Weekblad voor Waddinxveen De> Sfrieyd van de week Kris-Kras „I/öoc de GEORGE VI f Weekagenda No. 348 Vrijdag 8 Februari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het brood voor onze bakkers is gebakken! Minister Mansholt heeft zich dan eindelijk laten vermurwen om het verschil tussen de A.- en B.- bloemsoorten, dat bepalend was voor onze broodprijzen, op te heffen. Deze koerswijziging in de subsidiëringspolitiek op bloem soorten heeft echter tot gevolg gehad, dat met ingang van Maandag 4 Februari het z.g. volksbrood met 5 cent per 800 gram in prijs is gestegen. Het prijsverschil tussen volks- en wit brood is daarmede nagenoeg ver dwenen. Om de kleine beurzen niet de ge hele last van deze prijsstijging te laten dragen, is er voor een com pensatie gezorgd in de vorm van een prijsdaling van 24 cent per kg. voor margarine en spijsvet- ten. Zo is .het ook in Nederland. Is de regering op deze wijze er in geslaagd dit moeilijke pro bleem tot een redelijke oplossing te brengen, een ander probleem, om met Indonesië tot een redelijk vergelijk te komen, zal haar ze ker heel wat meer hoofdbrekens kosten. Gedurende twee weken heeft men in twee afzonderlijke com missies het vraagstuk der omzet ting van het Unie-statuut in een normaal verdrag en het probleem i.z. de status van Nieuw-Guinea behandeld. Hoewel de onderhan delingen over de financieel-eco- nomische kwesties bij een even tuele omzetting van het Unie statuut, zich tot dusverre in een voor beide partijen lang niet on bevredigende richting ontwikke len schijnen de beide partijen, in de commissie-Nieuw-Guinea el kaar in géén enkel opzicht nader te komen. Wij vrezen zelfs, dat de gehele conferentie op losse schroeven komt te staan, nu de Nederlandse regering heeft ge weigerd in te gaan op suggesties van Indonesische zijde, om een gemeenschappelijke basis te leg gen voor een oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem. Zoals bekend is de bewegingsvrijheid der Indonesische delegatie i.z. de vervanging van het Unie-statuut geheel afhankelijk van de mate van beweging, die zij in het vraagstuk Nieuw-Guinea kan brengen. Helaas is de laatste momenteel nihil. Het laat zich aanzien, dat'er in het onderzoek in de zg. „Lucht macht-affaire" heel wat meer be weging zit. Het staat nu wel vast, dat men hier feitelijk met twee affaires te doen heeft. In de eerste plaats zijn daar de on regelmatigheden op grote schaal bij de aanschaffingsdienst der luchtmacht en in de tweede plaats de grote knoeierijen bij de magazijndienst. In verband met deze malversaties zijn reeds enkele officieren, on derofficieren en burgers in arrest gesteld. Over de totale omvang der verduisteringen en diefstallen kan echter in dit stadium van onderzoek nog geen mededeling worden gedaan. Minister in 't Veld was, toen hij te Dordrecht de eerste paal voor een complex van 600 flatwonin gen in de grond sloeg, heel wat mededeelzamer. Hij bombardeer de de aanwezigen als het ware met een lawine van cijfers. In 1950 en 1951, zo zei hij, kwamen er totaal 114.000 woningen ge reed. Van dit respectabele aan- tal waren er 74.000 nodig om de groei van het aantal gezinnen op te vangen. De resterende 40.000 waren dus zuivere winst, waardoor het woningtekort met 16% kon worden verminderd. Hoewel er voor dit jaar weer 50.000 nieuwe woningen op het program staan, kon hij niet ga randeren, dat deze in dit jaar ook inderdaad gereed zullen ko men. Zijn grootste zorg was of in 1953 en de volgende jaren de kapitaalstroom voldoende zou blijven voor een bouwprogram, dat in verband met de bevol kingsaanwas nodig is. Wel hopen wij, dat er met in gang van 16 Februari a.s. vol doende geld zal binnenstromen, benodigd voor het grote carillon, dat wij de V.S. ten geschenke willen aanbieden. Drie rijdende carillons zijn intussen, van drie verschillende punten uit, hun tocht door het land begonnen om ons op te wekken ons steentje bij te dragen als dank voor de hulp tijdens en na de oorlog door de V.S. aan ons land verleend. „Stank voor dank", zo kunnen wij de houding van de groep Duitse oorlogsmisdadigers in Norgerhaven kwalificeren. Uit sympathie met een van hun ging de hele groep in honger- en werkstaking. Toen zij echter door de directeur voor de vraag wer den gesteld: werken, ja of nee, bleek er van hun kameraads- schapszin niet veel over te blij ven. Nadat men negen stijfkoppen naar Groningen had overge bracht, ging de rest weer nor maal aan het werk. BURGERZIN. Er zijn in de loop van de laatste jaren heel wat woorden aan onze toch al zo uitgebreide Ne derlandse taal toegevoegd. Geen verbasterde woorden, neen, zui ver Hollandse woorden, b.v. het woord, dat boven dit artikeltje staat. Het mooiste van dit woord is, dat door toevoeging van enkele lettergrepen, onschatbare dien sten worden bewezen aan de bur gers. Het woord burgerzin wordt dan ook in tal van varianten gebruikt. We kennen burgerzin-lening, burgerzin-straat, burgerzin-huis, burgerzin-speeltuin, enz. Over al deze varianten hebben we in de dagbladen kunnen lezen. Wat is dat toch met het woord „burgerzin"? Het lijkt veel op een toverwoord. Overal kom je het tegen. In Noord en Zuid, Oost en ook in Waddinxveen. Al moe ten we toegeven, dat niet speciaal het woord burgerzin is gebruikt. Maar wat is het anders, als Waddinxveen als gemeente gaat bijdragen in de kosten van een geschenk, aan te bieden aan de gemeente Gouda ter gelegenheid van de voltooiing van de restau ratie van het eeuwenoude stad huis. Is dit een daad van burger zin of is ze dat niet? Of moeten we er een paar lettergrepen voor zetten? Dan wordt het: gemeen ten-burgerzin! Dat woord burgerzin is geweldig rijk aan variaties. Straks krijgen we misschien landen-burgerzin of wereldburgerzin. We bouwen straks met z'n allen met een we reldburgerzin-lening een wereld burgerzin-wolkenkrabber. Een oplossing voor de nog altijd heer sende woningnood. Van deze kant bekeken heeft burgerzin, in welke vorm ook, grote voordelen. Maar ik ben het toch niet eens met die gemeenten-burgerzin. Vooral als het gaat om het „Hart van Holland". De Gouwenaars zouden b.v. over een poosje kun nen zeggen (gezien de gemeen ten-burgerzin voor het geschenk) kom, streekgenoten, jullie hebben je zo van de goede kant laten zien, toont nu wat de gemeenten burgerzin eigenlijk waard is, en sluit jullie bij ons aan. En dan zitten de streekgemeenten met de handen in het haar. Van annexa tie wil men niets weten, maar als er een beroep gedaan wordt op de „gemeenten-burgerzin", ja, dan is er eigenlijk moeilijk aan te ontkomen, aan die aansluiting. Dan zou die cent per inwoner, die we als gemeente geschonken hebben, wel een dure cent wor den. Van nieuwe woorden moet ik niet veel hebben, die moet ik eerst wegen en bestuderen en meestal blijkt, dat er een adder tje bij het nieuwe woord onder het gras zit. Het woord „burgerzin" is er zo één. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Dan staat daar zo simpel in de krant: „Het brood wordt 5 cent duurder". Niemand verwondert zich hier over en de grote klaagzang in deze tijd wordt nog treuriger gezon gen: „Wat is het leven toch duur." En moeder zucht: Och, ze heeft toch al zoveel moeite, om de eind jes aan elkaar te knopen. De kin derbijslag is weliswaar een grote uitkomst maar dat is meestal op, voor het ontvangen wordt. En nu dit weer. Zoiets moet je niet uitboezeroenen! Vaders en moeders van grote gezinnen, ga eens uit rekenen wat U het brood per week meer kost. 't Is om te rillen. We zeggen niet dat het brood niet duurder moest worden. De bakkers beleefden reeds lang een slechte tijd. Als je hen geloven mag, dan was Schraalhans daar keukenmees ter. Er werd aan 't malse brood geen droog brood meer verdiend. Dat is natuurlijk heel erg en zeg nu zelf: als de bakkers van armoe moe ten verhongeren is toch te gek. Uit gemergelde bakkers, verschrompel de bakkersvrouwen en ondervoede bakkerskinderen, dat wordt te gek. Dit kan zelfs minister Mansholt, die toch voor geen kleintje vervaard is, niet over zijn ministerieel hart ver krijgen. Daarom komt dit bericht: Jullie krijgen 5 cent per brood meer, dan kunnen jullie weer wat aan sterken. Doch op hetzelfde ogen blik, dat minister Mansholt een royale bui kreeg en de bakkers be dacht, probeerde hij met de rech terhand terug te nemen, wat hij met de linker gaf. De grondstoffen worden duurder. Uiteindelijk schieten de bakkers er niet veel mee op. Och wij weten het allemaal wel, en de middenstand weet het zeker, dat de regering in feite alleen zich zelf helpt. Het geld schijnt in Den Haag op te raken en dan zijn deze vreemde capriolen nodig. En die minister Mansholt is toch zo'n goeierd. Hij houdt van geven en nemen. De bakkers krijgen meer en de kruideniers en de slagers ont vangen minder: Margarine, slaolie en vet wordt goedkoper. Of de kruideniers en slagers dit leuk vinden is ons niet bekend. Het doet er trouwens ook niets toe, want in Den Haag wordt beslist en daarmee uit. Ze hebben precies uitgerekend, dat voor de huisvrouw het totaalcijfer ongeveer gelijk blijft. Moeder kan gerust zijn want wat xe per week meer uit geeft aan brood, geeft ze minder uit aan mar garine, olie en vet. Op 56-jarige leeftijd is plotseling overleden George IV, Koning van Engeland. Hij zal worden opgevolgd door Koningin Elisabeth. Is met George VI, Koning van Engeland, een groot vorst heenge gaan? In de democratie is geen plaats meer voor grote figuren als eens Karei V en Lodewijk XIV. En in Engeland is, sinds Prins Albert, de gemaal van koningin Victorie, over leed, de macht in handen gekomen van het'Parlement en speelt de koning geen beslissende rol meer. Was hij dan een groot man? George VI heeft, toen hij koning was, noch ook daarvóór, blijk ge geven van geniale brillante kwali teiten. Hij was een rustig, beschei den, bijna verlegen man, die zijn koninklijke plichten getrouw nakwam. Maar zonder twijfel was hij een groot mens. Hij begeerde noch verwachtte de kroon. Zijn broer, Edward, zou Koning George V opvolgen en deed dat ook als Edward VIII. Edward deed, 'wat George zonder twijfel zelfs nimmer zou hebben over wogen: hij gaf zijn koninkrijk prijs voor een vrouw. Edward trad af. En tegen al zijn wensen en ver wachtingen in moest George de kroon van het Britse Imperium aan vaarden. George zag dit als zijn plicht. En het lag niet in zijn aard die plicht uit de weg te gaan. Het was voorzeker geen lichte taak. Toen hij de regering aanvaardde, dreigden reeds donkere wolken. En weldra barstte het onweer over Europa, over de wereld los. De vrede bracht weinig verlich ting. De economische dreiging hing zwaar over Engeland. De zon scheen niet voor George VI, hij moest zijn troost putten uit de wetenschap, dat ook achter de wolken zij nog haar stralen uitzondt. Dit alles schaadde zijn gezondheid, Het kon niet langer verborgen blij ven, dat de koning lijdend was. Een riskante operatie bleek nood zakelijk. En zo scheen te zijn ge slaagd. Koning George nam gedeel telijk zijn taak weer op, maar steeds groter werd het aandeel van de Kroonprinses, Elisabeth, in de ver vulling dier plichten. George VI was een groot Mens. Zijn leven stond in het teken van de dienst van zijn land. Met de talenten, hem gegeven, heeft hij gewoekerd tot de dood toe. Juist doordat hij de verpersoon lijking was van wat men beschouwt als de typische Brit, was zijn voor beeld voor zijn onderdanen, in een tijd van zorg en druk, van onschat bare waarde. George VI, die zich nimmer lau weren vergaarde door heldendaden op het slagveld of door politieke zegepralen, was een heroïsche figuur. De zin van zijn leven, de zin van zijn koningschap, kan worden uitgedrukt in twee worden: „lek dien". Dat beweren ze althans in Den Haag, en daar kunnen ze enorm goed rekenen. Wij zouden wensen dat aan elk ge zin een ambtenaar werd toege voegd, om voor moeder het huis houden te doen, misschien dat dan eens bewezen werd, dat men ook in Den Haag zich kon vergissen. Waarom moet het geld dat aan de bakkers meer betaald wordt, juist aan de slagers en kruideniers ont nomen worden?? Deze groepen verdienen zeker te veel of ze schreeuwen te weinig. De kruidenier heeft na de oorlog steeds in het hoekje gestaan waar de slagen vallen. Tussen Z.E. Mansholt en de kruideniers botert het niet goed, maar de slagers had den niet te klagen. Ze bleven be hoorlijk in hun vet zitten. Nu schijnt deze liefde ook bekoeld te zijn en moeten zij de bakkers de broodstuiver betalen. Slagers, kruideniers, zet de keel Vrijdag 8 Februari openbare vergadering Christelijk Historische Kiesvereniging in het Verenigingslokaal achter de Ned, Hervormde Kerk Zaterdag »9 Februari Jeugduitvoering van de Gymnastiekvereniging „T.O.O-S.", in Cantinegebouw N.V. Dobbelmann Dinsdag 12 Februari Lezingen-comité, L. A. Dupree. 5000 km. met auto en leica naar Joegoe-Slavië, Venetië en de Dolomieten, in „Het Centrum" Woensdag 13 Februari Propaganda- feestavonden van ver. „Volkonderwijs"' in „Centrum" Donderdag 14 Februari Jaarvergadering „Oranje Trouw" in Centrum Vrijdag 15 Februari Algeme Ledenver- gaderin Glasverzekering in Hotel „De Unie". Zaterdag 16 Februari Sjoelavond „Con cordia" gebouw Centrum 19, 21 en 26 Februari, Ruiteravonden «Gouweruiters", Lunchroom v. d. Water Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe'' Dinsdag 26 Februari A. R, Kiesvereniging. Praatavond Woensdag 12 Maart Gymnastiekuitvoe- ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S." in Cantinegebouw N-V. Dobbelmann In 't Bomenwijk Voor Miep en Hans, voor Gre [en Klaas Gaat men weer huizen bouwen Zo zoetjes aan, begin dan maar Te denken om te trouwen Want drie en dertig in getal Waar zal men die wel vinden In 't Bomenwijk ik weet het al Gaan zij een plaats verslinden Dan ziet men weer verhuizingsboel Met auto's en met karren De een van hier, weer een van daar Men zou de zaak verwarren En als dan na die drukke sfeer De rust is weergekeerd Dan zit de Vader nog niet stil Die steeds maar meer begeert Want Warnaar onze Vader toch Is steeds maar aan 't verzinnen Hoe hij weer op een andere keer Met bouwen kan beginnen En daarom nu van deze plaats Al ben ik maar de tolk Aan U de eer, en onze dank Van 't Waddinxveense volk Wij hopen dan dat 't Bomenwijk Nog steeds maar groter wordt Dat ook terrein voor sport en spel Door U wordt aangeport A.F.A. Uit een statistiek Elke dag in Nederland 1. 780 geboorten, 194 sterfgevallen. 2. 36 stierven aan hartziekten, 33 aan kanker, 8 aan t.b.c. 3. 240 huwelijken, 24 echtschei dingen. 4. 5 millioen brieven, 18.000.000 te lefoongesprekken, 12.000 tele grammen. 5. 120 dagbladen verschijnen, 22 boeken. 6. Er worden 2,5 millioen sigaren gerookt, 14,5 millioen cigaretten. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 zwarte herenhand schoen, 2 rijksdaalders, 1 handschoen, aan komen lopen een zwart-witte hond, 1 bruine glacé handschoen. Verloren1 parapluie, 1 handkap van een flets, 1 groene kinderwant open en brul als een vetloos var ken. Het helpt. Dan zullen Uw pro ducten weer duurder worden en wat U dan meer krijgt, zullen de schoenmakers, rijwielherstellers en andere middenstanders minder ont vangen. Zo houdt de ene helft van de mid denstand de andere helft op de been en samen trachten ze de kurk te zijn, waarop het maatschappelijk leven drijft. En de gewone man? Hij kankert!! Hij klaagt: Wat is het leven duur. Helaas, hij heeft gelijk. Uw dienaar, VRIJBUITER.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1