Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Prinses Margriet Uit het Parlement Weekagenda SNEU No. 345 Vrijdag 18 Januari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. „Het Nederlandse volk zal de mouwen nog hoger opstropen," zo luidt in het kort het antwoord der Nederlandse regering op de nota van de Haagse M.S.A.-mis- sie. In deze nota werd ons land een passende financiële steun aan geboden in ruil voor een zodanige productiviteitsverhoging, dat èn aan de sociale én aan de hogere vèiligheidseisen van ons land zou kunnen worden voldaan. Zoals bekend vordert de opvoering der productiviteit in de West-Euro- pese landen véél te langzaam naar de zin der Amerikanen. Tè lang zaam voor de zaken die op het spel staan. Het moet voor minister-president Dr Drees een bepaald prettige ge dachte zijn straks aan president Truman te kunnen vertellen, dat hij zijn regering bereid heeft ge vonden haar medewerking te ver lenen aan een algemene verho ging der productiviteit in Neder land. Daarentegen zal hij zeker niet verzuimen zijn grote confrater er op attent te maken, dat de Ne derlandse regering in tegenstelling tot die der Verenigde Staten, meer heil blijft zien in methoden, die de winst der productiviteits verbetering ten goede doen komen aan het gehele volk, inplaats van aan werkgever en werknemer persoonlijk. Zoals Dr Drees vóór zijn vertrek van Schiphol verklaarde, zal hij in de States ook het Nederlandse standpunt inzake de Europese le- gerkwestie trachten te verduidelij ken. In het algemeen is het doel van zijn bezoek een algemene in druk van Amerika te krijgen en in contact te komen met de voor naamste figuren uit het politieke en maatschappelijke leven. Dat de minister-president waarschuwde vooral niet te verwachten, dat er belangrijke beslissingen zullen worden genomen, zal niemand hebben verwonderd. Verbaasd zijn wij echter wel over het verzoek van de Indonesische regeringjuist vlak voor het begin der besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische de legaties over de opheffing van het Unie-statuut en de kwestie van Nieuw-Guinea om toelating van Mr Suranto, de gouverneur van de kleine Suud-eilanden, tot zaakgelastigde van Indonesië in onSi land. Het heeft er veel van dat Indonesië eenvoudig vooruit is ge lopen op een eventueel besluit tot opheffing van de Unie. In dat ge val was het uiteraard te verwach ten, dat de Indonesische regering het Hoge Commissariaat zou ver anderen in een ambassade. Al met al weer eens een besluit, dat de besprekingen die, naar verwacht wordt, nog deze week zullen be ginnen, zeer zeker niet ten goede zullen komen. Neen, eerlijk gezegd houden wij meer van besluiten zoals die, waarmede onze regering ons thans heeft verrast. Met ingang van 14 Jan. j.l. is de koffie van de bon. Na het weinig zeggende ant woord van de minister op een des betreffend verzoek in de Tweede Kamer heeft deze bekendmaking ons dan toch aangenaam verrast. Hiermede is dan eindelijk een ein de gekomen aan de bonkaarten rompslomp en kunnen wij met een gerust hart alle ons nog resteren de bonnen in de kachel gooien. Wat de prijsstijging betreft, nu tevens de maximumprijs werd los gelaten, och, misschien valt het wel mee. Bovendien hebben we 20 n idee, dat na een korte over gangsperiode, de onderlinge con currentie wel weer voor een prijs- °^'ing zal zorgen. a dit opwekkende bericht kun nen we er helaas niet omheen om ook een beslissing van minder aangename aard te vermelden: de verhoging van een deel der reizi gers- en goederentarieven door de Nederlandse Spoorwegen met in gang van 1 Febr. a.s. Een verras sing kunnen wij deze verhoging echter nauwelijks noemen, na al hetgeen de minister van Verkeer en Waterstaat hierover reeds in de Tweede Kamer had gezegd. Dat deze maatregel „met tegen zin" door de Spoorwegen werd genomen, och wie zou de bewerin gen van de heer Ir den Hollander in twijfel willen trekken. Het feit, waar het om gaat: dat men b.v. voor een enkele reis Amsterdam Maastricht in 't vervolg 0,85 méér moet betalen, dat valt hier mede niet weg te redeneren. En of er niet nog verdere verhogin gen zullen volgenwij vrezen het ergste, want de heer Ir den Hollander kon er moeilijk mede delingen over doen Nu, na de roemrijke ondergang van de „Flying Enterprise" de gemoederen weer enigszins tot rust zijn gekomen, is het interes sant te vernemen, dat het hache lijke avontuur van onze grote zee sleper, de „Zwarte Zee" nauw met de ondergang van het Ameri kaanse schip verband houdt. De „Zwarte Zee" moet kapitein Carl- sen n.l. ook assistentie hebben aangeboden. Daar Carlsen van het aanbod niet direct gebruik wenste te maken, werd de „Zwar te Zee" aan een eveneens in nood verkerende Ierse ertsboot vastge maakt. Tijdens deze sleep kwam de zeesleper in aanvaring met een Deens schip en het heeft maar een haar gescheeld of de „Zwarte Zee" was met man en muis ver gaan. De nu eveneens zwaar slag zij makende zeesleper werd veilig voor de wind varende St. Nazaire binnengesleept. Wij vragen ons nu af hoe alles afgelopen zou zijn, indien Carlsen wél op het aanbod van de „Zwarte Zee" zou zijn in gegaan HET DORPSPLEIN Aan de uitnodiging van een vriend om eens een week-end bij hem door te brengen heb ik vorige week voldaan. Hij woont in een heel rustig dorp en het was wer kelijk even zoeken op welke ma nier dat dorp was te bereiken. Maar ik ben er dan toch gekomen eri mijn vriend stond aan de bus halte om mij te begroeten. We waren spoedig bij hem thuis en weldra zaten wij de problemen van de dag te bespreken. Maar aan gezien wij samen die toch ook niet kunnen oplossen, zijn wij na het kopje thee het dorp ingegaan. Spoedig werd het dorpsplein be reikt. Nu heb ik èen „zwak" voor dorpspleintjes en „brinken". Je vindt er altijd iets, wat je in een stad op een plein mist. De mono tone rust die doorgaans op zo'n dorpspleintje heerst, doet je wa nen in de middeleeuwen te leven. Het dorpspleintje, waar mijn vriend mij bracht, wekte mijn be langstelling op. Midden op het plein droomde de kerk, de heel oude kerk, alleen worden de klok ken wakker om de bewoners te zeggen hoe laat het is. Rondom de kerk heel oude bomen, waar door het daglicht werd getemperd. Rond het plein, huizen, huisjes en hier en daar een winkeltje. U weet wel, naar de idee van „de winkel van Sinkel". Zelfs zag ik een trapgeveltje, daterende uit het jaar 1740. Het meest van alles trof mij de dorpspomp. Volgens het opschrift verjaart 19 Januari Prinses Margriet Francisca, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje- Nassau, prinses van Lippe Biester- feld, viert Zaterdag a.s. baar negen de verjaardag. Negen jaar geleden werd zij ge boren, ver van het vaderland, maar toch op een Nederlands plekje grond in het vreemde Canada, Een plekje, dat tijdelijk tot Nederlands grond gebied verklaard was... Zo lang geleden is het weer, dat er géén 51 schoten weerklonken bij de geboorte van een prinsesje. Maar dat er inplaats van dit vorstelijk saluut andere kanonnen spraken met een heel andere boodschap. Want de dood en de vernietiging waarden rond Soestdijk en door Europa. De kleine Margriet heeft het ge lukkig niet meegemaakt. Zij aan schouwde Nederland pas, toen de rust was weergekeerd. En in de speelkamer van het paleis, op school en buiten in de vrije natuur kan ons derde koningskindje nu onbekommerd van haar jeugd genieten. Laten we hopen dat haar de om standigheden, waaronder zij geboren werd, in haar verdere leven bespaard znllen worden. De Nieuwe Vertaling Onder leiding van de voor zitter van de commissie van het Nederlands Bijbelgenootschap is Woensdag te Amsterdam een samenkomst gehouden, waarin Ds van Limburgh herinnerde aan de aanbieding van de Nieuwe Vertaling aan de Protestantsche Kerken, zoals deze des middags had plaats gevonden. Hij noemde dat ogenblikken om nooit te ver geten. Het gaat niet om een nieuwe Bijbel, het is de oude Bijbel in een nieuw kleed. Wij hebben behoefte om over alle kerkmu ren heen ziende, God te danken voor Zijn werk. Ds. J. Overduin heeft daarna gesproken over „Het Boek van God en Mens". Spreker herdacht in zijn rede de tien taalgeleerden, die aan de Nieuwe Vertaling heb ben mede gewerkt, maar deze dag niet mochten beleven. Vervolgens stond hij stil bij de betekenis van de Heilige Schrift uit het aspect als Boek van God en mens. De vraag beantwoordend waar om er zo'n grote vraag is naar de Bijbel in deze tijd, zeide hij, dat wie God wil kennen, alleen in de Bijbel het antwoord vindt. In die Bijbel zegt God: „Zie, hier ben ik". Hij zoekt de mens en Hij spreekt tot de mens in Zijn Woord. werd die pomp geplaatst om de paarden van de boeren uit de om trek, die destijds hun producten in dit dorp brachten, van water te kunnen voorzien. 's Avonds ben ik alleen nog eens naar het dorpsplein gegaan. Het was er toen niet zo stil. Er stond zowaar één marktkraam, waar pa ling, harderwijkers en makreel ver kocht werd. Aan de pomp stonden wat opgeschoten jongens; ik dacht: om plannen te beramen voor kwajongens-streken, die ze deze avond zouden uithalen. Te gelijkertijd dacht ik aan mijn eigen jeugd. De dorpsbewoners liepen wat te kuieren, maakten een praatje, kochten een visje en gin gen weer huistoe. Toen bleef al leen de vis-koopman over, die zijn negotie aan het inpakken was. Het teken, dat „de markt" ten einde was. Het dorp sliep voor een hele week weer in. Het was Zaterdag avond 9 uur. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Officieële Mededelingen Meteropname bedrijven De opname van de gewone gas- en electriciteitsopname zal over de maand Januari 1952 niet plaats vinden. De eerstvolgende mereropname zal geschieden in de tweede helft van de maand Februari a.s. De boekhouder-kassier van de Gemeentebedrijven, G. van der Krans. Het eerste grote parlementaire debat van dit jaar is gehouden. Onze Eerste Kamer had het voorrecht dit te mogen doen. Maar als het ooit moeilijk is geweest om een debat over een fel omstreden ontwerp te leveren, dan is het nu wel geweest. Het toezicht op het credietwezen was n.l. aan de orde. De Tweede Kamer heeft daar enige dagen over vergaderd en daarbij alle argumen ten pro en contra uitvoerig bespro ken. Toen was misschien alleen nog belangrijk te weten of het wets ontwerp zou worden aangenomen, want ook de debatten bevatten ei genlijk geen nieuws meer. Het be drijfsleven is de laatste maanden over niets zo in de weer geweest als wel over deze kwestie. En na dat alles moesten onze Senatoren erover gaan praten, Zij erkenden het ruiterlijk, dat er geen nieuwe gezichtspunten waren en dat zij moeite hadden gehad om hun rede voeringen klaar te krijgen. De uitslag stond reeds voor het debat vast. De k.v.p. zou in sa menwerking met de p.v.d.a. en de communisten het ontwerp er door slepen. En de rest van de Kamer zou domweg tegen stemmen. Is het interessant een steekspel mee te maken, waarvan men de uitslag reeds tevoren weet? Natuurlijk niet.Daarom was de aardigheid van dit debat gauw verdwenen. De tegenstanders trokken echter nog vrij sterk van leer. De heer De Wilde bijvoorbeeld verweet de Minister, de hij zijn oppermacht in een wet wenste vast te leggen en dat hij - vlak voor de verkiezingen wil voldoen aan een socialistische hartewens. Uitvoetig bestreed hij des Ministers politiek. Tal van fou ten somde hij op, voornamelijk dat ons Volk door de schijnpolitiek van de Regering op veel te grote voet heeft geleefd. Overigens had de heer De Wilde respect voor onze bewindsman, die naar zijn mening één fout heeft nl. niet te willen luiste ren naar wetenschappelijke critiek, en die daardoor zijn eigen feilen niet ziet. „Hij weet het en hij alleen", zo besloot deze militante afgevaar digde. De heer Pollema zeide, wij heb ben thans een Kabinet op brede basis. Vier partijen nemen er aan deel. Dan mag een Minister geen wets ontwerpen indienen, die slechts door de smalle basis worden aangenomen. Zeer terecht merkte de Minister dan ook op, dat het Kabinet een eigen verantwoordelijk heeft en dat het geen verlengstuk is van de Ka merfracties. Prof. Molenaar had ook ernstige bedenkingen, maar hij vindt Prof. Lieftinck koppig, omdat hij over tuigd is van de juistheid van zijn beleid, zo zeide hij. Ook de voorstanders, de heren Regout en Van Tilburg waren van mening, dat een toezicht op het credietwezen in deze tijd noodzake lijk is om de investeringen in de hand te houden. De oude traditio nele middelen gaan nu niet ver genoeg meer. Minister Lieftinck had het dus niet moeilijk. Tenslotte werd het ontwerp door de Eerste Kamer aangenpmen. Vrijdag 18 Januari Uitvoering Fanfare corps „Concordia'', in Cantiné Dob- belmann. Dinsdag 22 Januari Jaarvergadering C. B- T. B. in Geref. Ver. gebouw Woensdag 23 Januari Contactavond van de N- P. V. (Ned. Padvinders Ver.) in het „Centrum" Woensdag 23 Januari Jaarvergadering Handeldrijvende en Industriële Mid denstand in hotel „De Unie" Donderdag 24 Januari Vergadering A.R. Kiesvereen. Spreker de heer van Eysden Donderdag 24 Januari Inst. Arbeiders Ontwikkeling, Cursusavond, De Unie Zaterdag 26 Januari Uitvoering Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" in de Cantine N.V. Dobbelmann Dinsdag 29 Januari Toneelavond Maria- Congregatie in het R.K. Verenigings gebouw Woensdag 30 Januari vergad. N.C.V-B. in Geref. Jeugdgebouw Zaterdag 2 Februari Inst. Arbeiders Ontw Filmavond, Lunchroom v.d. Water Zaterdag 2 Febr. Uitvoering Stichting „Het 4e Prinsenkind", in de Cantine van de N.V. Dobbelmann Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe" De massa moet worden bereikt. Een huiveringwekkende demonstra tie die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Eind October trok door de afgeslo ten straten van het centrum van Vijf en veertighonderd vijftig Dagen hield de bon het vol. Haast zeshonderdvijftig weken Speelde hij zijn heldenrol Bijna honderdvijftig maanden Zwaaide hij zijn toverstaf. Maar nu is zijn kans verkeken Nu is Nederland bon-fa Suikerzoet kwam hij in actie Op een zomer-Donderdag Op een Maandag in de winter Kreeg hij de genadeslag Met een keihard nummer 80 Werd zijn glorie ingeluid Met 524 Ging hij als een nachtkaars uit. Wat een macht heeft hij bezeten. Wat een waarde had de bon Waar je alles voor. kon kopen En nog meer voor ruilen kon Toen het slecht ging in de wereld Was hij het meest gevraagde stuk Voor zover hij dat kon wezen Was hij dronken van geluk. Na de oorlog werd hij nuchter, Was zijn invloed heel gewoon. Om die kater te bestrijden Hield hij lang zijn koffieboon. Sneu, dat nou niet dertien dagen Later 't afscheid is geweest Dat was net de datum van zijn Koop'ren jubileumfeest. JAAP MEIJDERWIJK München een stoet van 217 in zwarte pijën gehulde gestalten, die, met een kruis over de schouder, in langzaam tempo achter een met een zeis bewapende doods figuur op een zwart paard aan marcheerden. Deze droeve optocht stelde het aantal verkeersslachtoffers voor, die het jaar 1950 in de stad München had geëist. De doordringende, eentonige slagen van een enkele trommelaar gingen aan de stad vooraf en onder streepten het naargeestige karakter van de demonstratie. Achter de doods figuur kwam een groep strom pelende en bleke gestalten, die de 5542 gewonden van het jaar 1950 voorstelden. Een lijkwagen met het opschrift: „Bent U de volgende?" en een Ziekenauto met een bprd waar op te lezen stond: „Wilt U er het volgend jaar ook bij zijn?" sloten met een kraanwagen waaraan het wrak van een auto hing de stoet, die op het 'publiek een enorme in druk maakte. Geachte lezers. Het is toch zo, dat U en ik en wij allen, alleen maar stil staan bij de zware tol, die het verkeer ook in ons land eist, wanneer wij met de neus op een verkeersdrama worden gedrukt, bijv. wanneer iemand uit onze kring van bekenden door een verkeersongeval uit het leven wordt weggerukt. Is dat niet het geval, dan is ons gevoel zo afgestompt door het dagelijkse tumult om ons heen, dat het even weinig indruk maakt als het watersnooddrama in Noord-Italië of de strijd in Korea,

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1