Weekblad voor Waddinxveen t)e> SpUaet van de week Kris-Rras Prinses Beatrix Uit het Parlement De Zwijndrechtse Nieuwlichters Weekagenda No. 346 Vrijdag 25 Januari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Ook gedurende de derde week van het nieuwe jaar is een ver raderlijke Noordwester-storm de West-Europese kustgebieden blijven teisteren. De door deze winterstorm opgezwiepte Noord zee heeft van vele zeevarenden weer het uiterste gevergd. Voor de Engelse kust moest de kleine kustvaarder „Seaham" na een uitputtende strijd, door de bemanning aan zijn lot worden overgelaten. Vier der opvaren den werden even later uit hun reddingboot geslagen, van wie er drie een graf in de golven vonden. De IJmuider trawler „Alkmaar" is voor de Noorse kust, in een vliegende storm, met man en muis vergaan. In het zeegebied voor Hoek van Holland speelde zich een dra matische scheepsramp af. Onze twee grote zeeslepers „Witte Zee" en „Ganges" kwamen, ter wijl zij een Engels en een Pana- mees schip op sleeptouw wilden nemen, zeïf in zeer grote moeilijkheden te verkeren en moesten op hun beurt om assis tentie vragen. Bij de poging om de opvarenden van de „Ganges" te halen, werd de schipper van de i reddingboot „President J. Leis", over boord geslagen. Ook hij vond zijn zeemansgraf in de wilde Noordzee. Zelfs geweldenaar Mars kon niet op tegen de gigantische kracjit van collega Neptunus. De torpedojager „Piet Hein", op weg naar de Koreaanse wateren, zag zich genoodzaakt naar Den Helder terug te keren, nadat een lid der bemanning over boord was geslagen en het schip zelf ernstige averij had opge lopen. Wij zouden ons en alle met ons verbonden West-Europese lan den, juist in deze tijd, die oer kracht van deze zeegod willen toewensen, dan zouden wij mis schien al die zware offers, die thans met het oog op de West- Europese verdediging van "ons zullen worden gevraagd over bodig blijken. Dan zou het zeker niet nodig zijn, dat gedurende de maanden September en Oc tober in ons land ruim 60.000 man voor. herhalingsoefeningen in N.A.T.O.-verband, onder de wapenen zullen worden geroe pen. Helaaswij bezitten die kracht niet. Het is daarom een dringende eis om te trachten onze paraatheid zo hoog moge lijk op te voeren. Dit te meer, daar het, volgens onze Minister van Oorlog, tijdens de manoeu vres „Counterthrust" in 't af gelopen jaar, is gebleken, dat er aan de gevechts- en wapendisci pline van onze troepen nogal het een en ander ontbreekt. Mi nister Staf wenste deze zelfs niet niet een hoger waarde cijfer dan„zes min" te ho noreren. Gelukkig zijn ook soldaten nooit te oud om er "nog iets bij te leren en daarom zal er binnen kort een militaire missie uit Eisenhowers hoofdkwartier in ons land aankomen ter instruc tie der Nederlandse strijdkrach ten. Over een gerieflijk onder komen behoeven de voor her halingsoefeningen opgeroepen dienstplichtigen zich in ieder ge val niet bezorgd te maken. In de buurt van Steenwijk, Oldebroek, Nunsgeet en Ermelo zullen nog vóór einde Maart vier grote kazerne complexen uit de grond worden gestampt. Ruim 12.000 man zullen er met volledig pen sion kunnen worden ingekwar tierd. En wat de kosten betreft -een slordige 50 millioen gul den zullen de vier complexen gaan kosten; een bedrag, waar voor men óók een nieuwe stad had kunnen bouwen. Toch zal ook die nieuwe stad er komen. Als de dijk rondom de Oost polder in 1955 gereed zal zijn gekomen en de 54.000 ha. grond na 8 maanden malen zullen zijn drooggevallen, dan verrijst er in in de nieuwe polder een mo derne stad, plaats biedend aan 30 tot 70.000 inwoners, voor lopig Flevostad geheten. Er zul len in de naaste toekomst ook nog andere grote projecten wor den uitgevoerd, zoals de exploi tatie van het aardgas uit de put van Wanneperveen. Reeds thans mag als vaststaand wor den aangenomen, dat dit gas zal worden aangewend voor leve ring aan particulieren in de Noordelijke provincies. De rege ring stelt zich op het standpunt, dat door deze levering aan par ticulieren een veel grotere be sparing aan schaarse brandstof fen zal worden bereikt, dan door levering aan de industrie. Wel een tegenvaller voor de Twentse industrie. Een gevoelige klap zal het echter voor dit industriege bied betekenen, indien de thans in Den Haag tussen Indonesië en Nederland begonnen bespre kingen op een mislukking zou den uitlopen. De Indonesische regering heeft nl. de vernieu wing van het handelsaccoord tussen beide landen afhankelijk gemaakt van de gang van zaken bij de besprekingen. T ij dsontwikkeling. Ik ben maar een heel eenvoudig mannetje, zoals ze bij duizenden te vinden zijn in onze samen leving. En het is een vaststaand feit, dat met de mening van deze duizenden geen rekening ge houden wordt, vooropgesteld, dat je de gelegenheid krijgt, je mening naar voren te brengen. Er is wel eens een andere tijd geweest, een tijd, waarin juist naar de mening van al die een- voudigen werd gevraagd en rekening werd gehouden met de inzichten van die eenvoudige mannetjes. Een voorbeeld? Denk b.v. eens aan de tijd, toen plaat selijk, later gewestelijk, nog la ter landelijk, een loonovereen- komst moest worden afgesloten. Toen hadden wij nog een vin ger in de pap. Je kon je als eenvoudig mannetje iemand van gewicht voelen. Je had meege holpen aan de totstandkoming van een „document" waarin vele bepalingen werden opgenomen. Maar tegenwoordig betekenen wij als eenvoudige mannetjes niets meer. We zijn dikwijls niet meer dan een nummer. We heb ben niets meer in de melk te brokkelen. Wij moeten aan vaarden wat voor ons wordt klaargemaakt, of in Den Haag, of in Parijs, of straks in Straats burg of wie weet waar. Gewone eenvoudige mannetjes als wij komen aan de te nemen beslis singen niet meer te pas. Wij krijgen niet eens de gelegenheid meer onze mening naar voren te brengen. Een ander doet dat wel. Wij laten ons leven. Is het wonder dat onze belangstelling gaat zakken? En wil je over deze aangelegenheid iets^ zeg gen, dan hoor je: „ja, dat is de tijdsontwikkeling. Maar aan die ontwikkeling gaat de gewone man, wellicht hele volken, ka pot. Die ontwikkeling is massi ficatie, centralisatie en men noemt het ook „moderne orga nisatie." We zouden nationaal en internationaal daar niet meer onder uit kunnen. Toch zullen we terug moeten, willen we vol ken en mannen overhouden met ruggegraat. Terug moeten naar een periode, waarin wij weer verantwoordelijkheid voelen. Te rug moeten naar de tijd toen ook gewone mannetjes „de tijd" waarin zij leefden, konden be grijpen. Vandaag kunnen we het niet meer overzien. We voelen ons gebonden, we voelen onze vrij heid al meer verliezen. De vrij heid waarom jaren lang is ge vochten; onze vrijheid, wordt in boeien geslagen en we lopen als eenvoudige mannetjes en als gehele volk met een dwangbuis aan. Dat brengt ons de centralisatie. Dat brengt ons de tijdsontwikke ling. Moeten we daaraan ten onder gaan? Tot de volgende week. Kris-Kras. is Donderdag jarig. Op de laatste van de maand steekt Nederland weer de vlag uit voor onze kroonprinses Beatrix Wilhelmina Armgard, die 31 Januari 1938 op paleis Soestdijk werd geboren. Er ligt een oorlog tussen die heuglijke dag, toen ons land nog vrij onbezorgd in weelde baadde, en deze zorgelijke tijd. En prinses Beatrix, die haar lessen goed ge leerd heeft, begint al veel te be grijpen van hetgeen haar volk heeft doorgemaakt in die veertien jaren. Onze kroonprinses kan eens geroepen worden de Landsvrouwe te worden van het Koninkrijk der Nederlanden en vanzelfspre kend is haar gehele studie reeds gericht op deze moeilijke en ver antwoordelijke opdracht. Daar naast wordt h.k.h. evenwel vol doende vrijheid gelaten voor haar liefhebberijen en dat zijn er heel wat. Paardrijden, de pad vinderij, boetseren, de wintersport en het veezorgen van dieren zijn er slechts enkele van! Ook voor haar geldt de bede God spare haar voor haar Ouders en voor ons volk. Het klinkt niet erg eerbiedig, maar we zouden haast zeggen, dat onze Eerste Kamerleden met de dag wijzer worden. Wijsheid komt vaak met de ouderdom. En de gemiddelde leeftijd van onze senatoren ligt beslist hoger dan die van hun jongere collega's aan de overzijde van het Binnenhof. Zij zouden dus al iets wijzer moeten zijn. Een mentaliteitsverschll verge leken bij de Tweede Kamer komt in de Eerste Kamer echter duidelijk tot uitdrukking. Zo zeker, het kan er soms onge zouten toegaan, maar dat gaat dan altijd op een hoffelijke en meestal vriendelijke manier. De vijftig Eerste Kamerleden zijn goede kennissen van elkaar, die het misschien wel prettig vinden, dat zij van mening verschil len. De Eerste Kamer heeft een speciale taak. Verleden week hebben we er al op gewezen, dat het heus niet de bedoeling is, dat zij de Tweede Kamer napraat. Neen, zij heeft veel meer een revisie taak. In allerust moet zij beoordelen of de meer wilde leden van de Tweede Kamer het wel goed en verstandig hebben gedaan. In onze parlementaire ge schiedenis vindt men treffende staal tjes, waaruit men kan bewijzen, dat de Eerste Kamer inderdaad corrige rend kan optreden. Het is dus duidelijk dat de de batten in de Eerste Kamer korter kunnen zijn dan in de Tweede. Ook al omdat de Eerste Kamerleden het recht van amendement missen. Zij mogen in een wetsontwerp niet meer veranderen en kunnen dus slechts aannemen of verwerpen. Bij de cre- dietcontröle schreven we reeds dat zij een voortreffelijk kort debat hebben gevoerd. Deze week heeft de Eerste Kamer echter zichzelf over troffen. Twee belangrijke wetsont werpen, waarover de Tweede Kamer dagen lang heeft gesproken, werden in één dag afgehandeld, n.l. de winkel sluitingswet en de financiële ver houding tussen het rijk en de Ge meente. Wat dit eerste ontwerp be treft, kwamen slechts heel even de oude strijdvragen naar voren. De belangrijkste daarvan is wel de kwestie of de gemeente moet be palen of er een koopavond moet worden ingesteld en wanneer de halve dagsluiting zal moeten plaats vinden. Ook nu weet waren de meningen verdeeld. De één zei, bijv. de socialist Kapteijn, een koopavond moet er In ieder geval zijn want man en vrouw kunnen 's avonds samen gaan winkelen. Hij voegde er echter aan toe. dat hij dit zelf nooit deed. Het instellen van een koop avond wilde hij daarom niet over laten aan het beleid van het gemeente bestuur, maar hij wenste, dat „Den Haag" dit landelijk zou regelen. De andere sprekers, Heren Steinkühler en de Vos van Steenwijk voelden daar niets voor. Zo ook Minister Albregts, die het echter op één punt met socialistsche tegenstander eens was, n.l. dat ook hij nooit met zijn' vrouw gaat winkelen. Maar ja, en zijn nu eenmaal mannen die dit wel doen, zo zeide hij. Niet alle fracties kwamen aan het woord. Het resultaat dus dat het wetsont werp werd aangenomen en wel met 31-3 stemipen. Tegen stemden slechts de communisten, wier woordvoerder de Heer v. Santen van menig was, dat het winkelpersoneel door deze wet langer zou moeten werken-Een opvatting, die door Minister Albregts werd bestreden. (vervolg) Zó meende hij, moet er ook nieuw licht opgaan over de zo donkere Christenheid. Daar kwam hem, de man van Schrift kennis, op eenmaal een Bijbel woord in het hart: „Uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen". Dan zijn dus ook smart, zonde, zorg en strijd uit God, en zijn deze alle werktuigen des Heren, en dus geen hellevruchtèn, en moet dit alles ons tot God doen vluchten. De grond van Mullers theologie is gelegd. Vernieuwd, bekeerd, naar hij meende, als Paulus op de weg naar Damascus, keert hij weder, vast besloten zijn Nieuw Licht over de Christenheid te doen schijnen, en- de kinderen der men- Zaterdag 26 Januari Uitvoering Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" in de Cantine N.V. Dobbelmann Dinsdag 29 Januari Toneelavond Maria- Congregatie in het R.K- Verenigings gebouw Woensdag 30 Januari vergad. N.C.V-B. in Oeref. Jeugdgebcuw Zaterdag 2 Februari Insl. Arbeiders Ontw Filmavond, Lunchroom v.d. Water Zaterdag 2 Febr. Uitvoering Stichting „Het 4e Prinsenkind" in de Cantine van de N.V. Dobbelmann Dinsdag 12 Februari Lezingen-comité, L. A. Dupree. 5000 km. met auto en Ieica naar Joegoe-Slavië, Venetië en de Dolomieten, in „Het Centrum" Donderdag 14 Februari Jaarvergadering „Oranje Trouw" in Centrum Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe'' Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester van Waddinx veen is verhinderd Dinsdag 29 Jan uari a.s. spreekuur te houden. sen te voeren op betere banen. Hij besluit een broederschap te stichten. Een broederschap! hoe ruist dat in zijn oor als muziek! Een broederschap .zou hij stichten als in de dagen der Apostelen. Alle goederen zouden gemeen zijn, en de liefde zou het snoer zijn, dat allen verbindt. Zijn vrouw en kinderen, die van de dweper niet meer willen weten, offert Muller op, hij gaat de we reld in vol ijver en plannen. De eerste aanhangers vindt Stof fel Muller te Waddinxveen, in schout Valk, onderschout en sec retaris van Noord-Waddinxveen, diens vrouw en anderen. De te genstand van kerkeraad en nota belen en van het volk is zo groot, dat Valk geen burgemeèster van Waddinxveen kan blijven en zijn ambt moet neerleggen. Muller haalt hem over in Amsterdam oude Keulse schepen te kopen, die te Puttershoek te slopen om alzo in hun onderhoud te voorzien. Een grote aanwinst was de toe treding van Maria Leer, een krachtige, geestvolle vrouw uit Amsterdam. Kon Stoffel Muller van geestelijke bevindingen spre ken, zij durfde daarvan niet minder gewagen. Stoffel en Maria besloten voortaan elkander als man en vrouw te beschouwen, of schoon zij van kerkelijk en bur gerlijk huwelijk niets wilden weten. De Broederschap behoeft aan wereldse wetten niet te gehoor zamen. Zij heeft liefde tot wet. Kenschetsend is, wat te Wad dinxveen gebeurde. Een broeder was gestorven. De begrafenis zou plaats hebben. De vrouw van de gestorvene bezat zienersgaven en had medegedeeld, dat zij in de geest een lijkstoet gezien had, waarbij een man en vrouw, met palmtakken zwaaiend, voorbijgin gen. Juist zou de begrafenistoet het sterfhuis verlaten, toen Stof fel Muller en Maria Leer aldaar van Amsterdam aankwamen. Nu moest dan ook geschieden, wat. de profetes gezien had. Muller en Maria worden voorop geplaatst, palmtakken hun in de handen ge geven, en zo gaat men naar het kerkhof. De rest van de dag wordt doorgebracht om een lange tafel in de tuin van burgemeester Valk. De aanhangers eten en drinken, dansen en spririgen, omhelzen el kaar, en zweren elkander trouw. Het Nieuwe Licht met zijn „lief-

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1