Weekblad voor Waddinxveen De ${Ue#d van de week Kris-Kras Weekagenda No. 343 Vrijdag 4 januari 1952 7e Jaargang Adfes Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Er zijn weer eens harde en ver ontrustende dingen gezegd in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Onze minister-president heeft nl. een verklaring afgelegd naar aanleiding van het verbod aan ambtenaren om lid te zijn van de communistische partij en de vier mantel-organisaties. Dr. Drees onthulde o.a. over de Een heidsvakcentrale, dat zij speciale leden opdracht heeft gegeven „andere gegevens" over de indus trie te verzamelen dan een nor male vakbeweging nodig heeft. Aam bepaalde groepen van wer kers heeft zij ^zelfs sabotage op drachten gegeven. Het is vanzelfsprekend, dat een regering, die zichzelf respecteert dergelijke activiteiten onmogelijk kan tolereren. De E.V.C. heeft weliswaar in een telegram, ge richt aan de minister-president, tegen deze beschuldigingen ge protesteerd en de regering om een onderhoud verzocht, wij be twijfelen echter ten zeerste of dit onderhoud vruchten zal afwerpen. Kunnen wij dergelijke politiek- revolutïonaire activiteiten ener vakbeweging als bepaald tegen natuurlijk kwalificeren, tegen natuurlijk is ook de steeds toe nemende verontreiniging van onze wateren te noemen. Een groot aantal verenigingen op het gebied van toerisme, hengel sport, watersport en binnen scheepvaart hebben zich met een adres tot de ministerraad gewend. In het request wordt aangedron gen op maatregelen, die verdere verontreiniging voorkomt, resp. tot een toelaatbare maximum brengt. Deze verontreiniging van onze ri vieren, kanalen en meren heeft tot gevolg, dat uitgestrekte recreatie terreinen ontoegankelijk worden gemaakt, badgelegenbeden moe ten worden gesloten en de drink watervoorziening in gevaar wordt gebracht. Verontrustend kan men eveneens het energie-vraagstuk in ons land noemen. Mogen wij prof. dr. H. Brinkman, de directeur van het Natuurkundig Laboratorium te Groningen,gelpven, dan zullen in Nederland over 80 jaar aïle steen kolen voorraden zijn uitgeput. Het zal derhalve voor Nederland noodzakelijk zijn nieuwe energie bronnen te scheppen door gébruik te maken van atoom-energie. Weliswaar mogen wij, volgens dr. Brinkman "aan de ene kant tevre den zijn over hetgeen op dat ge bied wordt bereikt, doch aan de andere kant is er ook een reden tot bezorgdheid, omdat men in regeringskringen blijkbaar nog niet voldoende is doordrongen van de noodzaak om de voor de industrie zo nodige energie uit andere bronnen te putten. Onze margarinefabrikanten en de handel schijnen zich de laatste tijd meer en meer bewust te worden, dat de „margarine-oorlog" in Ne derland nu wel lang genoeg heeft geduurd. In ieder geval zijn de heren besprekingen begonnen om tot prijsafspraak voor margarine te komen. Vaart schijnt er even wel niet achter te zitten, zodat uitzichten, het nieuwe jaar niet met mismoedigheid beginnen, met succes zullen worden be kroond. Een nieuw jaar is ons intussen in handen gegeven en het oude jaar werd ons onherroepelijk uit han den genomen. Eén lichtpunt is er echter in dat oude jaar waarop wij in het nieuwe met voldoening kunnen terugzien: de actie van bet Nederlandse volk ten behoe ve der slachtoffers van de ramp in Noord-Italië. Geroerd heeft de Italiaanse gezant in Nederland, namens zijn regering en namens zijn landgenoten die zwaar wer den getroffen, dank gezegd voor het grote blijk van solidariteit, dat aan de wereld heeft getoond, dat het menselijk medegevoel geen grenzen kent. Wij zullen op onze beurt onze grote dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk tot uiting bren gen, voor de hulp sinds de twee de wereld-oorlog aan ons gebo den. Tijdens het bezoek van de Konin gin en de Prins aan de V.S., be gin April, zal de Koningin het Amerikaanse volk een carillon, bestaande uit 40 klokken, aanbie den. Een nationaal comité zal voor de inzameling der benodig de gelden ong. 400.000,zorg dragen. Het Koninklijke Kerstwoord: „De wereld verwacht van Nederland een grote bijdrage tot de samen leving van die wereld," mogen wij wel even in onze gedachten terugroepen, wanneer straks van ons ieder een bijdrage zal worden gevraagd, om ook aan dit uiter lijke teken onzer dankbaarheid vaste vorm te kunnen geven. De storm heeft deze week ook weer haar offers genomen. Aller eerst een tweetal buitenlandse schepen op onze kusten gezet, terwijl een Nederlandse tanker nabij vreemde kusten is vergaan, waarbij een aantal schepelingen in de golven omkwamen. EEN MOEILIJKE VRAAG Het is misschien een eigenaardige gewoonte van me, maar ik houd er van om mij zo af en toe in de beslotenheid van mijn kamer op te sluiten. Een mens moet zo op gezette tij den alleen zijn met zijn gedach ten. Er zijn momenten in je leven, waarop je werkelijk de behoefte gevoelt, je af te zonderen, om met de vele vragen die op je ko men aanstormen, alleen te zijn. Maar jezelf, in de beslotenheid van je kamer, een antwoord geven op al die vragen behoort tot de onmogelijkheden. Het enigste wat je bereikt in afzondering is hoog stens, dat je orde schept in die warboel van gedachten. Je ziet zo langzamerhand de weg afgeba kend die je moet gaan. Daarom houd ik er van zo eens een paar uurtjes door te brengen in mijn kamer. Ik behoef ook niet bang te zijn, gestoord te worden, want mijn vrouw weet, dat ik die een zaamheid nodig heb. Eenzaam? Neen, eenzaam voel ik me niet in mijn kamer. Daar zijn mijn boe ken, die me heel veel te vertellen hebben. Soms, als ik in mijn ka mer heen en weer loop, kan ik ineens grijpen naar een bepaald boek. De inhoud is mij sinds lang bekend, en toch, bepaalde passa ges kunnen je dwingen dit ge deelte nog eens te lezen en nog eens. Mijn boeken hebben mij een grote rijkdom gegeven. Neen, als je boeken hebt voel je je niet een zaam. Maar nu zit ik toch wel een beetje in de war. Daarom zocht ik de dag na Nieuwjaar mijn kamer op, om na te denken, over de vraag van mijn dochter. Zij wil stewardess het nog wel even zal duren, al vorens deze onderhandelingen worden. Ik heb, toen zij dat vroeg, gezegd, dat ik daar lang en ernstig óver moest nadenken. Dat ik hc. ir zo één, twee, drie, niet van antwoord kon dienen. Nu zit ik in mijn kamer en denk diep na over haar vraag. Ik heb mijn ogen al eens langs de boe- De uitgever van ons Weekblad verzocht mij iets te willen schrijven over bovenstaand onderwerp. Met grote schroom voldoe ik daaraan, En onze tijd leert de mens, die zien wil, meer dan ooit, eigen kleinheid beseffen- God alleen weet of in 1952 de vrede in Europa zal wor den bestendigd, en daarvan hangt bijna alles af. Persoonlijk geloof ik dat er een behoorlijke kans is dat de vrede in Europa zal worden bewaard. Maar menselijkerwijze gesproken staat vast dat de grote spanningen zullen blijven, met alle gevolgen die daaraan verbonden zijn. In de eerste plaats de bewapening, die zulke geweldige offers vraagt, die ons welvaartspeil in ernstige mate zullen drukken. En toch moeten deze offers worden gebracht, omdat de vrijheid hier op aarde nu eenmaal ons grootste goed is, waarvoor geen offer te zwaar mag zijn. Het jaar 1951 heeft ons voor het eerst duidelijk de werke lijkheid laten zien, waarin die verschrikkelijke oorlog ons achter liet. Kaal geplunderd en arm. Tot dusver was men er aardig in geslaagd deze werkelijkheid te camoufleren. Maar nu ging het niet langer. Wie had zich tot aan enige jaren voor kunnen stellendat een gemeente als Waddinxveen gedurende een geheel jaar geen cent zou kunnen lenen? De gemeentelijke activiteit werd hier in sterke mate door geremd. Gelukkig mocht gemeentebestuur er in slagen nog juist voor het einde van dit jaar een niet onbelangrijke lening te sluiten. Maar dit was alleen maar mogelijk door tegelijkertijd een oudere lening tegen een lager rente-type af te lossen. Daardoor kan slechts een gedeelte van het geleende bedrag voor nieuwe wer ken worden gebruikt.. En bovendien kan men een dergelijk kunstje slechts éénmaal uithalen. En er is veel geld nodig. Ik hoop dat nu binnenkort een aan tal huizen kan worden aanbesteed, waarmede de lege plekken aan de Esdoornlaan en de Meidoornstraat kunnen worden volgebouwd. Maar als we zouden willen bouwen moeten er eerstnieuwe straten worden aangelegd, met alles wat daarbij hoortriolering, gas, water en electriciteit. En dat alles kost enorme bedragen. Ik hoop echter dat we in het Sniepkwartier nog wat verder zullen kunnen gaan, en. dat ook een begin gemaakt zal kunnen worden met de uitvoering van ons Wederopbouwplan. Hoeveel er in 1952 zal kunnen gebeuren, hangt geheel af van de vraag hoeveel geld de gemeente zal kunnen lenen. Overigens leven wij niet op een eiland. Onze industrie is afhankelijk van de. algemene toestand in Nederland, en van de export-mogelijkheden. Het spook van de werkeloosheid doemde in de laatste maan- van het oude jaar weer op. En toch is de algemene toestand hier, vergeleken bij andere plaatsen, nog niet onbevredigend. Ik ben "van mening dat we het nieuwe jaar onder vrij donkere omstandigheden zijn ingegaan. Maar het zou ondankbaar zijn de ogen te sluiten voor de zegeningen die God nog geeft. Wij leven nog in vrede en vrijheid. Wij hebben nog de gelegenheid om te werken voor het herstel van onze welvaart. Laat ons allen deze gelegenheid dan dankbaar aangrijpen en ook in 1952 onze uiterste kracht inspannen. Laat ons blijmoedig de offers brengen, die voor het behoud van vrede en vrijheid van ons worden gevraagd.' En moge de almachtige God Zijn zegen schenken over onze gemeenschappelijke krachtsinspanning. In Waddinxveen en in het Vaderland A. WARNAAR Jz. kenrij laten gaan, maar die kun nen mij nu geen antwoord geven. Op deze vraag zal ik zelf een ant woord moeten vinden, dat èn mijn vrouw èn mijn dochter tevreden zal stellen. Mijn vrouw zou voor geen geld van de wereld willen, dat onze dochter stewardess werd. Voor mij is het een moeilijke vraag, want hierdoor komt wel sterk naar voren, het verantwoor delijkheidsbesef voor je kinderen. (Dat besef moet er ook zijn als een van je kinderen vraagt win keljuffrouw of kantoorbediende te worden. We kunnen het nog an ders zeggen: dat besef moet er altijd zijn). Als ik mijn toestemming geef zal dat niet zijn op losse schroeven, zal dat niet zijn omdat mijn doch ter zo graag wilt. Als ik neen zal moeten zeggen, dan zal zij er van overtuigd moeten zijn, dat ik er heel lang en ernstig over nage dacht heb. Dat er motieven zijn aan te wijzen voor de weigering. Ik zal met haar moeder het voor en tegen moeten bezien. Inderdaad, er is heel veel voor, maar er is wellicht nog meer tegen. Voor de eerste maal in mijn leven ben ik onbevredigd terug gekeerd uit de beslotenheid van mijn kamer, kon ik niet het ant woord, de weg vinden, om het probleem op te lossen. Kinderen kunnen moeilijke vrq- gen stellen!! Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 padvindersriem, 1 p. oorwarmers. Verloren 1 etensketel inhoud 50 liter, 1 donkerblauw windjack met ritsluting, 1 grijze wollen das, 1 1 bruine rechter herenglacéhand schoen. 1 blauwe ceintuur, 1 bruine geblokte ceintuur, Middenstandsexamen 1952 In 1952 zal het 18e examen voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis worden afgenomen en wel bij voldoende deelneming in 47 plaatsen. Het schriftelijke examen vindt plaats op 4 en 5 juni 1952. Het mondelinge gedeelte wordt af genomen in de periode van 21 Juli tot 9 Augustus 1952. Vorig jaar namen ruim 21.000 can- didaten aan het examen deel, waar van er ruim 11,000 het diploma be haalden. Voor het examen in 1952 sluit de inschrijving op 19 Januari a.s. Zaterdag 5 Januari tentoonstelling Post duivenvereniging „De Zwaluw" in de Lunchroom Van de Water Dinsdag 8 Januari Demonstr. avond van de cursus Spreken in het openbaar, in Lunchroom van de Water Dinsdag 8 januari Feestavond N.K-J.B. in R-K. Vereen. Gebouw Woensdag 9 Januari 1952 Uitvoering „Voorwaarts" in de cantine Dobbel- mann. Donderdag 10 januari Inst. Arbeidere Ontwikkeling, Filmavond Hotel de Unis Zaterdag 12 Januari Sjoelmiddag en avond Concordia, in het Gymnastieklokaal Dinsdag 15 Januari Lezingencomité Spreker Aafje Top, de Parel Woensdag 16 Januari Sportavond van het Sportweekbestuur in Cantine N-V. Dobbelmann Vrijdag 18 Januari Uitvoering Fanfare corps „Concordia"', in Cantine Dob belmann. Donderdag 24 Januari Vergadering A.R. Kiesvereen. Spreker de heer van Eysden Donderdag 24 Januari Inst. Arbeiders Ontwikkeling, Cursusavond, De Unie Zaterdag 26 Januari Uitvoering Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" in de Cantine N.V. Dobbelmann Woensdag 30 Januari vergad. N.C.V-B. in Geref. Jeugdgebouw Zaterdag 2 Februari Inst. Arbeiders Ontw Filmavond, Lunchroom v.d. Water VOORSPELLING Ook zonder ei en koffiedik Weet ieder in een ogenblik Wat of ons te wachten staat Nu 't nieuwe jaar wéér draaien gaat. Het wordt een jaar vol vrees en pijn Voor hen die pessimisten zijn; Maar 't grote optimistenkoor Slaat zich er weer het beste door. Wie weinig doet en heel zégt Gaat het in twee-en-vijftig slecht De harde werker die niet praat Krijgt weer een beetje ruggegraat. Het wordt voor kweker en voor boer - Te nat, te droog - een hele toer; Hij roept drie maanden ach wee. Maar bij de oogst valt het weer mee. De animo van het publiek Verlaat voor hoge politiek Veel conferenties en krakeel Doch helpen doet het heus niet veel. Er komt een kleine stembusstrijd, We raken de regering kwijt, Een nieuwe ploeg treedt weldra an. Daar merkt u geen syllabe, van Er wordt verloofd en soms getrouwd, Er worden huizen bijgebouwd En bent u nog niet aan de beurt, Dan wacht u maar. en niet getreurd. Zo vliegt u door 't nieuwe jaar En voor u ^t weet, is 't einde daar. Dat 's waar ook lezer-abonnee, Van ons nog gauw een M.H.G. JAAP MIJDERWIJK Geen portvrijdom voor millitairen meer Met ingang van 1 Januari is het portvrijdom voor de verzending van briefkaarten in het binnenlands ver keer door Nederlandse millitairen hier te lande, ingetrokken. Met ingang van diezelfde datum is ook het verlaagde tarief naar Nederlandse militairen in Oost en West niet meer van kracht, evenmin als het portvrijdom voor sommige stukken van militairen naar die ge bieden. Wij zijn het eens met „Elseviers Weekblad" welk blad de opmerking maakt, waarom nu juist op deze post bezuinigd moest worden. Wat zegt de nieuwe wet? De breedte van uw rijwiel mag bij bepakking niet meer dan 75 cm. bedragen. WHAT IS IN A NAME? De 7000 inwoners van de gemeente Zuidwolde in Drente hebben in korte tijd de beide leningen, elk groot 100.000,voltekend, met welk geld de gemeente enkele watergangen heeft kunnen laten dempen en een aantal woningen bouwen. De eerste van Fe huizen zijn thans gereed. En d? straat, waaraan zij staan, zal heten: De Bürgerzinstr aat

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1