OP DE DREMPEL T* Uit het Parlement Nieuws uit onze woonplaats Het is de gewoonte van de voorzitter der Tweede Kamer om voor het Kerstreces een rede uit te spreken, waarin tal van cijfer- materiaal is verwerkt. Vooral dit jaar heeft hij druk zitten rekenen. En dat is te begrijpen, want hij wilde aantonen, dat er hard is gewerkt, doch dat de efficiency stellig nog kan worden opgevoerd. Laten we dr. Kor- tenhorst ditmaal eens op de voet volgen en aan de hand van cij fers een indruk krijgen van de werkwijze der Kamer. Voor het eerst sinds de herfst van 1946 is men er in geslaagd de hele begroting voor het Kerst reces af te doen. Dit is waarlijk geen geringe prestatie, aldus de Voorzitter, wantin de jaren 1947, 1948 en 1949 bleven respectieve lijk 4, 6 en 3 belangrijke hoofd stukken onafgedaan toen het Kerstreces aanbrak. In 1950 moest zelfs over vrijwel alle hoofdstuk ken de eindstemming tot na Kerstmis worden aangehouden in verband met de kwestie der z.g. topsalarissen, terwijl niet minder dan zes belangrijke hoofdstukken toen nog in het geheel niet wa ren besproken. Nu is zij klaar gekomen, maar dat komt in de eerste plaats, doordat de Kamer de laatste weken voor Kerstmis niets anders heeft gedaan dan de behandeling van de begroting. Belangrijke wetsontwerpen zijn dus niet besproken. Zodoende is zij erin geslaagd niet minder dan 167 uren voor de begrotings behandeling beschikbaar te stellen. Vergelijkt men dit cijfer met het overeenkomstige uit vorige jaren, dan blijkt het wel lager te zijn dan wij de laatste jaren gewend waren, maar veel scheelt het toch niet. In de zitting 1946/'47 besteedde de Kamer aan de be grotingsbehandeling slechts 126 uren en in de daaropvolgende zittingen resp. 174, 188, 154 en wederom 188 uren. In 1939 .had men de hele begroting in 133 uren afgewerkt- Hoe komt het dan, dat deze behandeling nu zoveel tijd vergt? Voorzitter Kortenhorst had daarop wel een antwoord. In de eerste plaats hebben wij bij sommige departementen twee ministers of één minister met staatssecretaris sen. Die moeten allemaal spreken en twee praten nu eenmaal lan ger dan één. Bovendien; „naar mate de rantsoenering voor de leden straffer wordt, schijnt het wel alsof van de zijde der rege ring langer, althans zeker niet korter wordt gesproken", zo ver zuchtte de voorzitter. De regering zal moeten beseffen, dat een be perking van de spreektijd alleen dan volledig effect heeft, indien ook zij met een bescheiden spreek tijd genoegen neemt. De Kamer kan op de minister geen dwang maatregelen toepassen. Het zal dus bij een vriendschappelijke raad moeten blijven- Dr Kortenhorst rekende voor dat er gedurende de vorige zit ting in totaal 92 openbare ver gaderingen zijn geweest. Gemid deld woonde een lid der Kamer er hiervan 73.4 bij. Dit is een aanwezigheidspercentage van rond 80. Vindt men op het eerste gezicht dit cijfer niet hoog, dan moet men bedenken, dat ver- verschillende Kamerleden ambts halve in het buitenland verbleven en ook moet men rekening hou den met ziekte, tijdelijke vacatures en andere ambtsbezigheden. Neen, na zoveel trouw mogen ze wel eens met vacantie. Eind Januari en de volgende maanden zullen ze echter weer volop werk hebben. Tal van belangrijke wets ontwerpen en andere zaken liggen op behandeling te wachten. Om er enkele te noemen^ de inter pellatie Wagenaar over het ver bod van de C. P. N. voor de ambtenaren, herziening uitvoe ringsorganisatie sociale verzeke ring, kweekschool wet, verbetering binnenvisserij, wijziging weder- opbouwwet, buitengewone be voegdheden burgerlijk gezag, hin derwet, de emigratie en de grond wetsherziening. Daarnaast za 1de voorbereiding van de komende verkiezingen veel van de krach ten der Kamerleden vergen. De fabrieksbaas van de gasfabriek, de heer E. Lammertse, heeft op 1 Januari j.l. de gemeentedienst met pensioen verlaten. In verband hier mede had Woensdagmorgen op het raadhuis een officieel afscheid plaats De wethouder van de bedrijven, de heer A. Oudijk legde de nadruk op het feit, dat de heer Lammertse, ge durende de vier en dertig jaren dat hij aan de gasfabriek werkzaam was, een voorbeeld is geweest voor het gehele personeel. Spr. bood namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud aan en voor Mevr. Lam mertse een fruitmand. Burgemeester Warnaar verheugde zich te kunnen mededelen, dat 'tH.M. de Koningin behaagd had aan de scheidende fabrieksbaas de ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver toe te kennen. Nadat hij de heer Lammertse het ere-metaal op de borst gespeld had sprak burgemeester Warnaar de hoop uit dat God hem nog vele jaren zou geven om van zijn wel verdiend pensioen te genieten. De heer Bifter nam vervolgens het woord en bood namens technisch en administratief personeel'n rooktafel aan en nam daarna zeer bewogen af scheid van zijn medewerker met wie hij in Biaarn en Waddinxveen meer dan veertig jaren samengewerkt had. Tenslotte dankte de scheidende fabrieksbaas voor de onderscheiding geschenken. Neemt de verkeersregels toch in acht en let meer op het verkeer. Door de politie in onze gemeente werden er in 1951, 368 personen be keurd voor verkeersovertredingen en daarnaast werden zeer veel ver- keersovertreders gewaarschuwd. In weerwil hiervan was de verkeers- bladzijde in 1951 zwart. Er kwamen 62 verkeersongevallen voor. 28 daar van in de bebouwde kom, 24 op de Rijksweg en 10 op andere wegen. De afloop was verschrikkelijk. Doden: 3 mannen en 2 kinderen. Zwaar gewonden7 mannen, 2 vrouwen en 4 kinderen. Licht gewonden4 mannen en 2 kinderen. Materiële schade Zwaar beschadigde voertuigen 25 Licht beschadigde voertuigen 37. Voor het nemen van naai lessen is de gelegenheid groter ge worden en wel door het oprichten van een naaicursus waarvan in een a'dvertentie in dit nummer medede ling wordt gedaan. Meisjes en dames die hiervoor interesse hebben doen goed de kosten en lesuren hierin genoemd, na te zien. Bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd gedu rende December 1951 ingelegd f 44.414.66 en opgenomen f 65.036.44. Het laatst uitgegeven boekje be draagt het nummer 5871. Aan het postkantoor Wad dinxveen werd gedurende de maand December 1951 ingelegd f 16007.37 terugbetaald f 9901.55. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6325. Sport in 't kort Door het Sporjweekbestuur zijn ons enkele gegevens verstrekt om trent de filmavond op 16 Januari in de cantine van N.V. Dobbelmann. Vertoond zal worden „De kam pioen der Olympiade" met Neder lands commentaar door Aad van Leeuwen, in een speciale bewerking welke de film maakt tot de Olym piade-film van alle tijden. De film is s amengesteldals volgt Aankomst van de fakkelloper en ontsteking van het Olympisch vuur. De opzienbarende prestatie van Jesse Owens in 1936 op de 100 m. hardloper. Schoonspringen, Zeilwedstrijden in de startklasse en zesmeterjachten. Hardlopen 400 en 800 m. en fi nale 1500 m. wielerwedstrijden en hoogspringen. Ook de hinkstasprong - toren- springen, en de tienkamp (welke tot laat in de avond voortduurt), ver springen, Olympisch voetbaltour- nooi, turnen, roeien, en ruitersport met verschillende demonstraties, handicap- en behendigheidswedstrij den, estaffetteloop 4 x 100 meter dames- en heren, de beruchte Ma rathonloop, zwemmen met de Neder landse zege door Rie Mastenbroek. Dit zijn maar enkele grepen uit deze bekende film, welke alleen al een avond waard is. Het Sportweek- bestuur meende echter dat het nog niet voldoende was en heeft daar om de bekende radio-verslaggever Dick van Rhijn uitgenodigd op deze avond te spreken over „het nut van de sport in het algemeen". De militairen, die in Indonesië geweest zijn, zullen dit met instem ming vernemen. Zij die Dick van Rhijn hebben horen spreken, waren vol lof over deze populaire verslag gever. De toegangsprijs zal laag gehou den worden, zodat het voor niemand een bezwaar behoeft te zijn, om deze avond bij te wonen. Gymnastiekvereen. T.O.O.S. Bij het diploma turnen van het K.N.G.V. zijn van T.O.O.S. 17 adsp. meisjes geslaagd en 2 adsp. jongens. In de 3e klasse dames 5, 3e klasse heren 1, dames 2e klasse 12. heren 2e klasse 4 en 1 dame in de eerste klasse. Dit betekent dat 99 procent geslaagd is. zeker een buitengewoon succes. Hoewel de geel-zwarten op het moment 7 punten voor staan, is de werkelijke voorspromg muar.l punt, maar dan moet V.E.P. alle uitge stelde wedstrijden winnen. Waddinx veen kan zeggen binnen is binnen. De standen van de plaatselijke voetbalverenigingen zijn als volgt Waddinxveen 14 11 1 2 23 V.E.P. 11 6 4 1 16 D.S.O. 14 7 2 5 16 Ammerst. 'SV 13 6 3 4 15 Alphia 12 4 5 3 13 Stolwijk 14 4 5 5 13 Meerburg 14 5 2 7 12 Haastrecht 12 4 4 4 12 Unio 13 3 6 4 12 Moercapelle 11 4 2 5 Oudewater 13 2 3 8 7 Gouderak 14 3 1 10 7 In de G.V.B, zijn de standen als Gesp. Gew. Gel. Ver!. Ptn Res. Ie klasse C.S.V. 3 10 8 2 0 18 Woerden 2 10 8 1 1 17 Waddinx. 2 10 5 2 3 12 Bodegraven 10 5 2 3 12 Gouda 4 9 5 1 3 11 D.O.N.K. 2 9 4 2 3 10 Unio 2 12 4 2 6 10 Schoonh- 2 8 2 4 2 8 O.N-A. 4 9 2 1 6 5 Gouderak 2 11 0 3 8 3 Lekkerkerk 3 10 0 2 8 2 1 e klasse Bodegraven 10 7 1 2 15 Spirit 10 6 3 1 15 Verheul 9 4 3 2 11 Rijnstreek 9 4 2 3 10 Z.V.V. 10 2 4 4 8 H.S.C, 8 3 1 4 7 Ibis 7 1 1 5 3 Waddinxveen 9 0 3 6 3 2e klasse C W.S.E. 1 13 10 1 2 21 G.D.S. 1 12 8 2 2 18 Nieuwkoop 2 12 8 2 2 18 N.S.V. 1 12 7 2 3 16 R.V.C. 2 10 1 0 5 10 Boskoop 2 11 4 1 6 9 Vep 3 11 3 2 6 8 Esto 2 13 3 1 9 7 O.N.A. 7 11 2 2 7 6 G.S.V. 6 11 1 1 9 3 Churchill heeft het oude jaar uit geleid met de voorspelling, dat wij in 1952 niet door een oorlog zullen worden bezocht. Het mag ons gerust stellen, dat een zo ge zaghebbend man, die beter dan iemand de verborgenheden der wereldpolitiek moet kennen, het schrikbeeld van atoombommen en bezettingsellenden op de ach tergrond dringt; wij blijven echter vragen, hoe lang de verborgen oorlogstoestand, waaronder wij lijden, nog moet worden voort gezet. In deze koude oorlog is Stalin overwinnaar. Het moet toch ieder een duidelijk zijn, dat de tactiek, het Westen zich te laten uitput ten aan zijn bewapening, met zo veel succes door de Sovjet-Unie wordt toegepast, dat de Russen geen tank over hun grenzen be hoeven te laten rollen, om Euro pa tot die uiterste staat van eco nomische verzwakking te brengen, waarin de weerstand moet falen. Waar ligt de grens van de Euro pese bewapening? Bij onze econo mische ineenstorting. Wij moeten er ons rekenschap van geven, dat het geen verschil vormt of Rus land ons van buiten aanvalt dan wel dat het ons van binnen uit holt. Dat laatste is hem aan het gelukken door ons, door zijn raadselachtige politiek, te laten verarmen aan ons militair ver- 3e klasse B Groene weg 2 10 D.O.N.K. 4 11 Moerkapelle 2 8 Nieuwerk. 2 9 Moordrecht 4 8 Gouderak 3 9 Waddinxv. 3 8 Zwervers 3 9 3e klasse C: Gouda 7 10 7 Donk 5 11 6 G.D.S. 2 12 6 Nic. Boys 2 9 6 Boskoop 3 9 4 N.S.V. 2 10 4 W.S.E. 2 9 3 O.'N.A. 8 11 3 Groeneweg 4 9 0 Res. Ie klasse: Jodan Boys 3 8 7 0 1 Sportlust 2 7 5 1 1 Spirit 2 8 5 0 3 H.S.C. 2 7 4 1 2 Woerden 2 9 3 0 6 Waddinx- 2 6 2 1 3 Rijnstreek 2 7 115 Z-V.V. 2 8 10 7 Damvereniging »Excelsior« Uitslag 15e en 16e ronde G. Heeuen-A. Blonk 0-2 T. Twigt-C. Blonk 0-2 W. v.d. Heijden-A. Zwanenburg 2-0 J. Timmerman-C. H. Kramp 0-2 A. Zwanenburg-J. Timmerman 0-2 A. Blom-J. Timmerman 1-1 H. Troost-T. Twigt 1-1 H. Troost-C. Blonk 1-1 G. Heeren-A. Zwanenburg 2-0 W. v. d. Heijden-C. W. v. Dam 0-2 C. H. Kramp-T. Twigt afgebr. A, Blonk-D. la Grend' 2-0 C. W. van Dam-D. la Grand 1-1 De eerstgenoemde speelden met wit. Uitslag om het Kampioenschap van het Goudse damdistrict. Achtereen volgens gespeeld, gewonnen, gelijk, verloren en punten. Damlust 5 4 1 0 9 63-37 Excelsior 5 3 1 1 7 51-49 Schoonhoven 5 2 2 1 6 52-48 Gouda 1 5 2 0 3 4 54-46 Moordrecht 5 2 0 3 4 48-52 Gouda 2 5 0 0 5 0 34-66 Damlust uit Stolwijkersluis is Kam pioen. TIPS. Glimmende plekken in wol van een warm strijkijzer kunt U verwijderen door de plek strak ge spannen boven een melkkoker of pennetje te houden, waarin U water flink laat koken, zodat de damp door de stof dringt. Tegelijkertijd moet U met een lapje van dezelfde stof krachtig over de plek wrijven. weer. Minister Mansholt heeft, toen aan het einde van het vorige jaar de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Centraal Bu reau" te Amsterdam in vergade ring bijeen was, ontstellende mededelingen gedaan. „Er doen zich," zo zeide de mi nister, „over heel de wereld ont wikkelingen voor, die met een ze kere ongerustheid worden waar genomen. Zij betreffen de pro ductie en de consumptie in hun nauwste samenhang. De vraag naar voedsel neemt steeds meer toe. Er komen veel meer mensen en bovendien is er veel meer voedsel nodig voor landen als India en China, waar vroeger een bijna bestendige hongersnood heerste. Van 1939 af steeg de wereldbevolking met 13 percent, terwijl de totale productie slechts met 9 percent toenam. De minister wees in dit verband op dé productie van graan. Hij stelde vast, dat deze (voor brood en veevoeder) op het zelfde peil is gebleven van vóór de oorlog. Landen als het onze die op invoer zijn aangewezen, komen daarbij in het gedrang. De toestand is zodanig, dat één enkele misoogst in de Verenigde Staten of Canada reeds zeer ern stige gevolgen kan hebben voor de voedselvoorziening, van mens en dier. Nederland moet ongeveer 800.000 ton importeren aan voeder- en in- dustriegranen. Onze regering heeft gepoogd die voorraden voor het merendeel te kopen in landen buiten het dollargebied maar dat is volkomen mislukt. Aanzienlijke hoeveelheden zul len nu in Amerika moeten worden ingeslagen. Doch dergelijke inko pen zouden een zeer zware vor dering op* onze dollarvoorraad be tekenen. Het is de vraag, of wij daartoe kunnen overgaan. Om de toestand te redden heeft men besloten tot intering van on ze voorraden. Voor één keer kan Hoe gaan wij het nieuwe jaar in? jaren zeer grote voorraden heb ben aangekocht, maar daar zijn ernstige risico's aan verbonden. De voergraanprijzen op de we reldmarkt stijgen snel en de da ling die straks mogelijk zal vol gen, zal de schade dezer prijs stijgingen niet te niet kunnen doen. Aankopen van graan in het bui tenland tegen verhoogde prijzen en daarbij hier de toestand onver anderd laten, zou inhouden, dat de aan veevoeder bestede subsi die die ruim 110 millioen gul den 's jaars bedraagt nog meer zou groeien. In de praktijk zal dit niet mogelijk blijken. De minister beëindigde zijn on heilspellende mededelingen met de opmerking, dat weliswaar de situatie voor 1952, door het op teren der voorraden wel gedekt is; maar voor 1953 gewaagd kan worden van een volkomen on zekere toestand. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat dan tot in krimping van de veestapel, in het bijzonder van de pluimveestapel zal moeten worden overgegaan. Waarom brachten wij deze minis teriële uiteenzetting der voedsel positie van Nederland, die wij ontlenen aan een Speciale be richtgeving van het „Utrechts Nieuwsblad" (van 21 December 1951) in zo uitvoerige vorm on der de ogen van onze lezers? Omdat wij het van belang ach ten, dat ons volk de werkelijk heid zo nuchter mogelijk onder de ogen ziet. En omdat deze drei gende voedselschaarste een dui delijke illustratie geeft van ons betoog over de toenemende eco nomische inzinking van Europa en het bijzonder van ons eigen land. Wanneer de minister - spreekt over de stijging der voer graanprijzen op de wereldmarkt, dan geeft hij met zo vele woor den toe, dat die een gevolg is van de bewapeningsinspanning. Hoe men het wereldvraagstuk van he den keert of wendt, steeds komt men terug op twee centrale oor zaken van de huidige ellende: de overbevolking en de bewapening. Waarbij dan als derde oorzaak komt, de volkomen onbevredigen de loop van de internationale be sprekingen in de Raad der Vol ken. Wij willen vrije mannen blijven, en ons met al wat in ons vermo gen is, verzetten tegen de nieuwe totalitaire bedreiging, die uit het Oosten komt. Maar het is nodig, dat er gewaakt wordt tegen een algehele uitputting der nationale krachten ten bate van een bewa pening, welke boven ons vermo gen gaat. Het is óók nodig, dat wij het pro ductief vermogen van ons land tot het uiterste verhogen en ons leven versoberen. Er lag iets van het vermaan van Churchill in de rede van de Nederlandse mi nister. Hij sprak niet van onaan gename maatregelen, waarmee de regering het Nederlandse volk zal moeten treffen, hoewel geen Ne derlandse regering die de nood van de tijd verstaat, op de duur zulke maatregelen zal kunnen terughouden. Minister Mansholt riep de boeren te wapen, Hij meende, dat het verbruik van in- voergraan voor een 3 a 4000 ton door eigen producten te vervan gen zou zijn. Wij moeten, al zijn er sombere een dergelijk hulpmiddel worden toegepast, omdat wij de laatste maar met het inspannen van al onze krachten en met vertrouwen in ons volk, waarvan de sterke kern, ondanks bezetting en tegen spoed, nog niet is vergaan. Bloed in de eieren van uw kippen7 Dit kan voorkomen doordat het eimembraam om de rijpe eidooier aan de eierstok juist op de plaats van een adertje springt, waardoor iets bloed vrijkomt, dat als een stipje op de dooier zichtbaar is, overigens geheel onschadelijk. Het euvel komt meest bij jonge hennen voor; het wordt in de hand ge werkt door te krachtige voeding; wanneer men bijv. de kippen naast ochtendvoer nog melk geeft, komt het wel voor. Wat meer graan voeren, minstens 60 gram per kip per dag is wel gewenst. Rozenbottels hebben een hoog vitamine c-gehalte. Maakt U er eens jam of vruchten sap van voor dè winter. Ongepaste bejegening van telefoonpersoneel kan verbreking van het gesprek ten gevolge hebben. De gesprekkosten moéten in dit geval worden betaald. De garderobe Wollen stoffen verliezen de tijde- lijkè kreukels bij het uithangen. Dus: uw kleren zoveel mogelijk wisselen en van tijd tot tijd rust gunnen. Oud krijgt dan weer het uiterlijk van nieuw. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beteren. goedkoper I J C. POL, Kerkweg 181, W'veen

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2