Weekblad voor Waddinxveen ijk j De Spiegel van de week Kris-Kras DE BRAND IN DE ST. JAN TE GOUDA Weekagenda No. 344 Vrijdag 11 Januari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-tti. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden Het nieuwe jaar is al meer dan een week oud en in deze korte tijd, hebben wij kunnen constate ren, dat „Moeder Tijd" ons nu geen bepaald rustige baby heeft geschonken. De eerste levensda gen van het jaar 1952 kenmerkten zich immers door zware stormen langs de kust en hevige regenval, windhozen en hagelbuien in het binnenland. Over Oost-Gronin- gen trok een windhoos vergezeld van een hevige onweers- en hagel bui. Bomen werden ontworteld en telefoonpalen knapten af als luci ferhoutjes. In Limburg deed zware regenval de Maas en haar zij rivieren zo sterk stijgen, dat deze op verschillende punten buiten haar oever traden. Mensenlevens vielen gelukkig niet te betreuren. De zwaren storm die daarentegen de West-Europese kust teisterde, heeft mensenlevens geëist en enorme schade aangericht. Op de Westerschelde raakte het roer van een Frans motorschip onklaar en voer op de kust van Walche ren. In de buurt van het plaatsje Petten smeet de storm het 2000 ton metende Noorse stoomschip „Frameggen" op de Hondsbosse Zeewering. Zes sleepboten zijn nu doende het schip weer vlot te krij gen. Na een gevecht van drie da gen met de vliegende storm in de Golf van Biscaye is de kleine Ne derlandse kustvaarder „Gemma" op de rotsen van de Zuidfranse kust te pletter geslagen en ver gaan. Waarschijnlijk zijn alle zeven op varenden bij deze ramp om het le ven gekomen. Neen, erg fortuin lijk kunnen wij het entrée van het nieuwe jaar niet noemen. Rond de Benelux is er in deze week eveneens een hevige deining ontstaan. Nederland, dat aan zijn beide partners hoogstwaarschijn lijk eens duidelijk te kennen wilde geven, dat het op nakomen van eenmaal gemaakte afspraken zeer is gesteld, heeft met ingang van' 1 Jan. j.l. de vishandel met zijn beide partners vrijgegeven of geli beraliseerd, zoals dat met een mooi woord heet. Dit was immers in Juli 1950 te Oostende afgespro ken. De Belgische regering ech ter, die door de lagere lonen en lasten in ons land plotseling be vreesd is voor een oneerlijke con currentie, heeft medegedeeld, dat zij nog niet in staat is het Neder landse voorbeeld te volgen. Daar wij ten aanzien van de landbouw en de snijbloemen reeds een der gelijke gang van zaken hebben be leefd, mogen wij ons afvragen, of het de heren wel ernst is met die Benelux-gedachte. Hetzelfde mogen wij ons afvragen ten opzichte van de West-Euro pese eenheidsgedachte! Hier trek ken de Benelux-partners inzake het budgetaire probleem der Europese defensie-gemeenschap één lijn. Zij willen niets weten van een gemeenschappelijke be groting, waarin elk der deelne mende landen zijn bijdrage stort, zoals Frankrijk, Duitsland en Ita lië deze voorstaan. Daar de Bene lux-partners geen afstand wensen te doen van hun souvereine rech ten, houden zij halstarrig vast aan het plan van de heer Van Zee land, dat voorziet in een finan ciële verantwoordelijkheid voor elk land afzonderlijk. Het bezoek van de heer Theodor Blank, Adenauer's militaire adviseur, aan Den Haag heeft in dit standpunt géén wijziging kunnen brengen. Deze afzonderlijke financiële ver antwoordelijkheid schijnt echter nu reeds voor onze regering een zeer zware kluif te zullen worden. Immers na alle verzekeringen van deze zijde, dat de kosten voor de defensie niet meer zouden bedra gen dan 1500 millioen gulden per jaar, ziet de 'regering zich thans voor het probleem geplaatst, dat, voornamelijk tengevolge der prijs stijgingen, de kosten voor de ver wezenlijking der aanvaarde ver plichtingen ruim 5 hoger lig gen. Weliswaar zullen wij van de M.S.A. (het Bureau voor Weder zijdse Beveiliging) voor de pe riode 1 Juli '51 tot 30 Juni '52 een steun van 100 millioen dollars ontvangen, echter onder voor waarde, dat onze physieke en budgetaire inspanningen gelijke tred houden met die van de At lantische groep. V.oorwaar een moeilijke opgave onder de huidi ge omstandigheden. Het lijkt ons dan ook niet onwaarschijnlijk, dat onze regering het netelige pro bleem, van het opstellen van een gewijzigd defensie-programma, zal overlaten aan haar opvolg ster, na de verkiezingen in de zo mer van dit jaar. Wij zouden willen wensen dat de Benelux in al die andere landen der West-Europese gemeenschap het doorzettingsvermogen en de voortvarendheid van onze spoor wegen bezaten. „Aanpakken en afwerken", dat schijnt het parool der N.S. te zijn, getuige de nieuwe geëlectrificeerde lijn Amersfoort Zwolle. Het zal echter niet bij deze grote stap vooruit blijven. Want op het ogenblik wordt er weer hard gewerkt aan de lijnen in het Noorden. Als tegenhanger hiervan dient wel de plannen van de N.S. om een aantal minder rendabele lijnen op te heffen. Volgens de berich ten zijn het er een achttal (onze lijn komt vooralsnog niet op het lijstje voor). Bovendien wil men ook de tarie ven verhogen, evenals de P.T.T., welke een porti-verhoging over weegt, naar men zegt omdat de kosten al te veel gestegen zijn. Zo ziet men, dat ook de Staat de zelfde politiek moet voeren als een particulier ondernemer, iets wat wel eens anders wordt be weerd. KOFFIE-PRAATJE En toch is de geschiedenis, die ik u nu ga vertellen echt gebeurd. Dat is lang niet altijd het geval met koffie-praatjes. Het is alge meen bekend, dat praatjes bij een bakje „troost" niet altijd vertroos tend zijn. Er word tijdens de kof- fie-uurtjes heel wat geroddeld. Er zijn mensen voor wie het een soort hobby is geworden, dat praatje bij de koffie. Zo viel het mij laatst op, dat juist voor mijn raam, waarachter ik mijn dagelijkse arbeid verricht, twee vrouwen stonden. Zij waren blijkbaar inkopen wezen doen, Want zij hielden beiden een zwaar gevulde boodschappentas aan de hand. Ach, hoe dikwijls gebeurt het niet, dat je op straat een kennis tegenkomt, waar je zo terloops een praatje mee maakt. Zo was het natuurlijk ook met die vrou wen. Ze hadden elkaar gewoon ontmoet. Ik weet niet hoe lang zij al voor mijn raam stonden, maar toen ik hen zag, was het kwart voor tien in de morgen. Zo te zien hadden zij geen haast. Verder schonk ik geen aandacht aan de twee-op-de-stoep, want mijn werk moet ook af. Het zal zo ongeveer een uur la ter zijn geweest, toen ik en pas sant eens naar buiten keek. Dat doet ieder wel eens, die binnen werk heeft, dat is heel gewoon. Maar ik wist niet wat ik zag: die twee. huismoede s stonden nog op de stoep! Schijnbaar enigszins vermoeid. De boodschappentassen hadden ze op de grond gezet, die waren zeker te zwaar om zo lang in de hand te houden. Wat had den die twee het druk! De één was nog niet uitgesproken, of de ander zette de draad van het ge sprek weer voort, daarbij met hun handen en armen veel gebaren makend. Wat of het onderwerp van gesprek was, kon ik niet ho ren. Maar ik vermoed toch wel, dat van A—Z alles behandeld werd, wat hun maar in gedachten schoot. Ik heb dat stelletje een poosje in het oog gehouden. En nu mag u mij geloven of niet: het was vijf minuten voor twaalf uur, toen ik één hoorde zeggen: kom, ik moet naar huis, mijn man komt om 12 uur thuis en dan moet ik het eten klaar hebben. Als je soms nog eens een keer koffie wilt komen drinken, is het goed; dan kunnen we nog een babbeltje maken! Ze pakten hun tas en een ieder ging er op een drafje van door. Er was eens een mandie harde aardappelen kreeg en er zijn vrouwen, die straks de bon- loze koffie met gejuich zullen be groeten. Dan kunnen ze, onder 't genot van dit babbel-opwekkende vocht, eens gezellig keuvelen, een koffie-praatje houden, dat niet ruim .twee uur, maar een hele mor gen duurt. Voor de twee vrouwen-op-de- stoep is het niet noodzakelijk, dat de koffie van de bon gaat. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Voor het Kind III De verkoop van postzegels en prentbriefkaarten voor het „Neder landse Comité voor Kinderpost zegels" te 's Gravenhage behoort voor deze winter weer tot het ver leden. Het resultaat was voor onze Gemeente niet onbevredigend. Door mij en aan de loketten van het Postkantoor werd verkocht voor f 2328,47. Daarvan kwam omstreeks f 850 ten goede aan het misdeelde kind. Daarnaast verkochten een groot aantal Waddinxvëense leerlingen van scholen buiten de Gemeente ongetwij feld voor een aanzienlijk bedrag. Dit valt echter mijn buiten contröleen komt op rekening van andere gemeenten. Waddinxveen heeft zich hier weer van zijn goede zijde doen kennen, waarvoor hartelijk dank. B. VAN GENT. Waddinxveen, 9 Januari 1952. De voorzitter van het C.N.V. spreekt I Naar wij vernemen zal op Vrijdag 18 Januari a.s. des avonds -8 uur in Café-Restaurant „De Beursklok" (ingang St. Antoniesstraat) te Gouda, de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. Spreken over„De be tekenis van de Cbr. vakbeweging voor het gezin." Het mannenzangkoor „De Lof- stem" verleent zijn medewerking. Tariefsverhoging Spoorwegen Ingaande 1 Februari worden de reizigerstarieven van de Ned.Spoor wegen verhoogd en wel 4 tot 15 procent op afstanden van af 22150 km., waarna dit percen tage weer daalt, voor retours van 3—15 procent bij 150 km., waarna ook hier een daling optreedt. Weekkaarten gemiddeld 1.8 pet verhoging en abonnementskaarten 6 pet. Jeugdkaarten onveranderd. Door deze verhoging, welke voor namelijk de grote afstanden betreft, is het reizen sinds 1939 91 procent duurder géworden, welke verhoging in andere Europesche landen aan zienlijk groter is. Nieuws uit onze woonplaats De uitslag van de verloting van het Mannenkoor is No. 2295 Radiotoestel, No. 993 Dames- of Herenrijwiel. Van de verloting van de Post- duivenvereen. „De Zwaluw", kunnen alsnog afgehaald worden bij de heer D. la Grand, Kerkweg 57, de no's 114, 560, 2754, 2944. Woensdagmorgen werd de Waddinxveense Brandweer gealar meerd voor een begin van brand in de Kinderstoelen en Boxenfabriek „Kifoba" aan de Henegouwerweg alhier. Voor de eerste maal rukte de nieuwe spuit uit. Het bleek evenwel niet nodig om de spuit in werking te stellen, daar het met andere middelen kon wor den bedwongen. Het begin van brand was ont staan, doordat een kachel, die met houtafval wordt gestookt, de vorige avond niet voldoende was gedoofd. De harde wind was oorzaak dat het vuur was aangewakkerd, het geen in deze geheel houten fabriek met zeer veel brandbaar materiaal ernstige gevolgen had kunnen hebben „Er zijn hier geen toekomst mogelijkheden", onder dit veelge bruikte motief heeft het echtpaar Van OoiJanmaat, afkomstig uit op 12 Januari 1552 Vierhonderd jaar geleden, op 12 Januari 1552, voer er een storm en onweersbui over de Nederlan den, die overstromingen in Zee land en de Krimpenerwaard be werkstelligde. In Gouda werd de St. Janskerk door de bliksem ge troffen. De toren stond spoedig in lichter laaie en het vuur breidde zich weldra uit over het houten kerkgewelf, waaruit de Gouwe naars in allerijl kostbare kerk- meubelen en sieraden alsmede ar chieven wisten te redden. Uit het relaas van de kerkmees ters uit die tijd wordt het volgen de ontleend: 's Avonds omtrent ten 9 uyren doe sondt den Almogenden Godt over de Stadt van der Goude een alsulcke horribile onweer en tem peest van hagel, windt, blixem, donderslagen, schatering ïn de luchte met regen, dat alle men- schen verschrikt, beangst en ge- turbeerdt waren, meenende dat den uytersten dach des Heeren ten vonnisse ons overvallen soude hebben en door Godts commissie en toelating soo is het opperste van de naelde van den toorn van St. Jans Parochie Kerck recht on der den appel van den blixem of donder ontsteken en in den brandt gestelt Aan blussi - vliet niet te denken. Het merk. ardige feit deed zich voor, dat de brand zich --'et over de stad uitbreidde, hoewel er veel vonken op de rieten daken van de woningen alom en in hooibergen vielen. Te middernacht vielen de klokken, die niet waren gesmolten op de stenen stuk; slechts de klok Gabriël bleef gespaard. De vonken, zo vervolgen de kerk meesters hun relaas, werden van selfs doof en gingen uyt, sonder imandt eenige schade te doen; soo dat den lanckmoedigen en goeder tieren Godt op ons arme sondaers vergramdt en verstoordt synde, ons in 't generael corrigeren en straffen wilden, met dit wonder- lyck spectakel en teyeken van de executy, verbranding, ruine en desolatie van onse eenige Paro- chiekerck, op dat door 't selve spectakel een igelyck van ons tot penitentie en bekeering syns le vens keeren soude 't welck ons Godt gunne door Jesum Christum. Die gantsche kerck van vooren tot achter was gantsch te gronde, onder de voet en niet heel over en bleef staan, dan de buytenste muragie rondts om de kerck met t heilich waerdighe Sacraments- huysje Onmiddellijk na de brand werd aan de opbouw van de kerk ge dacht. Er werd een collecte ge houden en de onderlinge band deed de stadgenoten vrijwillig het puin ruimen, waartoe de groepen werkers onder muziek en trommel slag naar en van het werk werden gebracht. Acht dagen na de fatale datum, op 20 Januari 1552, werd, blijkens de besluiten van de Goud se Vroedschap, wier voornaamste uitvoerders de kerkmeesters wa ren. de Gouwenaar Meester Cor nells Frederix als architect van de nie-— op te bouwen St. Janskerk aangesteld. E. v. E. Zaterdag 12 Januari Sjoelmiddag en avond Concordia, in het Gymnastieklokaal Dinsdag 15 Januari Lezingencomité Spreker Aafje Top, de Parel Dinsdag 15 Januari Demonstr. avond van de cursus Spreken in het openbaar, in Lunchroom van de Water Woensdag 16 Januari Sportavond van het Sportweekbestuur in Cantine N-V. Dobbelmann Vrijdag 18 Januari Uitvoering Fanfare corps „Concordia'', in Cantine Dob belmann. Dinsdag 22 Januari Jaarvergadering C. B. T. B. in Geref. Ver- gebouw Woensdag 23 Januari Contactavond van de N- P. V. (Ned. Panvinders Ver.) in het „Centrum" Donderdag 24 Januari Vergadering A.R. Kiesvereen. Spreker de heer van Eysden Donderdag 24 Januari Inst. Arbeiders Ontwikkeling, Cursusavond, De Unie Zaterdag 26 Januari Uitvoering Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" in de Cantine N.V. Dobbelmann Woensdag 30 Januari vergad. N.C.V-B. in Geref. Jeugdgebouw Zaterdag 2 Februari Inst. Arbeiders Ontw Filmavond, Lunchroom v.d. Water Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe" Officieële Mededelingen Kosteloze inenting tegen pokken Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken ingevolge ar tikel 8 van de inentingswet 1939 bekend, dat op 15 Januari a.s. ge legenheid zal bestaan tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op nagemelde tijd en pladts bij dokter E. M. L. Hemminga, des morgens van 8 tot 9 uur. Het verdient aanbeveling, behou dens bijzondere omstandigheden, alleen kinderen beneden de leeftijd van twee jaren te laten inenten. Voorafgaande raadpleging van de huisarts is gewenst. Verzocht wordt trouwboekjes van de ouders of geboortebewijzen van de kinderen mede te brengen. Waddinxveen, 10 Januari 1952 Burgemeester en wethouders voornoemd, A. Warnaar Jz„ burgemeester H. Jenné, secretaris, onze gemeente, vorige week de reis aanvaard naar Badhurst in Australië. Van beroep scheepsbouwer, is tijdelijk timmerman geweest, maar wil in het nieuwe vaderland zijn oude beroep weer opnemen en weer jacht-bouwer worden. Hij meent ze ker te weten dat in Australië voor dit bedrijf toekomst is en wil het daarom proberen. Het zal voorlopig proberen zijn, daar in dit land tot op heden geen zeiljachten werden gebouwd. Maar hij meent dat dit wel zal gaan. Goede reis,behouden aankomst en groot succes toegewenst. Onder verwijzing naar de ad vertentie in dit blad, brengen we gaarne de demonstratie met een sloot- baggermachine onder de aandacht van grondbezitters. Deze machine is alleszins waard op haar werk en resultaten beoordeeld te worden. -Kan iemand, die 6 jaar oud is, er al tradities op na houden Men zou geneigd zijn deze vraag ontkennend te beantwoorden. En toch, het 6-jarige Lezingen-comité alhier heeft ook zijn traditie en dat is een voordrachtsavond in demaand Januari, a.s. Dinsdag komt Aafje Top uit Amsterdam met een voor dracht, getiteld „De Parel". Mej.Top is geen onbekende, want reeds vroe ger trad zij met succes op. De ver slagen, die over deze voordrachts kunstenares in de pers verschijnen zijn uitstekend. Hopelijk zal zij ook Dinsdag een goede avond weten te brengen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden i broche, 1 witte want, 1 broche. 1 portemonnaie met inhoud, 1 ceintuur, I autoband, aan komen lopen 1 hond (zwart met wit). Verloren: 1 goud schakelarmbandje 1 broche, 1 geruite shav 1, 1 p. rode wanten, 1 paar zwarte motorhandschoenen, 1 etui met 2 vulpennen, 1 rijksdaalder, 1 grijze ceintuur van regenjas, 1 rood leren da- mesportemonnaie met inh., 1 wijnrode want met kruisjes geborduurd, 1 blauwe alpinomuts.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1