De Zwijndrechtse Nieuwlichters Nieuws uit onze woonplaats De werkeloosheid is de af gelopen week vrijwel constant geble ven. In de overbruggingsregeling wa ren 113 werknemers opgenomen, in de sociale bijstandsregeling 12 totaal 125. De voorgaande week was het totaal aantal werkzoekenden 126. Van degenen die in de overbrug gingsregeling of de sociale bijstands- regeling zijn opgenomen zijn 33 landarbeiders, 7 tuinarbeiders, 6 transportarbeiders, 37 houtbewerkers, 20 bouwvakarbeiders en 22 werk nemers, behorende tot ander groepen. Het instituut voor arbeiders ontwikkeling afd. Waddinxveen, be legde jl. Dinsdagavond haar jaarver gadering, De afdeling Waddinxveen staat er financieel niet slecht voor. Blijkens het jaarverslag van de pen ningmeester was er een voordelig saldo van f 360.35. Ook de belangstelling voor deze afdeling neemt nog steeds toe. In 1951 steeg het leden aantal met 12 zodat er thans in totaal 80 leden zijn. Over het algemeen was men van oordeel dat het instituut een vrij gunstig jaar had gehad. Bij de bestuursverkiezing werden alle af tredende bestuursleden herkozen. In deze vergadering, die werd bijge woond 'door een lid van het ge westelijk Bestuur, werd besloten deze zomer een bustocht te organi seren naar de omgeving van Schoorl en Bergen. Op 2 Februari a.s, zal een propaganda film-avond worden belegd in Lunchroom v. d. Water. Voor het Lezingencomité hield Aafje Top een voordrachtsavond. Als onderwerp had zij gekozen „De Parel", een Mexicaanse volksvertel ling door John Steinbeck. Op boei ende wijze heeft de spreekster het verhaal van het arme visserspaar, dat door de vondst van een parel schatrijk werd, voor het voetlicht ge bracht. Spannend werd de achtervol ging door voetzoekers beleefd, om dat de man een rover van zijn parel had vermoord. Tenslotte het gevecht tussen de parelvisser en zijn drie achtervolgers, waar hij welis waar zegevierend te voorschijn kwam, maar waarbij zijn enig kind door waar al duizenden en duizenden zijn gevallen. Kort gezegd: we staan niet stil bij de offers, die het verkeer dagelijks eist in ons land en soms ook in onze gemeente en zijn daarom ook niet, of althans onvoldoende, vatbaar voor een normale propaganda, die de veiligheid van het verkeer moet bevorderen. Wat voor indruk maakt immers een veilig-verkeers-week, wie leest er met aandacht die vei- lig-verkeers-pamfletten, die ons op wekken mee te helpen de verkeers veiligheid te beteugelen. We ver geten dat alles weer onmiddellijk, want het volgende ogenblik reeds wordt onze aandacht getrokken door schreeuwender nieuws en gro tere sensatie enweg is de veilig-verkeers-actie uit onze ge dachten. Laten we eerlijk zijn: wie tegen woordig werkelijk de aandacht van de massa wil trekken, die moet naar buitengewone middelen grij pen. En deze massa moet toch wor den bereikt wil .men op het gebied van de veiligheidsbevordering in het verkeer iets tot stand brengen. Het is immmers niet voldoende alleen de automobilisten of de bromfietsers de gevaren voor te houden, die zij voor zich en hun mede weggebrui kers kunnen veroorzaken. Ook de voetgangers en de fietsers, de schillenboer en de bakker, ja alle weggebruikers moeten worden door drongen van hun plicht zich in het verkeer als mensen met verant woordelijkheidsgevoel te gedragen. Waar het om gaat is: hoe bereik ik de mens met deze acties? Want om de gedragingen van deze mens in het verkeer gaat het uiteindelijk. En als we hen bereiken, dan moet het niet gaan op de wijze: „het ene oor in, het andere uit", maar dan zal men hem tot in zijn diepste bin nenste moeten treffen op een ma nier, die hem nog lang zal heugen. Bekijkt men in dit licht de wijze waarop in Duitsland de actie voor veilig verkeer wordt gevoerd, dan gaat men begrijpen welk een invloed er van de huiveringwekkende stoet uitgaat, en hoe men zich, voor het doel dat nagestreefd wordt, ten slotte kan verenigen met het af schuwelijke van deze actie. Wij voor ons vinden alle tot dusverre gevoerde acties voor veilig verkeer bij dit Duitse experiment in het niet zinken. Het treft inderdaad de massa zoals dat nodig is. Zegt nu niet: ja maar dat is in Duitsland. Want ook in ons land stijgen de verkeersongevallen schrik barend. Als men - statistiek leest, dan dat al genoeg voor ons klei: ndje. En .oe staat het in onze gemeente Waddinxveen. Och zo'n kleine 100 verkeersongevallen in 1951, waar van enkele met dodelijke afloop. een geweerschot werd gedood. Dit was tenslotte aanleiding voor de visser om zijn kostbaar bezit weer aan de zee prijs te geven. Aafje Top heeft dit stuk zeer goed vertolkt, waarbij de vlorte voor dracht zeer opviel. Zij oogste van de zaal een dankbaar applaus, terwijl de voorzitter de heer D. B. van der Most zijn toespraak met een bloemenhulde besloot. Zoals in een advertentie in dit blad wordt medegedeeld zal op 2 Februari a.s. door de toneelvereen. V.I.O.D. van het Dobbelmann-per- soneel.een uitvoering gegeven worden waarvan de baten ten goede zullen komen aan de vereen. „Het vierde Prinsenkind". Een dergelijke uitvoe ring is in November niet kunnen doorgaan wegens te geringe belang stelling. De uitvoerende vereniging rekent echter ditmaal op een grote opkomst van de zijde van het publiek. Woensdagavond waren we getuige van de eerste openbare les in het „Spreken in het openbaar" gegeven door het Jonkers'Instituut. Voor deze les was veel belangstel ling. Na opening door de docent, de heer Blok, kwamen een drietal cursisten aan het woord en het was buitengewoon hoe deze heren hun woordje konden doen. Aan enkele aanwezigen werd gele genheid geboden ook eens een woord te spreken, maar op een enkele uit zondering na, kwamen ze niet veel verder als beginnen, Anders deden het de cursisten, die stuk voor stuk het woord voer den als volleerde sprekers, als men sen die behoefte gevoelen ook eens hun mening naar voren te brengen, en waarvoor zij voorheen niet de vrijmoedigheid hadden. In alle opzichten een geslaagde avond, welke bekroond werd met de aangifte van een 10-tal nieuwe cursisten. Maandag speelde zich aan de Brugweg een wonderlijk drama af, toen een bewoner met een bloe dende hoofdwond zijn woning uit holde onder het geroep „moord"- Hij beschuldigde een tweetal aan- Zegt dat nog niet genoeg mijne lezers. Gevaren op de donkere weg. Het ,zou echter onjuist zijn wanneer wij, omdat wij de betekenis van de veilig-verkeers-actie in München hoog schatten, de normale voor lichting voor de weggebruiker zou den verwaarlozen. Veeleer moeten beide acties hand in hand gaan. Daarom sluiten wij ons gaarne aan bij 'n persbericht van de A.N.W.B., waarin de weggebruikers op het hart wordt gedrukt in dit donkere jaargetijde toch vooral de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Dit zijn de maanden van het jaar, waar in het al duister is, wanneer de meesten naar hun werk gaan of huiswaarts keren, en de ongevallen- cijfers zijn dan meestal het hoogst. Vooral drukt de A.N.W.B. de wielrijders op het hart, de achter zijde van hun rijwielen goed te markeren met een helder rood ach terlicht en een zogenaamde „blind- strip", een strook van wit, licht re flecterend materiaal, dat op het achterspatbord wordt aangebracht. Op buitenwegen, waar geen fiets paden zijn, lopen de fietsers altijd gevaar door achteropkomende auto mobielen te worden aangereden. Het enige afdoende middel daar tegen is een goed achterlicht met een blindstreep. En zo zijn er nog veel meer geva ren, ook voor de schoolgaande jeugd. Hoevele ziet men niet rijden, van die kleine kinderen onder de 10 jaar met zijn tweeën en drieën op een rijwiel en zonder een behoor lijk zitje. Zij krissen en krassen overal doorheen en zien geen ge varen. Negen keer gaat het goed, maar o wee de tiende keer wordt het een verkeersongeval. Juist van de schoolgaande jeugd, tussen de 6 en 11 jaar vallen de meeste slacht offers. Ouders houdt uw kinderen toch voor ogen, dat het toch zo ge vaarlijk )s op de rijweg voor uw kinderen. U kan er niet genoeg op wijzen. Hier ligt voor ieder een taak op zich zelf.^Wat geeft het als de politie verkeersles op school geeft en waarschuwend tegen uw kinde ren optreedt als u ze met zijn twee- en of drieën op een rijwiel naar school stuurt, of u stuurt ze in het donker om een boodschap nog even op een rijwiel zonder lantaarn. Helpt allen toch mee aan een veilig verkeer op de weg. Daar zijn wij allen mee gebaat. Ook automobilisten kijkt toch iedere dag de achterlichten van uw wagen na. Verschillende ziet men nog rij den zonder achterlicht, vooral vrachtauto's. En zo kan iedereen mee helpen de gevaren te bestrijden op de weg en zullen wij allen daar wel bij varen. wezigen door hen mishandeld te zijn. Zij beweerden echter dat hij tegen een rijwiel aangelopen en gevallen was. Mogelijk weet de politie licht in dit geval te brengen. In de gehouden vergadering van de Woningbouwvereen. „Wad dinxveen" werden als bestuursleden herkozen de heren C. Hegendoorn. G. J. Spruijt en J. C. Moons en tot secreta is gekozen de heerH.Jenné, terwijl in de plaats van wijlen de heer Magté gekozen werd de heer J. L. Koopman. Het dividend voor de aandeel- werd bepaald op 4 procent. Mededeling werd gedaan, dat be halve de reeds ontworpen 33 wo ningen, nog plannen bestaan om in 1952 nog meerdere woningen te bou wen en om een straat aan te leggen leggen langs de spoorbaan. Sport in 't kort Waddinxveen heeft zich hersteld door met 1-0 van Stolwijk te winnen maar ook haar naar concurrent VEP heeft gewonnen, zodat de spanning blijft. We zijn benieuwd of Wad dinxveen in de komende wedsttijd tegen Haastrecht haar vorm behou den kan. Voor de „Gouwe" was het een slechte week, de dames verloren met 1-0, de heren met 5-2. De toe komst. de adspiranten, winnen met 3-0, zodat deze de leiding in hun afdeling blijven behouden. Zaterdag gaat Gouwe I Heren naar de Robben in Hilversum en а.s. Dinsdag krijgt de Gouwe het sterke H.Z.C. uit Hilversum op bezoek. De Sportweekavond mag als goed geslaagd beschouwd wor den, hoewel de belangstelling tegen viel. De televisie-uitzending verzorgd door de firma van Eyk Hagoort in Lunchroom van de Water is bui tengewoon geslaagd, de zaal was geheel met zwemliefhebbers gevuld. Op de gehouden tentoonstelling van de Postduivenvereniging „De Sperwer" werden de navolgende prijzen behaald: Oude doffers onbevlogen: 1. P. Bostelaar, 2. N. v. d. Zijden, 3. Abr. v. d. Graaf, 4. H. v. d. Berg, P. Vink z.e.v., A. P. v. d. Graaf e.v. Oude doffers tot 450 km: 1. H. van Dijk, 2. J. Roggeband, 3. H. v. d. Berg, 4. P. Vink, 5. S. v. d. Kraats, C. Hofman, 7. J. v. d. Zijden, W. v. d. Jagt z.e.v., J. Fens z.e.v., F. Rip e.v. Oude doffers boven 450 km: 1. W. v. d. Water, 2. J. Roggeband, 3. A. P. v. d. Graaf, 4. H. v. Dijk, 5. A. v. d. Kraats, 6. Abr. v. d. Graaf, J. de Beer z.e.v., F. Rip e.v. Oude duivinnen tot 450 km: 1. P. Vink, 2. C. Hofman, 3. W. v. d. Jagt, 4. J. Roggeband, 5. H. v. Dijk, 6. W. v. d. Jagt, W. v. d. Water z.e.v., P. Metselaar e.v. Oude duivinnen onbevlogen: 1. P. Kersbergen, 2. H. v. Dijk, 3. P. Kers bergen, P. Bostelaar z.e.v., P. Vink e.v. Oude duivinnen boven 450 km. 1. J. de Beer, 2. Abr. v. d. Graaf, J. Roggeband z.e.v., P. Boon e.v. Jonge doffers onbevlogen. 1. P. Vink, 2. P. Boon, 3. W. v. d. Water, 4. P. Metselaar, 5. P. Kersbergen, J. v. d. Zijden z.e.v., H. v. Dijk e.v. Jonge doffers tot 150 km: 1. J. de Beer, 2. J. Roggeband, 3. L. Hooger- dijk, 4 en 8. W. v. d. Jagt, 5. H. v. Dijk, 6. P. Vink, 7. A. P. v. d. Graaf, N. v. d. Zijden en J. v. d. Zijden z.e.v., H. v. d. Berg en Abr. v. d. Graaf e.v. Jonge doffers boven 150 km: J. Fens le en e.v., 2. W. v. d. Water, 3. P. Vink, 4. A. v. d. Kraats, 5. K. Verwoerd, 6. P. Kersbergen, 7. A. Lam, P. Metselaar en P. Bostelaar z.e.v., J. v. d. Zijden e.v. Jonge duivinnen onbevlogen: 1. J. v. d. Zijden, 2. H. v. d. Berg, 3. P. Kersbergen, F. Rip z.e.v., P. Boon e.v. Jonge duivinnen tot 150 km: 1. H. v. d. Berg, 2. H. v. Dijk, 3. W. v. d. Jagt, 4. L. Hoogerdijk, 5. Abr. v. d. Graaf, 6. J. Fens, P. Vink z.e.v., A. P. v. d. Graaf e.v. Jonge duivinnen boven 150 km: P. Vink 1 en z.e.v., 2. P. Kersbergen, 3. N. v. d. Zijden, 4. W. v. d. Water, J. v. d. Zijden e.v. Late jonge doffers: 1. F. Rip. Beste oude dóffer der tentoonstel ling: W. v. d. Water Beste jonge doffer der tentoonstel ling: P. Vink. Beste oude duivin der tentoonstel ling: P. Kersbergen. Beste jonge duivin der tentoonstel ling: H. v. d. Berg. Schaakvereniging W.S.V. De Waddinxveense schaak ver- eniging W.S.V. speelde een wedstrijd in de onderlinge competiiie. De uitslag was als volgt: H. W. Schildt-J. Kleiweg 1-0 P. Broer-J. Scheele 1-0 J. Vink-W. Verstoep 0-1 J. Stolker-C. Broer 0-1 F. Koster H. van Dijke 1-0 Damvereniging »Excelsior« Uitslag 18e ronde. C. W. van Dam—A. van Hoven 1-1 P. Vink—G. Heeren i-i A. Blom—W. van der Heiden 1-1 A. BlonkH. Troost i_i D. la Grand—A. Zwanenburg i-i T. Twigt-C. Blonk 0-2 De eerstgenoemde speelde met wit. De totale stand t.e.m. de 18e is achtereenvolgens: gesp. gew. gel. verl. p. doelp. A. Blonk 14 9 3 2 21 A. Blom 12 8 3 1 19 C. H. Kramp 11 7 3. 1 17 T. Twigt 15 6 5 4 17 W. v. d. Heijden 16 5 5 6 15 C. W. v. Dam 13 4 5 4 13 C. Blonk 10 5 2 3 12 D. la Grand 12 3 6 3 12 G. Heeren 16 3 4 9 10 Kórtenoever 9 4 1 4 9 H. Troost 10 2 4 4 8 J. Timmerman 12 3 2 7 8 A. N. Littooij 8 2 3 3 7 P. v. Eeuwen 5 1 1 3 3 L. de Graaf 4 0 2 2 2 A. Zwanenburg 7 0 1 6 1 P. Vink 1 0 1 0 1 A. v. Hoven 1 0 1 0 1 Dick van Rijn sprak Het Sportweekcomite heeft weer de juiste kaart weten te trekken door Woensdagavond Dick van Rijn (de bekende radio spurt-repor ter) uit nodigen om in de Dobbel- mann cantine een causerie te hou den over het onderwerp „De sport in het algemeen". Dick van Rijn, vroeger gymnastiekleeraar, is een vlot en actueel spreker, ook daar waar hij het publiek voor zich heeft. Nedat de heer T. Ververs, als voorzitter het gebruikelijke openings woord had gesproken, was het de spreker, die het eerst vertelde wat de taak is van een sport-commen- tator, om in fatsoenlijke bewoor dingen alle menselijke bevindingen en reacties van de luisteraars weer te geven, Dat dit niet altijd ge makkelijk is, wist hij op boeiende wijze te vertellen, er tevens op wij zende, det een televisie-uitzending nog grotere moeilijkheden geeft. Lick van Rijn wees op de grote Han de Hollander van voorheen, die volgens spr. de man geweest is die de grote stoot gegeven heeft, tot de bloei van de sport en dat speciaal die van de voetbal, omdat Hollander altijd positief was en dus paste in de gedachtengang van „Ik ben een programmanummer en moet de luisteraars boeien. Hij wijst er terecht op het feit, dat elke sport gemotiveerd kan zijn, evengoed als de zakelijke sport, als bijv. twee zakenmensen, onder eer biediging van eikaars belangen, een knock-out trachten te forceren. Spel en strijd, zegt Dick van Rijn zijn moeilijk te scheiden, gezien het feit dat juist rivaliteit een mens op het toppunt van zijn kunnen brengt. De ontwikkeling van de sport is een program wat met de regelmaat van een klok wordt opgevoerd, maar waarbij wij moeten waken in het kader en systeem te blijven passen. Spijtig is het als Dick van Rijn te kennen gaf aan het einde van zijn causerie gekomen te zijn. Het vol gend vragenkwartiertje gaf opnieuw een kijk op sprekers grote kennis van de sport en waarbij geconsta teerd wordt dat hij speciaal de voetbalsport een warm hart toe draagt. Vermelding verdient dat bij de beantwoording bleek, dat spr .'n voorstander is van de voetbal-pool, gezien de vele verdiensten er van. Opmerkelijk was wel dat de vele aanwezigen w.o. een groot aantal sportmensen, die veelal door hun sport bewegelijk en gespannen zijn, nu zichtbaar genoten van de ont spanning van spr. betoog. De pauze bracht een „gezellige" verloting, waarvan het opmerkelijke was, dat minstens een derde deel van de prijzen geen aantrekkelijks had voor de winners. De Nederl. filmindustrie „Amster dam" presenteerde hierna de film „Olympiade 1936" gehouden te Ber lijn. Allen hebben hier kostelijk van genoten en werden opgeveerd bij bij het zien van de wonder athleet Jesse Owens, onze Rie Mastenbroek, de engelse schoonspringers(stets) en veel anderen. Wij zagen hoe het Olympisch vuur werd gedragen in eendracht naar de plaats waar de strijd gestreden werd in eerlijk kamp gevecht. Om nog even terug te keren tot Dick van Rijn en wijzend op zijn verdienstelijke uitspraak„De sport moet, ondanks het onmisbare hier van. bijzaak blijven in het leven, omdat het maatschappelijk werk de meeste rechten op ons heeft. Zouden we dit uit het oog ver liezen. het zal ons vergaan als een Jesse Owens, eens een gevierd held, viervoudig Olympisch kampioen, nu weggleden tot de laagst mogelijke ladder van het menselijk leven. 1- Tr. „De inwoners van Waddinxveen hebben er altijd een eigen persoon lijke overtuiging op na gehouden, waarvan zij niet licht afstand zul len doen. In zekere zin kan deze eigenschap een deugd worden, die aan een flink stoer volk eigen is", aldus de heer P. van Balen in „De Geschiedenis van Waddinx veen", en vervolgt verder: „Het gevaar is echter niet denk beeldig, dat er zich een te stérk individualisme outwikkelt, dat tot veel getwist en krakeel aanleiding kan geven, zoals in deze gemeente het geval is geweest. Helaas vond .men dit verschijnsel ook op kerkelijk gebied. In 1816 ontstond een secte, die zichzelf noemde „de apostolische broedervereniging", doch door het volk genoemd werd „de Zwijn drechtse Nieuwlichters"." Bladerend in een geschiedenisboek werd onze aandacht bepaald bij een verhaal over deze secte. Van zelfsprekend ging onze interesse het meest uit tot dat deel van deze geschiedenis, waarin het aandeel van Waddinxveen werd beschre ven. Laten we de geschiedschrijver ver der doen verhalen: „Vele zijn in de geschiedenis van de kerk der eeuwen de secten ge weest. Eens werden zij genoemd de stiefkinderen van het Christen dom. In enkele flitsen willen we van een secte uit de vorige eeuw iets vertellen. Dat het ook vroeger aan wonder lijke secten niet heeft ontbroken, bewijst dit verhaal. De Zwijndrechtse Nieuwlichters kan men 't best kwalificeren als een pantheïstisch, communistische sectIe, die sterk onder de suggestie leefde, dat het einde der dagen nabij was. Hierin waren zij niet alleen niet gedachtig aan het Schriftwoord: „dat de Zoon des mensen zal komen als een dief in de nacht", maar de naam Chris tendom misbruikten zij op schan delijke wijze voor hun zondige wereld- en levensbeschouwing. Het klinkt zo fraai, dat zij zich de Christelijke Broedergemeente noemden. In feite stonden zij ver van God en zijn gebod af. Zo verkondigden zij de stelling, dat de zonde door God gewild was. Paulus schreef toch immers, dat „uit Hem en door Hem èn tot Hem alle dingen zijn". Zij meenden hieruit te mogen con cludéren, dat zo ook de zonde uit God was en de Almachtige deze gebruikte om de mensen tot Hem te brengen. Maar hiermee is het einde van hun dwalingen nog niet aangebro ken. De sacramenten zijn ver ouderde gewoonten, van een Hei lige Doop en Avondmaal wilde men niet weten. Van 'n burgelijk huwelijk wil men evenmin weten jen dit bracht weer met zich mee, dat men zich ook aan de dienst plicht trachtte te onttrekken. In hun verdwaasdheid trachtten zij te streven naar het ideaal van de eerste Christengemeente. In grote trekken volgt hier de droeve geschiedenis van hun stre ven. Te Puttershoek, een dorp in de Hoekse Waard, aan de Oude Maas, woonde in het begin der vorige eeuw een schipper, Stoffel Muller geheten. Hij behoorde tot de kleine burgerkringen: zijn op voeding was kerkelijk-orthodox. Zijn aanraking met mensen van allerlei slag, het lezen der Heilige Schrift, en eigen nadenken, brachten hem tot eigenaardige, zeer verlichte denkbeelden. Eens op een avond van tegen spraak en verguizing, kon geen slaap het gespannen zenuwgestel tot kalmte brengen. Hij verliet zijn bed, stootte het venster open, en werd. door het vriendelijke maan licht, dat zijn zachte zilverglans uitgoot over de rustige polder, verlokt om te gaan dwalen over velden en wegen. De maan verdween, en duisternis daalde op de aarde. Doch in het Oosten, begon het te dagen en Muller merkte op, hoe de aarde met bomen en kruiden en halmen slechts wachtte op het nieuwe licht, om leven en vreugde te ont vangen Wordt vervolgd Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden 1 grijs zakmes, 1 blauw kinderwantje, 1 bruine seintuur van regenjas, 1 rijksdaalder, 1 bruine glacéhandschoen, 1 blauw wantje met witte strepen, 1 schoolétui met inhoud aar witte wanten, 1 tas, 1 daa,.; v pen, 2 gulden. Verloren: 1 luistervergunning letter G, 1 bruine gebreide handschoen, 1 beige ceintuur regenjas. 1 dames polshorloge met geel-bruin lederen band, 1 doublé polshorloge met rood-bruin bandje, 1 dop van ben zinetank, 1 inderarmbandje van rode kraaltjes.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2