Weekblad voor Waddinxveen Meisje gevraagd No. 335 Vrijdag 9 November 1951 (tweede blad) 7e jaargang Nieuws uit onze woonplaats De gewone algemene najaars vergadering van de leden van ,,Het Groene Kruis" moet voorafgaan aan de provinciale vergadering. En deze laatste wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 24 November a.s. Wij vernamen dat in verband hier mede de vergadering van de plaat selijke afdeling thans is bepaald op Vrijdag 23 dezer. Van verschillende zijde wordt er op gerekend, dat als dan definitieve mededelingen kunnen worden gedaan omtrent de (opening en ingebruikneming van het nieuwe wijkgebouw. Door het overlijden van de heer H- Glasbeek is een vacature ontstaan in het bestuur van de afdeling Wad dinxveen der Zuidhöllandse vereni ging „Het Groene Kruis". Ons wordt medegedeeld, dat plan nen bestaan in deze vacature voor alsnog niet te voorzien. Dit zou ver band houden met de nog steeds aanhangige plannen om te komen tot een fusie tussen deze vereniging en „Ziekenzorg". Wij meenden dat deze plannen al lang tot het verleden behoorden. Zeer tot ons genoegen mogen wij thans constateren, dat er nog altr|d „hoop" is. De Zuidplaspolder heeft in navolging van andere openbare li chamen een Verordening vastgesteld, krachtens welke in het vervolg door de betrokkenen een zeker be.drag moet worden betaald voor verleende vergunningen en andere diensten door of vanwege het bestuur van de polder. Wanneer men bijv. een andere waterstand in de sloten van zijn land wenst in te voeren of men wil een sloot dempen, zal men voor de hiervoor te verlenen toestemming voor één keer zeker recht moeten betalen. Deze verordening is dezer dagen door de Gedeputeerde Staten der provincie goedgekeurd en ligt bij de secretaris van de polder ter inzage. Tegen de goedkeuring staat beroep open gedurende de tijd van 30 dagen. Eventuele bezwaren kunnen worden ingebracht bij Hare Majesteit de Koningin. De nominatieve staat van dijk- plichtige mannen, behorende tot de afdeling „Zuidplaspolder" van het Diikleger en geldig voor het dienst jaar 1951—1952 is dezer dagen van kracht geworden. Daarop zijn ge plaatst de namen van 20 ferme jonge mannen, die in geval van hoog wa ter Schielands Hoge Zeedijk zullen bewaken en zo nodig ook zullen in grijpen. Bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd gedurende de maand October ingelegd f 108747,43 en opgenomen f 93634,24. Het laatst uitgegeven boekje is nummer 5824. De fa. Koster de Rooy was laagste inschrijver voor het ver nieuwen van de Boterhuisbrug te Warmond. B. en W. stellen aan de Raad voor (hedenavond) in samenwerking met Zevenhuizen een lichtmast te plaatsen op de hoek Plasweg-Brede- weg, bij hoeve Willem II. Voor onze gemeente zullen de kosten f 200. bedragen. Verder stellen B. en W. voor de vergoedingen voor het bijzonder on derwijs over 1950 voor de bijzondere scholen in de gemeente vast te stel len als volgt: Vereniging voor Chr Nationaal Schoolonderw. op f 6366,29 voor het g.l.o. en op f 1702 voor het u.l.o.; R.K. Parochiaal Kerkbestuur voor de school aan de Kanaalweg f 3928 14; Ver. tot Stichting en Instand houding van Ned. Herv. Chr. Scholen voor de scholen aan de Onderweg en de Jan Dorrekenskade f 8278,54. Uit de betreffende voorstellen aan de gemeenteraad blijkt dat het gemid deld aantal leerlingen van de open bare lagere scholen over 1950 was 2342/3, voorde bijzondere lagere scho len gezamenlijk was dit aantal 750. Het gemiddeld aantal leerlingen van de bijzondere u.l.o. school was 612/3. Maandag 12 November nam. 8.15 uur zal in de Ned. Herv. Kerk de zesjaar lijkse stemming plaats hebben om te beslissen of in de ko mende periode de verkiezingen van ambtsdragers zullen plaats hebben door de lidmaten (ord. 3 art. 5) of door de kerkeraad (ord. 3 art. 7-9). In onze gemeente zijn nu reeds 12 gevallen van Mond- en Klauwzeer geconstateerd. Ditmaal heeft deze ziekte een meer kwaadaardig karak ter. Door de rijkspolitie werden aangehouden de Gebr. V. uit Zeven huizen wegens diefstal van een partij ijzer en koper. De Gebr. V. wareni n het donker met hun buit per fiets weer op weg naar Zevenhuizen, toen zij het „ongeluk" hadden aan de 2e Bloksweg in deze gemeente een sur veillerend politieman te ontmoeten. Omdat zij zich van hun vrachtje wilden ontdoen, wekte dit de ar- waan van de politie op, die de fiet sers eens nader aan de tand voelde. Hierbij bleek dat zij ter waarde van ongeveer f 350.- ijzer en koper had den ontvreemd bij de Machinefabriek Glasbeek aan de Noordkade. De aan gehoudenen zijn voorgeleid voor de Officier van Justitie Dinsdagavond werd door bur gemeester Warnaar de electrische verlichting van de Bloemendaalse- weg ontstoken. Op aandrang van de bewoners van Bloemendaal heeft de Gemeente de electrische verlichting doen aanleggen, bestaande uit 38 electrische lantaarns. Gezien het aantal aanwonenden en het drukke verkeer en niet het minst het ge vaarlijke water, is deze verlichting hoogst nuttig. We feliciteren Bloemendaal met deze vooruitgang. Maandag moest de trein stop pen, omreden vee op de spoorbaan liep. Suriname, het verre land, ginds in Zuid-Amerika. Wel eens een vergeten land genoemd. Wat weten wij er van? Wat weet U er van? Het had een periode van ongekende bloei in de slaventijd. Na de afschaffing van de slavernij raakte het economisch in verval. Van vele suikerplantages bleven slechts overwoekerde ruïnes over. Ook andere cultures kenden opkomst, welvaart, teruggang. Cacao, bananen, koffie. Ziekte in de gewassen. En vooral gebrek aan arbeidskrachten. Surinames grootste vijand. Nieuwe mogelijkheden: bauxiet, citrus- cultuur, moderne houtexploitatie, gemecha niseerde landbouw. Dit alles echter aan de zoom van het oerwoud, in een smalle zoom langs kust en rivieren. Daarachter nog steeds onbe treden wildernis. Waar alleen Indianen, goudzoekers en andere avonturies en wilde dieren - de weg weten. Deze onbekende gebieden zijn geheel onder zocht en over de gang van een dergelijk onderzoek in nog totaal onbekende zwam pen, savannen en bergwouden, over transportmoeilijkheden, over het verza melen van wetenschappelijk bewijsmate riaal, over ontmoetingen met mensen en dieren, over alledaagse en bijzondere gebeurtenissen, succes en tegenslagen, kortom over het veldwerk van deze expeditie vertelt de film van Peter Creutz- berg Waka Boen (Goeie Reis). De heer Creutzberg maakte als dier kundige deel uit van de staf van de expeditie en hij heeft zijn ervaringen (gedeeltelijk in kleuren) op de hlmband vastgelegd. Deze spreker heeft met zijn optreden overal veel succes en wij twij felen er niet aan of het Lezingencomité zal een goede avond hebben. Schaakvereniging W.S.V. 0-1 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 Men schrijft ons: Het houtgewas langs de wegen heeft weer de aandacht van de van dalen. Iedereen roept er over, dat de nieuwe boompjes langs de Ulas- weg het zo mooi doen en dat het in de zomer al een fraaie laan is. Doch nu heeft men van een der jonge bo men, op manshoogte, over een strook van circa 15 centimeter de bast rond om weggesneden. Wat tot gevolg heeft, dat de boom dood gaat. Laat toch elk in zijn kring mede werken aan de bestrijding van der gelijke wandaden! De Chr. Besturenbond organi seerde Dinsdag in het Gerefd. Jeugd- gebouw een propaganda-avond. De opkomst hiervoor was niet overwel digend. Dit verhinderde echter de beide hoofdbestuursleden met hun rede met enthousiasme uit te spre ken en met nadruk te wijzen op de roeping en taak van de Christen- arD€Lheer C. van Beek, declamator uit Amsterdam, verleende medewer king. Hij bracht op gevoelige wijze enkele gedichten en proza ten ge hore. Zaterdagmorgen is uit een sloot nabij de polder Middelburg on der Reeuwijk het lijk opgehaald van een bejaard man uit Den Haag af komstig. Hij werd naar het kerkhof in onze gemeente vervoerd. De brugwachters hebben een drukke October maand achter de rug, wat wel bleek uit de opgave dat 4064 vaartuigen de brug pas seerden, omgerekend 130 per dag. Onze plaatsgenoot de heer C. van Triet, slaagde voor het examen vakbekwaamheid kruidenierswaren. De opbrengst van de bazar van de Waddinxveense Voetbalvereniging bedroeg f 1700. Onze plaatsgenoot A. Verwey, lid van de Atlethiekclub „Verus et Velocitas" te Gouda, behaalde een eerste prijs Singelloop te Alphen a.d. Rijn in de E klasse Als 20ste kwam hij binnen van de 127 deel nemers. Gisteravond half 6 had bij de fam. de Hertog aan de Zuid. Dwars weg een ontploffing plaats, welke gelukkig is afgelopen zonder per soonlijke ongelukken. In de voorka- mer waarin zich een 11-jarig meisje bevond, brandde de kachel waarop een ketel water kookte. Een hevige knal deed kachel en ketel uit elkaar springen, zodat vuur en kokend wa ter zich door de kamer verspreidden. De 20-jarige hulp in de huishouding had de courage kachel en ketel naar buiten te werpen, waardoor brand voorkomen kon worden. Bij politie onderzoek bleek een 2 cm. granaat in de ketelbodem te zijn gedrongen. Deze granaat moet bij het vullen der kachel met de kolen zijn meegeko men. Deze ontploffing had ernstige gevolgen gehad als het meisje niet zo beslissend opgetreden was, temeer daar de husivrouw ziek te bed lag. Gaarne wekken we onze dorps genoten op de sjoelavond van„Con- cordia" bij te wonen, zulks ter ver sterking van het instrumentenfonds. 6de ronde A. Brouwer-]. Kleiweg C. Broer-J. Vink A. Doornhein-K. v. d. Gaarden A. Boonefaas-S. Versluis F. Koster-W. Verstoep P. Broer-]. Tol C. Verwey-H- H. Schildt H. v. Dijk-A. Brouwer Damvereniging »Excelsior« Uitslag damwedstijd: Gouda II G. Potharst-A. Blom G. v. Ardenne-A. Bonk Woerlee-C. H. Kramp J. Prosman-C- Blonk H. Luidens-H. Troost C v. Hoorn-C. J. Kortenoever v. Buren-W- v. d. Heijden P. Bak- P. v. Eeuwen D- v. d. Linde-G. Heeren C. Bouter-A. N. Littooij Totaal Uitslag 8ste ronde, onderlinge competitie D. la Grand-L. de Graaf 2-0 W. v. d. Heijden-T. Twigt 0-2 P. v. Eeuwen-G- Heeren 2-u Excelsior 't Was Morgenrood bij Morgenrood Voor een overvolle zaal was het Zaterdag j. 1. de arbeiders-toneel vereniging „Morgenrood" welke onze volle aandacht opvroeg voor het toneelspel in 4 bedrijven „Zwarte Willem" „Morgenrood" heeft hiermee eer ingelegd. Dit moeilijk te vertolken werk getuigde van intense studie, intelligentie en het meest belangrijke bezieling. Niet alleen de hoofdpersonen, ook de bijrollen wisten hun assistentie detmate te vertolken, dat het geheel uitstekend tot zijn recht kwam. De draad welke het werk bundelt is Zwarte Willem als mijnwerker. Dit is hij echter niet alleen. Integen deel, het zwarte goud heeft z n in- tresse niet. Bronkers en diens vrouw (wat later blijkt) hebben kennis aan Willems zwakke snaar en voeden als maar met neigingen, welke het communisme heet. De Zwarte heeft honger en eet. De anti-campagne helpt niet en alle waarschuwingen worden een prooi van de wind en dan eindelijk voltrekt Willem z'n lang overwogen plan. Z'n verloofde telt bij hem nu niet mee, haar beeld is op de achtergrond gedrongen. Willem laat de mijnschacht met haar slachtoffers achter zich en vlucht over de grenzen. Een waarschuwing gaat van dit werk uit, temeer nog als we getui ge zijn van de uiteindelijke afloop. Na jaren komt hij terug, vindt zij" oude moeder nog wachtende en in haar armen sterft hij, wanneer de rechterlijke macht hem bij een wilde jacht dodelijk treft. Dit einde zegt meer dan in woorden is uit te druk ken. „Morgenrood" is op de goede weg en diene hierop door te gaan door met zorg hun te spelen stof te kiezen. Het buitengewoon slagen van deze avond is in veel opzichten toe te schrijven aan de grimmeur, de heer R. Luitjes te Moerkapelle, die elke persoon een aanzien gaf, dat hij „sprak", in de volle zin van het 'woord. Het werk getuigde van de hand eens meesters. „Morgenrood" en Luytjes nog vele malen. Tr. Verheul-Spirit 3-3 Onder grote belangstelling speel den voor de le klas G. V. B. afd. Zaterdag genoemde elftallen in de Puttepolder om de bovenste plaats. Onze plaatsgenoten lieten een ver rassend goed voetbal zien waaraan de Ouderkerkers in veel opzicht te kort schoten Na 15 min. spelen was het Koos Verboom die schitterend alleen door brak maar unfair ten val werd get bracht. De strafschop welke hierui- volgde bracht Verheul middels Ver geert aan 1-0 Spirit antwoordde hierop met harde aanvallen waarna echter de goed- spelende thuisclubachterhoede wel raad wist. Vooral de kant-haafs Kling en Ouweneel waren in prima vorm. Eerstgenoemde moet meer aandacht aan z'n plaatsen besteden. Ontworsteld aan de druk was het Boom welke met een hard schot de voorsprong tot 2-0 wist op te voeren. Na de thee zijn er echter in het Verheuldoel enkele foutjes gemaakt, welke een eindstand aankondigde, in strijd met de verhouding van spel. Na 10 min. was het doelman de Haan die de bal liet glippen. Wel zorgde Vergeert voor ruimer adem (3-1) maar weer kwam Spirit aan een goedkoop doelpunt toen de Verheul-doelman een als voorzet be doelde bal verdeert bekeek en net was 3-2. Zes min. voor het einae maakte de beste speler van het veld T Ouweneel onnodig hands uit welks penalty Spirit met een kalm onhoud baar schot de stand niveleerde. In de laatstste minuten kreeg Roggeveen voor de thuisclub nog enige kansen welke door slecht schieten verloren gingen. lc> Zaterdag 10 Nov. weer een wed strijd voor de bovenste plaats tussen Verheul 2 - W.G.J. 1 in de 2e klas van de G.V.B. Aanvang half vier. van v.m 8 tot nam. 2 uur, zelfstandig kunnende werken. Niet jonger dan 16 jaar. Aanmelden na 's avonds 7 u. Mevr. Alkema, Dorpstr. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 3