Weekblad voor Waddinxveen KINDERBOEKJES Boekh. Veldwijk No. 334 Vrijdag 2 November 1951 (tweede blad) [7e jaargang Nieuws uit onze woonplaats Woensdag j.l. hield ziekenkas „De Werkman" een Ledenvergade ring. Na opening der vergadering door voorz. C. Broer las sec. Brand horst de notulen en gaf penn. P. de Bruijn een kort kasoverzicht, waar uit bleek dat de financiële toestand niet slecht was. Bij de bestuursver kiezingen werden beide aftredenden herkozen: P. de Bruin als penn. en A. Ringelenstein als commissaris. Bij de rondvraag memoreerde de voorz. de werkzaamheden van comm. J. Hofman, hoe spijtig het ons was dat hij een half jaar geleden als bestuurslid bedankie, een functie die hij 30 jaren trouw had vervuld. Na mens de vereniging overhandigde de voorzitter hem een wandelstok met inscriptie op zilveren plaat, niet als beloning wat hij heeft gedaan, maar een bewijs van erkentelijkheid en tevens als aandenken. Hofman zegde bestuur en leden hartelijk dank voor het mooie cadeau. Door een der Ned. Herv. Meis jesverenigingen alhier is het initiatief genomen om via de kerktelefoon op een avond in de week een uitzending te geven voor de zieken en ouden van dagen. Door de kerkeraad werd in deze medewerking toegezegd. Vorig jaar werd bij wijze van proef een 4 tal wijkavonden gehou den voor de leden van de GerefKerk. Deze proef slaagde uitstekend, waar om ook in dit winterseizoen weder een 4 tal van deze avonden zal wor den gehouden. De eerste had Maan dagavond plaatsin het Geref- Jeugd- gebouw, waar een tweetal wijken saamgeroepen waren te luisteran naar enkele onderwerpen, het Godsdienstig en kerkelijk leven ra kende. Op beide onderwerpen volgde een geanimeerde discussie. Verder werd de avond gevuld met een vra- genwedstrijd waaraan enkele prijzen verbonden waren. - Toen wij een paar weken ge leden gewag maakten van de vorde ringen van het nieuwe Wijkgebouw van „Het Groene Kruis", had vrij algemeen de mening post gevat, dat de officiële opening wel op of om streeks 1 November zou kunnen plaati hebben. Met de voorbereiding is echter meer tijd gemoeid dan ver ondersteld werd. Uit tamelijk goede bron vernamen wij thans, dat het hoogstwaarschijn lijk wel December worden zal voor en aleer het gehele gebouw in gebruik zal kunnen worden genomen. En eerst dan zal natuurlijk de officiële opening geschieden. Zaterdag 10 November a.s. or ganiseert Fanfarecorps Concordia een grote sjoelavond in het gymna stieklokaal met vele attracties, zo als schieten, knikkeren, kegelen enz. Tevens zal iedere bezoeker of be zoekster gratis coca cola worden geschonken. Het batig saldo is be stemd voor het uiniformfonds. Zie voor bijzonderheden de adver tentie. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende de maand October 1951. Ingelegd f 14384.96, terugbetaald f 16467.70. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje gedraagt het nummer 6312. Men verzoekt ons te willen vermelden dat het verslag van de dezer dagen gehouden vergadering van de afdeling Waddinxveen van de Chr. Houtbewerksbond op enkele plaatsen verbetering of aanuulling behoeft. Zo werd het ontwerp voor een nieuwe C.A.O. wat in die ver gadering ter sprake kwam, niet goed gekeurd door de vakgroep, doch daar over werd overeenstemming verkre gen met de vakraad voor de meubi leringsindustrie. Dit ontwerp wordt nu behandeld door patroons- en vak organisaties en daarna ter goed keuring voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. De functie indeling en de lonen worden echter door een aparte commissie nader bestudeerd. Onder de veestapels van vier veehouders, wonende aan de Bloe- mendaalseweg, de Henegouwerweg de Noordkade is mond- en klauwzeer geconstateerd. Onze plaatsgenoot de he?r G. de Knegt Jr. lid van de muziekver eniging „Concordia" behaalde op het solisten concours te Schoonhoven, een eerste prijs met 159 punten op Sopraan Saxafoon. Een mooie pre statie voor die jonge muzikant, en gaarne feliciteren wij hem hierbij. De gemeenteraad komt op Vrijdag 9 November a.s. nam. 8 uur ten raadhuize in openbare Vergade- bijeen. In de plaats van Mej. Swane- veld is tot onderwijzeres aan de Chr. School a.d. Oranjelaan benoemd Mej. W. R. Romeyn te Rotterdam. Tot beter aanzien van de Sta tionstraat zjjn langs de trottoirs een aantal kastanjebomen geplant. Deze boompjes worden in de be scherming van het publiek aanbe volen, opdat de jeugd geen kans krijgt de jonge boompjes te doen sneuvelen. In een door een aantal leden van de Middenstandsvereniging aan gevraagde buitengewone ledenver gadering kwam aan de orde een voorstel om maatregeling te nemen tegen die leden, welke tijdens de winkelweekactie iets zelfstandig on dernemen, buiten het verenigings verband. Vervolgene kwam in discussie een kwestie, nauw verband houdende met de uitgave van ons weekblad. Een aantal leden meende dat de belangen van de plaatselijke midden standers gediend konden worden, indien het niet toegestaan zou zijn dat winkeliers uit andere plaatsen in ons blad zouden adverteren. Zaterdagvoetbal Standen afd. Gouda Zaterdag 3 Nov. a-s- om half vier zal op het Verheulterrein de voetbalwedstrijd Verheu! I-Spirit I gespeeld worden. Deze wedstrijd is van groot belang voor het bezetten van de bovenste plaats in de ie klasse van de Zaterdagmiddag com petitie afd. Gouda. Het beloofd dus niet aan spanning te ontbreken. Hieronder volgt de gehele stand van de afd. Gouda van de Zaterdagmiddag competitie. 1 e klasse Gesp. Gew. Gel. Verl. Ptn Verheul 7 4 2 1 10 Spirit 5 4 10 9 Bodegraven 7 4 12 9 Rijnstreeek 6 2 2 2 6 Z.V.V, 7 14 2 6 H.S-C, 6-2 1 3 5 Ibis 6 114 3 Waddinxveen 6 0 2 4 2 Res. ie klasse Jodan Boys 3 6 6 0 0 12 Sportlust 2 7 5 1 1 11 Spirit'2 6 4 0 2 8 H.S.C. 5 4 11 7 Waddinxveen 2 5 2 1 2 5 Rijnstreek 2 6 1 14 3 Woerden 2 7 1 0 6 2 Z-V.V. 2 6 0 0 6 0 2e klasse A Boskoop 6 5 0 1 10 S.S.V.G. 7 5 0 2 10 S.K.G. 6 4 119 Moerkapelle 6 3 0 3 6 Jodan Boys 4 6 2 13 5 Sportlust 3 4 0 0 4 0 Victorie 5 0 0 5 0 2e klasse B: W.G.J. 5 3 2 0 8 Verheul 2 5 3 1 1 7 W.D.S. 5 2 3 0 7 Jodan Boys 5 5 2 2 1 6 Bodegraven 2 5 2 0 3 4 Spirit 3 5 10 4 2 Boskoop 2 6 0 2 4 2 2e klasse C: W.D.S. 2 6 5 0 1 10 Rijnstreek 3 6 4 11 9 Jodan Boys 6 5 2 12 5 Ibis 2 3 2 0 1 4 Sportlust 4 3 1 0 2 2 W.G.J. 2 5 1 0 3 2 S.K.G. 2 6 1 0 5 2 Spirit 4 10 0 10 Damvereniging »Excelsior Uitslag 7e ronde. W. v. d. Heijden—D. la Grand 0-2 C. J. KortenöeverT. Twigt 2-0 A. N. Littooij C. W. v. Dam 2-0 A. Blonk—A. Blom 2-0 W. v. d. Heijden—H. Troost 0-2 P. v. Eeuwen—D. la Grand 0-2 De eerstgenoemde speelde met wit. Dinsdag 6 November damwedstrijd Excelsior I—Gouda 2, in Café Duin stee, Markt te Gouda. Schaakvereniging W.S.V. W.S.V. I-G.E.B, I. F. Koster-F. M. Benschop l/2~1h P. Broer-H. Mertens afgebr. J. Tol-N. v. d. Berg 0-1 G. Heikamp-W. Groen afgebr. W. Verstoep-H. T. Krug 1-0 S. Versloot-N. G. v. d. Berg 1-0 A. Brouwer-A. Boele 0-1 J. Scheele-A. de Graaf 1-0 .T. Vink-J. W. Lindemans 0.1 C. Verweij-A. de Ouden 0-1 3i^4V2 Huishoudelijk-competitie. 5e ronde. K. v. d. Gaarden-J. Tol 0-1 F. Koster-C. Broer 1-0 W. Verstoep-A. Bonefaas 0-1 S. Versloot-H. W. Schildt 1-0 J. Vink-J. Scheele 1-0 C. Verweij-J. Kleiweg 1-0 Tafeltennisclub »Kwiek« De Tafeltennisclub „Kwiek" speel de met haar verschillende teams weer enkele wedstrijden, waarvan de uit. slagen zijn als volgt: Vonk en Vam 1—Kwiek 3 7-3; Kwiek 1—Elfhoeven 1 5-5; Kwiek 2-GMF 2 8-2; Kwiek 4 Befor 1 9-1; Kwiek 5—De musssen 1. Zwem- en Poloclub De Waddinxveense zwem- en polo club „De Gouwe" speelde met haar eerste zevental haar eerste wedstrijd in de bekercompetitie van de KNZB De Waddinxveense ploeg kwam uit. tegen Brandenburg 1 en wist deze wedstrijd te winnen met 5-2. OM DE BRONNEN VAN DE NIJL. (Vervolg van ie blad) Wanneer Wereldoorlog I begint, heerst in naam de Khedive over Egypte, maar in werkelijkheid deelt een Engelsman, Lord Cromer, de lakens uit. Engeland en Egypte be heren de Soedan gezamenlijk, maar uit de aard der zaak heeft alleen Engeland in de Soedan iets te ver tellen. Wanneer in Wereldoorlog I de Turken, in bond met de Duitsers, het Suez-kanaal 1 bedreigen, ver klaart Engeland Egypte tot een Brits protectoraat. Maar inmiddels zijn in Egypte de nationale gevoe lens sterker geworden en vooral de Wafd-partij onder leiding van Zaghloel Pasja maakt het de Brit ten lastig. Zaghloels opvolger, Na- has Pasja, wordt de exponent van het Egyptische nationalisme. Engeland moet rekening houden met de veranderde omstandigheden. Het protectoraat wordt opgeheven. Foead, met de opgedraaide snorren, wordt koning van Egypte. Steeds meer trekken de Engelsen zich te rug, tot ze nog slechts de kanaal zone bezet houden. Engeland is niet meer de onaantast bare grootheid van voorheen. En wanneer Wereldoorlog II begint, krijgen de Britten het in Afrika hard te verantwoorden. Rommels Afrikacorps rukt op, de Duitse of ficieren dromen reeds van de ge noegens van Alexandrië. Koning Faroek, die zijn vader Foead is op gevolgd, overweegt ernstig de poorten voor Rommel's zegevieren de strijdkrachten te openen. Maar Engeland brengt hem tot andere gedachten. Artillerie wordt samengetrokken rond het koninklijk paleis en tan denknarsend accepteert Faroek zijn nederlaag. Maar hij laat er geen twijfel aan bestaan, dat hij, wanneer de tijd daar is, de Engelsen deze daad betaald zal zetten! Toch hebben de Egyptische natio nalisten niet zoveel reden om Enge land te verdrijven. Want Engeland heeft veel gepresteerd in dit ver waarloosde en veronachtzaamde land, dat door wanbeheer van we reldrijk was gedregadeerd tot Turkse provincie. De Engelsen hebben de Nijl, eens goddelijke eer toegebracht als de moeder der welvaart, getemd. Door grootse irrigatiewerken hebben ze de katoenopbrengst binnen korte tijd weten te verdrievoudigen. Geweldige stuwdammen regelen de bevloeiïng; bij Assoean is een groot stuwmeer gekomen, ook in de Soe dan, bij Djebel Aulis en Sennar, zorgen de Engelsen voor geweldige reservoirs met een capaciteit van vele milliarden tonnen, terwijl het Tana-meer in Abessinië, dat de Italianen vergeefs probeerden te bereiken, een natuurlijke vergaar bak vormt. Door dit alles is de welvaart van land en volk toegenomen, maar het nationalisme, geleid door de felle Nahas Pasja, rekent niet met feiten en cijfers, doch met sentimenten. Het wordt gevoed door religieus fanatisme. Men is liever arm en vrij, dan welvarend en geknecht. Zoals Lord Leverhulme ervoer, dat zijn arbeiders hun eigen krotten verko zen boven een modelwoning „van de baas" zo laten ook de Egypte- naren zicht door dit fanatisme op zwepen en sluiten de ogen voor het wanbeheer van de eigen mensen en de zegeningen die het Westen heeft gebracht. Koning Faroek, die droomt van een Pan-Arabische statenliga waarin hij, koning van Egypte, de eerste viool zal spelen, heeft zich niet bijster populair gemaakt door zijn persoonlijk leven en het militair de bacle tegen Israël. Hij probeert zijn invloed te herwinnenzijn hu welijk met Narriman Sadek, die hem een zoon moet schenken, is één stap in de richting. Thans aange vuurd door het succes dat Mossa- decq bereikt heeft, die niet eens uit zijn bed kwam om de Engelsen uit Iran te verdrijven, acht hij het uur der wraak gekomen. Ook in de Soedan leeft het nationa lisme op, maar daar heeft Faroek niet veel aan. Want dit nationalisme keert zich nog heftiger tegen Egypte dan tegen Engeland. De Engelsen weten dat ook wel en het is niet zonder reden, dat zij zozeer aan dringen op „zelfbeschikkingsrecht" voor de Soedan en weigeren die te „verkwanselen" aan Egypte. In een onafhankelijke Soedanese staat heeft Engeland nog altijd verschei dene vingers in de pap. Daarbij komt, dat Engeland Afrika ziet als bolwerk van de macht van het toch al zo gekortwiekte impe rium. Sinds Engeland zich terug trok uit India, heeft het zijn militaire macht samengetrokken in Centraal Afrika. Het kan zijn positie in Afrika niet zonder meer opgeven. Voorts heeft het kans hier zijn „ge zicht te redden" en de Labour- regering heeft wellicht, aan de- vooravond van de verkiezingen, willen tonen, dat zij niet toelaat, dat de Britse leeuw straffeloos aan de staart wordt getrokken, om daar mede Churchill wifid uit de zeilen te nemen. Daarbij grenst Egypte niet, zoals Iran, aan Rusland en weet Engeland zich gesteund door alle staten, welke belang hebben bij een vrije vaart door het Suez- kanaal. Faroek speelt hoog spel. Zal hij winnen? O zal het Engelse Imperium zich handhaven in Afrika? Ontvangen een pracht sortering o.a. die leuke boekjes van VAN DER HULST, in verschil lende deeltjes, a 75 cent

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 4