I Bezoekt op 18,19,21 Oct. Ie Bazar van V. V. Waddinxveen Wollen Stoffen H. H. DE WILDE 6.90 7.90 9.9» I0.M 11.9015.90 John Francis Sifene de, Russische, MIG-15 Shaafyafyw TELEVISIE Groot sortiment gekleurde 130 cm. breed He de £latag,ë$ lówtd tuUbew% SüiDipan «1711 ioio-H Doeleman Communistisch paradevogeltje boven Korea (Van een luchtvaartmedewerker) (Vervolg) Dit wil niec zeggen dat de Sabre achtmaal beter is dan de MIG. Amerikaanse piloten 'op Korea zeg gen, aldus Charlotte Knight, oor logscorrespondente van het bekende Collier's magazine: „Als de Sabre het beste vliegtuig ter wereld is, dan is de MIG-15 zéker de tweede!" Ook enkele Grumman Panther ma rine-straaljagers en enkele Lock heed Shooting-Stars hebben MIG's neergeschoten en enkele oude Mus- tang-schroefjagers hebben er zelfs weten te beschadigen. De Sabre is ongeveer 16 km/h sneller dan de MIG, in duikvlucht 32 km/h. De Amerikaanse superioriteit is een kwestie van geluk en...... taktiek. De Amerikaanse manier van schie ten is beter dan de Russische. Amerikaanse vliegers zeggen dat zij nog te weinig van de MIG weten om er een oordeel over te vellen. Want hoewel een Sabre achter vijandelijke linies gedwongen werd te landen en onbeschadigd in Rus sische handen is gevallen, is het de Yanks nog altijd niet gelukt een MIG-15 onbeschadigd in handen te krijgenDe Russen waken daar angstvallig voor. De MIG's komen nooit verder dan 15 km. ten noor den van Pjongjang en kennelijk hebben de communisten opdracht, dat geen enkele MIG in Ameri kaanse handen mag vallen. Alle neergeschoten MIG's vielen tot dusverre dan ook op communistisch gebied. Waarom de Russen zo slecht schie ten? Misschien is hun vizier slecht of misschien hebben zij er helemaal geen. Misschien ook is de training slecht. Welk een nadeel de lage vuursnelheid in een luchtgevecht tussen snelle straaljagers is zagen wij reeds. Door de sonische snel heid waarmee de luchtgevechten worden gehouden zijn de piloten in de MIG's niet te onderscheiden. Of het Russen of Chinezen zijn is nog altijd een mysterie. Vele Chinese communisten hebben waarschijnlijk vroeger leren vliegen in Amerika of bij de Amerikaanse Flying-Tigers van Major-General Chennault De Sabres die op Korea tegen de MIG-15's vechten behoren tot de 4th Fighter Wing, die in de tweede wereldoorlog 101634 vliegtuig neer schoot. Commandant is Colonel Smith, één van de beste jachtvlie- gers van de Amerikaanse lucht macht. Numeriek zijn de MIG's boven Korea altijd in de meerder heid. De Russen hebben bovendien hun vliegvelden vlakbij. De Yanks kunnen het stof van de vliegvelden zien als de MIG's opstijgen vanaf hun bases in Manchoerije vlak ach ter de Yaloe Het is merkwaardig dat de MIG-15 en de Sabre vrijwel tegelijkertijd verschenen en zoveel op elkaar lij ken. Beide machines zijn trouwens beïnvloed door de Duitse DFS-396 en P-1101. De Sabre had oorspron kelijk een rechte vleugel, maar werd naar Duits voorbeeld van een pijl vleugel voorzien. Met de MIG ging het net zo. De Sabre en de MIG-15 zijn in de lucht zö moeilijk van el kaar te onderscheiden, dat het wel voorkomt dat Amerikaanse „flight- leaders via hun radio roepen: „Alle Sabres in dit gebied, waggel met je vleugels". Als een toestel dan niet met de vleugel waggelt, wordt aangenomen dat 't een MIG is Nieuwe ontwikkeling is MIG-19. Behalve boven Korea is de MIG-15 ook waargenomen op tal van vlieg velden in Oost-Duitsland, o.a. op die van Grossenhain, Brandis, Laerz en Tinou, alsmede op enkele velden bij Berlijn. Volgens de Amerikaanse lucht vaartpers moet de Rode luchtmacht reeds 40.000 MIG-15's in dienst hebben, terwijl een 3400 per jaar zouden kunnen worden gebouwd. Boven Korea werden reeds ver over de 100 MIG s door Amerikaanse straaljagers neergeschoten. Intussen schijnt volgens de jongste berichten uit de MIG-15 alweer een nieuwe straaljager ontworpen te zijn, de MIG-19, die een pijlvleugel van 40° moet bezitten en die moet zijn bewapend met twee kanonnen van 4 cm. elk. Zo de Russische straal jagers al niet beter zijn dan de Amerikanen, slechter zijn zij in elk geval niet en de Yanks zullen alles op alles moeten zetten, willen zij op het gebied van de snelle straaljager aan de kop blijven! HUGO HOOFTMAN. Wat zegt de nieuwe wet? STOPPEN en KEREN. Op speciale autowegen mag niet alleen niet gestopt, doch ook niet gekeerd worden. Zo als in andere plaatsen in ons land, was ook hier de belangstelling groot voor het televisie-experiment op Dinsdagavond jl- Tenminste voor zover het mogelijk was kennis te nemen van deze nieuwig heid De firma Van Eijk en Hagoort was zo vriendelijk ons in de gelegenheid te stellen het eerste „kijk" programma te volgen. Door de gunstige ligging van onze woonplaats ten opzichte van Lopik, kwam de uitzending, afgedacht van de storingen, prachtig door. Door een inge nieuze samenbouw van televisie-radio, is het mogelijk dat beeld en stem feilloos samengaan, zodat men zich niets dan ver wonderen kan over de hoogte van de tech nische vlucht. Wat betreft de ontvangen uitzendingen, merkte men op, dat de beelden zeer scherp en levendig zijn, terwijl het geluid zeer zuiver en aanmerkelijk beter is dan bij de gewone radio. Dit laat zich ook wel verklaren, omdat bij de radio 9000 tril lingen per seconde en bij de televisie 75.000 trillingen per seconde worden uit gezonden, hetgeen het geluid perfection- neerd. Het is moeilijk om een koper in strument via de radio te onderscheiden, terwijl men deze -per televisie zeer duide lijk hoort. Wat het beeld betreft, had men ondervonden, dat b-v- een spreker door zijn gelaatsuitdrukkingen en gebaren aanmerkelijk meer boeit dan via de ge wone radio. Bovendien kan hij een ander met tekeningen e-d. verduidelijken. Vooralsnog zal de televisie nog niet de plaats kunnen innemen in onze huis kamers, welke het radiotoestel geniet, eerstens voor de hoge kosten en tweedens voor de nodige rust en schemer, welke hierbij noodzakelijk is. Toch zijn er grote perspectieven. Ook bij de fa. Heemskerk aan de Dorp straat was Dinsdag het "kijken" mogelijk gemaakt. De molens tijdens de droogmaking van de Zuidpias Bij het eerste bemalingsontwerp werd toepassing van stoom buiten beschouwing gelaten. De Zuidpias zou door 11, twee opmalende, of 22 vijzelmolens worden droogge maakt,geplaatst op twee lange rijen en één tussenhoezen van Moordrech^tot Kortenoord, waarbij iedere uitslaande molen dan 400 bunder zou moeten droog houden. De plaatsing dezer molens verliep echter anders, vooreerst omdat 34 molens, inclusief de 12 bovenmolens, niet zodanig konden worden gesteld, dat zij elkaar bij sommige windstre ken niet zouden hinderen. Doch voorts voornamelijk omdat het plan beoogde enige molens naar een hoger gedeelte van de plas over te bren gen, teneinde, na de droogmaking, een afscheiding in de polder moge lijk te maken. Het besluit werd genomen om de kleine helft van het getal onder molens langs de Ringvaart onder Waddinxveen te plaatsen en die te in de nieuwste tinten PRIJZEN stichten op het aangenomen Zomer- peil van 5.61 A.P. De plaats der overige molens was bepaald in het laagste deel van de polder nabij Kortenoord. De latere stichting toch nog van een stoomgemaal was, reden, dat het aantal vijzelmolens aanvan kelijk met een gang werd verminderd en de 5 bovenmolens te Moordrecht en de 5 overige te Waddinxveen werden gebouwd. Het getal der ondermolens, werd bij ieder gemaal nogmaals met één verminderd, zodat bij ieder der 5 bovenmolens te Moordrecht en Waddinxveen, slechts 4 ondermolens tot stand kwamen. Op 21 Maart 1835 werden de eerste drie van de tien bovenvijzel- molens n.l. te Moordrecht en te Waddinxveen, tegelijk met enige schepradmolens, openbaar aanbe steed. Een maand later vond gunning plaats bij onderhandscontract van nog twee dier molens te Waddinx veen; Op 15 Februari 1836 de openbare aanbesteding der vijf overi ge bovenvijzelmolens (3 te Moor drecht en 2 |fe Waddinxveen). De eerste vijf bovenvijzelmolens, die, in tegenstelling tot de datum 1 December 1835, eerst in de maan den April en Mei van 1836 gereed kwamen, werden onmiddellijk daar na voor de afmaling van de Zuid- plas in dienst gesteld. In Januari 1837 maalden van de vijf overige bovenvijzelmolens 1 te Moordrecht en 2 te Waddinxveen; in Februari werd nog een molen te Moordrecht in dienst gesteld, terwijl de laatste, tevens de tiende molen, begin Maart, eveneens te Moor drecht met malen een aanvang nam. De openbare aanbesteding der vier benedenvijzelmolens onder Moor drecht en Nieuwerkerk en van het zelfde aantal benedenmolens onder Waddinxveen was 7 September 1837. Voor enige dezer molens te Moor drecht werden één tot twee ketting molens en voor één te Waddinxveen één kettingmolen opgericht. Gelijktijdig met de bouw dezer benedenmolens, vond voor een ver binding met de bovenmolens het graven van tussenboezems plaats voor de molens onder Moordrecht tot een lengte van 1368 el en voor die onder Waddinxveen van 1427 el. Deze werken, die in de zomer van 1838 tot stand kwamen, werden onder Moordrecht tot een som van f 33.200,—- en onder Waddinxveen tot f 27.900,— aangenomen en af geleverd. In 1838 waren al deze molens achtereenvolgens in maalvaardige staat opgeleverd. Het zou echter 1841 worden dat de Zuidpias met zijn oppervlakte van 4000 ha. drooa kwam. E. v. E. naar de a.s. Zondagavond 8 uur in het Verenigingslokaal achter de Geref. Kerk Toegang vrij Geref. Evangelisatie-Comm. Predikbeurten op Zondag 7 October 1951 Ned. Hervormde Kerk artikelen apparaten 'n weldaad de nieuwste voor uw huid modellen prima tegen roos en haaruitval eau de cologne en crème Geschenkdozen Boldoot K.B. Byouteriën Voorm. 8.45 en 10.30 uur Ds. J. v. d Haar Nam. 6.30 uur Ds. J. v. d. Haar Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. J. Snoey N. H. Evang. »Wet en Evangelie« Voorm. 9.30 uur, Ds. Offeringa van Scheveningen Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nam. 5 uur. Ds. B. Toes van Kinderdijk Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Nam. 7 uur, Ds.J. Laforêt van Rotterdam Burgerlijke stand Aangiften van 27 Sept. t.m. 3 Oct. 1951, AlfS0-"'Hendrik z. v B. C. Asscheman en E. D. van den £d"an"s z' v -A" G" van Ommeren en K. Heij. Cor- ZdvHHu'8' en, J' M' Schouten- - Elisabeth Margare- sts en E M Loeï°enmaker E' JaSpErS' JaCOmina d* v' N' Ve" H.^Molenaar.D°rP L' VM Beek' R A' Koni)n e" Overleden. Cornelis van der Pouw, oud 10 jaren. 3*8^" De Zondagsdienst wordt Zondag 7 Oct. 1951 waargenomen door Dr. E. M. L. Hemminga I """■svuumcu uuur ur. n. m. l. Hemminga

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2