KINDERBOEKJES Ju&ilantz" Boekh. Veldwijk Onder diens bekwame leiding werd de zaak na het overlijden van de op richter in 1933 voortgezet, doch nog steeds met de daadwerkelijke mede werking van zijn moeder, en werd regelmatig uitgebreid, zodat momen teel een vaste kern van ca 80 ar beiders een bestaan in deze onder neming vindt, en de tegenwoordige fabriek tot één der grootste en mo dernste in de Nederlandse speel goedindustrie gerekend kan worden. Deheer C. Okkerse bekleed boven dien nog tal van bestuursfuncties o. a. in de Ned. Ver. van fabrikanten van Huishoudelijke artikelen, speel goederen en andere Houtwaren, lid van de Raad van bijstand van de vakgroep, voorzitter van de sectie speelgoedindustrie van beide organi saties en lid van de Raad van bijstand de Bedrijfsgroep Houtindustrie. Ook plaatselijk werkt de heer Okkerse steeds actief, o.a. als lid van de Raad en onderscheidene onderafdelingen, lid van Kerk- en Schoolbestuur en Ouderraad van de Verkenners. Na 50 jaren. Dinsdagmorgen werd in de Paro chiekerk dit jubileum op plechtige wijze herdacht waarna in 'n nieuwe fabriekshal welke keurig was ver sierd, de personeelsbijeenkomst plaats had en door het personeel een ge denkraam werd aangeboden. Dit raam is gemaakt naar het ont werp van heer Hogervorst en geeft een symbolisch beeld van het be drijf weer. Door Burgemeester Warnaar werd een 3-tal onderscheidingen uitgereikt aan medewerkers, die meer dan 40 jaar aan 't bedrijf verbonden waren en wel aan de herenG. Rijnbeek, alg. bedrijfsleider, ere-medaille aan de orde van Oranje Nassau in goud, W. Klaverveld en A. Ravenstein beiden in brons, Na verschillende toespraken deelde de heer Okkerse mede, aan het per soneel een extra gratificatie te zullen uitkeren. De Muziekvereniging „Concordia bracht onderwijl een serenade. Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden, waar bur- gelijke autoriteiten, verenigingen, als mede vele zakenrelaties hun op wachting maakten. Dat de relaties zich ook ver over de grenzen uit strekten bewezen de vele gelukwensen en telegrammen uit het buitenland. Tijdens de receptie kwam een groep verkenners en gidsen de jubilaris een serenade brengen. Hedenavond wórdt het personeel een gezellige avond aangeboden. MIJLPAAL VOOR DE COÖPERATIES. 75 jaar wettelijke regeling dér Coöperatieve verenigin gen. In de schaduw van de geweldige technische en economische vooruit gang, die de negentiende eeuw ken merkte, stonden de geweldige soci ale misstanden in de arbeidende wereld. Honger en ellende onder de arbeiders waren aan de orde van de dag en temidden van dit sombere beeld ontzagen een aantal econo misch sterkeren zich niet tot uit buiting van de gekwelden over te gaan. Vormen van die uitbuiting waren de trucsystemen en de ge dwongen winkelnering en daar overheen tal van ongezonde en a-sociale nevenverschijnselen. In deze poel van onrecht groeide een nieuwe economische plant die de coöperatie werd genoemd. Er zijn tal van varianten gekweekt in de loop der jaren maar de coöpe ratieve gedachte vond voor het eerst vruchtbare bodem in de ver- bruikssfeer. Hier waren de mis standen ook het ergst. De toene mende fabrieksarbeid deed even spoedig de winkelstand groeien, product als zij is van toenemende arbeidsverdeling'. In het ontwikkelingsstadium van industrie en winkelstand konden de misstanden in deze sectoren van bedrijvigheid het grootst zijn. Daar op kwamen reacties van de zijde der werknemers in de vorm van vakverenigingen, die gericht waren tegen de onmenselijke toestanden in de fabrieken, in de vorm van ver bruikscoöperaties die zich tegen de slechte kwaliteiten der verkochte waren keerden. De eerste levensmiddelen werden tegen veel te hoge prijzen van de hand gedaan. Soms lag de oorzaak bij dezelfde personen: de leiders der fabrieken, die ook winkels exploi teerden. Er waren gelukkig ook uit zonderingen. Wij denken aan de figuur van Robert Owen, in Enge land, die zelf een centraal magazijn deed inrichten met prima waren, waaruit zijn i arbeiders tegen kostprijs konden betrekken. Merkwaardig is het dat deze vriend van de arbeiders zelf heeft mee gewerkt aan de ondergang van de eerste coöperaties. Door zijn popu lariteit werd Owen vanzelfsprekend in de coöperatieve beweging be trokken. Hij stelde nu voor daar geen geld meer te gebruiken maar deze algemeen gangbare waarde meter te vervangen door „arbeids- noten". Dit waren bons waarop stond aangegeven hoeveel uren ar beid er voor gepresteerd waren. Elk goed werd „geprijsd" met een aan tal uren en op die basis zou voor taan worden geruild. Er werden grote ruilbeurzen ingericht, maar spoedig bleek dat de waarde door andere factoren wordt bepaald dan door de arbeid. De coöperaties, die zich op Owen's voorstel op dit systeem hadden ingesteld gingen bijna allen te gronde. Van de 700 bleven er slechts vier bestaan. Meer succes in Engelad baker mat der coöperatie hadden de pionier van Rochdale. Deze arbei ders stelden een soort statuten op voor een coöperatieve vereniging waarbij ze plechtig beloofden elke week twee pennies van hun loon tot stichting van een coöperatieve win kel op zij te leggen. Hun doel was een zaak te stichten die alleen prima waren verkocht tegen con tante betaling en zonder dat er onderwicht werd gegeven. Zij wil den een duidelijk voorbeeld stellen hoe het moest en kon en zij slaag den. Hun winkel werd geopend aan de vooravond van Kerstmis 1844 met een voorraad van 50 pond boter, 50 pond suiker, 6 zak bloem, 1 zak meel en 2 dozen kaarsen. In 1868 reeds bedroeg hun vermogen plm. 140.000.Dit succes was meer te danken aan de slechte toestanden in de particuliere winkels dan aan de zuiverheid van het nieuwe coö peratieve systeem. Hoe dan 90k, dank zij dit nieuwe instituut ver dwenen de misstanden in de parti culiere handel als sneeuw voor de zon. In Nederland leidden de verbruiks coöperaties eerst een zeer kwijnend bestaan. Zij werden opgericht door kantoorbedienden onder goede lei ding, doch werden niet populair. In 1860 opgericht, werden zij reeds zes jaar later geliquideerd. Toch zijn de verbruikscoöperaties ook in ons land later tot grote bloei gekomen en tal van monumenten der coöpe ratieve gedachte worden thans in bijna elke Nederlandse plaats ge vonden. Het zuiver winstloze be drijf, tot welk doel de coöperaties aanvankelijk werden opgericht, vindt men thans in de coöperatie niet meer nagestreefd, zij het dat er talrijke verschillen met het particuliere be drijf zijn blijven bestaan. Een terrein waarop de coöperatieve gedachte zeer diep wortel heeft geschoten is~ dat der coöperatieve boerenleenbanken, de landbouw- en zuivelbanken, die men bijna overal aantreft. De gedachte hiertoe kwam van F. W. Raiffeisen, de burge meesterszoon, die officier zou wor den, doch door zijn zwak gestel naar de post van eerste burger in een klein dorp werd geleid, waar hij uitgroeide tot een der grootste coöperatoren der geschiedenis. Raiffeisen zag dat de boerenstand in zijn omgeving worstelde met te korten, terwijl de mogelijkheid tot credietverkrijging ontbrak. Hij leef de voor zijn gemeente en ging met de boeren praten. Hij ontdekte dat zij door coöperatie zichzelf zouden kunnen helpen en toen hij deze ge dachte eenmaal in boekvorm aan de wereld had voorgelegd, verrezen weldra overal op hef platteland coöperatieve landbouwbanken. In Nederland waren het deze ban ken, die zo krachtig steun verleen den bij de modernisering van het landbouwbedrijf na de geweldige crisis in de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Amerika was toen plotseling op de wereldmarkt ver schenen met goedkope granen, die machinaal werden geoogst. Deze geweldige graanhoeveelheden ont wrichtten de boerenstand in geheel Europa. Een radicale koerswijziging bleek noodzakelijk, en de financie ring daarvan kon dank zij de coö peratieve boerenleenbanken voor het grootste deel door de boeren zelf geschieden. Op geen enkel terrein bracht coö peratie zulke voordelen als bij die banken. In de verschillende soorten van het landbouwbedrijf valt het moment van de grootste crediet- behoefte in verschillende maanden van het jaar. Wanneer de een zijn geld weer vrij heeft is de vraag van de ander juist het grootst. Zo wordt het landbouwcrediet bijvoorbeeld van de akkerbouw naar de tuinbouw verplaatst en vandaar naar de bloe men- en bollenteelt en retour. Het is een voortdurende wisseling, waarbij de credietwaardigheid der leden op uitnemende wijze kan wor den beoordeeld dank zij de kleine gemeenschap, waarbinnen zich deze coöperatieve actie afspeelt. Want naar zijn aard zal dit soort bank gebonden blijven aan een beperkte omgeving, het dorp. Aanvankelijk wist de overheid met deze nieuwe figuur in het rechts leven geen raad. In 1876, juist 75 jaar geleden, kwam een afzonder lijke wet op de coöperatie tot §tand, die in 1925 werd gewijzigd. Bij dit jubileum van de wettelijke ordening der coöperatieve gedachte leggen wij haar op de weegschaal der tijd. Wij zien dan enerzijds felle tegen standers en elders hartstochtelijke aanhangers. Naar gelang de positie waarin wij staan in het dagelijks leven zijn wij meer of minder critisch ingesteld tegen dit maatschappelijk verschijn sel. Voor het ene doel leent het zich beter dan voor het andere, maar zeker heeft de coöperatie zich een vaste plaats veroverd in deze maat schappij, waar het woord samen werking even vreemd klinkt als het geklots van water midden in een woestijn. A. G. H. De Ned. Herv. Gemengde Zang vereniging gaf Woensdag 12 Dec. haar jaarlijkse uitvoering in het kerk gebouw wat slechts ten dele bezet was. Daar deze avond vrij toegan kelijk was heeft ons dit eensdeels verwonderd. Door afwezigheid van Ds. v. d. Haar ruste op Ds. Moll de taak, middels zingen van Ps. 123 1, gebed en een kort inleidend woord deze avond te openen. Onder de bezielende leiding van dirigent Marinus Egberts werd hierna het zangprogramma afgewerkt wat door alle aanwezigen in gepaste stilte met aandacht werd gevolgd. De dirigent zocht bepaald niet uit sluitend lichte werken, getuige „Dit is de dag, die God ons schenkt" v. J. S. Bach, een goede vertolking. Mej. Truus van Ameijde, Rotter dam gaf enige solo's, waarvan we willen noemen „Niet zo treurig". Het werk van Fr. Abt „Boven de Sterren" blijft altijd die bekoring dragen welke het stemt tot een werk ver boven het middelmatige. „Kerstlicht" van Mar. Egberts een pracht werk eveneens goed weerge geven door de Rotterdamse soliste. Ook de meditatie, -welke (evenals het koorwerk) in het teken stond van de adventsboodschap, een werk voor koor en orgel, met als orga nist Henny Brinkhorst, in Ps. 84, legde getuigenis af van intense studie. Annie Drost als soliste beeft ons wederom bekoord met haar warme stem, in diepe eenvoud gebracht. Een der hoogtepunten mag ge noemd worden „Looft den Heer" van de Vliegh, waarin zware eisen aan het koor werden gesteld en welke in veel opzichten werden overwonnen. Hoewel de tenoren (slechts twee in getal) een ere pluim verdienen, deed deze koor-combi natie uiterst schriel aan en zal ook verbeterd dienen te worden om van een geheel te kunnen spreken. Ds. J. v. d. Haar sprak het slot woord, waarin hij de aanwezigen op wekte toe te treden als lid van „Vox Jubilante". Wellicht zullen allen tevreden huis waarts zijn gekeerd. Tr. Ingezonden mededeling. P.K. vakkleding is de beste vak- kleding, die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleen verkoop op ons genomen. Fa. C. v. d. LINDE Zn Dorpstraat 38 - Tel. 573 INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie) Benoeming Leraar Solozang Goudsch Conservatorium In plaats van Mevr. O. Ongena, die vanaf 1 Januari 1952 wegens interne aangelegenheden niet meer aan het Goudsch Conservatorium verbonden zal zijn, is benoemd de heer Piet Böhm als leraar Solozang. De heer Böhm is geboren te Rotterdam, 6 Mei 1906 en ontving zijn opleiding aan het Conserva torium te Rotterdam o.l.v. Mevr. Berthe Seroen. Hij verliet in 1941 dit Conservatorium met een eervolle vermelding van Willem Pijper. Hij zette daarna zijn studie nog voort bij Mevr. Noordewier-Reddingius te Hilversum en bij de heer Willem Ravelli te Den Haag. Aan het Kon. Conservatorium te Den Haag volgde hij de Opera-klasse o.l.v. Prof. L. Wallerstein. Sedert 1942 is de heer Böhm verbonden als Zangleraar aan het Conservatorium te Rotterdam. In 1948 maakte hij twee tournees in Italië, gaf daar tevens verscheidene Kerkconcerten en trad op voor de radio R.A.I. te Bolzano. De heer Böhm is een graag geziene gast bij de grote Zangverenigingen en trad veel op in de Passionen van Bach. Herhaaldelijk uiten diverse duiven- liefhebbers de klacht, dat hun duiven, wanneer ze hun dagelijkse vlucht maken door de heren jagers uit de lucht worden geschoten. Weten deze heren misschien niet, dat ze iemands eigendom neerschieten en hoeveel moeite, tijd en liefde of een duivenliefhebber aan zijn dieren besteedt? Dan zullen we nog niet over de kosten praten. Is er nu werkelijk niets anders waar de jagers- sport op beoefend kan worden Namens alle liefhebbers, heren, laat dat schieten op postduiven achter wege. En indien u toch de moed en de lust hebt hiermee door te gaan, hebt dan ook de moed om van de duiven, die u op deze manier hebt verkregen, de voetring met uw naam en adres te bezorgen bij een der liefhebbers of bij de politie. De redactie hartelijk dank voor de plaatsruimte. Een duivenliefhebber een pracht sortering

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2