Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De Spiegel van de week BEGROTING 1952 Kris-Kras Het technisch wonder. W e e kagen da HoUUutd helpt No. 338 Vrijdag 30 November 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij waren j.l. Zaterdag in de ge legenheid, alvorens St. Nicolaas, voor het jaarlijks bezoek aan de hoofdstad zijn voet aan wal zette, een korte tijd ongedwongen met de grijze bisschop over verschillende brandende problemen van binnen landse aard te spreken. Daar was dan in de eerste plaats de „extra-loonronde" van ƒ8,50 maxi maal, waarover wij graag zijn me ning wilden horen. „Neen, mijne heren, over het so ciaal-economische beleid in Neder land ben ik allerminst te spreken," zo luidde zijn antwoord. „Geduren de een half jaar heb ik vanuit Span je met bezorgdheid de prijsstijgin gen in uw land gadegeslagen. Vóór mijn vertrek uit Spanje heb ik mij daarom met een extra boodschap tot uw regering gewend en daarin dui delijk tot uitdrukking gebracht, dat ik het ten zeerste op prijs zou stel len, indien er, vóór mijn komst, een compensatie voor de prijsstijgingen zou worden gevonden. Nu heb ik vernomen, dat die compensatie er inderdaad is gekomen; dat men ech ter aan die looncompensatie de vorm van een vergunning heeft ge geven, daarover ben ik teleurge steld. Ik ben bang, dat ik nu bij heel wat werkgevers met roede en zak zal moeten dreigen; vooral bij die werkgevers, die arbeiders in dienst hebben, die door middel van hun or ganisatie nog niet voldoende in vloed kunnen uitoefenen." Gedurende deze uiteenzetting heeft de oude baas in zijn dikke boek ge bladerd en nu ligt er een bladzijde voor hem open, waarop het woord „Zuiderzee-werken" dik staat on derstreept. „Hoe staat het met de werkzaam heden aan jullie Oostpolder?" wil hij nu weten. Deze vraag verrast ons volkomen. Wij voelen, hoe het bloed ons van schaamte naar het hoofd stijgt. Na seconden van veel zeggende stilte moeten wij beken nen: „Vastgelopen, Sinterklaas, ho peloos vastgelopen." „Dacht ik het niet," herneemt St. Nicolaas het woord. „Jullie schijnen toch nog maar steeds te zweren bij statistieken en andere theoretische uitgangspunten, is het niet? Hoe konden jullie verantwoordelijke in stanties zo'n buitengewoon belang rijke opdracht aan een firma gun nen (St. Nicolaas bedoelde de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken Red.), die haar berekeningen uit concurrentie-overwegingen baseerde op de gedachte, dat zij wel voldoende arbeiders zouden vinden, die bereid zouden zijn om werkwe ken van 55 tot 72 uur te maken, wel iswaar met ruim verlof, eens in de 14 dagen. Natuurlijk blijkt nu ach teraf, dat van al deze plannen en berekeningen in de practijk niets te recht is gekomen." Wij knikken bevestigend. „Wat zijn jullie nu van plan te doen?" wil de oude baas weten. „Het werk zal toch zo spoe dig mogelijk moeten worden her vat?" Wij weten het niet. Wij weten al leen, dat de beslissing (welke een lang niet gemakkelijke zal zijn) van onze regering zal moeten komen. Of zij laat de M.U.Z. met overheids hulp toch nog de vruchten plukken van haar onverantwoorde inschrij ving, óf zij draagt het werk thans op aan een of meer andere aanne mers, die indertijd wegens een aan zienlijk hogere inschrijving werden gepasseerd. Het probleem, dat wij hierna even aanroeren, is dat der toenemende Werkloosheid in oris land. „Voor ik mij reisklaar maakte heb ik mij ook nog even in dit probleem verdiept," verzekerde ons de Sint. „Helaas vertoont het grafiekje van jullie werkloosheidscijfers in de laatste ja ren geen gunstig beeld. Vooral het jaarlijks hoogtepunt, omstreeks Januari, beweegt zich in een gesta dig opgaande lijn. En de vooruit zichten voor het aanstaande jaar.. Niet al te rooskleurig." „Waarop baseert u uw mening?" vragen wij. „Op het steeds toene mende aantal ontslagaanvragen bij de Arbeidsbureaux. Zo heb ik ver nomen, dat door de N.V. van der Heem in Den Haag, een ontslag aanvrage is ingediend voor 175 man personeel, omdat de in de loop van dit jaar opgevoerde productie van radio- en televisietoestellen niet kan worden gehandhaafd. Aan de Fok ker-fabrieken is zelfs opnieuw een vergunning verleend voor het ont slaan van 26 arbeiders, terwijl reeds verleden week een ontslagaanvrage voor 31 man was goedgekeurd. Ten slotte heeft de N.V. Jongerius te Utrecht zich, evenals de N.V. Werk spoor genoodzaakt gezien, tengevol ge van een sterk verminderde werk gelegenheid in de houtbewerking, een ontslagaanvrage voor 70 arbei ders in te dienen. Ook tientallen kleinere voorbeelden zouden kun nen worden aangehaald." Na al deze minder aangename surprices welke de goede Sint ons meende te moeten geven, komt als laatste nog die van Regeringszijde, in de vorm van een verhoging der electriciteitstarieven in 1952 en wel met 25 procent, zulks ter beperking voor het verbruik en voor kolen- besparing. Laten we hopen dat het helpen zal, zucht St. Nicolaas. De begroting van onze gemeente, welke hedenavond in de raadsver gadering behandeld zal worden, ver toont voor het eerst in onze ge meentelijke geschiedenis een eind bedrag van meer dan een millioen gulden. Voornamelijk ontstaan door gewijzigde voorschriften. De totale kosten van de straat verlichting worden geraamd op f 29.240. Onze gemeente telt thans 199 gas- en 156electrische lantaarns. Het onderhoud van straten en plei nen vraagt f 15.407. Op het pro gramma staan voor 1952 het her straten van een gedeelte Kerkweg, de Julianastraat en Jan Dorrekens- kade en de Emmastraat. Onderhoud van wegen en voetpaden vraagt f 17.926 voor het teren en bijwerken van verschillende wegen en het aan brengen van een trottoir langs de verbindingsweg KerkwegIeplaan. De vuilnisophaaldienst wordt ge raamd op f 10.000. Nadelig saldo Openbare Werken f 140.299. Het openbaar onderwijs kost aan de ge meente f 4700 en de vergoeding voor het bijzonder onderwijs wordt op f 28000 geraamd, terwijl de sub sidie voor de kleuterscholen per leerling op f 12.50 per leerling ge raamd wordt. De opbrengst van de plaatselijke belastingen worden ge schat op f 233.287, waarbij inbegre pen de uitkering Ondernemersbelas ting. De uitkering gemeentefonds is geraamd op f 130.795. Van de investeringen is f175.000 gedekt door geldleningen, zodat er een hiaat van f 858.000 overblijft. Voor een deel kan dit uit eigen middelen bestreden worden, maar er blijft f 420.000 over, waarvoor geen vaste geldlening gesloten konden worden. De rentekosten, die geraamd zijn voor het opnemen van geld in kort crediet, zijn f 18.000. Rente en aflossing van geldleningen (ind. woningbouw) kost de gemeente over 1952 f 179.000. De reserves, vorige jaren gekweekt, blijken een bedrag van ruim f 400.000 te belopen, terwijl de gemeente verder nog aan grootboekinschrij vingen Nat. Schuld een nominaal bedrag van f 110.250 bezit. Voor woningbouw heeft de ge meente tot 1 Januari a.s. een bedrag van drie millioen geïnvesteerd. Voor onvoorziene uitgaven wordt dit keer een bedrag van f 25.000 geraamd. Om tot een sluitende be groting te komen moest een bedrag van f 33.786 aan de reserves van vorige jaren worden onttrokken. WINKELEN IN DE WINKELWEEK Ik ben bij, dat er winkelweek is. Een hele week, neen nog langer dan een week ben ik nu in de gelegen heid op mijn gemak een mooi St. Nicolaas-cadeau voor mijn vrouw uit te zoeken. Het zal mij toch bitter tegenvallen wanneer ik in deze periode niet slaag. Daarom dank ik de Waddinxveense Middenstand voor het in-het-leven-roepen van deze Winkelweek. De attracties die doen het 'm. Die willen er in. En natuurlijk ben ik ook aan het vlag getjes-tellen gegaan. Mijn vrouw wilde met me mee om te winkelen, maar ik heb gezegd, dat het niet kon. Vlaggetjes-tellen en winkelen in de winkelweek zijn twee aparte dingen. Zeg het nu zelf eens. Als je telt. winkel je niet en als je win kelt tel je niet. En als je het allebei tegelijkertijd doet, dan maak je kans dat je de tel kwijt raakt, En dat tellen is zeer belangrijk. Voor mij tenminste. Mijn vrouw vindt win kelen belangrijker. Met tellen valt er iets te verdienen en met winke len leg je er geld op toe. Daarom heb ik ook nog niet besloten wat ik mijn vrouw zal geven. Als ik goed tel dan maak ik een mooie kans het cadeau, wat ik mijn vrouw zal geven, te verdienen. Maar ja, je hebt altijd mensen die nog beter kunnen tellen, die op hun tellen kunnen passen met het vlaggetjes tellen. Ik heb ten minste personen ontmoet, die een lei bij zich hadden en daarop turf jes maakten. Dat vind ik een goede oplossing. Maar hoe moet ik aan een lei komen? Mijn kinderen schrij ven in schriften. En dan een griffel, hoe zou ik die moeten bemachtigen Neen, ik heb het op mijn oude be proefde schoolmanier gedaanop mijn vingers Er wordt toch altijd gezegd, dat je het op je vingers kunt uittellen. Afijn, nog een paar dagen dan is die tellerij afgelopen. Dan kan ik tenminste bij de winkels ko men om te gaan winkelen met mijn vrouw. Want die heeft een strop. En als ik nu geen strop heb met het tellen, hebben we beiden geen strop, dat heb ik op m'n vingers uitgeteld. Neen, van winkelen in de winkel week, daar kun niet van tussen uit. Tot de volgende week. Kris-Kras. Op uitnodiging van de firma Van Eijk en Hagoort konden een groot aantal belangstellenden Vrijdagavond in het Centrum getuige zijn van de televisieuitzending van de N.C.R.V. Het programma van deze uitzending was geheel gewijd aan de emigratie. De vele facetten, welke aan het emi gratie-vraagstuk vastzitten, werden door verschillende personen en op verschillende wijze belicht, zowel van geestelijke, van sociale en van financiële zijde. Voor het eerstge- Zaterdag 1 December Filmavond in 't Centrum- Woensdag 12 December Jaarlijkse Zang avond van de Ned. Herv. Gem. Zang vereniging „Vox Jubilante" in de Ned. Herv. Kerk- Vrijdag 14 December spreekt R. v. d. Brug voor het Instituut voor Arbeiders- onwikkeling in hotel „De Unie" over de werkzaamheden van'ons parlement Vrijdag 14 December uitvoering Toneel vereniging V.I.O.D. ten bate van „Het vierde Prinsenkind" in cantine Dobbel- mann. Woensdag 9 januari 1952 Uitvoering „Voorwaarts" in de cantine Dobbel- Sinterklaas, een ogenblikje, Houdt uw paard maar even in, Want hier is een extra tijding Aan het hollands buisgezin In Italië heerst nood, U moet helpen, klein en groot Zelfs in Straatsburg is gesproken Door ons Kamerlid Klompé En ze kreeg wel alle stemmen Plus een warm applausje mee, Want ze had het knap verteld. Maar nu gaat het om uw gèld Woorden kunnen niet veel helpen Als het werk'lijk spannen gaat; Doch nu is het Rode Kruis er En het roept u tot de daad Komt straks iemand aan uw deur Stel geen collectant teleur. Ja, we weten het wel, moeder, 't Komt slecht uit, net met die Sint, Maar denk toch eens aan die stumpers Opgejaagd in weer wind. Vol ellende en verdriet Kijk, dan aarzelt u toch niet? Juist, papa, een boterletter Hóórt bij zo'n gelegenheid, Doch daarginds zijn door het water Vele mensen alles kwijt, U zit lekker warm in huis. Helpt dan mèt het Roode Kruis Wacht, de Sint wil ook wat zeggen. Landgenoten, even stil: ,,'k Vind het fijn dat iedereen weer Mijn verjaardag vieren wil Schrap een paar cadeautjes door Die collecte gaat nou vóór!" JAAP MIJDERWIJK noemde was onze burgemeester, de heer Wernaar, aangezocht, als voor zitter van de Chr. Emigratie-vereni ging. Op de hem eigen vlotte ma nier wist hij zijn hoorders, en dit maal ook kijkers, te boeien. De a.s. emigranten werden er met klem op gewezen, dat de geestelijke kant van dit vraagstuk niet dient veronacht zaamd te worden. Door de bekende schrijver, de heer Risseeuw, werd een historisch over zicht gegeven van de landverhuizing vroeger en de emigratie thans, ter wijl door een enkele beren werd ge- discuseerd over de vraag, of een ge schoold arbeider bij emigratie al of niet door de regering dient gesubsi dieerd te worden. De heer de Bruin toonde in beeld hoe men zich in Canada huisvest, voedt en kleedt. Naar gewoonte werd de uitzending besloten met een toespraak van Ds Langman, die op het verband wees van emigratie en het menselijk leven van de wieg tot het graf. De firma Van Eijk en Hagoort heeft het publiek zeer aan zich ver plicht door het op deze wijze te doen kennismaken met de televisie. /fv' /I

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1