Raadsvergadering van 29 Januari 1952 De Veevoederpositie - Nieuwjaarsrede van de Burgemeester onderhoud van de oprit van de Plasweg naar de Dorpstraat. De heer Modderkolk vroeg in dit verband naar verbetering van de hoek van de Onderweg, waarop de voorzitter mededeelde, dat hiervoor t.z.t. voorstellen zouden worden gedaan. De heer Venema vestigde er de aandacht op, dat ook het huis van de heer van de Water dan nog opgeruimd dien de te worden. Ook hiervoor kon de voorzitter mededelen, dat plannen in vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Voorts werd besloten tot het maken van een straat in het Sniepkwartier langs de spoorbaan voor verdere woningbouw. De voorzitter deelde mede, dat de provincie verder zal gaan met de verbetering van de Gouwe kade, zodat de Zuidkade dit jaar nog verbreed zal worden vanaf de R.K. kerk totde Wilhelmina- kade- In verband hiermede be sloot de raad in principe over te gaan tot het maken van een ver bindingsweg en een brug over het kanaal naar de Kanaaldijk. Bij de rondvraag brachten enkele leden lof voor de wijze waarop in de gemeente de sneeuw- ruiming ter hand was genomen. Op een vraag van de heer Pille zegde de voorzitter toe de in woners te wijzen op hun ver plichting de trottoirs schoon te maken. Hierna ging de raad over in besloten zitting. De raad kwam in openbare vergade ng bijeen. In zijn Nieuw- jaarsto spraak heeft burgemeester Warnaar een terugblik geworpen op 1951, dat over bet algemeen niet gunstig is geweest. De tuin ders en de landbouwers hebben over het algemeen genomen een goed jaar gehad. Het bedrijfsleven kon zich wel handhaven maar in de loop vjn het jaar waren er toch reeds tekenen, die op een teruggang (luidden. De werkloos heid na,; in de tweede helft van het jaa met rasse schreden toe en bij de jaarwisseling was het aantal onderst unden ongeveer 120, een cijfer dat na de oorlog nog nie ber ikt was geweest. Het gemeentebestuur heeft uitge zien naar enkele werkobjecten en wellicht kan binnen zeer korten tijd een aantal werklozen aan het werk gezet worden. De krappe geldmarkt was oorzaak dat ook in 1951 geen aanvang kon werden gemaakt met het wederopbouw- plan. Behalve enkele particuliere woningen was er evenmin volks woningbouw. Dit heeft zijn terug slag gevonden in de bevolkings aanwas, waarbij nog komt dat 80 personen emigreerden. De enige lichtpunten zijn de verbetering van de Dorpstraat en\de" ver breding van de Zuidkade. Voor 1952 zag burgemeester Warnaar betere perspectieven, dank zij. de belangrijke lening, die kon worden gesloten. Op 6 Februari a.s. hoopt de woning bouwvereniging de bouw van 33 woningen aan te besteden. Ver der staan op het programma het begin van de uitvoering van het wederopbouwplan, nl. het maken van een verbinding van de Zuid kade met de Kanaaldijk en het maken van een verbindingsweg van de Kerkweg naar de Ieplaan langs het station. Pogingen om te komen tot een burgerzinlening zijn nog niet ondernomen. Wel licht dan van andere instanties hiertoe het initiatief zal worden genomen. Er bestaan verder nog plannen om verder te gaan met de verbreding van de Zuidkade. Spr. besloot met een woord van dank aan de raadsleden en zijn naaste medewerkers voor de ondervonden hulp en wenste allen voor 1952 Gods beste zegen toe. De tonspraak van de burge meester werd door de heer Mod derkolk als oudste raadslid be antwoord. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het Koninklijk zangersverbond om een subsidie voor de viering van het 100 jarig bestaan, waarvoor B. en W. voorstelden f. 10.- uit te trekken. De heer Slob deelde mede, dat de financiële commissie zich tegen dit voorstel verzette. Naar Spr. mening konden de 100 000 leden zelf we' voor een feestpot zorgen. Mevr. van der Torren zag in het beoefenen van de zang een goede vrije tijdsbesteding en stelde voor de subsidie toch te verlenen. Toen het voorstel in stemming werd gebracht blekende stemmen te staken (6-6), zodat in een vol gende vergadering nog eens ge stemd moet worden. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad er mee accoord om een cent per inwoner beschikbaar te stellen voor de aanbieding van een ge schenk aan de gemeente Gouda bij de opening van het gerestau reerde stadhuis. oegev Vastgesteld werd de vergoeding 6333. per leerling voor het bijzonder onderwijs voor 1952. waarbij de administratiekosten per leerling werden verhoogd van 50 op 75 cent. Uitgetrokken werd een be drag van f. 250,- voor de aan schaffing van een aardrijkskunde methode aan school B. In ruil voor het maken van een nieuwe brug in de Plasweg door de Zuidplaspolder, besloot de raad in onderhoud over te nemen het f 54.300.- - 52.400.- Officieële Mededelingen Sneeuwruimen. Het gemeentebestuur van Wad- dinxveen vestigt de aandacht van de ingezetenen op een bepaling in de algemene politieverordening, waarbij is voorgeschreven, dat een ieder verplicht is de stoepen en trottoirs voor zijn woning van sneeuw en ijs te ontdoen. Het niet nakomen van deze ver plichting heeft proces-verbaal tot gevolg. Nieuws uit onze woonplaats Zaterdag 9 Februari a.s. hoopt de Gymn. Vereen. T.O.O.S. haar jeugduitvoering te geven in de can- tine van N.V. Louis Dobbelmann. Door het grote aantal leden moest het bestuur tot splitsing overgaan. Voor de pauze komt de jeugd aan bod, na de pauze zullen de dames optreden met Hoepel- Bal en Knots oefeningen, terwijl ook een paar toneelstukjes ten beste zullen worden gegeven. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad van volgende week. Wij brengen hiermede onder de algemene aandacht, dat de toe- ristendeviezenboekjes (tdb's) afge geven voor de jaren 1950 en 1951, vóór 15 Februari a.s. door de hou ders behoren te worden ingeleverd. Inlevering kan geschieden bij de Coöp Boerenleenbank, alhier onder overlegging van paspoort of bewijs van Nederlandschap. Blijkens de in dit blad voor komende advertentie, zal op Vrijdag 8 Februari a.s. door de Chr. His torische Kiesver. een openbare ver gadering worden gehouden. Op deze vergadering zal spreken Mr. H. K. Beernink, lid van de Tweede Kamer, over de a.s. verkiezingen. Gezien het belang van deze ver kiezingen nodigen zij een ieder uit deze vergadering te bezoeken. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Januari 1952 ingelegd f 11785,27 terugbe taald f 21954,39. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer van de toneeluitvoering ten bate van het „4e Prinsenkind", 'in de cantine van N.V. Dobbelmann, zal een bus rijden, welke vertrekt van het Dorp om 6.45 uur, van't Sniep kwartier 6.50 uur en van de Burg. Trooststraat 6.55 uur. Burgemeester en wethouders hebben aan mej. A. C. Hogebrug, alhier, op haar verzoek eervol ont slag verleend als ambtenares ter secretarie dezer gemeente. Bij de door architect Stuur man gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woon en win kelhuis annex bakkerij voor rekening van de heer J. Broer, werd als volgt ingeschreven fa de Heer, alhier fa Endenburg, Gouda fa van Vliet, alhier - fa Seketis, alhier - ^8 ^50.— fa Rehorst, alhier - ^-780.— fa Kok. Gouda - 55.935.- fa de Joode, Moordrecht - 50.900.— De gunning is aangehouden. Woensdagavond vergaderde de plaatselijke afdeling van de NBVB onder leiding van de waarn. presd. mevr. J. Verheul. Als spreekster voor deze avond trad op mevr. A. M. de Moor-Ringnalda, waarvoor de verwachtingen hoog gespannen waren, gelet op de verhalen door deze begaafde schrijfster in „Moeder geschreven, o.a. 't Lichtschip en t Haventje. In deze verwachting wer den de aanwezigen dan ook met teleurgesteld, daar spr. goede richt lijnen gaf hoe en wat gelezen be hoort te worden. Een volgende vergadering zal op 27 Febr. gehouden worden. Ondanks het barre weer was de opkomst goed. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 bril, 1 boekje oefen ingen pianospel, 1 p. groene kinder wanten, 1 P- rode wanten. 1 p. groene wanten, 1 p. bruine wanten, 1 blauwe zakagenda. Verloren 1 ovale broche, 1 zil veren armbandje, 1 bruine hand schoen, 1 beige ceintuur. Uitvoering Mannenkoor Tengevolge van de gladheid reed een auto van de P.T.T. tegen de gesloten spoorboom op bij de overgang aan de Kerkweg. Auto en boom werden beschadigd. Zondag hebben lieden van het woonwagenkamp voorbijgaande kerk gangers lastig gevallen door met sneeuw en klompen te gooien. Zij kregen van de politie een ernstige waarschuwing. Ten gerieve van de bezoekers Het is koning winter Zaterdag avond niet gelukt een spaak in het wiel te steken op de dag van de jaarlijkse uitvoering van Waddinx- veens Mannenkoor. De Dcbbelmann-cantine was door ongeveer 600 mensen bezet toen het aanvangsuur daar was. Wij meenden te constateren dat voor „Onvermoeid Vooruit" de ani mo gestadig toeneemt, immers een volledig bezette cantine bij betere weersgesteldheid lijki ons geenszins denkbeeldig. Na het welkomstwoord door de voorziter J. de Jong, speciaal ge richt aan Burgemeester Warnaar en diens gezin, het erelid de heer l. Toen, werden wij eerstens bepaald bij het zangprogram wat reeds direct rijke belofte in hield. „Waak op" van Altink, wat aan schoonheid steeds schijnt te winnen levert goede en mindergoede mo menten op. De hoge inzet is voor de eerste tenoren een te moeilijke passage, maar in het slotaccoord hebben de zangers zich zelf gevon den en jubelende fortis ümo s vertellen de mens niet talment door het leven te gaan. Santa Lucia is te week voor mannenzang wat niet gezegd mag worden vanhet wonderschone,,Bede Wederom oogstte de heer P. Bos- loper als bariton de meeste lauwe ren. Met techische scholing geeft deze stem beloften. „Noordzee" breed en krachtig, zeer gevoelig ge zongen, m?ar afgezaagd. Voor de kleine pauze beluisterden we nog „Dichter und Bauer" niet bepaald geslaagd als zangcompositie (de meest belangrijke fragmenten worden door de piano, vertolkt). Werken van Flipse en Potgieter vormen het slot, waarvan „Jagers koor" iets tegenviel. Resumerend echter van kwaliteiten welke de toets der critiek rijkelijk kan door staan. In het bijzonder de tenoren kwamen herboren voor het voetlicht. De assistentie van Wim van Beek aan de piano verdient zeer veel lof. Zijn variaties van[de meest beroem de componist van „Aan de oever van een snelle vliet" lokte een da verend applaus uit. Van Berkels gezelschap deed in superioriteit voor de zangers niets onder. Kostelijk waren de moppen van John Kloos en meesterlijk de muzikale variateiten in verschillende genres gepresenteerd [en zeker zal een uiterst voldaan publiek tegen middernacht de strijd opgewekt aan gedurfd hebben tegen het barre weer. Ons Vervolgverhaal Volgend nummer hopen we te beginnen met een boeiend vervolg verhaal „Een Onderduiker in Napoleonstijd" geschreven door de heer K. Jonkheid. Dit verhaal werd enkele jaren geleden in boekvorm uitgegeven en wij veikregen het recht, dit in ons blad over te nemen. De gebeurtenissen hier in vermeld speelden zich ongeveer honderdvijftig jaar geleden in en rondom Wad- dinxveen af, vandaar dat het voor onze lezers eeu intressant verhaal zal worden, De Uitgever. scheuren, dat toch niet productief is. De minister heeft uitgerekend dat de hiervoor noodzakelijke op pervlakte van 100.000 ha. aanwezig is, terwijl er bovendien nog wel 100.000 ha. over blijft, die geen on voldoende functie heeft. Dit lijkt ons een redelijke eis en wij hopen dat aan dit verzoek zoveel mogelijk zal worden voldaan. Vanzelfspre kend zette de minister de stok achter de deur door een verplichte scheuring aan te kondigen wanneer aan de verwachting niet wordt vol daan. Wij kenden een tijd in Nederland, die plantsoenen tot aardappelvel den omtoverde. Dat was in de oor log en al vonden we het jammer, ieder erkende de noodzaak om onze voedselpositie te verbeteren. Deze toestand in de voedergranen komt op hetzelfde neer. Het is een levensbelang, niet alleen voor de pluimvee- en varkenshouders, maar voor het gehele volk. Varkensvlees en eieren zijn exportproducten. De fabrikanten van conserven, de han delaren en al het bij hen werkzame personeel zijn hierbij direct betrok ken. Het achterwege blijven van export tast onze handelsbalans aan, waarmee de invoer van andere goederen weer onmogelijk wordt gemaakt. Dit vergroot opnieuw de werkloosheid en dat moet worden voorkomen. De regering nodigt de boeren uit hun improductief grasland te scheu ren voor een belang waar zij zelf in de eerste plaats bij gebaat zijn en daarnaast het gehele volk. Laat men vrijwillig aan dit verzoek vol doen, zelfs al wordt het gevraagd door een minister, die mogelijk de gunst van een aantal boeren ver speeld heeft om welke reden dan ook. Laat men ook nu letterlijk de hand aan de ploeg slaan, opdat de pre caire veevoederpositie van ons land zo spoedig mogelijk worde ver beterd. Dit is een landsbelang van de eerste orde. H. M. 'S WERELDS GROOTSTE BOMMENWERPER: DE B-36. Volgens Amerikaanse ad miraals een billion-dollar- blunder" De B-36 super-bommenwerper heeft grote opschudding teweeggebracht (vervolg) in Amerikaanse marine-kringen; een In het bijzonder werd opschudding welke ontstond toen de 1 e^i-oforic \ran I JPTPtlSlP. Tot slot zij opgemerkt dat de diri gent Gé van der Beek zich royaal kweet van zijn leiding en wederom bewees uit het goede hout gesneden te zijn. Dat hij O.V. mag brengen op de sport van de meeste bekwaamheid. Tr. Sport in 't kort De Gymnastiekverereen. T.O.O.S, zal 9 Februari in de cantinezaal van N.V. Dobbelmann een jeugduitvoe ring geven en op 12 Maart een uitvoering van de grote leden. Dit is een lofwaardig initiatief. Daar T.O.O.S. te groot i; om op een avond de hele vereniging te doen optreden en de kleinen, ols zij met hun nummers voor het voetlicht ko men, nogal rumoerig zijn, heeft het bestuur gemeen(J®>m twee avonden met een maand tussenruimte te moe ten geven. Het bestuur doet dan ook een beroep op aller medewerking door beide avonden te bezoeken. Waddinxveen heeft het groene veld voor een week vaarwel gezegd en met eigen spelers hebben zij een drietal contactavoaden verzorgd, welke buitengewoon geslaagd zijn. De leiding van de spelers beruste bij de heer F. oan Kooten. De poloploeg van de Gouwe zal 18 Maart deelnemen aan het kring- polotournooi te Gouda. Op deze avond zal ook GZC I spelen tegen Haarlem I, terwijl de demonstratie- ploeg van de Robben aanwezig zal zijn om te demonstreren onder lei ding van haar trainer Jan Mender. De Waddinxveense Tafelten nisclub „Kwiek" speelde in de Goudse competitie de navolgende wedstrijden. De uitslag was als.volgt: De Mussen 1Kwiek 5 Assurantia 1Kwiek 1 Kwiek 3—Vonk en Vlam 1 Kwiek 4-K.B.O. 3 Burgvliet—-Kwiek 4 De Waddinxveense schaakclub W. S. V. speelde in de onderlinge competitie de navolgende wedstrijd J. Tol—J. Vink 1—0 S. Versloot—H. van Dijk 1—0 C. Alblas—W. Verstoep 0-1 J. Stolker—C. Verweij 0—1 J. Kleiweg—J. Scheele 0-1 A. Bonefaas—K.v.d. Gaarden 1-0 C. Broer—A. Brouwer 0—1 10-0 3-7 5-5 9-1 5-5 Bedrijfspensioenfonds Landbouw Aangezien zeer binnenkort door de Sociale Verzekeringscommissies een aanvang zal worden gemaakt met de zittingen ter omwisseling van de premiekaarten 1951-1952, waar voor de arbeiders een schriftelijke oproep ontvangen, worden de werk gevers, die zulks tot nu roe na lieten, met klem verzocht ee zegel bladen over het 4e kwartaal 1951 met spoed gereee te maken en de stroskjes aan de arbeiders ter hand te stellen. Men verzuime dus vooral niet op de zitting, waarvoor men wordt op geroepen, te verschijnen. dit tekort veroorzaakt door de on voldoende productie van veevoe der. Belangrijker echter nog is het gebrek aan samenwerking onder de agrarische landen. Waar dit gebrek aan internationale coöperatie op industriëel gebied reeds zo funest is, kan dit op agrarisch gebied zelfs oorzaak zijn dat duizenden mensen verhongeren. Dit wordt onvoldoen de beseft' niettemin worden daar door de problemen niet opgelost. En Nederland heeft een voedsel probleem voor zijn vee van de eerste rang, waar het bovendien zelf nog veel aan kan doen. Onze invoer aan voedergraan moet in 1952 ongeveer 800.000 ton be dragen. Tot op heden heeft de re gering 600.000 ton gekocht. Zij kan er niet in slagen de rest bij te ko pen, zodat op de aanwezige voor raad moet worden ingeteerd. Voor het jaar 1953 zien de omstandig heden er nog ongunstiger uit. Bij zon schaarste lopen de prijzen op, zodat het landbouw-egalisatiefonds redding moet brengen. Natuurlijk kan dit slechts gedurende korte tijd. De grootste consumenten van dit voer zijn de varkens en ons pluim vee. Er zijn dus twee mogelijkhe den: of de varkens- en pluimvee stapel moet worden ingekrompen of er moet meer voedergraan komen. De laatste oplossing is de gewenste, terwijl daarvoor tevens de mogelijk heid in ons land aanwezig is. Onze boeren moeten het grasland rj# vroegere secretaris van Defensie, Johnson, het in aanbouw zijnde vliegdekschip van 65.000 ton can- celde en daarvoor in de plaats een bestelling plaatste op de zesmoto- rige B-36, de zwaarste bommen werper ter wereld. We zullen in dit artikel die bewuste B-36 eens wat nader bezien. Want hoe men ook over deze machine denken mag, zeker is dat zij in een toekomst oorlog een belangrijke rol zal spelen en heden ten dage, in vredestijd, vormt zij zonder twijfel voor Stalin de grootste en indrukwekkendste bedreiging. Hoe „super-de-super" die B-36 wel is en hoe zij vroegere super-bom menwerpers als de B-29 en de B-50 in de schaduw stelt, blijkt al gauw wanneer we enkele cijfers zien. De B-36 weegt bijv. 178 ton, heeft een vleugelspanwijdte van 70,14 meter, een romplengte van 49,7 meter en een hoogte van 14,2 meter! Haar zes motoren, die achter in de vleugel zijn aangebracht en z.g. „duw- schroeven" aandrijven, leveren totaal 21.000 pk. en geven het toestel een snelheid van ongeveer 400 km/h. In de vleugeltanks wordt 79.928 liter benzine meegevoerd en in het bommenruim, afhankelijk van de actieradius, een grote hoeveelheid bommen. De bemanning bestaat uit 15 koppen en de bewapening uit veertien 20-mm kanonnen, waarvan er 12 in intrekbare koepels zijn aangebracht die allen op afstand

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2