Weekblad voor Waddinxveen Onze jongste prinses verjaart De Spietyd van de week Kris-Kras De Carillon Collecte Uit het Parlement Weekagenda CARILLON No. 349 Vrijdag 15 Februari 1952 7e Jaargang I Adres Redactie en Administratie: I Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per tn-m. 1 Dat er in deze moeilijke tijd, waarin alle eindjes aan elkaar geknoopt moeten worden om rond te komen, vele mensen nog tot sparen weten te komen, is een prestatie die de hoogste lof ver dient. De directie der Rijkspost spaarbank schijnt daar ook zo over te denken, want het unieke en tegelijk zo verheugende feit, dat van de 10 millioen Neder landers zich in de afgelopen week de vier millioenste inlegger bij de Postspaarbank liet inschrij ven, werd dankbaar aanvaard om de feestvlag in top te hijsen. Het zal dan ook niemand verbazen, dat spaarder no. 4.000.000, de heer Groenenberg uit Gorinchem, als zijn aandeel in de feestvreug de van de directie der Rijkspost spaarbank 250,extra op zijn nieuwe boekje kreeg. Zal de Rijkspostspaarbank het volmaken van het imposante aan tal van vier millioen spaarders wel met gouden letters in haar kronieken hebben geboekstaafd, te zelfder tijd zal de Maasstad met diepe teleurstelling hebben gememoreerd, dat zij, tengevolge van het recente regeringsbesluit, voorlopig althans van een eigen vliegveld verstoken zal blijven. Burgemeester Oud verklaarde, dat hij van de regering wel iets beters had verwacht, ^vooral om dat Rotterdams wensen uitermate bescheiden waren geweest. Ver vanging van het door oorlogs handelingen verwoeste vliegveld Waalhaven beschouwde hij niet anders dan een kwestie van rechtsherstel. Maar noch de voor industrialisatie noodzakelijke startbanen, noch het billijke ver langen naar rechtsherstel heeft de regering tot een voor de Maasstad gunstige beslissing kunnen brengen. Wij hebben zo'n flauw vermoe den, dat er in C.P.N.-kringen eveneens teleurstelling zal heer sen over het voor hen zo onbe vredigende verloop der interpel latie over het z.g. „ambtenaren verbod". Hoewel deze bescheiden afweermaatregel der regering geenszins een automatisch massa ontslag inhield, was men van communistische zijde te hoop ge lopen tegen dit verbod. De minister-president diende de heer Wagénaar persoonlijk van repliek. In antwoord op de com munistische uitdaging: „Bewijs, dat wij niet betrouwbaar zijn!" verklaarde dr. Drees, dat de re gering natuurlijk over overtui gende bewijzen beschikte. Maar, zo liet hij er op volgen, wij zijn niet zo naïef dat wij de heren communisten onze informatie bronnen in handen zouden geven. De communistische protestnota werd daarna met overtuigende meerderheid verworpen. Ongetwijfeld zal er vreugde heb ben geheerst bij onze gepension- neerde bouwvakarbeiders. Na een voorbereiding van vijf jaar heb ben in de afgelopen week vier bouwvakarbeiders, op een fees telijke bijeenkomst, als eersten hun pensioenuitkering van het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid in ontvangst mo gen nemen. Deze eerste gepen- sionneerden mochten, behalve hun pensioen, een ingelijste oor konde en een kist sigaren mee naar huis nemen. Verschillende vertegenwoordigers der arbei ders- en werkgeversorganisaties spraken naast hun grote waarde ring over het bereikte, tevens de verwachting uit, dat het bedrijfs pensioenfonds straks tezamen met de oude-dagsvoorziening de ge- Pensionneerde bouwvakarbeiders een onbezorgde levensavond zou waarborgen. Een minder opgewekt geluid liet de Raad van Vakcentrales horen, met het oog op de onrustbarende stijging van het werkloosheids cijfer in de laatste maanden. Be droeg de stijging in Januari 1951 circa 8000 man, waardoor het aantal werklozen in die maand op 110.905 kwam te staan, in Januari van dit jaar bedroeg die stijging ruim 20.000, waardoor er nu al ruim 165.824 werkloze man nen zijn. De R.V.V. heeft der halve bij de regering aangedron gen op ten spoedigste tenuitvoer legging van de volgende maat regelen: le. Oplossing van de financieringsmoeilijkheden bij de woningbouw; 2e. versnelde uit voering der streekplannen en 3e. eventuele verhoging onzer koop kracht. Bovendien wenst de R.V.V. onverwijld nadere bespre kingen met de regering te voe ren. (Wij hopen nu maar, dat de rege ring bij het zoeken naar een op lossing voor het werkloosheids probleem niet op dezelfde ge dachte komt als het gemeente bestuur van de Zuid-Limburgse gemeente Valkenburg, en de werklozen tot nader order ver biedt hun woning te verlaten. Wij zijn n.l. bang, dat wij dan na verloop van tijd zouden moeten constateren, dat er in het spreek woord: Uit het oog; uit het hart, wel degelijk enige waarheid zit. HOE ZAL HET GAAN? Toen ik van de week op een avond met mijn hond een omme tje maakte en ik voor de brug moest wachten, vroeg iemand mij de weg. Nadat ik hem de kortste weg had gewezen, merkte hij zo terloops op, dat de brug wachter volop werk had met het openen en sluiten van de brug. In de toon waarop hij dit zei, merkte ik, dat hij door dit te zeggen, iets anders bedoelde. En inderdaad, want hij vervolgde: „Ja, mijn heer, we zitten er plotseling en geheel onverwacht weer midden in, in de werkloosheid. Elke week komen er steeds weer werklozen bij en bedrieg ik mij niet, dan zal dit blijven aanhouden. Er is ontelbare malen op gewezen, dat er zodanige maatregelen getrof fen zijn om een massale werk loosheid te voorkomen. Dat is een verschil met de periode 1929- 1939, waarin maatregelen getrof fen werden, teneinde de gevol gen van de werkloosheid tot een minimum te beperken. Toen was men te laat om een massale werk loosheid te voorkomen. Maar ik heb toch zo de idee, dat men op het ogenblik ook geen kans ziet de werkloosheid te voorkomen. Als je zo je oor eens te luisteren legt, wordt er nu al gesproken de werklozen enige ontspanning te geven en hun algemene ont wikkeling tot een hoger niveau te brengen door het geven van cursussen. Neen, mijnheer, de be gonnen stroom is al niet meer te stuiten. En dat is logisch: geen orders geen arbeid. En aan gezien een bedrijf of onderneming geen philantropische instelling is, maar een winstobject, worden de werknemers de dupe. Neem nu Waddinxveen eens als voorbeeld. Ik las toevallig vanmiddag in een restaurant, dat hier 120 werk lozen zijn. Dat betekent, dat deze mensen minder koopkracht heb ben met alle. gevolgen van dien. Waddinxveen is een industrie- dorp en nu al 120 werklozen. Dat is erg veel mijnheer. We moeten er niet aan denken hoe het zal gaan als de order-portefeuille nog minder gevuld zal zijn." Toen ging de brug dicht of open zo men wil en onze wegen scheid den zich. Maar het werkloosheidsprobleem wordt steeds groter. We zijn geen pessimist, maar daar moeten we toch rekening mede houden. A propos, ik heb de krant eens opgezocht waar die mijnheer het over had. Daarin las ik, dat 117 werknemers een uitkering „ge noten". Ik heb nooit geweten, dat men van zo'n uitkering geniet. Een werkloosheidsuitkering „ge niet" je niet, die ontvangt men. Zo'n uitkering is nooit een genot geweest, ook nu niet, nu die „overbruggings- of sociale 'bij standsregeling" genoemd wordt. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Een ieder heeft natuurlijk in de courant gelezen dat H.M. de Koningin, bij haar bezoek aan Amerika, namens het Nederlandse volk aan de Amerikanen een cadeau zal aanbieden, en wel een echt Nederlands Carillon. In ons Weekblad van verleden week werd reeds bericht dat er ook te Waddinxveen een comité was opgericht om het aandeel van Waddinxveen in dit geschenk even bij de mensen op te halen. Het samenstellen van dat co mité was een gemakkelijk en pret tig karweitje, omdat iedereen met deze gedachte instemde en graag mee wilde doen. Zaterdag 16 Februari wordt er gecollecteerd. Ik reken er op dat ook dit gemakkelijk en prettig zal gaan. Nederland heeft heel veel aan Amerika te danken. In verband met onze bevrijding en in verband met onze strijd, om nadat de Duitsers ons kaalgeplunderd en uitgemergeld hadden achter ge laten, er weer boven op te komen. Daarom is zo'n klein blijk van dankbaarheid, dat onze Koningin bij Haar bezoek namens ons allen aan kan bieden, iets waar aan iedereen graag een steentje bij zal dragen. Ik reken er dan ook op dat we een goede opbrengst zullen halen. De Burgemeester v. Waddinxveen A. WARNAAR Jz. Ons Parlement is soms wispel turig als een kind, 's Maandags kan men denken precies op de hoogte te zijn met de agenda van de Kamer, maar in de loop van de week wordt daarvan plotseling afgeweken en komen er zaken aan de orde, welke zeer actueel en ook buitengewoon be langrijk zijn. Bovendien voert men hangende kwesties plotseling van de agenda af. Deze moeten dan rustig een paar weken wachten. Die wispelturigheid heeft de 18 Februari 1947, Die datum ligt ons nog vers in het geheugen. Het was de dag, dat kanonschoten ons weer de geboorte van een prinses van Oranje verkondigden. Door het gehele land beierden de klokken, de tonen dansten op de ijle vries lucht en reikten tot ver in de om trek. Een vierde prinsenkind was geboren. Heel Nederland vierde feest. Honderden auto- en motorrijders reden over bevroren wegen een sterrit naar Soestdijk. Ter ge legenheid van de feestelijke ge beurtenis kregen wij een extra rantsoen tabak en versnaperin gen. Tot diep in de nacht vierde Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. Het spreekuur van de burgemeester voor a.s. Dinsdag is niet van 11 12 uur, maar van 10—11 uur. Zitting plaatselijke Prijzencommissie De plaatselijke Prijzen-commissie maakt bekend, dat op Donderdag 21 Februari 1952, 's avonds acht uur ten Gemeentehuize zitting zal worden gehouden. Op deze zitting kunnen eventuele klachten of wensen betreffende de prijzen 'of woninghuren met de com missie worden besproken. Waddinxveen, 12 Februari 1952. De plaatselijke Prijzen-commissie C. Graafland, voorzitter. W. F. Meijer, secretaris. Tweede Kamer de afgelopen da gen wel heel erg aan de dag gelegd. Nu moeten we er direct bij vertellen, dat deze gang van zaken niet te betreuren is. De belangstelling voor onze volks vertegenwoordiging kan slechts worden j verhoogd als men daar „heet van de naald" vraagstukken bespreekt, welke heel ons volk aangaan. Zo zagen we plotseling een zeer belangrijke verklaring van onze regering over de Euro pese Defensie Gemeenschap, ter wijl bovendien nog uitvoerig werd gedebatteerd over de jongste maatregelen van minister Mans- holt en zijn collega's om de brood- en bloemprijs te verhogen en de prijzen voor margarine, spijsolie, bak- en braadvetten te verlagen. De verlaging van de marga- rineprijs is bedoeld als compen satie voor de broodprijsverhoging. Het behoeft echter geen betoog, dat de Kamerleden direct voor rekenden, dat hier niet van een volledige compensatie kan worden gesproken. Dé heer Engelbertink toonde zelfs aan, dat grote ge zinnen door de jongste maatre gelen van de regering een strop lijden van ongeveer 90 cent per week. En de economisch zwak keren worden er ook niet beter op. Dat van de zijde der k.v.p. het grote gezin een belangrijke rol speelde in dit debat spreekt vanzelf. Deze fractie stond erop dat deze gezinnen een extra com pensatie zouden krijgen in de vorm van kinderbijslag. Staatssecretaris van Rhijn be ging de onvoorzichtigheid te be weren dat deze kwestie heeft afgedaan, daar de Kamer zich destijds tegen progressieve kin derbijslag heeft verzet. Eén der redenen daarvoor was echter dat het S.E.R.-rapport nog niet was verschenen. Prof. Romme sprong onmiddellijk op de ketting om vast te leggen, dat het stand punt van de staatssecretaris on juist was. Verder zeide men van de kant der Regering, dat we in ons land geen loonpolitiek kunnen voeren met „duimstok en men het feest van de geboorte van Marijke, zoals haar roep naam luidt. Marijke is de lieveling van het koninklijk gezin. Het gaat hier evenals in alle andere gezinnen. Zij is de jongste, de Benjamin, dus heeft zij een streepje voor, temeer waar haar opvoeding nog bijzondere zorgen vereist en zij geen onbekommerde jeugd heeft. Marijke kreeg dus een apart plaatsje in ons hart. Zij is het troetelkind van het Nederlandse volk en met vreugde herdenken wij de dag, waarop zij vijf .jaar geleden géboren werd. Dat er ook voor haar nog een zonnige toe komst mag zijn weggelegd, is de wens van ons allen. Vrijdag 15 Februari Algemene Ledenver gadering Glasverzekering in Hotel „De Unie". Zaterdag 16 Februari Sjoelavond „Con cordia" gebouw Centrum Zondag 17 Februari Ouderavond R.K. Verkenners, in het Verenigingsgebouw Dinsdagavond 19 Februari Causerie met lichtbeelden voor de N. K. J. B., door de heer J. C. Rooymans, in het Ver enigingsgebouw Donderdag 21 Februari Bijeenkomst van de K.V.P. in het Verenigingsgebouw. Spreker de heer Lucasse 19, 21 en 26 Februari, Ruiteravonden »Gouweruiters", Lunchr. v. d. Water Dinsdag 26 Februari A. R, Kiesvereniging. Praatavond Dinsdag 26 Februari Propaganda-verga- dering Kinder Herstellingsoorden en Gezondheidskolonies, in het Vereen— gebouw aan de Stationsstraat Woensdag 27 Februari jaarvergadering van N-C.V.B. in het Geref Jeugdge- bouw. Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gbuwe'' Woensdag 12 Maart Gymnastiekuitvoe- ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S.'' in Cantinegebouw N.V. Dobbelmann Woensdag 19 Maart Lezingen-comité. N.V. Nederlandse Spoorwegen. Lezing met bedrijfsfilm, in „Het Centrum" Naast de geelgeverfde klompen, Tulpen, bloeiend in de zon, Kent Amerika met Kerstmis Ook een Hollands carillon. Naast de Volendamse broeken En een mokums pierrement, Raken onze klokkenklanken Daar in Washington bekend. Dat wil zeggenals u méédoet, 't Is een luisterrijk idee Daarvoor geeft u graag een kwartje En als 't leien kan zelfs twee Weidser dan de weidste broeken, Mooier dan de beste tulp, Gaat zó Nederland bedanken Voor Amerikaanse hulp. Kleuters gaven reeds het voorbeeld Want hün klokje is al klaar! Dus wij zorgen dat de rest komt Vóór het einde van dit jaar. 't Mooiste wat de klokkengieter In ons land presenteren kan, Maakt hij zónder Eisenhouwer Of een snufje Marshallplan Iedereen geeft dus een zetje, Samen zal het best weer gaan, En laat dan de klok maar luiên, ja, - echt hollands - ook maar [slaan. Heel misschien denkt dan die Yankee Nederland kan buiten kijf Méér nog dan jenover stoken Met een pofbroek aan het lijf. JAAP MEIJDERWIJK. liniaal". De grote gezinnen zijn nu wellicht een beetje de dupe, maar er zijn ook wel wetsont werpen aan te wijzen, waarin zij voordeeltjes hebben gehad. „Geen gemilimeter in de loon politiek", zo zeide de heer Van Rhijn. Bovendien zijn de kosten van levensonderhoud de laatste maanden nog gedaald, hetgeen voor de economisch zwakken en de grote gezinnen uiteraard ook een voordeel betekent. De broodprijsverhoging is voor de bakkers geen voordeel. Hoog stens kan men verwachten, dat er een verschuiving zal komen van het verbruik van volksbrood naar het witbrood. Dit laatste is niet gesubsideerd en de prijs daarvan is vrij. Nu zeggen de bakkers, dat zij op het volks brood verliezen. En dat, terwijl zij verplicht zijn dit regerings brood te bakken. De verhouding volksbrood-witbrood is 70 30. Vandaar het geklaag van onze nijvere bakkers. Maar minister Mansholt is helemaal niet over tuigd van hun positie. Naar zijn mening wordt er in verschillende streken van ons land zelfs nog op het volksbrood verdiend. De heer v.d. Wetering kwam reeds direct met de motie voor de dag Maandag 18 Februari

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1