Uit het Parlement Ken Onderduiker in Napoleonstijd. fcte M Uoufagm DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" 1. „Wat ben ik toch een ontzaggelijk groot kunste naar", dacht Humpo Hotsflots, terwijl hij met forse halen witte wolken in de blauwe lucht van bet schil derij, dat hij onderhanden had, zette. „Ja, ja, een groot schilder Een vervaardiger van machtige doeken! Welk een gevoel spreekt er niet uit dit landschap Deze prachtige kleurenDit onbeteugeld oh kom, hoe heet het... eh palet! Zulk een avond rood, doorgloeid van eeneh nou, ja, als ik zelf maar weet, wat ik bedoel. En dan dit eenzame boompje! Eenzaam als de schilder zelf met zjjn kunstenEen eenzaamheid, die doorhuiverd is van eeneh nou, kom, van deeh, toe nou! O, ja, ik weet het al weer. Doorhuiverd van de grote ziel eens Begaafden MeestersEr zullen er maar weinig zijn, die mij dit nadoen! En die het dan zo treffend juist onder woor den kunnen brengen!" Ja, Humpo Hotsflots was een man, die wist, wat hij kon, dat hoor je direct. Hij ging eens midden in de kamer staan en keek met welgevallen naar de doeken, die hij zo in de loop der jaren vervaardigd had. „En toch begrijp ik niet, hoe het mogelijk is," dacht hij verder. Dit zijn toch alle maal grote kunstwerken! Dat er nu toch maar nooit eens iemand is, die mijn kunst waardeert. Enfin, als je Rembrandt van Rijn neemt. Die verkocht tijdens zijn leven ook niet een schilderij, heb ik wel eens gehoord. Waar zou die toch van geleefd hebben?" (Wordt vervolgd.) Er lagen deze week genoeg wetsontwerpen te wachten, zodat de Kamerleden niet ontijdig naar huis behoefden te gaan. Eén daarvan was de kweekschoolwet. Eindelijk wordt de opleiding van onderwijzers nu eens wettelijk geregeld. Deze kans heeft Mi nister Rutten direct aangegrepen om de opleiding te wijzigen. Zo wordt de kweekschool ingedeeld in drie leerkringen. In de eerste ontvangt men algemeen vormend onderwijs, in de tweede wordt men klaargemaakt voor onder wijzer. Dan krijgt men meer de practische stof. Deze beide krin gen duren ieder twee jaar. Als men de derde leerkring ook nog doorloopt, waarvoor één jaar nodig is, dan is men meteen be voegd om na enkele jaren practijk als hoofdonderwijzer te kunnen optreden. Tot nu toe kan dit niet zonder hoofdacte, waarvoor men in de avonduren moet studeren. Tegen die indeling hadden de Kamerleden niet zo'n groot bezwaar. Het grote vraag punt was echter wat de voorop leiding zal moeten zijn ULO of HBS? enkele leden waren voor HBS, omdat de onderwijzers die met intellectuelen kunnen wor den gelijkgesteld dan dezelfde vooropleiding zullen hebben als andere intellectuelen. De overige fracties waren enthousiaste voor standers van de ULO als voor portaal voor de kweekschool. Zij waren van mening, dat dan de onderwijzers kunnen worden ge- recruteerd uit alle lagen der be volking. Er zijn nu eenmaal ge noeg ouders, die een HBS-oplei- ding niet kunnen bekostigen. Minister Rutten was het daarmee eens. Hij toonde aan, dat jaarlijks ongeveer 7.000 personen de HBS verlaten. Minstens 2.000 daarvan zouden naar de kweekschool moe ten gaan, wil men de jaarlijkse „slijtage" van onderwijzers kun nen opvangen. Het behoeft geen betoog, dat men bij een nieuwe onderwijswet altijd weer te maken krijgt met een heel klein schoolstrijdje. Zo ook nu weer, al werd die strijd dan ook zeer gemoedelijk uitge vochten. Minister Rutten wees erop, dat de Overheid de taak heeft om een kweekschool in stand te houden. Er waren nog tal van andere vraagstukken, waarop we eventueel volgende week nog wel eens terugkomen als er aanleiding is om de behan deling van de 20 amendementen, welke op deze wet werden inge diend, te bespreken. Een hele middag was de Kamer verder bezig met een interpellatie Wagenaar (c.p.n.) over het amb tenarenverbod. Dit was een debat van „dik hout zaagt men planken". Minister-President Drees, die in zulke debatten ijzig kalm is, sloeg zich er best doorheen, maar moest tal van uitlatingen incasseren, die niet pretig voor hem waren en die hij beslist niet heeft verdiend. door K. JONKHEID. 1 I. OP DE MARKT. De wereld ziet er vreemd uit van morgen. Het is Tweede Kerstdag van. een jaar in Revolutietijd. Gisteren was de lucht grauw en stil, zonder vorst. Vannacht is het gaan sneeuwen. Onafgebroken zijn de dikke vlok ken langzaam naar beneden geko men. Nu kleven ze aan de bomen, plakken aan deuren en kozijnen, klonteren op de takken van lage heesters en dekken wegen en lan derijen, daken en brugleuningen met een dikke laag. De meesten zijn verdronken in het zwarte water. In de smalle sloten ligt een laagje grauwe sneeuwpap, maar de vaarten en wijde plassen zijn zwart gebleven. De Kerkweg, de verbinding tussen Oud- en Nieuw-Waddinxveen, is een witte streep geworden, de twee plassen aan weerszijden, de Groote en de Kleine Putte, liggen als zwar- De communistische motie om dit verbod in te trekken, werd met 762 stemmen verworpen. Volgende week begint de 2e Kamer aan de behandeling van de grondwetswijziging. Tal van actuele vraagstukken, zoals b.v. de uitbreiding van de Kamer, komen dan aan de orde. Waddinxveen op de Meubelbeurzen Deze week heeft onze plaatse lijke meubel-industrie kans gehad haar producten op grootse wijze aan de handel te tonen en wel op twee plaatsen tegelijk, t.w. de Utrechtse Meubelbeurs en de dito te Amsterdam, Zulk een beurs is wel de meest unieke gelegen heid om de steeds doorgaande evolutie in dit product te kunnen volgen. Stelt men het heden daagse meubel naast dat van en kele of meer jaren terug, men constateert een geheel afwijkende opvatting van de structuur en afwerking. Was voorheen het zware, logge meubel favoriet, op heden ontwerpt en fabriceert men andere modellen, meer in de lijn van onze hedendaagse eisen. En dat zijn sobere, strakke, kleine en vooral practische meubel stukken. Nuttigheid gaat vóór romantiek. Dat zulks nauw ver band houdt met de huidige wo ningpositie, zal niemand vreemd vinden. Woningen bevatten min der kamers en de woonruimten worden steeds kleiner, zodat een „kamer" van voorheen vrijwel niet meer te plaatsen was, of het nu een huis-, slaap- of zitkamer betrof, alles bleek te plomp. Van verschillende zijden was reeds lang gezocht naar oplos singen, die de beschikbare woon ruimten zo min mogelijk zouden „dichten", de stapel-, eenheids- of schakelmeubels brachten uit komst, merendeels in serie, dus als massameubel aangemaakt met inschakeling van het mechanisch vermogen. Een deel van het pu- pliek voelde zich aangetrokken te gaten in een witte wereld. In de verte, richting Moordrecht en Ze venhuizen, zijn meer zulke gaten, veel groter dan de beide Putten. Daar is de bodem weggestoken door veenderijen, welker winst- jagende eigenaars in het stadje Gouda wonen, waar bierbrouwers en pijpenmakers grage afnemers zijn van de geproduceerde turven. Zo is het kostelijk land overgele verd aan het water, dat alles over weldigd heeft, zonder tegenstand. Aan de Kerkweg staan geen huizen. Alleen vlak bij het Nieuwe Dorp, dat zich uitstrekt langs de kaden van de Gouwe, staat er één. 't Is een vreemd huis, breed en laag en alle muren witbepleisterd en langs de daklijst in stijve drukletters de naam: WIND en ZON. In de grote voortuin staat een sier lijke arreslee, van binnen dik be kleed met opgevuld fluweel, maar zo onpractisch gebouwd, dat ze slechts plaats biedt voor één per soon. Het voorgespannen paard is on rustig. Het schudt zijn ranke lichaam, waardoor de bellen van het arretuig rinkelen, wat zijn on rust nog groter maakt. De knecht klopt het dier op de hals en spreekt tot het moderne binnenhuis en het moderne meubilair en toonde belangstelling voor wat men bood. Een groot deel echter, meer be houdend, hield zich afzijdig. De ruimte is thans souverein 1 Men gaat als men het goed doet, niet langer van de meubels uit, bij het meubileren, maar van de ruimte. Gevolg hiervan was een zoeken naar het bij de ruimte aanpas sende meubel. Verantwoorde stijlen, modern van lijn en schoon van kleur en toch aangepast aan een smalle beurs, deden hun in trede en zullen hun doelmatig heid steeds meer bewijzen. Onze plaatselijke fabrikanten hebben stuk voor stuk het hun ne hiertoe bijgedragen en dat niet alleen op het gebied van de woning-, maar evenzo van de kantoor-inrichting. Zo heeft o. a. de N.V. Kempkes' Meubelfabrieken de z.g. formule-meubelen tentoon gesteld, een meubel met talloze combinatie mogelijkheden, waar bij elke kleinste ruimte is uitge buit om toch een meubel te plaatsen en dat door aanbouw steeds te vergroten, al naargelang de kamer ruim is. Het was alleszins de moeite waard deze beide beurzen te bezoeken en omgekeerd is het de wens van de fabrikanten dat hun streven naar vernieuwing en naar omzetvergroting rijkelijk beloond mag worden. Voor onze gemeente hangt hier ten slotte al te veel van af. Slagen de beurzen, dan geeft dit arbeid. En arbeid is in de heden daagse omstandigheden brood nodig. Volgens de binnenkomende berichten worden de beurzen druk bezocht, ook door veel buiten landers en werden er goede zaken gedaan. Gummi voorwerpen, die U moet bewaren, bestrooit U met wat talkpoeder. Hierdoor blijft het gummi in conditie en plakt het niet. kalmerende woorden. Notaris Neuteboom kijkt naar bui ten. Hij drentelt ongeduldig door een der kamers van het brede huis, waarvan de vertrekken alle aan de voorkant liggen, zo ondiep is het huis en zo kort zijn de zijmuren. Het is een schijnvilla, een pseudo- buitenplaats, het lijkt wel, dat de geest van de naderende Revolutie de bouw van dit spothuis heeft uit gedacht, om de lege hoogmoed der heerszuchtige Regenten, wier blinde ogen hun eigen aftakeling niet zien, aan de kaak te stellen. De notaris heeft zijn duffelse rij-jas aan en zijn bonten muts diep over oren en ogen. Maar zijn vrouw, „dé juffrouw van de Notaris", is nog steeds getooid met haar cachemiere sjaaltje en kanten muts. „Vrouw, maak toch voort, de bruine zal kou vatten." 'I»*1* Ze glimlacht. Het is een schamper lachje. Haar mans bezorgdheid voor het paard maakt haar jaloers, hoe wel ze geen reden heeft, in enig opzicht te klagen over haar echt genoot. Tien minuten later zit ze in de slee, warm ingepakt in wol en bont, zorgvuldig ingestopt, en met beren vel toegedekt. Burgerzin Burgerzin is een mooi woord maar de daad is beter. In een tijd van egoïsme, waarin de een de ander alles misgunt en van andermans werk profijt denkt te trekken, doet het weldadig aan te horen van burger- of burengemeenschap ten bate van elkander. Zo ook in onze gemeente waar, zoals bekend bij de winkelier ster Mej. Boon aan de Zuidkade een inbraak gepleegd werd en vrij wel al het aanwezige geld door de dief of dieven werd meegenomen, als waardoor Mej. B. ten zeerste ge dupeerd werd Door enkele omwonenden werd het lofwaardig initiatief genomen haar te helpen, door een rondgang te houden langs de Zuidkade, teneinde giften in te zamelen voor deze ge troffen winkelierster, met zulk een succes, dat bijna het ontvreemde bedrag aan hear kon afgedragen worden. Een woord van lof voor deze daad en dank aan de milde gevers is zeker op zijn plaats. Nieuws uit onze woonplaats Het instituut voor Arbeiders Ontwikkeling heeft in Lunchroom van de Water een vrij goed bezochte propaganda en filmavond gehouden. O.m. werd vertoond een film over de Amerikaanse vakbeweging terwijl ook nog een film werd vertoond over het Nationaal Park „De Hoge Veluwe". De propaganda film die daarna werd vertoond gaf een duidelijk beeld van het veel omvattende werk van het Instituut en gaf de aanwe zigen een goede indruk van de werkzaamheden. Over deze werk zaamheden sprak ook het lid van het hoofdbestuur, de heer Sterren- berg. Het afdelingsbestuur had het genoegen, als resultaat van deze avond, weer enkele nieuwe leden te mogen inschrijven. De werkloosheid in deze ge meente houdt nog steeds aan, en ofschoon er in de afgelopen week een klein aantal wederom in het vrije bedrijf werden opgenomen, on derging het aantal werknemers die uitkering genoten ingevolge de over bruggingsregeling en Sociale Bijstand- rejgeling weinig schommeling. Naast de afvoeringen naar het vrije bedrijf werden 9 nieuwe ge- Haar man pakt de teugels, neemt plaats op het achterbankje, dat ook dik opgevuld en met fluweel be kleed is. De zweep klapt, de bellen rinkelen en met een sierlijke zwaai draait het gespan door het ijzeren hek de Kerkweg op in de richting van de Gouwe. Ze passeren de brug. De bruggewachter groet eer biedig en kijkt het gespan na, dat de stille Rijweg neemt in de rich ting van de Bloemendaalse Weg. De Rijweg is eenzaam, er staat geen enkel huis. Halverwege is een smal le zijweg, een zwart koolaspad, maar nu wit van ongerepte sneeuw, leidend naar de buurtschap Middel burg. En vlak daarlangs weer in eens een groot zwart gat, de Mid delburgse Plas. Hier loopt de weg ten einde, hier moet gekozen worden, links naar Reeuwijk of rechts de Bloemen daalse Weg naar Gouda. De notaris kiest rechts. Bij de hoek passeert hij de herberg De Nieuwe Baars. Daar kwamen vroeger de boerenknechts, omdat De Oude Baars schuin daarover, hun te duur en te deftig was. Maar nu is De Nieuwe Baars een verzamelplaats van revolutionaire WADDINXVEENSE GESLACHTSNAMEN ontleend aan land, stad of dorp. Tot het jaar 1100 droeg men in het algemeen slechts één naam en wel in de zin van onze huidige doop- of voornamen. Eerst na genoemd jaar zijn de familienamen ontstaan; in de Middeleeuwen worden al namen aan de voornamen toegevoegd en personen ter onderscheiding ge noemd met de naam van de vader, moeder óf echtgenoot. Tot de oudste vormen der geslachtsnamen worden eveneens gerekend de toe voeging van namen met betrekking tot het beroep, tot een of ander lichamelijk kenmerk en tot een plaatsbepaling. De familienamen van aardrijkskun dige oorsprong vormen een belang rijke en omvangrijke groep. Immers zij geven de afkomst aan door be paling van woonplaats in de vorm van vermelding van land, stad of dorp. Aanvankelijk is het de oude adel, die zich naar zijn stamslot noemt, een gewoonte allengs overgaande op de lagere standen. De aardrijks kundige benamingen worden dan ook oorspronkelijk zowel bij vor sten en adelijke personen als bij boeren en burgers aangetroffen. Tal van Waddinxveense familie namen zijn aan aardrijkkundige streek- en plaatsnamen ontleend, zoals Alblas, van Beek, van Ber gen, Domburg, van Dijken, van Gelderen, van der Goes, van der Haar, Hagoort, van Hattum, van der Laak, van der Loo, Moons, van Mourik, Noorlander, van der Oest, van Pruissen, van Rhijn, van Til burg, Veldwijk, Verheul, Versluis, van Vuuren, de Waal en de Waardt. Naast de geslachtsnamen van vol kenkundige aard of aan bijzondere aardrijkskundige namen ontleend zijn er in dit kader nog de familie namen, van algemeen aardrijkskun dige oorsprong zoals de Waddinx veense namen: Graafland, van der Hee heide, gewestelijk en Zuid- nederlands) Oudijk, Overvliet, Rou- bos, van Tol, Veendorp en van de Water. E. v. E. in verschillende uitvoeringen en prijzen verkrijgbaar bij: Boekhandel VELDWIJK vallen ingeschreven wegens vorst- werkloosheid. In totaal genoten 117 werknemers een uitkering, waarvan 13 ingevolge de sociale bijstandsregeling. Het is verheugend, dat het ge meentebestuur dezer dagen een aan vang heeft gemaakt met de tewerk stelling van enkele arbeiders in de gemeentelijke werkverruimingsobjec ten. Helaas is de vorst spelbreker geweest, waardoor het niet mogelijk was alle voorgenomen objecten nog elementen, arbeiders, knechten en kleine pachters. De gezeten boeren en de meeste plattelanders zijn Prinsgezind. Het is vol in de gelagkamer, want er zijn ook Gouwenaars, meest fa brieksarbeiders: garenspinners, pij penmakers, brouwersknechts. Ze zijn hier om „de boertjes" op te hitsen tegen de uitzuigers en tiran nen, die het land regeren, het volk onderdrukken en uitpersen. Dat moet uit zijn. „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap wordt de leus, overal. Wat is het hier een achter lijke boel!" De meesten luisteren zwijgend, sommigen met een genoeglijke grijns. Anderen kauwen nadenkend hun tabakspruim en spuwen op de planken vloer. Aan een tafeltje voor 't raam zitten er drie. Ze horen een belletuig en kijken naa'r buiten. „Het is de notaris," zegt er een, „hij gaat met zijn vrouw rondtikke- ren op de Goudse Markt." „Welnee, hij gaat naar Jacob Eedelcoert, geloof dat gerust." De ander kijkt spottend. „Hoe weet jij dat?" Wordt vervolgd

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2