Gemeenteraadszitting van 30 November St. Nicoli medewerking van de gemeenteraad dit probleem radicaal opgelost, door de grond voor het gebouw gratis beschikbaar te stellen op een van de mooiste punten van de gemeente. Toen kon worden opgeschoten. Op 7 November 1950 ging de eerste paal de grond in en op 16 Maart 1951, de dag waarop de heer D. Verheul zijn 75ste verjaardag vierde, legde deze de eerste steen. Deze datum is vastgelegd op een in de gevel gemetselde steen, welke werd vervaardigd door de Koninklijke fabrieken voor aardewerk van de fa Goedewaagen te Gouda. En thans is het ogenblik aangekomen, dat alles klaar is. Het doet Spr. leed dat de heer Glasbeek, lid van de familie Verheul en bestuurslid van het Groene Kruis kortgeleden is overleden, zodat hij dit feit niet meer heeft kunnen meemaken. De heer Verheul heeft vervolgens een ieder bedankt, die tot de tot standkoming van het gebouw had bijgedragen, waarna hij de sleutels overdroeg aan de voorzitter van het Groene Kruis. De heer Terlouw, vervolgens sprekende namens het personeel der carrosseriefabriek, deelde mede, dat het personeel bij het jubileum uit stekend was bedacht. Hun werkge vers zijn mensen met een groot so ciaal gevoel en daarom meende het personeel niet achter te kunnen blijven bij het grootse geschenk, dat door de directie was aangeboden, en dat het toch ook iets moest doen. Het gehele personeel heeft daarom gedurende 5 weken overgewerkt en het resultaat daarvan is, dat het per soneel thans aan het bestuur van het Groene Kruis kan aanbieden het gehele meubilair voor het zuigelingen bureau. De heer van der Most zeide in zijn dankwoord o.m. dat er reden is tot grote vreugde indien een ge zin een nieuw huis gaat betrekken. Zo is het ook met het grote gezin, dat de afd. Waddinxveen van de Z.H. vereniging Het Groene Kruis vormt. Het is moeilijk, aldus Spr. zelfs zeer moeilijk om onze erkente lijkheid en onze dank daarvoor onder woorden te brengen. Ontvangt U voor de prachtige schenking har telijk dank namens de gehele bevol king van Waddinxveen. Vervolgens sprak de voorzitter de hoop uit, dat de heer Dirk Verheul nog vele jaren gegeven zouden mogen zijn, om getuige te zijn, dat het geschon ken gebouw, beantwoordde aan het doel, waarvoor het is gesticht. De heer van der Most betuigde daarna zijn warme dank aan het personeel der carrosseriefabriek Verheul voor het prachtige geschenk, dat in de vorm van het meubilair voor het zuigelingen bureau was aangeboden. Dank werd ook gebracht aan ge meentebestuur en gemeenteraad voor de geschonken grond, aan de dames van der Torren-Veendorp en van Dort Kroon-Veendorp, die de leiding hadden bij de werkzaamheden om het gebouw van een inventaris te voorzien. Laatst genoemde heeft met een comité van dames een belangrijke bijdrage geleverd om tot het thans verkregen resultaat te komen. Er was een oliebollendag, een grote bazar, tal van personen en verenigingen werden ingeschakeld om uitvoeringen te. geven en de bate van dit alles, dat mét enorme krachtsinspan ning werd verkregen, was schitterend. Verder dankte de heer van der Most de vereniging Ziekenzorg voor de ge noten gastvrijheid in het oude gebouw. Hij hoopte dat deze vereniging ook spoedig van het nieuwe gebouw gebruik zou maken, waartoe de deur open staat. Verder bracht de voorzitter dank aan de architecten en uitvoerders voor hun werk, aan de heren medici voor de adviezen en aan zijn medebestuursleden voor het vele werk dat moest worden verricht om tot het doel te komen. Spr. besloot zijn toespraak met de heer Dirk Verheul uit te nodigen aan het einde van de bijeenkomst het nieuwe gebouw in gebruik te willen stellen. Burgemeester Warnaarsprak er daarna zijn vreugde over uit, dat het gebouw is tot stand gekomen, met welk feit hij het bestuur van harte gelukwenste. Spreker merkte op, dat er zo dikwijls wordt geklaagd over gebrek aan bur gerzin. Deze klacht geldt zeker niet voor een gemeente als Waddinxveen. En meer in het bijzonderniet, wanneer het gaat om de belangen van het Groene Kruis. Deze zaak is uitstekend aange pakt en het verheugde spr. dat de ge meente in staat is geweest daaraan een steentje bij te dragen. Dat een industrie, die een jubileum viert, daarvan op deze wijze uiting geeft is een bewijs te meer van de goede geest, een geest, die welvaart voor ons land kan bieden. Tenslotte heeft spr. de prachtige huisvesting van de zusters getroffen. Zij verdienen een woord van hulde, voor het werk dat zij presteren. Vooral vroeger waren de salarissen gering, de huisvesting onvol doende en zij moesten maar afwachten, waar zij terecht kwamen. Daarom stemt het tot grote dankbaarheid, dat naast het gebouw een gezellige woning is totstand gekomen. Spr. hoopt dat God zijn zegen op dit werk zal gebieden en dat het bestuur de kracht zal ontvangen dit werk nog vele, vele jaren voort te zetten tot heil van de Waddinxveense bevolking. Dr. in 't Veld, geneeskundig inspec teur voor de Volksgezondheid, nog denkende aan Sinterklaas, merkte op, dat er in geheel Nederland geen schoen zo best was gevuld, als die van de Waddinxveense afdeling van het Groene Kruis. De geneeskundige inspectie heeft de grootste zorgen om de bevolking te geven, wat zij nodig heeft en vooral op dit moment maakt het rode pot lood veel onmogelijk. Op allerlei ma nieren wordt bezuinigd. Dat kan goed en nodig zijn, maar op het gebied van de Volksgezondheid is dit funest. Men is niet voldoende doordrongen van het feit, dat een niet-gezond volk niet krachtig kan zijn en zich daardoor de goederen niet kan verwerven die het zowel geestelijk als materieel van node heeft. Er is in Waddinxveen niemand te vinden, die aan dit werk niet heeft deelgenomen. In verreweg de meeste plaatsen is dat anders. Men neemt niet de moeite en heeft niet de zorg datgene te doen, wat nodig is om de gezond heidstoestand van ons volk te verbete ren. Men moet eerst tientallen begra fenisstoeten zien voorbijtrekken, voor men tot de overtuiging geraakt, dat er toch iets dient te geschieden. Het is a.s. Zondag, zeide spr. 50 jaren geleden, dat Dr. Plantinga te den Haag het eerste consultatiebureau voor zui gelingen opende. Er was algemene verbazing en men begreep niet, waar voor dat wel dienen moest. Kwam men aan een ziekenhuis met couveuse kin deren, dan werd men afgescheept. Het had geen zin te trachten dergelijke kinderen in het leven te roepen. Thans zal geen enkele professor of arts het durven wagen een dergelijke theorie te verkondigen. Er zou ook niemand zijn, die het consultatiebureau nu nog zou willen afschaffen. Op dezelfde wijze is het gegaan met het schooltoe zicht en weer later met de kleuterzorg. Spr, gaf enkele interessante cijfers over de zuigelingensterfte, terwijl hij de be langstelling van H.M. de Koningin voor de congressen voor de kleuterzorg in het bijzonder vermeldde. Elke gemeente, zei Spr. moet een centrum hebben voor de gezondheidszorg. Hierin neemt Wad dinxveen nu een zeer voorname plaats in. Bovendien is het zeer belangrijk, dat de zusters, die de zuilen zijn voor het werk, een goede huisvesting heb ben, hetgeen ook prima in orde is. Spr. besloot zijn rede met een hartelijk woord van gelukwens tot het bestuur met deze bijzondere aanwinst. Dr. Steijling gaf vervolgens een histo risch overzicht van het Groene Kruis werk in deze gemeente. Op 2 Decem ber 1901 werd opgericht de vereniging Ziekenzorg, die het Groene Kruis werk, zij het op bescheiden wijze, ter hand nam. Hieruit valt dus te concluderen, dat dit werk thans bijna 50 jaren in Waddinxveen wordt verricht. Door de drang nog meer te doen voor de lij dende mensheid werd op 15 December 1914 opgericht de vereniging tot be strijding der tuberculose. Speciaal noem de Spr. het pionierswerk van de heren Bremmer en Dr. Bruins Slot. Reeds spoedig had de vereniging zelf een ver pleegster in dienst, n.l. zuster Boer. In 1917 nam de gemeente ook een ver pleegster in dienst en het was mogelijk, door coördinatie van het werk, de zus ters gelijktijdig in alle delen der ge meente in goede samenwerking, hun werk te zien doen. Aan het consultatie bureau voor zuigeliegen kon verbonden worden Mej. Dr. Speelman. Op 1 Januari 1948 nam de vereniging tot bestrijding der t.b.c. het Groene Kruis werk over en bleef Ziekenzorg zich belasten met het uitlenen van materialen, een werk, waaraan het zich vanaf de oprichting reeds had bezig gehouden. Op ge noemde datum nam de nieuwe vereni ging ook de verpleegster van de ge meente over, zodat er thans 2 zusters bij het Groene Kruis werkzaam zijn. De vereniging heeft nu, zeide Spr. een prachtig gebouw, en de afdeling neemt bij de Zuid-Hollandse vereniging een grote plaats aan. Daarom was het Spr. een genoegen, namens het pro vinciale bestuur voor het 50-jarige Groene Kruis werk een wandbord aan te bieden, om dit in dit gebouw op te hangen. De heer R. Fledderus van het archi tectenbureau Fledderus en Roggeveen, de ontwerpers van het gebouw, gaf vervolgens op zeer geestige wijze een uiteenzetting van zijn gevoelens voor het bouwen. In vele passages van de Bijbel ontmoetten wij mededelingen over het bouwen en dit scheppende werk is naar Spr.'s opvatting het be langrijkste wat er bestaat. Hij wilde van deze gelegenheid gaarne gebruik maken, om de aanwezigen mede te delen, dat de V aan de voorgevel niets te maken had met „Verheul". Spr. zag hierin de V van vrijmoedigheid (voor het bouwen) of de V van vrijheid en de V van vertrouwen. De heer de Wilde bood vervolgens zijn gelukwensen aan namens de ver eniging Ziekenzorg. De heer van der Most heeft alle sprekers afzonderlijk beantwoord en hun dank gezegd voor de hartelijke woorden, waarmede zij de totstand koming van het gebouw hebben be groet. Hierna maakten alle genodigden een rondgang door het nieuwe gebouw. Allereerst werd daarbij in de hal door de heer D. Verheul een plaat onthuld met het opschrift„Dit Groene Kruis gebouw geschonken door de N.V. Car rosseriefabriek Verheul ter gelegenheid van het bedrijf. In dankbare herin nering Bestuur en ingezetenen van Waddinxveen 1951." Over de inrichting van dit gebouw hopen wij in een volgend nummer terug te komen. gezien het stel vondt De heer I dat de koi veel te hi mede in d De voorzi ger aan gi meente 11 meentebes pen en is 1.2 millioen voor woningbouw de oude toi eens moe hij. De heer hij nu niet dat de he een bewijs tekort kon lengte kom breedte mo uiterste zui De heer Ve gelijkheid subsidie vo voorzitter De raad van Waddinxveen kwam in openbare vergadering bijeen on der leiding van burgemeester A. Warnaar. De verslagen van de ver gaderingen van 9 Oct. en 9 Nov. j.l. werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter, naar aanleiding van een vraag van de heer Hijkoop in de vorige vergadering, mede, dat de kosten van aanleg van de ver lichting aan de Bloemendaalseweg 700,onder de raming zijn geble ven. Daarna werd overgegaan tot beëediging van de heer G. van der Krans als gemeente-ontvanger en boekhouder-kassier der bedrijven. De voorzitter heeft de heer van der Krans hartelijk toegesproken en gewezen op het grote vertrouwen, dat de raad met de benoeming met algemene stemmen heeft uitgespro ken. De heer van der Krans heeft in een kort speechje de raad zijn dank betuigd en het vertrouwen uitgesproken, dat hij in de voetstap pen van zijn voorganger zal mogen drukken. Daarna stelde de voorzitter aan de orde een voorstel tot het aan gaan van een geldlening, groot 1.200.000,i, rente 4 voor wo ningbouw en bijkomende werken. Na een korte bespreking in comité werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Aan de orde kwam een voorstel om deel te nemen aan de stichting tot bevordering van het onderzoek op t.b.c. De bedoeling is dat de gehele bevolking zal worden onderzocht door een stichting waaraan 56 ge meenten medewerken. De kosten bedragen 4 cent per inwoner, ter wijl de gemeente tevens garant moet zijn voor de kosten der foto's ad 90 cent per stuk. Voorts wordt een door de gemeente Gouda ver strekte geldlening mede gegaran deerd, door de bepaling, dat bijge dragen moet worden in exploitatie- of liquiditeitstekorten. De heer Modderkolk verklaarde zich een voorstander, maar vroeg of de be volking verplicht is zich aan dit onderzoek te onderwerpen. De voorzitter antwoordde ontkennend, doch sprak het vertrouwen uit, dat ieder in zijn kring de bewoners zal opwekken zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Uit de practijk blijkt wel, dat bij een dergelijk on derzoek altijd weer patiënten wor den ontdekt. Het voorstel werd aan genomen. Besloten werd medewerking te ver lenen voor de uitbreiding van de R.K. school, door het maken van een lokaal op de zolder van het ge bouw. De kosten worden geraamd op 7250,De heer Venema vroeg of het niet beter is twee lokalen te maken, opdat later niet weer extra kosten moeten worden gemaakt als de behoefte aan 't tweede lokaal er is. De heer Okkerse deelde mede, dat één lokaal voorlopig meer dan voldoende is en dat bij verdere uit breiding geen extra kosten gemaakt behoeven te worden. Stilzwijgend passeren de hamer van de voorzitter de voorstellen om niet over te gan tot verdere uitbrei ding van de waterleiding aan de He- negouwerweg, tot aanschaffen van leermiddelen voor school A, tot in koop van diensttijd voor een ambte naar, tot verlenging van de tijdelijke ziektenkostenregeling en tot vast stelling van de rekening 1950 en de begroting 1951 van het burgerlijk armbestuur. Daarna zijn aan de orde de bedrijfs- begrotingen voor 1952. Die van het gas- en waterleidingbedrijf worden zonder discussie vastgesteld. Bij de begroting voor het electriciteitsbe- drijf wordt de vergoeding voor het rijden met een auto voor de heer Schutte, voor de tijd van een jaar vastgesteld op flOOO.—Daarna is ook deze begroting met algemene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1952, werden enkele posten aan een nadere bespreking onderworpen. Zo stelde de voorzit ter namens B. en W. voor het pen sioen van een oud-wethouder te verhogen met 25 en te brengen op 400,De heer Venema is van oordeel, dat de persoon in kwestie om deze verhoging niet verlegen is. Het wethouderschap is geen hoofd betrekking en het pensioen is een vergoeding voor bewezen diensten, zeide hij. De voorzitter merkte op, dat het niet gaat om de verhoging, maar om het gebaar. Alle pensioenen worden verhoogd en daarom be hoeft de gemeente op dit punt niet achter te blijven. De heer Okkerse schaarde zich aan de zijde van de heer Venema, ter wijl de heer Hij koop zeide, met het voorstel van B. en W. te kunnen meegaan, ofschoon hij tegen het pensioen als zodanig is. Het voor stel werd aangenomen met 9 te gen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Pille, Venema en Okkerse. De heer Pille vroeg vervolgens aan dacht voor de obstakels langs de Henegouwerweg voor de huizen van de woningbouwverenigingen. Door de óp het trottoir om de kelders ge bouwde muurtjes, moeten voetgan gers steeds op de rijweg komen, hetgeen levensgevaarlijk is, zeide hij. De voorzitter zegde onderzoek toe. Voorts vroeg de heer Pille het onderhoud van sloten, waarop riolen van de gemeente uitkomen, voor rekening van de gemeente te ne men. Ook hieraan zal aandacht be steed worden. De heer Slob vroeg wanneer de weg van de Kerkweg langs het Sta tion naar de Ieplaan zal worden aangelegd. De voorzitter antwoord de, dat de plannen geheel gereed zijn, maar dat door het ontbreken van de middelen, de kosten zijn 100.000,voorlopig van uitvoe ring moet worden afgezien. De heer Hijkoop wil de aanleg van een trottoir op de verbindings weg naast de begraafplaats nitstelleu. De voorzitter ontraadt dit ten sterkste sproken, ni lijnd plan houdt ten bevoegdhei B.en W. wi de vergade voorstel ko De heer tekening, i is aan de Vrouwenbon vraagt eenz( de heffing Hijkoop wij in de straa in de Zuid] verlichting ben, dienen talen- Spr. te bezien, li De heer de vergoedii schoollokale welk voorst voorzitter n De begrotii algemene st Collei Morgen, worden gec< ting Christ! fakkels bijee Deze stiel tingen herdt" te Wolfheze.Vt denlaan Am; jetten). Al weer schien zegge blinden, die i missen, wat genieten. Al is de di feest, het fee en verrassen op 8 Dec. U vaardig Stichting met Wat een binnengekom zelfs. En d moeilijk wa: veel goede was er nog erg gemakkei maar de op Ondertussen en meisjes i Nu, zoals gt dingen zeer i drie tot de worden, en loting. Na tri winnaars te Tonny van en Elly Lagi Voor wie klaar ligt. D middag in gehaald De oplossi SINT ZWA - nifVi |L_

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2