Uit het Parlement Kinderpostzegels Dictatuur door 't testament Dringend verzoek. Nogmaals dringen wij er bij onze Adverteerders op aan, hun adver tenties zoveel mogelijk reeds Don derdags in te zenden, zulks met het oog op de speruren van electricteit. De algemene Politieke en 'Finan- ciële Beschouwingen zijn weer voorbij. Deze debatten luiden de behandeling van de verschillende begrotings hoofdstukken in. Zij zijn belangwek kend omdat de verschillende partijen dan onderling haar positie bepalen: zij zijn waardevol omdat de Regering kan weten op welke wijze zij wordt gesteund. De meeste belangstelling naar deze beraadslaging gaat uit als de verkiezingen in zicht zijn of als zij juist zijn gehouden. In het eerste geval- en dat beleefden wij ditmaal - spreekt men over de nieuwe Ka binetsformatie en over de ervaringen der onderlinge samenwerking. Zijn de verkiezingen pas gehouden dan komt aan de orde hoe het mogelijk was, dat het Kabinet kon worden gevormd. Hoe zal het nieuwe Kabinet er uit zien? Ook na deze debatten kan men daarop geen antwoord geven. Daar zijn de politici nu eenmaal te voorzichtige mensen voor! Maar het was een feit, dat de twee grote Re geringspartijen, de k.v.p. en p.v.d.a., niet erg tevreden waren over de steun die de c.h.u. en de v.v.d. aan dit Kabinet hadden geboden. Deze partijen, die geestverwanten in het Kabinet hebben zitten, zijn in de Kamer nogal eens in de oppositie geweest. De k.v.p. weet zich de grootste partij in ons land. Zij zit bij iedere Kabinetsformatie op de de wipstoel. De vraag van een rechtse coalitie of een smalle basis politiek (het sa mengaan van de k.v.p. met de p.v. d.a.) kan deze partij voor een groot deel beantwoorden. Wat de smalle basis betreft: als de heer Romme en zijn geestverwanten „ja" zeggen, dan is deze tot stand gebracht. Want de nieuwe voorzitter der p.v.d.a.-fractie de heer Donker, heeft onomwonden verklaard, dat zij die smalle basis begeert. En zijn conclussie luidde daarom aldus: hoe meer partijen in het Ka binet, des te minder krachtig is het Regeringsbeleid. De heer Romme is echter voor een brede basis, omdat hij van mening is, dat men in deze moeilijke tijd het land niet door twee partijen kan laten regeren. Om de geweldige problemen te kunnen op lossen, zal de samenwerking zo groot mogelijk moeten zijn. Ook de heer Oud is voor de brede basis, maar op een zeer bij zondere manier. Hij poneerde nl. de stelling van de derde macht. De a.r., c.h.u. en de v.v.d. moeten sa menwerken (niet samensmelten!) om een tegenwicht te vormen op de politiek van de k.v.p. en de p.v.d.a. Het werd echter onherroepelijk door de heren Schouten en Tilanus afge wezen. Er zijn grote principiële verschil len tussen het liberalisme en de geestesstroming waardoor de a.r. en de c.h.u. worden geleid. De heer Schouten wenste niet te praten over de komende Kabinets formatie. Alle deuren hield hij dus open. Maar wel wees hij erop, dat de katholieken of de socialisten niet onder eensgezindheid moeten ver- siaan het: ga achter ons, volg ons, dan zijn we eensgezind. Hij wilde een eensgezindheid met eerbiediging van elkanders overtuigingen en begin selen. Overigens duurt het waarschijnlijk tot einde Juni voordat de verkie zingen worden gehouden. Als b.v. de kwestie Nieuw-Guinea weer aan de orde komt dan is het nog een grote vraag of men nog zo gematigd zal zijn tegen de a.r. Waarmede wij maar willen zeggen, dat er nog van alles kan gebeuren. Tenslotte was nog interressant in dit debat, dat er een motie Andries- -sen is- aangenomen over de wo ningbouw. Alle democratische frac ties ondertekenden dit voorstel, dat sprak van 50.000 woningen in 1952, inplaats van de 40.000, die de Re gering van plan was te bouwen. Tevens werd gevraagd of de huren niet moeten worden verhoogd. Intussen vergadert de Tweede Kamer onder hoogspanning. Het tragische overlijden van Minister Maarseveen noopte tot een ingrij pende wijziging van de agenda Zo werd de begroting van Binnenlandse Zaken enige dagen uitgesteld. Mi nister Teulings, die dit departement waarneemt, zal zich eerst moeten in werken. Maar MinisterStikker moest de vuurproef reeds doorstaan. Hij kwam er zonder kleerscheuren af. Het grootste verwijt dat hem werd gemaakt, was wel, dat hij de Euro pese eenwording ten achter stelt bij de Atlantische samenwerking. Nu is de situatie zo, dat Europa maar achter Amerika aanholt. En niet alleen Europa, maar ook Nederland. Verschillende afgevaardigden wezen er dan ook op, dat wij moeten pro beren zoveel mogelijk een eigen buitenlandse politiek te voeren. In de loop dezer week is de Kamer ook nog bngonnen aan de begrotingen van Oorlog en Marine. Buitenlandse Zaken en deze departementen hebben tegenwoordig veel punten gemeen, zodat er alle aanleiding is er vol gende week nog eens nader op terug te komen. Ingezonden mededeling. P.K. vakkleding is de beste vak- kleding, die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleen- verkoop op ons genomen. Fa. C. v. d. LINDE Zn Dorpstraat 38 - Tel. 573 N.C.R.V. Steravond Stormenderhand wint de N.C.R.V. veld en daar waar Joh an Bodegraven met z'n gezelschap komt is de grote fam. N.C.R.V.-leden present om blijk te geven van warm aanhanke- lijkheidsgevoel. Zo was het ook Vrijdag 1.1. inde cantine van Louis Dobbelmann, waar honderden hun enthousiasme hebben kunnen laten botvieren over het eminente program wat werd aange boden door een keur van medewer kenden. Ds. J. Snoey opende op gebrui kelijke wijze, waarna het populaire lied werd gezongen „De band die alle mensen bindt", enz. Johan Bodegraven komt zichzelf en anderen op z'n gemak te stellen en dit is hem natuurlijk toevertrouwd. Het was een genot hem voor ons te zien. De man, onvergetelijk geworden vanwege de Haak-In-Actie. En hij was het volkomen, met tact, flair en bezieling. De prachtige bariton Kees Denik is tevens een verrassing. Voor velen geen nieuw gezicht, wel een ver kwikking. De avond vormt een aaneenscha keling van verrassingen en wat Nador Bela met z'n Hongaars orkest brengt doet de meter stijgen. Zij spelen en „Kees" zingt. Het telkens weerkerend klaterend applaus bewijst de intense vreugde welke de aanwezigen boeit. Mr. A. B. Roosjen, voorz. van de Omroep, gaat spreken en hij doet dit sterker nog dan anders. Hij begint met er op te wijzen hoe moeilijk het is ieders genoegen te benaderen. Tevens wijst hij op de critiek uit alle windstreken en merkt ook leuk op dat critiek belangstelling betekent. In voorbeelden van klachten welke geuit worden wijst hij op de klein heid van sommige ontevredenen welke een groei van de omroep geenzins belemmeren. Ten slotte wijst hij op het aller belangrijkste. n. m. dat de N.C.R.V. de omroep is welke de brenger is van goede boodschap en wel het Evangelie. Met de woorden Nog meer strijden voor de N.C.R.V. besluit spreker zijn gloedvol betoog. Na de pauze nogmaals het lied, muziek en een geestige een-acter. Vooral Nador Bela heeft ons meer malen doen vergeten te ademen. Een kostbaar bezit is het een dergelijke medewerker te hebben. Het slot bracht ons de film Wordt vervolgd. Flitsen van toen tot nu hebben ons een juist beeld gegeven van wat zich in de afgelopen jaren heeft af gespeeld waardoor dierbare herinner ingen zijn afgespeeld. Het meest interressant zal voor velen geweest zijn de Jubo-dag en de slotavond van de Haak-In-Actie. De heer van Arnhem werd ten slotte in juist gekozen woorden die waardering toegekend,welke hij alles zins waard is voor het vele werk wat hij wist te verzetten voor het succes van deze zo bij uitstek ge slaagde avond. Tr. Papierprijs stijgt tot ongekende hoogte De directie der papierfabrieken N.V. Van Gelder Zonen, de enige fabrikanten van krantenpapier in ons land, heeft medegedeeld, dat de enorme stijging van de houtprijs (ongeveer 100 vergeleken met de prijs van eeh jaar geleden) een grote verhoging van de papierprijs noodzakelijk maakt. Het kranten papier gaat per 1 Januari ruim 0,84 per kilo kosten, hetgeen bij een huidige prijs van 0,63 een prijsverhoging betekent van 33 Deze prijsverhoging is het gevolg van een nieuw contract van Finland met de Nederlandse papierindustrie. De prijs van hout, de grondstof voor het papier, wordt daarin ver hoogd van plm. 49,tot 95, per kubieke meter. De prijs van het krantenpapier is, wanneer op 1 Januari deze prijs van ruim 84 cent per kilo een feit wordt, in één jaar tijds precies verdubbeld. Voor de oorlog kostte krantenpapier 7 cent per kg. Van geen enkele andere grondstof is het ons bekend, dat de prijs op heden de twaalfvoudige is van die van vóór de oorlog. Dat de nieuwe prijsverhoging de krantenuitgeverijen voor grote problemen stelt, behoeft geen betoog. Ook in het buitenland worstelt men met deze moeilijk heden. In Denemarken b.v. heeft men reeds 27 dagbladen moeten stop zetten. Vorige week zijn de verschillende persorganisaties in spoedvergade ring bijeen geweest om de toestand onder ogen te zien. Daarbij kwam naar voren, dat de krantenbedrijven alléén, deze nieuwe verhoging niet kunnen dragen te meer daar binnen kort nog andere verzwaringen van het bedrijfsleven zijn te wachten. Een verhoging van de kosten werd dan ook onvermijdelijk geacht. Zodra wij van onze organisatie nadere mededeling ontvangen, zul len wij onze lezers-adverteerders op de hoogte stellen van een en ander. NEDERLAND TELT THANS 157.000 PERSONEN-AUTO'S. Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal personen-auto's in ons land op 1 Aug. j.l. 157.002 (op 1 Augustus van het vorige jaar 138.625. Van het huidige personen autopark werd 72 gefabriceerd in een na-oorlogs jaar. Ten op zichte van 1939 is het aantal per- sonen-auto s in ons land gestegen met 57 Per 1000 inwoners be draagt het aantal personen-auto's thans 15,3 tegen 11,4 in 1939. In vergelijking met de vóóroorlogse situatie is er een sterke verschuiving waar te nemen van zware naar lichte personen-wagens. Terwijl in 1939 de gewichtsklasse t/m 1000 kg. 20,5 van het totaal aantal personen-auto's omvatte, is dit aan deel thans gestegen tot 47,9 van het totaal. Op 1 Augustus 1951 was het aantal personen-auto's als volgt over de provincies verdeeld; tussen haakjes is vermeld de stijging ten opzichte van 1939: Groningen 7.735 (44.3%), Friesland 6.191 (49,6%), Drente 2,928 (61,5 Overijsel 9.261 (67,4 Gelderland 14.127 (48,5 Utrecht 9.993 (50,2 Noord Holland 38.113 (51,9 Z. Holland 41.280 (65,4 Zeeland 4.624 (54,4 Noord Brabant 14.874 (69,2 en Limburg 7.876 (53,2 Het aantal .personen-auto's in Am sterdam bedraagt 18.476, in Rotter dam 11.740 en in 's-Gravenhage 12.244. Ten opzichte van 1939 is het aantal personenauto's in deze gemeenten resp. 72,3, 93,1 en 64,5 gestegen. Nieuwe koffiebon Aangewezen is Bon 509 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 517 alge meen (D-kaarten) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met in gang van Vrijdag 23 November 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschieden op 20 December 1951. Eenmaal moogt Gij 1 wet ten voorschrijven, waar aan geen rechter kan tor nen. Doch de uitwerking zult ge nimmer zien- Uit: De Groene. Testamenten zijn machtige ge schriften. Ze zijn over het alge meen nog onaantastbaarder dan de wet, of een contract. De wetgever kan immers een wet wijzigen en ook kunnen partijen bij een contract met onderling goedvinden verande ringen brengen in haar wederzijdse rechten en verplichtingen. Testa menten zijn ongeveer zo onaantast baar als rechterlijke vonnissen (be halve dan, dat de Kroon bij wijze van gratie een strafvonnis opzij kan zetten)Dat is iedere mens, die iets na te laten heeft, dus gegeven: zijn laatste wil moet worden uitgevoerd. Wat hem bij zijn leven niet ge gund is, kan hij na zijn dood be werkstelligen. De beschikkingen, bij laatste wil getroffen, zijn soms zeer ingrijpend en soms zelfs bijzonder hinderlijk. Nabestaanden zouden wel eens de gedachte kunnen voelen opkomen als het niet zo oneerbiedig was dat een erflater jaren en eeuwen na zijn dood een ware terreur uit oefent. In andere gevallen kan een testamentaire beschikking zo wor den gebruikt, dat een volkomen dwaze toestand ontstaat. Denk eens aan het geval van de tante, die neeflief een jaarlijkse uitkering le geerde voor „de duur van zijn studietijd." Neeflief was dankbaar en rekte zijn studie levenslang. Zo kon aan één van Nederlands uni versiteiten een „eeuwige" student bestaan. Hets geval is historisch. Een geval, waarin het testament als terreur werd gevoeld, was dat van de man, die een jaarlijkse uitkering legateerde aan zijn vriendin. De kinderen-erfgenamen vonden dit een afschuwelijk geval en hebben geprobeerd er onderuit te kunnen komen: de motieven van papa, zo zeiden de kinderen, waren onzede lijk en daarom maakten zij het le gaat nietig. Ze zouden gelijk hebben gekregen, als die motieven in het testament vermeld waren. Maar dit waren zij niet, en dus kon er geen rekening mee worden gehouden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2