Deflatie en devaluatie Wat te doen in onze vrije tijd? Nieuws uit onze woonplaats Aan de Jaarbeurs te Utrecht wordt deelgenomen door de navol gende firma's uit onze gemeente, in alf. volgorde Fa. A. Hageman, N.V. Kempkes' Meubelfabrieken, „Kibofa" Kinderstoelen en Boxenfabriek, Fa. J. A. Luiten, N.V. Mulder's Carrosseriebedrijf, Fa. J. Okkerse, Fa. H. Olie, Speelgoedfabriek W. A. Sliedrecht Onze plaatsgenoot, de heerA. J. den Boon, slaagde bij het dezer dagen gehouden examen voor Eerste Stuurman ter Koopvaardij. De heer F. Th. Brenkman, ad junct-commies ter gemeente-secre tarie, is geslaagd voor het schrif telijk gedeelte van het examen ge- meente-financiën, eerste deel. Voor de Chr. Vrouwenbond zal op 19 September spreken Dr. J. Berg uit Boskoop. Zaterdag 15 September zal wegens beëindiging van het seizoen het zwembad gesloten worden. De gehouden collecte voor een der tehuizen van de Centrale hulp aan alleenstaanden heeft opgebracht f 137.56. Zaterdag j.l. begon de Chr. Korfbalbond haar wintercompetitie. De plaatselijke vereniging „Unitas" had de handschoen op te nemen tegen de vereen. „De Mod" uit Bodegraven. Tot een kwartier voor het eindsignaal bleef de stand 0-0. In de laatste 15 minuten zag Bode graven kans 3 doelpunten te maken. Zaterdag a.s. om half vier speelt „Unitas" II een thuis wedstrijd tegen „Ades" uit Alphen aan de Rijn. Zaterdag j.l. had de opening plaats van het nieuwe ingerichte magazijn van Haarden en Kachels, e.d. van de fa Verbakei aan de Oranjelaan. Verschillende genodig den en veel belangstellenden waren van deze opening getuige, waar goede woorden gesproken werden voor de toekomst dezer onderneming. Bij de heer J. P. de Ouden aan de Bloemendaalseweg, is een hooiberg afgebrand, doordat naar vermoedt wordt, een sigaretteneindje in deze berg geworpen is. Ten nadele van de heer de BI. in de woonschuit aan de Kanaaldijk, is 50 meter waterslang ontvreemd. Het 5-jarig dochtertje van de fam. Van Es was Zondagmorgen onverwachts spoorloos verdwenen. Alles werd afgezocht, echter zonder resultaat. Totdat het de vader te binnenschoot, dat de kleine 's mor gens gezegd zou hebben ,,'t is van daag mooi weer, ik ga met de trein of met de bus uit". Bij nadere infor maties op het station wist men van niets, maar bij telefonische navraag aan omliggende stations, bleek het kind zonder kaartje in de trein naar Alphen a. d. Rfln te zfjn ge stapt en daar aangekomen. Men had daar het kind naar de Martha- stichting gebracht, waar de ontrus- te ouders haar konden terug halen. Als spoorkaartje toonde de kleine een kassabon van de fa Zwflgers. Hedenmorgen is een Engelse dame in uitgeputte toestand aange land bij de N.V. Carrosseriefabriek Verheul. Zij had vannacht de weg vanaf Den Haag lopende afgelegd, zonder teweten waar zij zich bevond en niemand had haar schijnbaar kunnen helpen. Door de zorgen van de N.V. is zij weer op de trein naar Den Haag teruggebracht. Zaterdag 8 Sept. heeft de plaat selijke wandelsportvereen. weer een goede prestatie geleverd, door te Rotterdam te starten voor een 20 K.M. mars, waarbij een prachtige groepsprijs gewonnen werd. Er waren in totaal circa 1000 wandelaars, goed zo, wandelvrienden. Postduivenver. »De Zwaluw« hield een wedvlucht vanuit Vil voorden, afstand 125 K.M. De prijzen werden als volgt be haald: P. Loendersloot 1-7-10-18-24, L. W. Versluis 2-9-25, Abr. de Bruyn 3-31-32, D. M. de Gelder 4-15, C. Toor 5, P. Baan 6-27, C. de Lang 8-22, C. G. Hofman 11-30, W. Boon 12-13, A. de Wit 14, T. Boere 16-20-21-28- 34-37-38, C. v. Dijke 17-33, And. de Bruin 19-28-35-40, D. la Grand 23, M. J. Versluis 29, J. H. Oskam 36, M. A. Schouten 39, H. Ruschen 41. Duiven los 1 uur. Aankomst eerste duif 3.18.54, laatste duif 3.41.05, In concours 166 duiven. Postduivenver. »De Sperwer* Wedvlucht vanaf Duffel, 105 km. Los 9 uur. Aank. Ie duif 10-51-59, laatste duif 11-21-08. Uitslag: J. Fens 1-21-34, Jac. de Beer 2-6-23-34, W. v. d. Water 3-5- 8-14-16-17-19-20-27-30-31-33, Metse laar 4, H. van Dijk 7-38, L. P. Hoo- gendijk 9-18, Bostelaar 10, W. v. d. Jagt 11-22-29, H. v. d. Berg 12-15, P. Vink 13-28-32, Jo Bont 24, P. Bo nefaas 25, Fr. Rip 26-36, Jac. v. d. Zijden 37-39. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 zonnebril, 1 grijs kinderjasje, 1 bankbiljet van f 10.— Verloren: 1 paar zwarte dames handschoenen, 1 metalen draadont spanner, 1 donkerblauw vestje. Inflatie, zo vertelden wij de vorige week, is een opgeblazenheid van de geldomloophet betekent prijsstij ging tot en met. Precies tegenovergesteld aan dit be grip is deflatie. In stede van teveel, is er te weinig geld. De mensen kun nen weinig betalen en de prijzen zullen dan zakken. Doch niet alleen de prijzen zakken, ook de lonen gaan omlaag, omdat de werkgevers uit de dalende opbrengst van hun pro ducten geen hoge lonen meer kun nen betalen. De deflatie kenmerkt zich dus door lage prijzen en lage lonen. Het is het tijdperk van de crisis en de achteruitgang, zoals wij die na 1930 tot ongeveer 1937 hebben gekend. Toch spreekt men ook thans van deflatiepolitiek. De afgelopen jaren toch kenmerken zich door steeds sterker stijgende prijzen, welke, ten dele werden veroorzaakt door de be grotingstekorten van de overheid. Deze overheid weet, dat wij zo niet verder kunnen gaan, omdat stijgen de prijzen onherroepelijk weer tot hogere lonen moeten leiden. Daarom is zij een anti-inflatiepolitiek begon nen, eigenlijk dus een deflatiepolitiek, die moet uitlopen op lagere prijzen en welke niet meer leidt tot loons verhogingen. Wij zullen thans niet vertellen hoe de overheid nu te werk gaat. Genoeg zij, dat zij tracht het girale geld - U weet nog wel al die tegoeden bij banken enz. - in te perken. Of zij zal slagen? Wij weten het niet: de kosten van levensonderhoud waar over wij het twee weken geleden hadden, zullen de proef op som zijn. Nu nog een enkel woord over de devaluatie, die wij in Nederland in September 1949 hebben meegemaakt. Wij leven wel snel, maar dat her innert U zich zeker nog wel. Door de sterke prijsstijgingen se dert 1945 was onze gulden steeds minder waard geworden. Logisch. Als wij eerst een paar schoenen kunnen kopen voor f 10.- en later voor f 20.- dan is die gulden nog maar de helft waard, niet waar Die waarde daling komt niet alleen in het binnenland tot uiting in de prijs stijging van alles wat wij kopen, maar ook ten opzichte van het bui tenland. Als onze kooplieden in Frankrijk of waar ook ter wereld goederen kopen dan moeten zij die betalen met buitenlands geld, met deviezen zoals wij zeggen. Die deviezen hebben een prijs. Lezers, die wel eens naar het buitenland zijn geweest, weten dat wel, want zij hebben voor een Bel gische franc ong. 7'/2 ct. moeten betalen en voor een Oostenrijkste Shilling ong. 15 ct. Deze koers staat vast; er zijn wel kleine schommelingen doch die heb ben niet veel om het lijf. Maar toen die gulden van ons zo in waarde daalde en alle goederen duurder wer den, lag het voor de hand, dat ook die buitenlandse deviezen eens duurder moesten worden. In September 1949 kon onze re gering dit dan ook niet langer tegen houden. Onze gulden devalueerde o. m. ten opzichte van de Amerikaan dollar van f 2,65 ging die ong. f 3.80 kosten. De regering liet dus officieel de waarde dalen (zij ontwaarde de gulden) en daardoor de prijs van de dollar stijgen. En het gevolg Dat alles uit de V. S. duurder werd, omdat voor een dollar bijna 50% meer moest worden betaald. Devaluatie betekent dus prijsstijging van alle goederen, die uit het buitenland komen, tenminste uit die landen welker betaalmiddelen t. o. v. onze gulden duurder zijn geworden. De avonden gaan weer lengen Het probleem der vrije tijds besteding is met het verkorten der arbeidstijd in de loop der jaren een vooraanstaande plaats gaan innemen onder de vele so ciale vragen, die zo dagelijks op ons afstormen. Dat probleem om vat ook de avonduren en speci aal de lange winteravonden, wan neer regen of sneeuw het beeld in de natuur beheersen en wij gedwongen zijn thuis te blijven. De duisternis van herfst- en winteravond beperkt ons terrein van activiteit tot de woonruimte, tenzij men er speciaal op uittrekt naar school, vergaderlokaal of andere verlichte ontspannings ruimte. Maar de ongunstige weers omstandigheden trekken velen niet aan en zo blijft men in meerder heid thuis. Vanzelfsprekend gaan de jongeren er nog meer op uit dan de ouderen en hier ligt dan ook dikwijls een onderscheid in de wijze waarop men de lange donkere avonden van September tot April doorbrengt. Bij de ouderen is het een ge liefde bezigheid om eerst na het avondeten de krant te lezen en dan langzaam weg te dutten tot dat de radio of koffie hen even tot de werkelijkheid terugroept, waarna de sluimering wordt voort gezet. Het bed brengt de defini tieve verlossing uit de ongemak kelijke stoel. Anderen zoeken de verpozing in kaartspel of biljard of gaan op bezoek bij vrienden of ken nissen om daar de tijd met pra ten te doden. In deze lange praat uren ontstaan dan de roddelpraatjes over anderen, de oorzaken van vele kleine ruzietjes en andere misverstanden, die een rijke va riatie van nieuwe onderwerpen ter tafel brengen, waarop men dan verder kan doorborduren, de hele lange winter door. Slechts een kleine categorie weet de winteravonden nuttig te besteden. Nuttig besteden wil zeggen, dat men die vele uren aanwendt tot verrijking van eigen leven of dat van anderen. Die levensverrijking, waar men zich meer mens voelt, een actief han delend en waardevol wezen in de gemeenschap, waarbinnen men leeft; men vindt ze op velerlei terrein. De kerk waar ge lid van zijt, de vereniging van welke aard ook, de nationale reserve, de politieke partij, zij allen vragen uw tijd, uw belangstelling en uw steun tot opbouw ener hoogstaan de cultuur en homogene maat schappij. Wij bedoelen nu niet die groeperingen, waar louter ont spanning en plezier in het mid delpunt staan. Zij hebben stellig een functie, maar leiden toch niet tot verheffing, wanneer men zich daar alleen aangeeft. Het gaat allereerst om verbe tering van onze lichamelijke positie en het scherpen van onze geest, die een hulp kunnen vormen bij het verrichten van onze dagtaak. Daartoe behoort bovenal de vak studie. Wij spreken niet over die onzinnige race om diploma's, maar over het toetsen van de practijk van ons dagelijks werk aan de theorie in vakbladen en cursussen of in andere literatuur. De snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap maakt het noodzakelijk dat wij die voort gang volgen. De meest eenvoudige werkzaamheden vragen vandaag kennis, geen diploma. Wij kunnen die opdoen door het vak of be roep, waarin wij werken, bij te houden. Practisch, maar ook theo retisch. Wij behoeven geen boeken in ons hoofd te stampen al is zelfs dat wel eens nodig om een up to date vakman in ons werk te zijn. Maar wij worden gerespecteerd om ons inzicht en goed advies, wanneer wij uit woord en daad laten zien, dat wij leven in ons werk en de ont wikkeling ervan van dag tot dag in het oog houden. Dat is geen zware studie, maar een vorm van actief zijn en persoonlijk heidsvorming in de sfeer, waarin men gesteld is. Daarmee komt een groot deel van de zo dik wijls verloren gegane arbeids vreugde en vooral de produc tiviteit terug, die we zo brood nodig moeten verhogen. De wintermaanden zijn lang. Een ongelooflijk aantal uren wordt dikwijls in die tijd ver beuzeld; bewust door een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en onbewust door een gevoel van maatschappelijke vermoeid heid. Voor de jeugd geldt het voren staande in versterkte mate. Het energieoverschot na de dagtaak, is bij hen door leeftijdsverschil groter. Het aanpassingsvermogen aan moderne theorieën en nieuwe productiemethoden treedt in ver sterkte mate op. Het moet diep worden betreurd, dat een groot deel van onze jongeren de winteravonden op de straat of thuis in ledigheid door brengt. De grootste bijdrage aan hun culturele vorming wordt dik wijls geleverd door derderangs romans en in negatieve vorm door straatslenterij. Wanneer men spreekt van ont wikkeling denkt iedereen direct aan studeren.Maar de meest practische ontwikkelling ligt in de nadere uit werking van ons dagelijks werk, voor anderen in het verenigings werk, voor derden in het lezen van goede lectuur. Voor de ver wezenlijking van deze doeleinden bij de jeugd is de hulp der ouderen onmisbaar. Niet hun gebod tot activiteit zal de meeste uitwerking hebben maar vooral hun voor beeld, hun leiding en inspiratie. Veel uitvindingen en nieuwe ontdekkingen op allerlei gebied, zoals verbetering van productie methoden, zijn in de avonduren geboren. Zij waren een product van ijverige zoekers, van mensen met liefde voor hun werk en kennis van hun vak, grotendeels opgedaan in vrije avonduren. Onze economische toestand is ongunstig. Onze overheid vraagt alle zeilen bij te zetten. Leveren wij ons aandeel door onszelf te inspireren tot activiteit op lange winteravonden tot heil van onze persoonlijkheid enarbeidsvreugde. Laten wij als redelijke wezens geen winterslaap houden. Zij be vordert slechts de lusteloosheid en verlamt de productiviteit. H.M.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2