Om de bronnen van de Nijl Nu per 1 November de spertijd van electrische stroom weer is in gegaan, doen we een beroep op de adverteerders hun advertenties zo veel mogelijk reeds Donderdags in te zenden. DE UITGEVER Voorlopig geen wegaanleg Boskoop—Gouwsluis In hun toelichting op de begroting voor 1952 delen Ged. Staten van Zuid-Holland mede, dat in verband met de kapitaalschaarste in de eerst komende tijd alleen gedacht kan worden aan het voltooien van reeds onderhanden zijnde werken en de uitvoering van projecten, welke een hoge graad van urgentie bezitten en dat zelfs de financiering van dit minimum zorg zal baren. Als gevolg hiervan konden voor de verbetering van o. m. de hieronder genoemde wegen of weggedeelten in de Rijn streek geen gelden op de begroting worden uitgetrokken: Rijnbrug (Alphen a. d. Rijn)— NieuwveenUtrechte grens (langs Westzijde Aarkanaal) 12 km; Oost zijde Aarkanaal-Nieuwkoop-Nieuw- veen deel Nieuwkoop—Nieuwveen, 5 km en Gouda—Boskoop—Gouw- sluis, 4 kilometer. KLAPROOSDAG Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar op 10 November een „Klaproosdag" worden gehouden. De „Klaproosdag" is ingesteld door het oorlogsgravencomité. Die dag zal een kleine gave van U gevraagd worden voor het onderhoud van de oorlogsgraven en tevens om nabe staanden, die financiëel niet in staat zijn de graven van hun geliefde doden eens te bezoeken, geldelijk te steunen, om hun gelegenheid te geven deze pelgrimstocht te maken. Nu is de Bond van Plattelands vrouwen gevraagd om, evenals andere jaren, deze collecte in Waddinxveen te verzorgen en hoewel er tegen woordig veel van U wordt gevraagd, hebben wij toch gemeend, daar een bevestigend antwoord op te moeten geven. Geachte ingezetenen is het niet ODze plicht om allen een kleinigheid voor dit zo sympathieke doel te offeren. Een paar centen of een dub beltje is al genoeg; want vele kleintjes mfeken een grote. Ook internationaal is het van groot belang, dat voor dit mooie doel spontaan wordt gegeven. Jaarbeurs Mei 1952 De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs zal van 17 Mei 1952 op het Croeselaanterrein een internatio nale Agrarische Jaarbeurs organise ren waaraan uitsluitend zal knnnen worden deelgenomen door exposan ten van machines, werktuigen en ge reedschappen voor de land- en tuin bouw, zaaizaden, pootgoed, trans portmiddelen, kortom alle producten, die op de één of andere wijze in de land- en tuinbouw toepassing vinden. Voor deze Agrarische Jaarbeurs is op het Croeselaanterrein aan over dekte ruimte ca. 10.000 m2 beschik baar, aan open terreinvlakte niet minder dan 16.000 m2 netto. Voor de Afdeling Machines en Werk tuigen voor de Zuivelindustrie zal in de hoofdgebouwen op het Vreden- burg een netto expositieruimte van tenminste 5.000m2 worden gereser veerd, Weest zuinig met brandstof De Limburgse mijnen kunnen bij lange na niet in de behoeften van brandstoffen van ons land voorzien, en gezien het wereldtekort aan kolen en de deviezenmoeilijkheden, kan van ruime invoer geen sprake zijn. We zullen ons zeer moeten be perken. De minister zal zeer binnenkort een persaonlijk beroep doen op de gehele bevolking om in de komende winter de uiterste zuinigheid te be trachten, waarbij hij dan ook aan het bedrijfsleven zal vragen zo enig zins mogelijk, de kantoren op Zater dagochtend te sluiten. Gezien de situatie welke ontstaan is aan de oevers van de Nijl de strijd tussen EngelandEgypte is het interessant kennis te nemen van onderstaand artikel. Gordon, de kruisridder. De Nijl is van ouds welvaartsbron en levensader van Egypte en de Soedan. In dit gebied heeft Enge land bijna een eeuw de scepter ge zwaaid. Hier openbaart zich thans een streven naar zelfstandigheid en bedreigt Engelands machtsposities. Op de 17e November 1869 vaart het keizerlijk jacht „l'Aigle" met keizerin Eugénie van Frankrijk aan boord, als eerste van een lange reeks vaartuigen, het pas voltooide Suez-kanaal binnen. Een Franse ingenieur, Ferdinand de Lesseps, is de ontwerper; met Fran se steun en tegen de Engelse tegen werking in is het gebouwd. Nu Engeland staat voor het voldongen feit, haast het zich om zoveel mo gelijk vingers in de pap te hebben! Egypte is opeens een belangrijk ge bied geworden: de zeeweg naar India loopt binnen zijn grenzen. En het spreekt welhaast vanzelf dat Engeland, dat de totstandkoming van het kanaal met alle macht heeft pogen te verhinderen, thans zijn best doet zoveel mogelijk invloed te krijgen. De handige staatsman Dis raeli zorgt voor Engels overwicht in de Suez-kanaalmaatschappij door een gewaagde, maar meesterlijke coup, waarbij hij van de verkwis tende Khedive, die in geldnood zit, een groot pak aandelen overneemt. Met Egypte's financiën loopt het mis. De Grote Mogendheden, zijn schuldeisers, besluiten in het land orde op zaken te gaan stellen. Een „Comité pour la Caisse de la Dette Publique", van internationale sa menstelling, begint met deze sane- ringsarbeid, welke rigoureuze be zuinigingen met zich brengt. De bevolking, die de buitenlandse inmenging toch reedsi met lede ogen heeft gezien, neemt deze bezuini gingsmaatregelen niet. De officieren leiden het verzet tegen de indrin gers. Hun voorman, Arabi Pasja, wordt na een dreigende demonstra tie minister van oorlog. Op 20 Mei 1882 komt het tot relletjes. Er val len doden, de Engelse consul wordt gewond. Engeland en Frankrijk zenden oorlogsschepen naar Alex- andrië. Frankrijk aarzelt, heeft geen lust tot een Egyptisch avontuur. Daar om is het de Engelse admiraal Sey mour, die op 3 Juli 1882 zijn kanon nen laat bulderen voor de rede van Alexandrië en- de stad bombardeert. Het oproer breekt nu in volle he vigheid los, de Egyptenaren onder leiding van Arabi komen in op stand. Engelse soldaten worden bij Port Said ontscheept, „herstellen de orde", nemen Arabi gevangen en slaan zijn troepen uiteen. Een krachtig man, Lord Cromer, krijgt practisch de touwtjes in handen en zal bijna 25 jaar over Egypte rege ren al is de Khédive de officiële machtsdrager. Al ziet een grote groep in Engeland dit met genoegen, de premier Glad stone wil deze politiek niet. Hij is deze weg opgedreven, maar wil niet verder gaan. Helaas, hij heeft één voet op de glijbaan gezet en moet die nu tot het eind toe afglijden. De omstandigheden nopen hem daartoe. De held van Khartoem. In 1881 is in het hart van de Soe dan een opstandige beweging be gonnen onder leiding van de Mahdi, de opvolger van de Profeet, die de „christenhonden" het land zal uit jagen. Gladstone wil het Engelse avontuur niet verder doorzetten en laat de Egyptische troepen de Soe dan ontruimen. Sir Charles Gordon Pasja, gouverneur-generaal van de Soedan, moet deze terugtrekkende beweging leiden. Gordon is het type van de kruis ridder; hij is acht eeuwen te laat geboren. Een dapper krijgsman, een bekwaam aanvoerder, vereerd door respecteerd door zijn tegenstanders, een oprecht christen met een diep- mystieke inslag. Voor hem verte genwoordigt de Mahdi de macht der duisternis. Hij weet alle ellende van de Mahdi-heerschappij, roof en plundering, moord en slavenhandel. Hij besluit op eigen gezag de stad Khartoem tegen de troepen van de Mahdi te houden en weldra is de vesting van alle kanten ingesloten. Lord Kitchener wordt, gezonden om de koppige generaal te ontzetten, doch hij vordert langzaam. Twee dagen vóór de Britse troepen Khar toem bereiken, bestormen de Mah disten de stad. Weldra prijkt het hoofd van Gordon op een staak voor de tent van de Mahdi. Wanneer de bijzonderheden van het beleg en van Gordon's heroïsche, sterk tot de verbeelding sprekende houding Engeland bereikt, laait de verontwaardiging tegen het minis- terie-Gladstone hoog op. Koningin Victoria is hoogst verontwaardigd. Voor Gordon wordt een standbeeld opgericht. Dit is de gelegenheid, waarop vele Engelse hebben gewacht. Zij wil len Afrika beheersen „de Afrikaan se peer overlangs doorsnijden". In het Zuiden leidt dit tot een streven, de onafhankelijke Boerenrepublieken in te sluiten. De geniale, maar wei nig scrupuleuze Cecil Rhodes droomt van een spoorlijn Kaapstad- Caïro dwars door Engels koloniaal gebied. Gladstone mag proberen in een an dere richting te sturen, het lukt hem niet. Engeland gaat verder op de weg naar de beheersing van het zwarte werelddeel. Het is baas in Egypte, nu is de Soedan aan de beurt! Ingezonden mededeling. PK. vakkleding is de beste vak- kleding, die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleen- verkoop op ons genomen. Fa. C. v. d. LINDE Zn Dorpstraat 38 - Tel. 573 Incident bij Fasjoda. In 1882 heeft Engeland ingegrepen in Egypte, tegen de (zin van de ministerpresident, Gladstone, die niets voelt voor deze politiek. Maar de heldhaftige dood van Sir Charles Gordon Pasja, de verdediger van Khartoem, heeft het Engelse impe rialisme een krachtige stoot voor uit gegeven. En Engeland gaat ver der! De Engelse regering kan zich na tuurlijk beroepen op humane argu menten. In Centraal Afrika is het roversrègime van de Mahdi aan de macht, de slavernij bloeit daar we lig. En het komt goed uit, dat deze overwegingen parallel lopen met die van de textielmannen in Lancashire, die grondstoffen nodig hebben en het oog slaan op de langvezelige Egyptische katoen, die vooral in de Soedan wordt geoogst. Ook hier weer zijn het de omstan digheden, die Engeland verder voe ren op het koloniale pad. Doortastende Britten willen de Afrikaanse peer overlangs door snijden, en via een spoorweg Kaap- stad-Caïro (droombeeld van Cecil Rhodes) het vasteland van het zwarte werelddeel beheersen. Maar Frankrijk, dat zich aan de West kust genesteld heeft, broedt andere plannen uit. Het wil eveneens Afrika controleren, maar dan „over- dwars" van West naar Oost. Italië heeft een greep gedaan naar Abessinië, maar de negus Menelik heeft bij Adoea de Italiaanse gene raal Baratieri een verpletterende nederlaag toegebracht. Frankrijk port Menelik aan, dóór te tasten en zijn gezag te vestigen op de rech teroever van de Nijl. De Fransen willen dan van het Westen uit, door middel van een expeditie, op de linkeroever de tricolore planten. Is het toevallig, dat Menelik in het uitvoeren van deze plannen gehin derd wordt, doordat plotseling in de provincie Tigre een opstand uit breekt? Valt het te verwonderen dat boosaardige lieden daarin de hand van Engeland zien dat, als het zo te pas komt, het toeval gaarne zijn soldaten, gevreesd en toch ge- te hulp komt? Hoe het zij, Frankrijk zet door, en in 1898 gaat de Franse kapitein Marchand met een troep van 200 man het binnenland in. Op de 10e Juli van dat jaar bereikt hij de Nijl bij Fasjoda en hijst daar de Franse driekleur. Engeland heeft inmiddels niet stil gezeten. Londen komt tot de con clusie, dat men de Mahdi daar in de Soedan niet langer zijn gang kan laten gaan. Lord Cromer, de feite lijke machthebber in Egypte, en de sirdar, Lord Kitchener, die later door zijn systematische vernieti- gingskrijg tegen de Boeren zich een droeve reputatie zal vestigen bij vele Nederlanders, die met de Boe ren sympathiseren, zijn het daar al lang over eens. Inplaats van Glad stone leidt thans Joe Chamberlain de regering. Wanneer hij „de Egyp tische regering", dat groepje mario netten, alle steun van Engeland toe zegt, ontbreekt het in het Lagerhuis niet aan spottende opmerkingen. Maar Kitchener gaat op mars en zorgt er voor dat de aanleg van de spoorweg die hem met het achter land verbindt, gelijke tred houdt met de vorderingen van zijn troepen. In enkele vernietigende slagen jaagt hij de Mahdisten op de vlucht, ver plettert bij Omdoerman de kern van het leger van de Mahdi, die ten slotte op laaghartige wijze, door vergiftiging, aan zijn eind komt. Gordon is gewroken! Maar bij Fasjoda stuit Kitchener op het kleine troepje Fransen, dat daar stand houdt rondom de trico lore. Fransen en Engelsen bejegenen elkander met de grootste beleefd heid, waaronder een bijna onver draaglijke spanning schuil gaat. Groter is dan echter de spanning tussen Parijs en Londen. Heftige nota's worden gewisseld. Maar ten slotte buigt Parijs het hoofd. Mar chand krijgt orders zich terug te trekken. Terwijl Britse soldaten, strak in de houding, toezien, daalt de driekleur langs de vlaggemast omlaag. Frankrijks poging tot de beheersing van Afrika is mislukt, Engeland zegeviert. Groot is de verbittering in Frankrijk. Maar bij Fasjoda is, hoe wonder lijk het ook lijkt, de kiem gelegd voor de Engels-Franse samenwer king, die nu niet meer gestuit wordt door botsing van belangen in Afrika. Koning Edward VII, een man die van een vrolijk leventje houdt en Parijs beschouwt als zijn tweede vaderstad, zal door persoonlijk ini- tatief de grondslag leggen van die „Entente Cordiale" op grond waar van Fransen en Engelsen samen aan de Somme de Duitsers zullen tegenhouden. Joe Chamberlain kan nu zijn plannen uitvoeren. Op 19 Januari 1898 wordt afgekondigd, dat Egypte en Engeland samen, in een gemeen schappelijke souvereiniteit, de Soe dan zullen beheren. Engeland is meester over de bron nen van de Nijl! Egypte ontwaaktl In 1881 landden Engelse troepen in Egypte, onderdrukten een opstand en vestigden er hun gezag. In 1898 verdreef Lord Kitchener de Fran sen van de Nijloever en plantte de Britse vlag in de Soedan. En ten slotte werd Egypte een Brits pro tectoraat.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2