Weekblad voor Waddinxveen De Spiefyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement De Schrikkeldag Weekagenda - No. 347 Vrijdag 1 Februari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. In vergelijking met het eerste kwartaal van het vorige jaar is er in onze financiëel-economische ontwikkeling een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Vooral de vergroting van onze export, speciaal naar Frankrijk en Enge land, en de vermindering van eigen vraag naar grondstoffen in verband met de prijsdaling op de wereldmarkten hebben een niet onbelangrijke verbetering onzer deviezenpositie tot gevolg gehad. Liet onze deviezenpositie in April 1951 nog een nadelig saldo zien, de laatste weekstaat der Nederlandse Bank vermeldt een netto-positie aan goud en de viezen van om en nabij de 1.830 millioen gulden. Gezien deze gunstige ontwikke ling valt het dan ook niet te ver wonderen, dat onze Centrale Bank de tijd gekomen achtte, om de verleden jaar April sterker aangehaalde rem op de crediet- verlening door middel van hogere disconto-tarieven weer iets losser te draaien; Of de verlaging van het disconto met ^2% echter een voldoende stimulans voor het bedrijfsleven zal zijn om de aankopen op de binnenlandse markt te hervatten, dienen wij vooralsnog af te wachten. Een maatregel, die door het bedrijfsleven zeer zeker met instemming zal zijn begroet, is de beslissing van de minister van Economische Zaken en Land bouw om de prijzenbeschikking handelsmarges en de richtlijnen voor de prijsberekening, van April 1951, met directe werking in te trekken. Dit verlenen van een grotere vrijheid bij de prijs vorming, houdt ten nauwste ver band met het gunstiger verloop van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Zo wel in de sector voedingsmidde len als in de sectoren schoeisel, kleding en huisraad liep het in dexcijfer met één tot drie punten terug, d.w.z. dat al deze dingen iets goedkoper werden. De Nederlandse bouwvakarbei ders hebben in onze gunstige monetaire situatie aanleiding ge vonden om de regering in een resolutie er op te wijzen, dat er in de begroting 1952 de moge lijkheid van verruiming van het bouwprogram werd opengelaten, zodra de financiële toestand zich in de loop van het jaar gunstiger zou gaan aftekenen, dan bij het opstellen daarvan kon worden voorzien. Hoewel in de resolutie met vol doening werd geconstateerd, dat er, dank zij een doelbewuste wo- ningpolitiek, in 1951 ruim 58.000 woningen gereed kwamen, wordt er nü echter van de regering ver langd, dat zij alle beschikbare middelen ter hand neemt om de bouwactiviteit tot het hoogst mo gelijke peil op te voeren. De re solutie noemt het verschijnsel, dat het aantal werkloze bouwvakar beiders thans reeds meer dan 33.000 bedraagt en het aantal woningen in uitvoering tot 38.000 is gedaald, zeer zorgwekkend. Toch schijnt onze bouwnijver heid, vooral in Rotterdam, van dien aard te zijn, dat deze niet* nalaat in het bijzonder op buiten landers een diepe indruk te ma ken. Zo kregen bijvoorbeeld enkele leden der M.S.A. (de voortzet ting van de Marshall-organisa tie) uit Parijs, zo'n frappaht beeld van de v&ïderopbouwacti- viteit in deze staa, dat zij onmid dellijk besloten dit herstel van onze grote havenstad op de film band te doen vastleggen. Onze cineast Herman van der Horst heeft intussen reeds de op dracht ontvangen, met de voorbe reidingen van een dergelijke film te beginnen. De verbetering van de toestand in Nederland is vermoedelijk ook de oorzaak geweest van een nieuw en spectaculair offensief van de voorstanders van inwis selbaarheid van gulden en frank en gemeenschappelijke handels politiek alvorens het Benelux- verdrag tot stand komt. Daar België en Luxemburg ech ter het standpunt innemen, dat de „Unie" maar eerst eens een feit dient te worden en dat er daarna zoetjesaan gestreefd kan worden naar een munt-unie en naar een gelijkschakeling van de economi sche, sociale en financiële poli tiek, lijkt de verwerkelijking van de Benelux ons vooralsnog slechts een wensdroom. Natuurlijk zitten er voor ieder der drie partners bepaalde conse quenties aan de totstandkoming van de Unie. Echter, vóór wat hóórt wat en tenslotte kan een unie op de duur voor de drie volken slechts winst betekenen. V olksmentaliteit. Er is een heel groot verschil in de mentaliteit van het Nederland se volk. De Brabanders zijn heel anders dan de Groningers en de Limburgers zijn anders van aard dan de bewoners van de lage lan den. Wat zegt U, of U dit kunt merken? Of hebt U daar nooit op gelet? Welnu, dan zal ik U ver halen wat ik mét eigen ogen heb gezien en met mijn oren gehoord. We behoeven niet eens zo ver weg te gaan om het verschil in aard te ontdekken. Mijn zuster woont in een voor stadje van een zeer belangrijke stad. Een heel aardig plaatsje, waar mijn zuster woont. Met een heel eigenaardig type bewoners. Heel anders b.v. dan Brabanders, die zich zo „vrij en gemakkelijk" bewegen. Ook sterk verschillend met de bewoners van ons indus triedorp. Zou het in ons opkomen zo maar iemand binnenroepen en hem een kop koffie aan te bieden? Dat overkwam mij. Tijdens een korte wandeling door het voorstadje, Jcwam ik in een straat, een heel nette straat. In één van de hui zen zat een heer voor het raam. Toen hij mij zag, tikte hij tegen het raam en ik bleef staan. Even later zat ik bij hem aan tafel en hij vertelde mij heel veel. Zo kwam ik te weten, dat ik met een gepensioneerd majoor te doen had. Hij had veel vrije tijd en toen hij mij zag wandelen, kon hij de verleiding niet weerstaan mij te roepen om een babbeltje te ma ken. Ik heb daar een zeer interes sant uurtje doorgebracht. In de middag ben ik een eindje gaan wandelen met het 6-jarig dochtertje van mijn zuster. Dat kleine ding weet best haar weg te vinden. Later begreep ik pas hoe dat kwam. Zij troonde mij mee een winkelstraat ins Oom, zegt ze, hier gaat mama altijd boodschappen doen. Laat dat kind nu boffen. Bij één van de winkels staat de winkelier buiten. Kijk oom, dat is die mijn heer van de jam en de snoepjes. Natuurlijk hoorde dat de winke lier: hij stapt naar binnen, komt terug met een hand snoepjes en geeft ze aan mijn nichtje. Zo Anneke, en nu maar weer Verder wandelen. Dag mijnheer, dag An neke. Tegelijkertijd kreeg ik een sigaar toegestopt. 's Avonds moest ik naar het sta tion. In een of andere straat liep plotseling de agent van politie naast me, aan wie ik 's morgens de weg had gevraagd. Zo, mijn heer, weer naar huis? Ja, agent, ik zal wel willen blijven, maar dat gaat nu eenmaal niet; mijn taak roept me weer. Ja, mijnheer, zei de agent, het is maar net hoe je je taak opvat. Mijn beroep bestaat hier groten deels uit dienen en daarom loop ik zo even met U mee. U moet toch naar het station? Dat zijn mijn ervaringen. De aard van de mensen kan toch sterk verschillen!! KRIS-KRAS. Na een periode van zes weken zijn de ÊTweede Kamerleden weer aan het werk getogen. Wie gedacht zou hebben, dat zij zouden starten met een bruisend debat, is bedrogen uitgekomen. Het was alsof men nog verkeerde in de moeizame begrotings tijd. Zo rustig ging het er toe. Toch bleek wel, dat er grote dingen op het spel staan. Voorzitter Korten- horst deelde namelijk mede, dat op 12 Februari a,s. zal worden begon nen met de wetsontwerpen ter her ziening van de grondwet. Dat wordt een hele kluif, welke in geringe mate ook nog verband houdt met de ko mende verkiezingen. Wij geloven echter niet teveel te zeggen met de veronderstelling, dat dan niet de grondwetswijziging, maar veel meer de sociaal-economische kwestie op de voorgrond zal staan. Een bewijs daarvan leverde reeds direct de heer Stapelkamp, dte verlof vroeg om de Regering te mogen interpelleren over de stijgende werkeloosheid en over de martregelen, wjlke zij daarlejen heeft genomen of denkt te nemen. Een vraagstuk, dat uitermate belang rijk is. Wij zitten nu reeds met 150.000 werklozen. Een ieder, die de vooroorlogse crisis heeft meege maakt, slaat dan ook de schrik om het hart. Dit kan daarom een be langrijk debat worden. Het aantal van 150.000 is niet abnormaal. De deskundigen maken zich echter on gerust over de snelle stijging van de werkloosheid. We zullen er later wel meer van horen. Een paar uur had de Kamer ook nog nodig om Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Pact toe te laten. Het ontwerp werd met 58-7 stem men aangenomen. Met een rede van een kwartier had minister Stikker het pleit beslecht. Pet eerste grote debat van deze week was de „herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekeringen". Een zeer belangrijk wetsontwerp. De uitvoering van ver schillende sociale verzekeringen is vrij ingewikkeld geregeld. Om een paar voorbeelden te noemen: de on gevallenwet wordt in hoofdzaak ambtelijk uitgevoerd door de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Arbeid: de kinderbijslagwet wordt in hoofdzaak niet ambtelijk uitge voerd door de bedrijfsverenigingen en aanvullend ambtelijk door de Raden van Arbeid. Daarnaast zijn nog tal van andere tussenvormen moglijk. De verzekerde weet haast niet meer tot welk lichaam hij zich moet wenden als er een kwestie is. Jarenlang is men aan het dokteren geweest om daaraan een eind te maken door meer eenheid te bren gen in het systeem. Zo wordt in dit ontwerp bepaald, dat ongevallen verzekering, de ziekengeldverzeke ring, de invaliditeitsverzekering, de kinderbijslagverzekering en de uit voering van de (nog niet ingevoerde) wachtgeld- en werkloosheidwet zal geschieden door bedrijfsverenigingen. Het maatschappelijk leven is inge deeld in 26 bedrijfstakken en iedere bedrijfstak sticht een bedrijfsvereni ging, die zich met de uitvoering vati de sociale verzekering gaat be lasten. De Staat gaat zich dus terug trekken en het bedrijfsleven neemt de taak over. Dit heeft het voordeel dat de arbeider nu veel meer het belang van zijn premiebetaling gaat inzien. Zij wordt nu voor hem veel meer een stuk loon, hetwelk echter wordt gereserveerd voor speciale doeleinden. Arbeiders en. werkgevers trekken nu ook op dit front samen op. Of, zoals de heer Stapelkamp het zeer principieel uitdrukte, „de christelijke gedachte van saamhorig heid heeft het gewonnen van de klassenstrijd". Hoe het zij, alle rechtse partijen, maar ook de socia listen konden met de grondslag van dit ontwerp volkomen accoord gaan Minister Joekes vond een methode uit, dat de bedrijfsverenigingen óf zelf de administratie voeren óf dat zij haar centraal laten regelen. De socialisten waren daar tegen. Zij stonden een centrale administratie voor. En het is begrijpelijk, dat het heel wat voeten in de aarde had voordat het laatste woord over dit belangrijke wetsontwerp was gezegd. Er is daarom alle reden voor om volgende week in het kort over deze kwestie nog iets te zeggen. Dit jaar telt Februari weer 29 dagen, want het is een schrikkel jaar. Maar die extra dag komt niet aan het eind als de negenen twintigste. Eigenlijk is de bedoe ling, dat we tussen 23 en 24 Fe bruari een dag overspringen, vandaar het woord „schrikke- len". Nu is er veel getornd aan dit woord en men heeft er allerlei geleerde verklaringen voor ge vonden, tot „schrikschoen" loopschoen) toe, maar de hoofd zaak is toch de tijdrekening en niet de naamgeving. Want waar voor dient nu zo'n schrikkeldag? We verplaatsen ons even terug naar de Chinezen, die het eerst een jaartelling instelden met jaren van 360 dagen. Omdat ze dan dagen tekort kwamen, wisselden zij 12 gewone jaren af met 7 van dertien maanden. De Babyloniërs maakten het zich erg gemakkelijk en wisselden, naar gelang de zonnestand, hun maanden van 29 en 30 dagen. De Grieken kenden dgl. jaren van 12 en 13 maanden. Pas de Egyptenaren rekenden uit, dat er 365 dagen in het jaar pasten. De Joden ken nen evenwel nu nog ongelijke jaren met afwisselende maanden van 29 en 30 dagen. Julius Caesar heeft de Romeinse wereld dus ook West-Europa toen een kalender bezorgd, met jaren van 365 dagen en een extra dag om de vier jaar ten einde de overgeschoten zes uur te compenseren. Hij meende, dat een omloop van de aarde ^ond de zon precies 365,25 dagen in beslag nam. Later hebben de astronomen uitgerekend, dat het 365,2425 moest zijn. Caesar nam dus jaarlijks teveel tijd in beslag en al waren het-dan maar 10 minuten, na 15 eeuwen waren het al heel wat daagjes gewor den, zodat paus Gregorius schie lijk tot verbetering besloot. De vaststelling van de data van het Zaterdag 2 Februari Insl. Arbeiders Ontw Filmavond, Lunchroom v.d. Water Zaterdag 2 Febr. Uitvoering Stichting „Het 4e Prinsenkind", in de Cantine van de N.V. Dobbelmann Yrijdag 8 Februari openbare vergaderinp Christelijk Historische Kiesvereniging in het Verenigingslokaal achter de Ned, Hervormde Kerk Zaterdag 9 Februari leugduitvoering van de Gymnastiekvereniging „T-OOS." in Cantinegebouw N.V. Dobbelmann Woensdag 12 Maart Gymnastiekuitvoe ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S.' in Cantinegebouw N-V. Dobbelmann Dinsdag 12 Februari Lezingen comité, L. A. Dupree. 5000 Lm. met auto en leica naar Joegoe-Slavië, Venetië en de Dolomieten, in „Het Centrum" Woensdag 6 en 13 Februari Propaganda feestavonden van ver. „Volkonderwijs in Lunchroom van de Water en in het „Centrum" Donderdag 14 Februari Jaarvergadering „Oranje Trouw" in Centrum Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe'' Dinsdag 26 Februari A. R, Kiesvereniging' - Praatavond ARBEID ADELT Mijn lust is mijn ambacht, Mtjn ambacht mijn eer. Ik sla voor de beste Mijn ogen niet neer. 'k Heb pit in mijn spieren, rk Ben flink en gezond, Als Hollandse jongen Van harte goed rond. Ik steek ui een p u.ije, Dat past bi) mijn vak. Een zót is een mulder In zwatt-lakens pak. En vraagt mij een fatje Naar rang en naar stand, Dan zeg ik„Van adel", En toon hem mijn hand. G. W. Lovendaal paasfeest werd namelijk onmoge lijk gemaakt, omdat de regel van het concilie van Nicea niet meer opgevolgd kon worden Pasen moest ook toen vallen op de eerste Zondag en Maandag na de eerste volle maan te reke nen van 21 Maart af, het tijd stip waarop de dag en de nacht in het voorjaar even lang zijn. Toen de geestelijkheid in de 16e eeuw de nachtevening als uit gangspunt wilde nemen, viel deze op11 Maart! De westerse wereld is daarop overgespron gen van 4 October op 14 Octo ber, kreeg een nieuwe kalender en daarmee nieuwe regelen voor de befaamde schrikkeldag. Elk jaartal, dat door 4 deelbaar is, wordt nu een schrikkeljaar behalve de eeuwjaren; deze laat ste krijgen er alleen een dag bij als zij door 400 deelbaar zijn. Zo was 1900 geen schrikkeljaar, maar 2000 wordt het wél. Astro nomisch bezien klopt het nóg niet helemaal, maar we kunnen het er mee doen! Het spreekt vanzelf, dat zulk een bijzonder jaar al gauw aanleiding gaf tot gezegden als „nu mag een meisje haar man kiezen". Het werd zelfs gewoonte in een schrikkeljaar verschillende uit zonderingen toe te staan op al gemene regels. Zo werd uitein delijk in Schotland de man be boet, die in een schrikkeljaar het aanzoek van een jongedame af- -Jf P' „feS «r l

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1