Weekblad voor Waddinxveen Uit het Parlement Uitslag Prijsvraag No. 339 Vrijdag 7 December 1951 (tweede blad) 7e jaargang Voorzitter Kortenhorst legt de zWeep er over. Hij is vast van plan om dit jaar eens te breken met de ongelukkige gewoonte om de begro tingen niet voor Kerstmis af te doen. Maar ja, dat valt niet mee. De pro blemen zijn moeilijk tegenwoordig en de bespreking daarvan vergt natuur lijk tijd. Toch ziet het er naar uit, dat de pogingen van de voorzitter voor een goed deel kunnen slagen. Andere jaren heeft men steed ho ren klagen, dat de begrotingen zo langzaam worden afgehandeld en nu klaagt men weer, dat dit zo vlug gebeurt! Dit laatste is ongetwijfeld waar. De drie avondvergaderingen, duren tot één uur a half twee en met dé agenda wordt op de won derlijkste manier rondgesprongen. Een debat, dat Donderdag begon, werd een week later voortgezet. Men weet nauwelijks nog waar men aan toe isMaar is dit een reden tot klagen? Wij geloven van niet. Nor maal is, dat de Regering voor Kerstmis weet welke gelden zij het volgend jaar mag besteden. Ieder ander systeem is abnormaal. He} is te begrijpen, dat het tempo voor de Kamerledan haast niet is bij te houden. Het is dus ook te begrijpen, dat de zaal vrij leeg is, want ieder een heeft zijn eigen zaken. Maar als er op een gegeven moment alleen nog maar de spreker, de voorzitter en de Minister aanwezig zijn, dan is het wel wat al te dol! Een ware opluchting was dan ook de begroting van Unie-Zaken en Overzeese Rijksdelen. De Kamer gaf Minister Peters eensgezind voor de broek, omdat hij te vaag zijn beleid in de Memorie van Toelichting had uiteengezet. Hoe kon de Minister dat doen nu de besprekingen over de opheffing van de Unie voor de deur staan en nu men ook weer over Nieuw-Guinea wil praten Men weet dat door ons Nieuw-Guinea in de ijskast is gezet. Het vorige Kabinet Drees is over dit vraagstuk gestrui keld en bij de formatie van het hui dige Kabinet bleek, dat het onmo gelijk was om tot een oplossing te komen. Indonesië handhaaft zijn aan spraken. Het wil weer over deze kwestie spreken en daardoor be hoort de ijskast-theore tot het ver leden. Zeer binnenkort krijgen wp een conferentie met de Indonesiërs over de opheffing van de Unie. De Unie gaat er aan. Dat is wel zeker. De v.v.d., a.r„ c.h.u. en s.g.p. willen van een souvereiniteitsoverdracht niets weten. En de k.v.p. heeft ver klaard, dat Nieuw-Guinea niet aan Indonesië mag worden overgedragen. Over de andere begrotingen moeten we kort zijn. Minister Wemmers verklaarde, dat de bromfietsen een groot probleem zijn. Binnenkort zullen richtlijnen bekend worden gemaakt, die, er op neer komen, dat brom fietsen met een cylinderinhoud, kleiner dan 51 cc, als gewone fietsen zullen worden beschouwd. Zij moeten dus het fietspad houden en zich aan passen bij het verkeersbeeld. Is het dus niet druk, dan mag de snelheid worden opgevoerd. Ook wordt over wogen om het vervoer van meer dan één kind op de bromfiets te ver bieden. Ook is men nog van plan de leeftijdsgrens voor het berijden van dit vehikel te verhogen van 16 tot 18 jaar. Sprekende over de verhoging van de P.T.T.-tarieven merkte deze be windsman op, dat de financiële po sitie van dit bedrijf niet rooskleurig is. Er is dus niet aan verhoging der tarieven te ontkomen. Wel zal geprobeerd worden om de rente van de Rijkspostspaarbank iets te verhogen, maar dit zal wel niet veel zijn, zo voegde Minister Wem mers daar aan toe. Minister Teulings waarschiftvde ons volk voor de communistische activiteit. Ook de burgerlijke verde diging heeft de aandacht van deze Minister. Voor Kerstmis zullen nog wetsontwerpen worden ingediend. Er is uitgegaan van het principe der vrijwilligheid, maar als dit niet lukt, dan zil er ongetwijfeld een wette lijke dienstverplichting worden in gevoerd. Minister Joekes deelde mede, dat er geen verplichting bestaat om het bedrag van f8.50 uit te betalen als compensatie op de gestegen prijzen. Deze sftijging is zeer gering, dat blijkt uit het bedrag. Zij voelde er in principe niets voor. De minister vertelde er bij, dat de ambtenaren f5.schoon in handen krijgen. De heer Gerbrandy is een ras echte Fries, waarom hij dan ook bij de'begroting de Friese eed besproken. Hij deed het op een manier, zoals hij, dat alleen kan. Hij citeerde psal men en gedichten in het Fries. De Kamer mag dat wel. Maar toch was zijn betoog uiterst principieel. Hij waarschuwde dat men geen barrières moet opwerpen, die in strijd zijn met de volksziel. Dan kunnen stormen ontstaan, die het schip van staat zullen beuken en dan heeft men de Friese beweging niet meer in de hand. Minister Mulderije heeft getracht de Friese kwestie te sussen door zijn eerbied te betuigen voor de Friezen, maar hen ook er van te door dringen, dat zij zonen zijn van één volk en de zaak niet onnodig op de spits moeten drijven. Wij moeten, zo zei hij, wa&kzaam zijn en de blik als één volk gericht houden op wat ons van buiten bedreigt. Wij moeten door deze dingen niet worden ver scheurd en uiteengedreven. De minister stelde voolop, dat hij het Fries erkent als een eigen taal en hij betuigde het grootste respect voor de Friezen, hun cultuur en hun schoonheidszin. „Hun koppigheid wil ik daarbij op de koop toenemen." Maar Fries is niet de nationale taal der Nederlanders. Prof. Gerbrandy was het in elk geval met het sympathieke betoog van de minister niet eens. Het laatste woord over de Friese kwestie zal nog wel niet zijn ge sproken. Nieuws uit onze woonplaats Dezer dagen is de heer C. E. G. Okkerse door Z. H. de Paus onder scheiden met het gouden Kruis Pro Eccelsia et Pontifice, welke onder scheiding hem werd uitgereikt door de Z.Eerw. Pater Eusebius Kemp O.F.M. te 's Gravenhage. Mede in verband met het gouden jubileum van het bedrijf zal a.s. Dinsdagmorgen een bijeenkomst van het personeel plaats hebben en des middags van 2.30 tot 5.30 zal de officiële receptie plaats hebben. In het volgend nummer hopen wij hierop nader terug te komen. Bij de Stichting Spaarbank der Coöp. Boerenleenbank te Waddinx veen werd in de maand November 1951 ingelegd f 109.761,33 en opge nomen f 130.190,78. Het laatst uit gegeven boekje heeft nummer 5867. Tijdens de Vrijdag gehouden raadsvergadering heeft de burge meester de heren G. van den Berg en H. A. van Dijken gehuldigd voor hun moedige reddingspogingen bij het ongeval overkomen aan de heer Matse, toen deze in September jl. met zijn auto in de Gouwe reed en daarbij om het leven kwam. Het Carnegieheldenfonds heeft voor de beide redders het ingelijste diploma toegekend, dat door de burgemeester in hartelijke toespraak werd over handigd. De raad onderstreepte met een warm applaus de rede van de burgemeester, die door de heer van Dijken met een kort woord werd beantwoord. De heer Hijkoop, die in de gemeenteraad zitting had voor de V.V.D. heeft medegedeeld uit deze functie ontslag te nemen. Ofschoon de heer Hijkoop pas twee jaren van het college deel uitmaakte, heeft hjj zich een voorname plaats veroverd. Men luisterde graag naar zijn be togen en de verzorging van de ko mische noot was bij hem in goede handen. Ongetwijfeld zal het velen spijten, dat de heer Hijkoop gemeend heeft dit besluit te moeten nemen. Opvolger op de lijst voor de V.V.D. is Mevr. F. T. van der Torren-Veen- dorp, die na de bevrijding reeds lid was van de noodgemeenteraad, en thans ook lid van de provinciale staten in dit gewenst. Onze plaatgenoot, de heer W. Radder is Zaterdagavond onder Nieu- werkerk a.d. IJssel op de rijksweg tegen een stilstaande, niet verlichte vrachtauto gereden. De 48-jarige Mej. van der Ben, een nicht van de heer Radder, die naast hem was ge- ten, werd hierbij °P slaS' gedood. De heer Radder zelf had enkele ver wondingen o.m. aan het hoofd, maar was door het gebeurde gegeel over stuur. Hij kon, na verbonden te zijn. huiswaarts keren. De werkloosheid in deze ge- meente heeft zich in de afgelopen week weer in stijgende lijn bewogen. Het aantal personen in de over bruggingsregeling is met 12 vermeer derd. Drie personen konden van deze regeling worden afgevoerd, zodat het totaal aantal werklozen dat in deze regeling is opgenomen thans 39 be draagt. Vijf personen genieten een uitkering in de sociale bijstands regeling. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer schijnt thans in deze gemeente wel ongeveer tot staan gekomen te zijn. In de afge lopen week werden 4 nieuwe geval len van deze ziekte aangemeld. In vijf gevallen is deze ziekte voor ge weken verklaard, zodat het aantal besmette bedrijven thans nog 61 bedrijven besmet. Hoewel de bouw van nieuwe woningwetwoningen in de gemeente reeds geruime tijd stop staat, toch zijn er in de gemeente nog verschil lende bouwwerken in aanbouw. Zo nadert het woonhuis van C. de Bas aan de Jan Dorrekenskade zijn vol tooiing. Op de nieuwe woning van de heer Mulder aan de Sniepweg stond dezer dagen de vlag in top en gisteren werd de eerste dakspant geplaatst op het nieuwe gebouw voor Kunstmatige Inseminatie aan de Bloemendaalseweg. Nu Sint-Nicolaas weer op de terugweg is naar Spanje, behoort ook de Waddinxveense winkelweek 1951 weer tot het verleden. Meer dan 100 plaatselijke winkeliers hebben van 24 November tot 5 December een krachtige actie gevoerd om speci aal in de tijd, waarin veel geschen-; ken worden gekocht, de aandacht van de ingezetenen er op te vestigen dat de Waddinxveense middenstand in alle opzichten „zijn mannetje staat". Aan deze actie waren voor groot en klein verschillende attrac ties verbonden. Over het algemeen zjjn de winkeliers goed te spreken over de resultaten van de winkelweek. De totale omzet van de 108 deel nemende winkeliers wordt in de winkelweek geschat op ongeveer f 200.000,—. Van de resultaten van deze winkelweek zullen de ouden van dagen in de gemeente in 1952 weer een reisje worden aangeboden. Uitgaande van de Vereniging het Hoogeland werd vorige in het Gereformeerd e V er enigingsgebouw. alhier een herdenkingsavond belegd, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Christelijke Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Arbeidskolonies afdeling W'veeh. De avond stond onder leiding van de heer A. Hofstede, hoofdvertegen woordiger van de vereniging. In aansluiting op het openings woord van de heer Hofstede werd door een zestal collectrices van de afdeling een tableau opgevoerd, waarbij nog zes andere collectrices het Hoogeland zongen. Mej. M. de Raaf, propagandiste der vereniging in algemene dienst, sprak vervolgens over het onder werp „Christelijk en arbeid". Zij wees op de moeilijkheden die er waren bij de oprichting van dit werk en gaf een historisch overzicht van de ge stadige groei, die dit werk der barm hartigheid in de loop der jaren heeft doorgemaakt. Een zangkoortje gevormd uit de plaatselijke collectrices bracht enkele liederen gehore. Bijzonder verdien stelijk was de declamatie van de heer J. M. Betzema. Op verzoek van het bestuur van „Het Groene Kruis" delen wij aan onze lezers mede, dat het wijk- gebouw voor de leden van de ver eniging, op vertoon van de lidmaat schapskaart, te bezichtiged is op Woensdag i2 December a.s. des na middags tussen 6 en 7 uur. Dezer dagen kwam aan het licht dat ten nadele van de N.V. Louis Dobbelmann, alhier een partij van 2000 sigaretten gestolen was. De politie stelt een onderzoek in, maar van de dader ontbreekt tot dusverre elk spoor. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Novem ber 1951 ingelegd f 9619,25, terug betaald f 13987.68. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6318. Toen dezer dagen een persoon uit Hazerswoude zich te Leiden onder geneeskundige behandeling stelde en nadien hierover ondervraagd werd, bleek deze man enkele nachten te voren een diefstal te hebben gepleegd aan de rand onzer gemeente, waarbij de eigenaar hem een schot hagel nazond. Om dit te verwijderen had hij des dokters hulp gezocht, maar liep daardoor in de val. Hij bleek bovendien nog een diefstal d. d. Fe bruari op zijn kerfstok te hebben. Uitslag verloting „Concordia". 359 434 546 599 633 717 926 951 1231 1618 1724 1783 1871 2143 2396 2405 2735 2755 2841 3264 3334 3375 3444 3486 3597 3602 3674 3718 3781 3829 3866 3939 4050. Deze prijzen moeten voor 31 Dec. afgehaald worden bij de heer G. de Knecht, Burg. Trooststraat. Niet af gehaalde prijzen blijven aan „Con cordia". Onder leiding van haar met ernst en toewijding bezielde dirigent de Heer Pronk gaf het Christ, kinderkoor voor een goed bezette zaal 't Centrum, haar jaarlijkse uitvoering. Er is in dit koortje in één jaar tijd veel bereikt. Wat wij verleden jaar reeds opmerkten mag terecht genoemd worden, veel solowerk geeft vrijmoedigheid en in deze stijl de resul taten in de te waarderen lijn. De dirigent opende zowel als sloot deze avond met gebed en een toepasse lijk woord. Het met zang samengestelde program werd aandachtig gevolgd en oogste zeer verdiende bijval. Zeer aardig was „Ijs i»et Slagroom» de met overtuiging gezongen tekst weJd met enthousiasme begroet. In enkele solo's lijkt het ons gewenst te wijzen op de stemmetjes van een twee tal meisjes welke een belofte inhouden voor de toekomst. Tevens deden diverse solisten hem uiterste best, getuigende van een intense studie- In de pauze konden velen via de ge bruikelijke verloting fraaie prijzen in ontvangst nemen. Ook na de pauze een actueel zang program. Mocht de begeleiding in „Strijd, o Nacht" niet af zijn, de zang wel- In diepe ernst gezongen met zeer goede solo. Het populaire liedje „Hoor de mu zikantjes" vormde het slot van dit zang- festein wat beslist allen voldaan huis toe zal hebben doen gaan Tr. Hier volgt de uitslag van het vlaggeij -s tellen tijdens de Winkel week. Het is jammer dat er zo vele waren die het aantal vlaggetjes niet hebben opgeteld. In de Winkelweek Cou rant was het jullie gevraagd al de vlaggetjes bij elkaar te tellen. Daar het voor het Comité een onbegonnen werk was dit te doen, hebben wij deze lijsten noodgedwongen ter zijde moeten leggen. Een volgende keer beter opgelet hoor Het juiste aantal vlaggetjes is 545 stuks. Aan de goede oplossers en aan hen waarvan de uitkomst is géval len tussen 540 en 550 is een brief kaart gezonden, waar en wanneer zij hun prijs kunnen afhalen. Het Winkelweek-comité

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 3