in de Kamer nog enig critiek zal zijn op dit wetsontwerp. Men vreest ter rechterzijde dat de Overheidsinvloed nog veel te groot is. De opposanten tegen de strekking van het ontwerp zullen wel op het standpunt staan dat er een groot verschil moet bestaan tussen het emigratiebeleid - voor een groot deel een Over heidstaak - en de uitvoering daar van, hetgeen best door de maat schappelijke organisaties kan ge schieden. En met deze tegenstel ling zijn de oude bezwaren ge handhaafd. Daar staat echter tegenover, dat deze wet verge leken bij de huidige situatie on getwijfeld een verbetering is. Er zijn vele lichtpunten. Maar het belangrijkste van alles is toch wel de vraag of de emigrant nu spoedig geholpen zal worden, of hij niet meer eindeloos moet wachten bij een instantie, welke hem van het kastje naar de muur stuurt. Wat dat betreft, zal een vlotte organisatie een zegen zijn. Het schijnt de bedoeling te zijn om met dit ontwerp haast te maken. Waarschijnlijk zal het nog voor de begrotingsbehandeling - in November - worden bespro ken in de Tweede Kamer. Kinderhuis „Prinses Beatrix" In het Kinderhuis „Prinses Beatrix, één van de 7 tehuizen van de CEN TRALE P.H. (Centrale voor Prac- tische Hulp aan alleenstaanden van elke leeftijd en gezindte) welke be kende instelling haar zetel heeft in het kleine Groesbeek, worden kin deren opgenomen, die de ouderzorg missen, maar desondanks toch ook wel graag een beetje zonneschijn en vreugde in hun jonge leven wil len hebben. Nogal vanzelfsprekend, zegt U; juist die kinderen hebben recht op dubbele belangstelling, want wat zij ontberen, is niet te vergoeden. Honderden mensjes en mensen wer den daar in de loop van 22 jaar liefderijk opgenomen. In 1929 begon het met één tehuis, thans zijn het er zeven en dit aantal groeit aesta- diglijk. Voor één van de 7 tehuizen, het kinderhuis „Prinses Beatrix" zal in onze gemeente een openbare collecte worden gehouden op Zaterdag 8 September e.k. Een opwekking om dit sympa thieke doel royaal te steunen lijkt ons vrij overbodig, want wij leven in een vrijgevige gemeente. VERANTWOORDING Een mens komt met allerlei dingen in aanraking. Grote en kleine dingen. Het kan wel eens zo zijn, dat de grote dingen klein en de kleine din gen groot worden. Zo verging het mij ook van de week, toen een oude kennis van mij vertelde, dat hij een goede baan kon krijgen,maar dat de daaraan verbonden verantwoordelijkheid hem zo zwaar woog, dat hij die betrekking niet durfde aannemen. Van betrekking veranderen gebeurt welhaast elke dag, dat is een klein ding. Maar als je kan veranderen en je durft dan de verantwoordelijkheid niet te dra gen, dan is dat kleine feit opeens heel groot geworden. Immers, hier mede komen we terecht in de wer kelijkheid van het leven. Het bewijst toch, dat we veel liever gemakkelijk leven en een zor geloos bestaan hebben, dan dat we ons moeten inspannen en dan nog de zware last moeten dragen van verantwoordelijkheid. Want die kan inderdaad heel zwaar wegen. Daarom zijn we, U cn ik, er zo bang voor. Je verant woordelijk weten, kan een mens doen belanden bij een zenuw-specialist. Dat kom je tegen in het leven van elke dag. Het is te betreuren, dat maar zo weinig mensen verantwoording dur ven dragen. Is het U nooit opgeval len, dat iemand deze zware last maar graag van zich afschuift? Dit af schuifsysteem kweekt futloze mensen. Mensen die overal voor te vinden zijn, die zich laten meeslepen, die niet eens een eigen wil meer hebben. Willoze volgelingen. En (dan de mond vol hebben over een ander, die wil proberen de mensen duide lijk te maken, dat ze met hun fut loosheid een gemakkelijke prooi zijn. Daarom: DURFT TE LEVEN! En leven wil zeggen verantwoording willen dragen op allerlei gebied. Het leven wordt ,'dan ogenschijnlijk wel zwaarder of moeilijker, maar je wordt standvastig en iemand met een sterke wil. Durf verantwoording nemen. In deze harde, moeilijke tijd hebben we dat zo broodnodig. In grote en kleine dingen is ver antwoording willen dragen een eerste vereiste. Dan komt het goed. Tot de volgende week. Kris-Kras. Jaarlijks zal het „Koningin Wil- helmina Fonds" ruim één millioen gulden nodig hebben: 1. Voor instandhouding en uitbrei ding van het klinisch- en het on derzoekingswerk in de bestaande in richtingen voor de kankerbestrijding. 2. Voor exploitatie van bestaande en nieuwe en sub-centra in het bijzonder in de Universiteitssteden. 3. Voor subsidiëring van weten schappelijke onderzoekingen buiten de gevestigde inrichtingen. 4. Voor de centrale registratie dér kankerpatiënten, sedert 1 Juni jl. ter hand genomen. 5. Voor een goede voorlichting van het publiek. Daarom heeft het „Koningin Wil- helmina Fonds" ook na de zo zeer geslaagde „Haak-In" Actie de blij vende steun nodig van iedere Ne derlander. Daarom moet de collecte van dit Fonds te houden in September, ook in Waddinxveen een succes worden, omdat een ieder indachtig wil zijn aan de woorden van Hare Konin klijke Hoogheid Prinses Wilhelmina uitgesproken in Haar Boodschap op 24 Mei 1951 aan het Nederlandse Volk t.w.: „Ik vertrouw, dat Gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steunen met al Uw kracht en geheel Uw hart". Aan de komende Utrechtse Na jaarsbeurs, die van 11-20 September a.s. zal worden gehouden, zal we derom een aanzienlijke Agrarische Afdeling worden verbonden. Voor deze afdeling, die op een groot deel van het terrein aan de Croeselaan zal beslag leggen, bestaat veel be langstelling, vooral van de zijde van de Nederlandse industrie van land bouwwerktuigen. Deze zal ditmaal een uitgebreide collectie van werktuigen en gereed schappen en klein landbouwmateriaal exposeren, welke in het bijzonder op de kleinere bedrijven zijn afge stemd. Zulks mede in verband met het feit, dat de import van land bouwmachines en landbouwwerktui gen met tal van moeilijkheden heeft te kampen. Bovendien wil de Neder landse industrie op deze wijze trach ten een groter bijdrage tot de export te leveren. Op logische en overzichtelijke wij ze zullen vrijwel alle soorten van machines en werktuigen worden op gesteld, die bij de aardappelverbouw toepassing hebben gevonden. Bij de machines en werktuigen zullen bor den worden geplaatst, welke verwij zen naar de fabrikant of handelaar ter beurze, die deze producten ver vaardigt of levert. Tot de in de overzichtsstand ge ëxposeerde machines en werktuigen behoren eggen, aardappelpootmachi- nes, aanaarders, aardappelrooimachi- nes, spuitmachines, verstuivers, ver- nevelaars, schofiFelwerktuigen, aard- appellichters, automatische mechani sche aardappel schep vorken, trans porteurs, sorteermachines e.d. Deze methode van exposeren wordt als een proef beschouwd. Doch men kan veilig aannemen, dat in verband met het feit, dat de mechanisatie van de aardappelteelt een onderwerp van ernstige studie vormt, voor de overzichtsstand groter belangstel ling zal bestaan. Wat is inflatie? Met de regelmaat van de klok zien wij in de krant termen als in flatie en deflatie prijken, ja, ook het woord devaluatie komen wij nog al eens tegen. Al die begrippen hebben iets met ons geld te maken, zij dui den er op, dat er iets met dit geld niet in orde is. Spreken wij eerst eens over in flatie. Letterlijk wil dit zoveel zeggen als „opgeblazen". De geldcirculatie, d.i. de hoeveelheid geld welke in omloop is, is dus opgeblazen, te groot voor de behoefte. Het gevolg is onherroepelijk, dat het geld daardoor gemakkelijker wordt uitgegeven, men is bereid om meer te betalen en de prijzen gaan daar door stijgen. Inflatie kenmerkt zich dan ook prijsstijging. Soms op dui zeling wekkende wijze. Le ouderen onder onze lezers kennen de inflatie van Duitsland nog wel, toen er milliarden marken in omloop waren en toen 2,5 biljoen Mark (1 biljoen is millioen x milli oen, dus een 1 met twaalf nullen) precies 1 Amerikaanse dollar waard was. Dit is natuurlijk inflatie van de bovenste plank. Het kan ook min der ver gaan. Ook bij ons spreekt men door de prijsstijgingen wel eens van een inflatie doch dat is minder juist. Waar nu het punt ligt, dat wel van een inflatie gesproken moet worden, is niet te zeggen om de doodeenvoudige reden, dat dit punt niet bestaat. Beter is het om in een tijd als deze, als er door de overheidspoli- tiek nog steeds kans is op prijsstij ging, van inflatiespanningen te spre ken. Dit klinkt ook wat geleerd en men bindt zich niet al te veel aan de term inflatie. Wij noemden de overheidspolitiek. Inderdaad, die is de boeman, die aan sprakelijk is voor dat teveel aan geld. De overheid heeft voor haar staatshuishouding geld nodig, de be lastingen blijken evenwel niet hoog genoeg te zijn en daarom leent de overheid op korte termijn van grote instellingen als banken enz. Hoe dit technisch in zijn werk gaat, zullen wij maar overslaan doch het gevolg is, dat de omloop van giraal geld steeds weer stijgt, waar door, wij hebben het boven al gezegd, de prijzen kunnen gaan stijgen. Nu noemen wij een nieuw woord, giraal geld. Naast de bankbiljetten, heel deftig ook wel chartaal geld genoemd, is er namelijk geld, dat bij de banken en giroinstellingen als een tegoed aanwezig is en waarover de houder met behulp van een cheque of een giro-overschrijvingsformulier kan beschikken. Al die tegoeden bij elkaar vormen nu het girale geld. Zelfs is dat te zamen zoveel, dat er ongev. 1,5 x zoveel geld is als bankbiljetten en muntstukken. De overheid kan door haar poli tiek van uitgeven dus een belangrijke rol spelen. Zet zij de tering niet naar de nering, dan moet er geleend worden, komt er extra giraal geld in omloop en worden de inflatoire spanningen groter. En hoe sterker die druk, hoe groter het gevaar van een echte inflatie, die vooral voor de mensen met een vast inkomen - de ambtenaren, de pensioentrekkers, de renteniers - zo'n enorme ramp is. Daarom is het dus ook belangrijk dat de Minister van Financiën op de 3e Dinsdag in September vertelt of hij wel of niet een sluitende begroting heeft aan te bieden. DE DROOGMAKING In 1825 besloot de regering tot de droogmakerij van de Zuidpias, waar toe een commissie van beheer en toezicht der droogmakerij bij Konink lijk Besluit van 22 Juni werd be noemd. Het oorspronkelijke ontwerp der technische leden van de commissie beoogde de omdijking bij de Dorre kade te Waddinxveen te doen aan vangen. Ook de uitvoering der overi ge werken was volledig voorbereid de terreinen waren onteigend en de aanbestedingen hadden ten dele plaats gehad, die echter, tengevolge van de Staatsberoeringen 1830, welke de afval der Zuidelijke provinciën te weeg brachten, niet werden goedge keurd. In het vroege voorjaar 1828 waren de werken algemeen aangevangen, die het aanzienlijke gedeelte der ber ging beoogden, welke langs de zuid en oostzijde ven de plas strekte van de Nieuwerkerkselaan tot aan het einde der bedijking te Zuid-Waddinx- veen. Deze werken waren in Augustus 1829 voltooid. Hoewel de ringvaart en dijk langs de noord-, oost-, en zuid-oostzijde van de plas tussen Dorrekade en Nieuwerkerkselaan in 1828 en 1829 waren gegraven, dus de versterkings- dijk langs die laan was ingeplempt en opgewerkt en een sluisje aan de Huismanskade was gebouwd, vond er een wijziging plaats van het tot dusver gevolgde bergingsontwerp. De oude landen van de Ambachten Moordrecht, Broek en Tuil en Waddinxveen, die in 1828 en 1829, door afdamming van de monden der sloten van de ringvaart waren afge scheiden om door de bestaande eigen middelen afzonderlijk te worden be malen, konden, volgens het oordeel der commissie, met de ringvaarts boezem verenigd blijven. Hierdoor zou de bemalingstoestand der be treffende ambachten worden besten digd. Na lange tegenstand der com missie om tot de kostbare maatregel voor rekening der onderneming over te gaan, werd tenslotte het verzoek der ambachtsbesturen de afsluiting vast te stellen ingewilligd. De daartoe vereiste werken waren Opmaken der dammen in de sloten en het aanleggen van een kade tot 0.60 el boven Zuidplas-peil over de einden der landen langs het buiten- ringvaartsboord van Waddinxveen tot aan de hoge boezem der droog makerij. Voorts bouwen van twee schutverlatenéén in de Hoefvliet te Moordrechts tot scheepsgemeen- schap tussen genoemd dorp en de ringvaarthet andere in de mond van het nieuwe kanaal langs de Tiendweg onder Broek c. a., tot verbinding met het Moordse verlaat. Ten slotte aanleggen van nieuwe waterleiding langs de Tiendweg. Genoemde werken werden aanbesteed en in September 1837 aangevangen. Er was een bedrag van 29.235 gul den mee gemoeid. Na voltooiing werden zij met hun lasten en baten aan het ambacht van Moordrecht in eigendom overgedragen. E. v. E. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 p. bruine schoentjes, 1 lipssleutel, 1 bruine portemonnaie, 1 gouden ring, 1 vulpen. Verloren: lp. motorhandschoenen, 1 riem van leren jas, 1 blauw ge blokte handdoek met badpak, 1 rode portemonnaie, 1 hoed, 1 damespols horloge, 1 blauw zwembroekje met handdoek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2