zelfstandige hulp W. MASTOP In „DE STER" Kris-Kras Het sprekende hout HAARD Wij* UM-m ito wwcaad Haarden, Haardkachels, Kookkachels, Luxe Huishoudkachels Firma A. VERHOEFF, Kerkweg 7 Thuiswerk WANTROUWEN Is er iets in onze samenleving, in onze maatschappij, waarmede wij meer behebt zijn dan wantrouwen? We kunnen het eigenlijk zo stellen: Hebben wij nog wel vertrouwen in het doen en laten van een ander? Vertrouwt U de bedoelingen van een ander, en om een heel grote stap te nemen, vertrouwt U de be doelingen van een ander land? Neen toch? Wij zijn zo van wantrouwen vol, dat we niet anders meer kun nen dan alleen maar te wantrouwen. Je geloof in iemand, al is het je beste vriend, is kapot. Dat is in ons dagelijks leven te bespeuren, op na tionaal en internationaal gebied. Voorbeelden? De ondernemer be twijfelt de werklust van zijn perso neel en de werknemer bekijkt iedere maatregel, die de werkgever of lei ding treft, hoe goed die ook is be doeld, met argusogen. En op het internationaal terrein geloven wij niet meer in de goede bedoelingen van een ander land. Hoe dikwijls nemen wij de over heid niet op de korrel? En hoe dik wijls horen wij niet, vertrouwt die en die niet, want hij wil er beter van worden. En dan is het ergste, dat het nog waar kan zijnl! Dus ons wantrouwen wordt nog gevoed ook. Wist U, dat als wij iemand een hand ter begroeting geven, het" in zijn oorspronkelijke vorm eigenlijk alleen maar verondersteld wantrou wen is? Want in vroegere zeer on beschaafde tijden is men daartoe overgegaan, omdat men op deze ma nier een vrijstelling kreeg, dat in de hand van de ander geen dolk ver borgen was. Nu is dat gebruik van dolken sterk afgenomen, maar het aantal recepties en vergaderingen, waarop men iemand de hand schudt, is geweldig toegenomen. Het is dus eigenlijk zo, dat op een basis van wederzijds wantrouwen op de lange duur een gehuldigde gewoonte is gegroeid, n.l. om elkaar de hand te schudden. Waar wantrouwen al niet goed voor is! Eén ding is erg jammer: dat ons wantrouwen bewijst, dat het in onze maatschappij niet deugt, dat w ij niet deugen. Óf het moest zo worden, dat ons wederzijds wan trouwen ons brengt tot algemeen ingevoerde gehuldigde gewoonten, zoals die handschudderij. Dan kan er uit het wantrouwen iets goeds groeien op elk gebied. Maar dat moet dan spoedig gebeuren, anders, gaat onze samenleving kapot aan dat vreselijke wantrouwen! Tot de volgende week. Kris-Kras. Na 1 October Televisie Na 1 October zal worden begon nen met de regelmatige experimen tele televisie-uitzendingen via de zender Lopik. Er zal een zend-machtiging wor den verleend aan de Nederlandse Televisie-Stichting, waarin, zoals be kend is, samenwerken de A.V.R.O. de K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. Aan deze Stichting is voor de tijd van 2 jaar een zendtijd toe gewezen van maximaal 4 uren per week, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat behalve de vier omroep verenigingen die thans in de Stich ting zijn vertegenwoordigd ook an dere omroepverenigingen, zoals bij voorbeeld de V.P.R.O., niet van deelnemen worden uitgesloten. Een andere uitdrukkelijke voor waarde, aan de zendmachtiging ver bonden is, dat een aanmerkelijk ge deelte van de zendtijd moet worden besteed aan programma-onderdelen, die door de verschillende omroep verenigingen gezamenlijk zijn voor bereid. Er zal een Televisie-raad worden benoemd, die tot taak krijgt de Re gering te adviseren wat haar televisie- beleid betreft. Vooralsnog staat de regering afwijzend tegenover reclame uitzendingen. Wat de technische verzorging be treft deze is opgedragen aan het Staatsbedrijf P.T.T. Er is een studio ingericht in Bussum. Het ligt in de bedoeling twee avonden per week - Dinsdag en Vrijdag uit te zenden. Er zijn on derhandelingen gaande met de K.N. V.B. over het uitzenden van voet balwedstrijden. RODEKRUIS'LECTUURHUISJE Nu de vacanties alweer tot het verleden behoren en alle werkzaam heden weer zijn hervat, mogen wij misschien nog wel even ons Rode- kruis-Lectuurhuisje in herinnering brengen en bij de lezers aanbevelen. U zult zich herinneren, dat genoemd huisje bedoeld is om tijdschriften en boeken in te zamelen bestemd voor zieken en Nederlanders ver van het Vaderland, zoals onze land genoten in Korea, Nieuw-Guinea, de West, Australië enz. enz. Veel is er nodig om aan alle aanvragen te voldoen. Draagt ook U Uw steentje bij door tijdschriften na lezing (geen kranten) in het Rode- kruis-lectuurhuisje te doen, dat ge regeld door het Rode Kruis geleegd wordt. Velen profiteren hiervan, menig uurtje gaat voor zieken al lezende vlugger voorbij, de band met Nederland blijft bestaan voor onze landgenoten ver overzee, wan neer zij geregeld Nederlandse tijd schriften en boeken kunnen lezen. Ook Uw hulp is daarvoor nodig. Uw gelezen tijdschrift dus niet meer in de prullemand, maar in het Rode- kruis-lectuurhuisje. Onze hartelijke dank voor Uw medewerking. Verkeersongevallen in het le halfjaar 1951 Volgens de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek steeg het aantal verkeersongevallen in ons land van 29.620 in het le halfjaar 1950 tot 34.922 in het le halfjaar 1951. In laatstgenoemde periode bedroeg 't aantal ongevallen met dodelijke afloop 451 (410), met ten hoogste ernstig letsel 4.879 (4.201), met-ten hoogste licht letsel 3.885 (3.464), terwijl bij 25,707 (21.545) ongevallen uitsluitend materiële schade werd geconstateerd. Het aantal slachtoffers was in het le halfjaar als volgt verdeeld 467 (427) doden, waarvan 210 (197) ter plaatse van het ongeval, 5.282 (4.358) ernstig gewonden en 4.421 (3.911) licht gewonden. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het le halfjaar 1950. Wees zuinig met electriciteit Het electriciteitsbedrijf in Zuid-Holland deelt het volgende mede Alhoewel de tijd van de piekbeperking nog niet is aangebroken, is de electrici- teitsvoorziening in een groot gedeelte van Nederland reeds nu in moeilijkheden ge raakt. In dit gedeelte werken alle elec- trische centrales nauw samen. Het geza menlijke ketel- en machinevermogen van deze centrales is in Zuid-Holland bijvoor beeld te gering om de behoefte aan elec- trische energie op bepaalde tijden vol komen te dekken, terwijl bovendien hulp uit het buitenland voorlopig is uitgeslo ten. Hierdoor is nu een zodanige situatie ontstaan, dat, wanneer de vraag naar electriciteit groter is dan de hoeveelheid die kan worden opgewekt, alle verbrui kers zich in hun electriciteitsverbruik moeten beperken, willen zij niet het risico lopen, dat de belasting van de centrales moet worden verminderd door het plot seling afschakelen van gehele gebieden. Voorlopig heeft men dit alleen nog maar te duchten in de avonduren en wel van het ogenblik af dat het practisch donker is geworden tot ongeveer 21.30 uur. Beperk dus het stroomverbruik gedu rende deze uren. Gebruik bijv. niet meer dan een enkel lampje in de kamer. Berg uw electrische kacheltje zolang in de kast. Beperk de étalage verlichting evenals de algehele verlichting van werkplaatsen en fabrieken In Folkskolans Lasebok vertelt het volgende aardige verhaal over een Zweedse zendeling in de binnenlan den van Afrika. Met de hulo van en kele inboorlingen was hij begonnen aan de bouw van een kleine kapel, midden in het oerwoud. Op een goede dag kwam hij tot de ontdekking, dat hij vergeten had zijn zaag mee te nemen- Hij schreef enkele woorden op een stuk hout, riep een zwartje en stuurde deze naar zijn vrouw- De in boorling stond lange tijd besluiteloos naar het stuk hout te kijken, niet be grijpend wat hij daarmede bij Mevrouw moest doen, maar tenslotte begaf hij zich toch op weg. Toen hij bij de woning van de zendeling was gekomen, overhandigde hij aarzelend het stuk hout aan diens vrouw. Tot zijn grote verbazing gaf deze hem prompt de zaag, waarom zij zo verlegen hadden gezeten het stuk hout wierp zij weg. Opnieuw bleef de inboorling beslui teloos staan, maar toen Mevrouw hem aanmoedigde naar het werk terug te keren, trok hij de stoute schoenen aan en vroeg hij haar, hoe zij geweten had, dat de zendeling juist een zddg nodig had. Toen zij hem vertelde dat zij dat wist door het stuk hout, riep hij vol ontzetting uit: „Och, ik had het niets horen zeggen 1" Hij zocht het stuk hout weer op en droeg het voortaan aan een koortje om de hals. En aan ieder die het ho ren wilde vertelde hij, hoe verbazend knap die blanke man was, daar hij zelfs een stuk hout kon leren spreken. Te koop aangeboden een in prima staat verkerende Adres: Henegouwerweg 63, alhier Predikbeurten op Zondag 23 Sept. 1951 Ned. Hervormde Kerk Voorm. 8.45 en 10.30 uur Ds. J. v. d. Haar Nam. 6.30 uur Ds. J. J. Moll Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 6-30 uur, Ds. J. Snoey N. H. Bvang. »Wet en Evangelie* Voorm. 9-30 uur, Ds. C. M. Krijger, van Den Haag Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst Dinsdag 25 Sept., n.m. 7 uur, Ds. A. Bijkerk, van Sliedrecht Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Geen dienst Burgerlijke stand Aangiften van 13 t.m. 19 Sept. Geboren Anthonie Cornells, z. v. C. van Dijk en J. M. van Tol. Dirkje Martina, d. v- D. Degenhardt en E. C. van der Kraats Ondertrouwd Th. N. Verbree en F. Verhoef. P. A. Konijn en H. Molenaar OverledenJacobus Cornelis van Dijk, 68 j. Maria de Bruin, 69 j„ echtgenote van W- Naves !W De Zondagsdienst wordt Zondag 23 Sept. 1951 waargenomen door Dr. J. W. H. Helleman verschillende merken Allen die mijn zilveren jubileum in dienst der ge' meente op 15 September j.l. tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt betuig ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, mijn hartelijke dank H. SINTEUR Henegouwerweg 60 Enige kennisgeving Heden overleed plotse ling onze Broeder, Zwager en Oom, KLAAS KAZIUS in de ouderdom van bijna 76 jaar Mede namens de familie: Waddinxveen, F. KAZIUS Haastrecht, A. DE GRAAF- Kazius JOH. DE GRAAF Soest, 19 Sept. 1951 De teraardebestelling zal plaats hebben op Za terdag 22 September a.s., om 12 uur, op de Be graafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Soest i85i Last van muizen Het enig afdoende middel is een kat. Een vrolijk katje verzot op Felix' Kattenbrood gratis beschikbaar: Kerkweg 100 Gevraagd onv. wat. beh. boekh. Brieven, onder no. 328, bur. van dit blad Gevraagd voor hele dagen Adres te bevr. bur. van dit blad Effen wollen Stoffen, pracht kwaliteit, in donkerblauw, wijnrood, terra, lila, petro, lichtgroen en lichtblauw. 130 breed, extra prijs f 8.80 per meter Training broeken, geweldig mooi, leeftijd 2 jaar, f 3.95, met kleine stijging per maat In WOL vindt U bij ons de fijnste tinten, v.a. f 1-63 U hebt dus voor f 4.89 al een pracht damestruitje Ook mooie' keus in Dames- en Kindertruitjes, Meisjesjurkjes, Vestjes en Dameskousen Overhemden bieden wij U reeds aan met 2 losse boorden, vanaf f 8.35 kwaliteit met 1 vast boord vanaf f 7.15 Pnma Kwame,t. Zelfbinders en met knop vanaf f 0.95 Overalls, geweldig zware kwaliteit, nu voor f 15.65 alle maten voorradig Tweedjassen f 60.-, Winterjassen f 25.-. Extra prijzen Onze Vloerkleden zullen wij U nog een week aanbieden met 10 pet. korting. Zie de etalage Een zwaar Karpet reeds vanaf f 48.60 Ook zuiver wollen Axminster en Wilton Karpetten vanaf f 20.—, 190 x 290 vanaf f 82.— De zwaarste Wilton, 2x3 meter f 148.— Pracht dessins Alleen deze week, deze prijzen Voor prima Ondergoed, Herenconfectie, Bedden, Tapijten en alle voorkomende Manufacturen slaagt U goed en voor delig bij S) Zuidkade 168 Telefoon 370

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2