Weekblad voor Waddinxveen Hei iUesiiied Kamer van Koophandel No 34i Vrijdag 21 December 1951 (tweede blad) 7e jaargang Het aloude, immer bekoorlijke Kerstverhaal is de idee geweest voor de tekst en het liedStille Nacht, Heilige Nacht. Want het was op Kerstdag 1818, dat Franz Xaver Gruber, in samen werking met de geestelijke Josef Mohr, die de tekst schreef, het lied Stille Nacht componeerde, dat in alle landen der wereld met zijn eenvou dige tekst en innige melodie opklinkt. Fanz Zaver Gruber werd als zoon van een arme linnenwever teHoch- burg in het Inngebied in Ober Oeterreich op 25 November 1787 geboren. Voor de loopbaan van onderwijzer voorbereid, kwam hij in 1808 als leraar naar Arnsdorf bij Salzburg. Hij werd daarbij tevens als organist aangesteld der St. Nicolaaskerk te Oberndorf. Na 22-jarige werkzaam heden werd hij in 1830 naar laatst genoemde plaats en in 1835 vandaar naar Hallein beroepen. Hij overleed op 6 Juni 1863 na een lange zegen rijke, paedagogisch periode als stads prediker, koordirigent en organist. Het zo zeer geliefde Kerstlied is een gelegenheidscompositie op wens van de tekstdichter daarvan, Joseph Mohr. Deze werd in December 1792 te Salzburg geboren en kwam in 1817 als hulpprediker naar Obern dorf. Hij overleed op 4 December 1848 als Vicar in Wagram. Componist en tekstdichter zongen het lied voor het eerst in de kerst nacht 1818 met kerkkoor en luit begeleiding in de St. Nicolaaskerk te Oberndorf, tot groot welgevallen der verzamelde gemeente. Van die datum af klinkt het lied, dat op de Kerstdagavond uitgevoerd werd, ieder jaar en in ieder land opnieuw tvt verhoging der Kerst vreugde. E. v. E. In de op 17 dezer gehouden ver gadering dezer Kamer werd benoemd de heer C. E. G. Okkerse alhier, tot lid van de Afdeling Industrie, Vervolgens werd medegedeeld, dat de Kamer zich met de midden standsverenigingen in haar district in verbinding heeft gesteld teneinde een bepaalde actie te voeren met betrekking tot het euvel van de te lange credietverlening door de mid denstand. Eveneens heeft de Kamer zich tot deze organisatie gewend om thans reeds de mening van de mid denstand te vernemen inzake de onder hem levende wensen en ver langens met betrekking tot de, in Wetsontwerp Winkelsluiting 1951, neergelegde bepalingen omtrent koop avond, morgen- of middagsluiting en vacantieregeling, opdat, als deze Wet in de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, en de Kamer de Ge meentebesturen zal moeten advise ren, zij op de hoogte is van hetgeen in middenstandskringen omtrent deze punten leeft. Nieuws uit onze woonplaats G. VAN LANGE f Dezer dagenbereikte ons het bericht, dat te Voorburg is overleden de heer Garardus van Lange, oud-inwoner dezer gemeente, De overledene had alhier tot 1933 als directeur de leiding van de pa pierfabriek „De Schoone Haas" aan de Zuidkade, de enige inrichting welke hier was overgebleven uit de tijd, dat Waddinxveen een belangrijk centrum voor papierindustrie was en waarin behalve een flinke kern van gedegen vaklieden, een groot aantal invaliden en ouden van dagen een bestaan vonden. Hij vond gelegen heid veel te doen in het algemeen belang der gemeente. Niet alleen dat hij circa 13 jaren deel uitmaakte van de gemeenteraad, maar hg was ook vele jaren lid van de Kamer van Koophandel en fabrie ken. Verder bekleedde hij de functie van Commandant der brandweer en be woog hjj zich daadwerkelijk op cul tureel terrein. Hij was o.a. jarenlang de ijverige en voortvarende voorzit ter van de vereniging tot bestrijding der tuberculose en heeft als zodanig krachtig gewerkt aan de totstand koming van het openlucht-zwembad, de inrichting, welke toentertijd door het Comité d' hygiene van de Vol kenbond in zijn verslag werd genoemd: „een der mooiste plattelandszwem. baden van Europa". Lange tijd heeft hij zich ook ge geven voor het openbaar onderwijs; vergissen we ons niet, dan werden op zijn initiatief en we mogen het thans wel zeggen: met zijn daad werkelijke steun, voor de leerlingen der openbare scholen de schoolreisjes ingevoerd en, mogelijk gemaakt. In de komende maand zóu hij de leeftijd van 69 jaar hebben bereikt. Zijn stoffelijk overschot is jl. Dins dag te Voorburg aan de aarde toe vertrouwd. Naar wij van betrouwbare zijde vernomen hebben, zal op verzoek van het Sportweekbestuur de be kende Radio-verslaggever Dick van Rhijn een causerie houden over 't nut van sport in 't algemeen. Tevens zal door het Nederlands Filminstituut de film vertoond worden Kampioe nen der Olympiade met Nederlands commentaar door Aad van Leeuwen. De heer G. van der Krans, alhier slaagde dezer dagen voor het diploma gemeente financien le deel Dit examen werd afgenomen door de Nederlandse vereniging voor Ge meentebelangen te 's-Gravenhage. De brugwachter de heer P. v. Veen alhier is met ingang van 1 Januari 1952 bevorderd tot brug wachter le klas bij de provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. Met ingang van die zelfde datum is de heer D. van Heeteren bevorderd tot hoofdkantonnier bij de Prov. Water staat op het .traject Waddinxveen- Boskoop. Ds. G. Ch. H. Duinker uit Am sterdam, heeft beroep naar de Rem. Geref. Gemeente Waddinxveen-Bos- koop aangenomen. Woensdagavond hield de Ned^ Christenvrouwenbond een Kerstwij ding met haar leden. De Kerstliturgie werd met grote toewijding uitge sproken, een meditatie inhoudende: „Want zie, ik verkondig U grote blijdschap", werd met eerbied aan gehoord. Het zangkoortje bracht enkele Kerstliederen ten gehore. De zaal gaf met haar sobere verlichting een rustige sfeer. Na de pauze declameerde een der leden over Boaz en Ruth. Een Kerstverhaal werd voorgelezen met als strekking: niet geven, maar ontvangen uit Gods hand. Het was een goede avond. In verband met de kolenprijs- verhoging per 1 Augustus jl. blijkt het noodzakelijk ter plaatse de ta rieven voor de electriciteit te ver hogen. B. en W. stellen de Raad voor met ingang van 1 Januari a.s. o.a. de navolgende verhogingen toe te pas sen: 1. enkel tarief, voor de eerste 2500 kwh van 24 cent op 25i/2 cent de tweede 2500 kwh van 20i/2 cent op 22 cent, alle volgende kwh van 17i/2 op 19 cent. 1. dubbel tarief, gedurende de sper- uren normaal tarief per kwh van 25i/2 cent, overige uren voor de eerste 100 kwh per maand van 14 op 15 cent, alle volgende van 7ty2 °P 8'/2 cent. "3. oppervlakte - tarief (vastrecht) van 7 op 8 cent. De gemeenteraad jis in open bare zitting bijeengeroepen tegen Donderdag 27 December a.s. Zondagavond poogde men bij de heer de J. in te breken, zonder resultaat echter, daar men net op tijd thuis kwam, zodat de dieven in haast vertrokken. Door de politie is proces ver baal opgemaakt tegen een werkloze, wegens het ten onrechte ontvangen van overbruggingsgeld. Op de Rijksweg probeerden 2 personen te liften naar Den Haag, daar ze naar hun zeggen, pech had den met hun auto. Toen de lift ge lukte, was de de dame, die de auto 5;' bestuurde, een tas inhoudende f 60.tr kwijt. Naar de dieven wordt nog gezocht. Op de Bodegraafse straatweg had een aanrijding plaats tussen 2 wielrijders. Een van hen werd met een hersenschudding opgenomen. Door het architecten-bureau Stuurman en Zn, alhier werd in het openbaar aanbesteed het bouwen van de Chr. Land- en Tuinbouwschool te Gouda. De laagste inschrijver was de fa Snrien en van Baren te Pols broek voor f 108.800 met teerlingen en f 107.750 met oplangers, Donderdagmiddag 27 December zal de nieuwe brandspuit in onze gemeente arriveren. Mogelijk zal de spuit voor het Gemeentehu.s gede monstreerd worden. Onze "Magirus", eens de trots van Waddinxveen, is hiermede op de plaats gekomen. In een drukbezochte vergade ring van de deelnemers aan de win kelweek werden de eindrekeningen goedgekeurd. Met voldoening werd geconstateerd dat weer een belang rijk bedrag kon gereserveerd worden voor de reis van Ouden van Dagen. Onze aandacht wordt er op gevestigd, dat men te koop loopt met een bepaald industrie-afval pro duct, dat uitstekend geschikt heet te zijn voor Verharding van erven en terreinen. En het schijnt ook wel aan dat doel te beantwoorden. Maar bij onderzoek is gebleken, dat het zoutgehalte van dit afvalproduct zo enorm is dat gegronde vrees schijnt te bestaan voor extra verzilting van het polderwater. Iets waartegen van hoger hand sterk wordt opgetreden. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt het bij de terzake bevoegde instantie in het voornemen voorschriften uit te vaardigen, waarbij het gebruik van dit en dergelijke middelen ver boden wordt. Alvorens op offertes in te gaan zal men goed doen een onderzoek in te stellen naar de wer king van het materiaal en de ge volgen bij de toepassing. De secretarie en alle overige gemeentelijke kantoren in deze ge meente zullen op Maandag 24 Dec. a.s. en Maandag 31 Dec. de gehele dag gesloten zijn. Door de Groene-Kruisvereni- gingen in het district „Gouwe, Lek en IJssel" is, teneinde het practische werk beter te doen functionneren een Kraamcentrum opgericht, waar bij ook onze Groene-Kruis-afdeling is aangesloten. Bij de oprichting is een voorlopig dagelgks bestuur samengesteld en nu de eerste moeilijkheden overwon nen zijn, is de wenselijkheid gebleken om een definitief bestuur te benoe men. Daartoe waren gisteravond een vrij groot aantal afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen in Café „Ter Gouw" te Gouda bijeengekomen. In dat dagelijks bestuur is o.m. benoemd de Voorzitter van het Wad- dinxveense „Groene Kruis", de hefer D. B. van der Most. Het verheugt ons zeer te kunnen mededelen, dat de heer Van der Most deze benoeming heeft aangenomen. De heer yan de Mandere sprak voor Lezingcomité Voor het Lezingcomité sprak de heer H. Ch. G. J. van der Mandere over het 'hoe en waarom van de tegenwoordige internationale span ningen. Spr. ving zijn rede aan met een vergelijking te maken tussen de toestanden in Europa na Wereld oorlog I en Wereldoorlog II. Hij wees er op, dat de huidige span ningen voor een groot gedeelte zijn te wijten aan de fouten, die tijdens de laatste oorlog zijn gemaakt. De conferenties van Teheran en Yalta brachten bepaalde afspraken tussen de grote mogendheden, zonder scherp gestelde definities omtrent de uit voering. De bijeenkomst van de Grote drie in Potsdam, na afloop van de oorlog, gaf Rusland een be langrijke voorsprong. Alleen Stalin had ook de vorige conferenties mee gemaakt, maar Churchil en Rooseveldt waren van het politieke toneel ver- .dwenen. Dit maakte bet voor de nieuwe vertegenwoordigers van Amerika en Engeland uiterst moei lijk om een juist inzicht te krijgen in de bestaande afspraken. Hier heeft men verzuimd om waarborgen van Rusland te eisen tot nakoming van de opgenomen verplichtingen. Stalin Rusland is doorgegaan met zijn pe netraties, die eindigen in de overval in Korea. Spr. noemde 1947 het kritiekste jaar voor een nieuwe oor log. De Marshall-hulp heeft toen d.: Russen een halt toegeroepen. Uit voerig werd de betekenis geschetst van het Europeese leger en het Atlantische pact. Speciale aandi cht werd besteed aan de belangrijkheid van de persoon van Eisenhower. Spr. wekte de aanwezigen op zich eens meer te bezinnen op de bete kenis' van de buitenlandse politiek, die even belangrijk is als de woning bouw en de loon- en prijzenpolitiek. De uitmuntende rede van de heer van der Mandere-heeft op de aan wezigen een buitengewone indruk gemaakt. Wij hopen deze spreker nog eens terug te zien. Gemeenteraadsvergadering In zijn spoedeisende vergadering van vorige week Vrijdag heeft de gemeenteraad zijn eerder genomen besluit tot het aanggan van een geld lening herzien. Het op te nemen bedrag is verhoogd tot 1V2 millioen gulden, terwijl enige wijziging werd gebracht in de aflossingen Van deze geldlening kan f700.000 worden aangewend voor woning bouwdoeleinden en bijkomenden werken. In deze zelfde vergadering werd na onderzoek der geloofsbrieven besloten tot toelating van het nieuw benoemde lid Mevr. F. T. van der Torren-Veendorp, terwijl de voor zitter in enkele treffende woorden het bedanken van de heer Hijkoop memoreerde. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden 1 blauwe want, 1 ge streepte sjaal, 1 geruite sjaal, 1 hoes van parapluie, 1 heren polshorloge, 1 geel wantje. Verloren1 blauwe herenhand schoen, 1 bruine want, 1 witte gym schoen, 1 kindertasje, 1 strik, 1 bruine portemonnaie met inh. Vervolg Kerstvertelling bepalen. Hij had als jachtopziener zijn plicht gedaan en hij zou die blijven doen, maar hij zou het ook als Christen doen. Hij zou proces-verbaal opmaken en tege lijk zorgen dat er brood in dat gezin kwam. Maar terwijl hij dat proces-verhaal schreef, kwam de post met een expresse bestelling en bracht, alsof het zo wezen moest, juist nu zijn benoeming tot jacht opziener in zijn geboorteplaats. Hij schrok ervan en de uitgelatenheid van zijn vrouw ergerde hem bijna. Die benoeming kon hem nu geen blijdschap meer geven. Hij stond voor het raam te peinzen en had het gevoel, alsof hij die ten koste van Harm Oldengarm had ver overd, alsof die besmeurd was met diens bloed. Hij floot. Hoog er, schril, vals als een gebarsten snaar klonk dat gefluit en hij zag in zijn verbeelding niet anders dan die kerel met zijn grauw gezicht temidden van de ontreddering in zijn huis. Hij wist het tenslotte heel zeker: als deze brief een dag eerder was ge komen, zou hij vanmorgen niet gescho ten hebben. Die ellende in dat kleine huis, daar was alleen zijn haat de oor zaak van. Luut Willink vloekte tussen zijn tanden. „Wat zee j'?" vroeg zijn vrouw. „Da k even naar boven moett ant woordde Luut. Hij ging naar boven. Hij draaide de deur van de slaapkamer op slot. Een bons daarbinnen, daarna was het stil. Toen hij weer in de kamer kwam, bleek het, dat hij een schone zakdoek had ge haald. Er was een vochtige glans in zijn ogen, terwijl hij met het half-vol- tooide proces-verbaal in handen slond. Buiten over het besneeuwde blinkende land, door de zonnige feestelijke morgen, luidde de kerkklok. En onderwijl scheurde zijn handen het verbaal en wierpen de snippers in de blauwe, begerige vlammen van het fel- brandende kacheltje.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 3