Weekblad voor Waddinxveen Z)e Spieyel van de week Kris-Rras VERHUIZEN daarom Fa G. v. d. Akerboom Uit het Parlement W e e kagend a No. 350 Vrijdag 22 Februari 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Tengevolge van de na-oorlogse verhoudingen hebben wij ons in velerlei opzicht geheel opnieuw moeten oriënteren. Het getuigt van diep inzicht, dat onze rege ring daarbij niet in de laatste plaats haar blik op Zuid-Amerika heeft gericht. Door de twee goodwill-reizen van Prins Bernhard zijn de ver houdingen in de bezochte landen in menig opzicht zó komen te lig gen, dat Nederland en de Neder landers in die landen in menig opzicht een streepje voor hebben. De recente Braziliaanse orders aan Nederlandse firma's vormen daarvoor een duidelijk bewijs. Zo werd in concurrentie met Amerikanen, Engelsen en zelfs Brazilianen het Zwolse bag gerbedrijf v. Boltje en Zn., uit verkoren om deze zomer met haar gehele vloot naar Brazilië te komen om er een reeks haven werken uit te voeren. Een pro ject, waarmee vele millioenen guldens zijn gemoeid. Te zelf der tijd werd bij de Hollandse Nautic in Haarlem een order geplaatst voor de bouw van zes middel grote zeeslepers, die in 1953 moe ten worden opgeleverd. Kunnen wij dus met voldoening constateren, dat Nederland bij verschillende Zuid-Amerikaanse landen er meer en meer in" komt, ten aanzien van Indonesië kunnen wij helaas niet hetzelfde zeggen. Mogen wij onze minister-presi dent geloven, dan zijn er op het ogenblik ook nog geen tekenen te bespeuren die wijzen op een spoedige verbetering der verhou dingen tussen Indonesië en ons land; vooral Triet, omdat hij van een oplossing van het kern-pro bleem „Nieuw-Guinea" in de naaste toekomst, niet overtuigd is. Zoals bekend, zijn- de besprekin gen over de status van Nieuw- Guinea begin Februari in een impasse geraakt en is Mr. Moh. Yamin naar Djakarta gevlogen om aan zijn regering verslag uit te brengen en een fiat te halen op het door hem gevoerde beleid. Intussen is de heer Yamin weer in Den Haag teruggekeerd met de volledige steun van zijn rege ring ennieuwe instructies in zijn zak. Deze nieuwe voorstellen suggereren een gezamenlijk be stuur en een gezamenlijk gedra gen verantwoordelijkheid over Nieuw-Guinea. Echter ook deze voorstellen schijnen in Neder landse parlementaire kringen heel weinig weerklank te vinden. Het enige lichtstraaltje in deze don kere geschiedenis is, dat geen der beide partijen het op een breuk wil laten aankomen. Rondom de ,,zo hoog geroemde Benelux-broederschap" is ook weer enige deining ontstaan. Het plan van ons ministerie van Oor log om de ten Zuiden van Ber- gen-op-Zoom, tussen Ossendrecht en Putte, gelegen woeste Calmpt- houtse heide voor militair oefen terrein te bestemmen, heeft in België heel wat pennen in bewe- ging gebracht. De boosheid der Belgen wordt vooral veroorzaakt, omdat zij ons de kwade bedoe ling toeschrijven, dit terrein op zettelijk te hebben gekozen, om dat het voor het grootste gedeelte Belgisch-privé-bezit is. Niets is echter minder waar! Deze ver waarloosde, onrendabele en on ontsloten terreinen werden juist na diepgaand overleg met de ter zake deskundige instanties ge kozen. Overigens zullen de eige naren bij eventuele onteigeningen er financieel heus niet slechter op worden. Dat er in ons land bij onteige ningsprocedures door de daarbij betrokken deskundigen een slor dige cent valt te verdienen, heeft de heer Vonk, tijdens een vra genuurtje in de Tweede Kamer uit de doeken gedaan. Hij heeft de minister van Justitie nl. ge vraagd of het juist is dat door de rechtbank in Amsterdam aan een aangestelde jurist-deskundige in een recente onteigeningszaak meer dan 10.000,honorarium werd uitbetaald en in 17 andere onteigeningszaken meer dan 56.000,terwijl vier andere deskundigen ruim 35.000, ontvingen. De heer Vonk wilde weten of een dergelijk systeem van honorering, waarbij de be paling van het honorarium aan de grootte van de schadevergoe ding wordt gekoppeld, niet in strijd is met de wet. Wèl in strijd met de wet is in ieder geval de manier waarop een weduwe in Hengelo een klein vermogen bij elkaar heeft gegaard. Boven haar pensioen van de Machinefabriek Stork, klopte zij geregeld bij So ciale Zaken om aanvullende steun aan. Na haar dood vond men in haar woning een vermo gen van ongeveer 15.000,gul den. De Dienst van Sociale Za ken zal nu trachten de betaalde steun uit de nalatenschap terug te krijgen. OVER EEN TEKORT. Ik kan nog maar steeds niet aan de gedachte wennen, dat één van onze mooiste sociale verzekerin gen met een tekort te kampen heeft. De verplichte ziekenfondsverze kering toch komt rond 41 millioen gulden tekort. Dat is geen peule schilletje. Ik heb mij afgevraagd hoe of op welke wijze dit tekort ontstaan kan zijn. Mijn schuld is het niet, want ik heb tot nu toe mijn pre mie toch betaald. Of het corps administratief personeel soms te groot is, kan ik niet beoordelen en er dus ook geen aanmerking op maken of inkrimping van dit corps voorstellen. Wat ik wel weet is dit: de kosten per ver plicht verzekerde per jaar. Dat bedrag is in de laatste vier jaar steeds hoger geworden. Je zou kunnen zeggen, dat onze volks gezondheid, deze cijfers in aan merking nemende, is achteruitge gaan. We nemen als voorbeeld de ziekenhuisverpleging. Hiervoor werd per verplicht-verzekerde in 1948 4.94, in 1950 ongeveer 7.60 uitgegeven en voor 1952 is een zaak van vertrouwen (W. Los <fc Zn) Waddinxveen Telefoon 216 wordt dat bedrag geraamd op 10.70. Een sober beeld. Ik ben geneigd te zeggen dat het hoog tijd wordt te beginnen aan de bouw van een flink aantal zie kenhuizen, maar daar is ook al geen geld voor. Het ene houdt verband met het andere. Nu we het toch over verband hebben, hiervoor wordt per ver plicht-verzekerde de uitgaven voor 1952 geraamd op 6.25. We zullen wel heel wat mensen zien met verband om vinger, arm, oog of been, in dit jaar. Geen wonder dan, dat moest worden ingegrepen om te trach ten het grote tekort weg te wer ken. Daarom moet U nu allerlei medicijnen en geneesmiddelen zelf betalen. Het is een stap terug op de weg van de ziekenfonds verzekering. Er wordt aan deze sociale voorziening geknibbeld en geknobbeld. Maar hoe wij aan het tekort ko men is mij nog steeds epn raad sel. Dat tekort moet nu verdwijnen. Waarom ook niet de „radio aartsbedelaar" Van Bodegraven ingeschakeld om die 41 millioen bij elkaar te krijgen? Het is toch een belang van de eerste graad, die ziekenfondsverzekering? Of niet? Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Uit de Staatscourant Blijkens een publicatie in de Ne derlandse staatscourant van 13 Feb ruari 1952, wordt bij beschikking van de Minister van Economiscde Zaken met ingang van 16 Maart 1952 op geheven de Vakgroep Wolindustrie, Gortpellerijen, Leder en Schoenfour- turen. Kantoormachines en Kantoor- meebelen, Textiel-Import en Leder- verwerkende Industrie In het Staatsblad van 1 Febr. j.l. is de Winkelsluitingswet 1951 afge kondigd. Bepaald is, dat deze wet in werking treedt op 1 October 1952. Bijna een hele week heeft de Tweede Kamer zich bezig ge houden met de voorstellen van van de Regering om de grond wet te wijzigen. - Een grondwets wijziging is altijd een tere zaak in ons Parlement, omdat het hier gaat om onze hoogste nationale wet. Die wet kan men niet zo maar veranderen; daarvoor is een aparte procedure nodig. Zij wordt tweemaal besproken. Eerst door de Tweede en Eerste Kamer, die de veranderingen kunnen aan brengen met gewone meerderheid van stemmen en dan later nog eenmaal, maar dan is tweederde van het aantal uitgebrachte stem men nodig. Intussen zijn echter de beide Kamers ontbonden en is meestal een nieuw Kabinet geformeerd, dat dan de tweede lezing van de wijzigingen moet verdedigen. Men ziet, onze Grond wet wordt wel als zeer gewichtig beschouwd. Men zal dus begrijpen, dat er niet gemakkelijk veranderingen in zijn aan te brengen. Dat heeft de huidige Regering weer onder vonden. Het eerste voorstel werd nl. direct verworpen. Dit bepaalde dat de tweede lezing niet meer zou geschieden door de Tweede en de Eerste Kamer, maar door een speciaal in te stellen grond wetskamer. De Regering hoopte, dat hierdoor de belangstelling van het volk voor deze wijzi gingen in het middelpunt der belangstelling zou staan. D.» c.h.u. en een deel van de v.v.d. hadden bezwaar tegen om de Tweede Kamer uit te breiden van 100 tot 150 man, en de Eerste met 25 leden tot 75 man. Eerstgenoemde fractie was van oordeel, dat dit te veel geld zou kosten en bovendien, dat de Kamer het werk nog wel afkon. De overige fracties dachten daar anders over. Vooral zij, die vele afgevaardigden moeten leveren voor internationaal werk. De grote fracties in de Kamer stel den zich op het standpunt, dat zij de kleinere moesten helpen. Zij waren dus voor het ontwerp van de Regering. En ding stond vast. Zowel voor als tegenstan ders waren van oordeel, dat ons Parlement niet bevolkt moet worden door beroepspolitici, maar door mensen, die nog midden in het maatschappelijke leven staan. Daardoor wordt de band met het volk het best bewaard. Wat de uitbreiding van de Eerste Kamer betreft, was het alleen de c.h.u., die daartegen grote bezwaren had. De verlaging van het passief kiesrecht tot 23 jaar ontmoette tegenstand bij de c.h., a.r. en de heer Weiter. Zij vonden mensen van 23 jaar te jong om. lid te kunnen zijn van Gemeenteraad, Prov. Staten en de Tweede Ka mer. Voor de Eerste Kamer blijft de leeftijd van 30 jaar gehand haafd. De andere partijen deel den dit standpunt niet. Zij waren onder de indruk van het élan der jeugd en zij wezen er op, dat het in de geschiedenis is voorgekomen dat een Engelsman reeds op 25 jarige leeftijd Mi nister-President was. En dat was nog een goede ook! Daarom waren zij van mening, dat men niet moet vasthouden aan de leeftijd van 30 jaar voor de Tweede Kamer. De partijbestu ren zullen altijd in de gelegen heid blijven om te bekijken of een jongmens van 23 inderdaad geschikt is om het eerbiedwaar dige ambt van Kamerlid te ver vullen. Op deze debatten, die we in grote trekken hebben moeten weergeven, komen we later nog wel eens terug. Intussen is de Kamer weer met haar normale werkzaamheden verder gegaan. Zo stonden dez^week o.a. nog op het programma twee interpel laties over de werkgelegenheids- politiek, waarbij alle vraagstukken ter sprake kwamen, die verband hadden met het werkloosheids probleem. 'ft fotiWinitofy Acte van aanstelling van Gerrit van Vreeningen als onderwijzer te Cornwerd. Gezien door den Schoolopziener van het Tweede district in Vries land, den 15 Juli 1844. J. du Saar. Grietman en Assessonen -bene vens eene Commissie uit den Raad der Grieteny Wonsera- deel alsmede de gecommitteerden uit de Floreenpligtigen en de manshoofden van huisgezinnen van den dorpe Cornwerd bij resolutie van H.Ed.geachte Hee- ren Gedeputeerde Staten der Provincie Vriesland d.d. 23 Mey 1844 No. 54, geautoriseert tot het aanstellen van Gerrit van Vree ningen ondermeester te Oostwold in het Oldambt, tengevolge van het vergelijkend examen gehou den den 14 Mey 1844 voor de school te Cornwerd, door het Bestuur voornoemd, den School opziener van het district en de gecommitteerden voorgedragen tot onderwijzer in de openbare school te Cornwerd inplaatts van Gerrit Willems Wezel, overleden. Stellen door dezen aan Gerrit van Vreeningen tot onderwijzer in de openbare school te Corn werd onder genot van een jaar lijks tractement van vijftig guldens uit de Grietenykas en eenhonderd guldens uit de Kerkvoogdybeurs der Hervormden, benevens de op komsten van twee bunders, vier en vijftig roeden tachtig ellen, waarvan echter de grondbelasting, dijkschattingen verdere lasten ten laste van den -onderwijzer komen, wijders het vrije gebruik van de schoolwoning en tuin ge lijk mede voor Schoolpenningen van iederen leerling 30 cents in het Vierendeels Jaars, zullende hij hiervoor verpligt zijn overeen komstig de bestaande of nog te emaneeren wetten zich aan den schooldienst met ijver en trouw toe te wijden zonder eenig bedrijf of beroep uit te oefenen waardoor hij in de waarneming van denzel- ven zou kunnen worden verhin derd of tot andere belangen ge roepen, wordende bepaaldelijk van hem gevorderd dat hij met uitzondering van de vastgestelde vacantiën op Paasschen en Pink steren telken reize eene week, eiken dag van 's morgens negen tot elf uur en 's namiddags van een tot drie uur onafgebroken zich in de school met het ónder- wijs der jeugd bezighoude terwijl hij mits deze voor verpligt wordt Maandag 25 Februari, Ledenvergadering Oranjevereen- Dorp in de zaal van B. J. van der Sluis. Dinsdag 26 Februari, Ruiteravond »De Gouweruiters", Lunchr. v. d- Water Dinsdag 26 Februari A. R, Kiesvereniging. Praatavond Dinsdag 26 Februari Propaganda-verga- dering Kinder Herstellingsoorden en Gezondheidskolonies, in het Vereen- gebouw aan de Stationsstraat Woensdag 27 Februari, Propaganda- avond Rekkense Inrichtingen, in het Herv. Vereen, gebouw. Woensdag 27 Februari Jaarvergadering van N-C.V.B. in het Geref Jeugdge- bouw. Zaterdag 23, Zaterdag 1 Maart en Za terdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwemclub „de Gouwe'' Zaterdag 8 Maart, Toneelavond T.O.G. in Lunchroom van de Water. Woensdag 12 Maart Gymnastiekuitvoe ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S." in Cantinegebouw N-V. Dobbelmann Woensdag 19 Maart Lezingen-comité. N.V. Nederlandse Spoorwegen. Lezing met bedrijfsfilm, in „Het Centrum" BOEKENWEEK Juffrouw, ik wou graag een boekje Van een speurder als het kan Ziet u, 't is niet voor mijn eigen Maar voor Tinus, da's me man Niet zo dun en niet zo klein, 't Mag best een paar gulden zijn Daème, kunt u mij ook helpen Aan een héél modern essay? Op ons literaire clubje Maek ik graag een goed entreé De betaeling, is dat gak Nae een maend en dan per [chaque. Juffie, toe, een jongensboekie Voor één hele harde riks. Ja, méér kan de bruin niet trekken En 't is beter wat dan niks Met veel plaatjes als bet kén, Waar 'k een uurtje zoet mee ben. Och meneer, wilt u dit ruilen 't Is een boek van vorig jaar 'k Heb het écht niet eens ingelezen. Maar 't is zo vrééselijk naar Enne. 'k ben toch niet te vrij. Krijg ik ook 't Geschenk er bij. Kaak mehir, ik soek een kaukboek Fen een guldentje of ses Om-es immes faan te bikken Is maan frouw niet hét adres. 'k Geif het met een sachte steik „Da's nou fen de boekeweik.1 gehouden de kerkdienst waar te nemen, zullen de hem deswegens worden verstrekt vijf en twintig tonnen* harde turf waarvan hij 's winters wanneer er gepredikt wordt een behoorlijk vuur zal moeten aanzetten tot verwar ming van de buitenlieden. Ver der is hij verpligt dagelijks de klok viermaal te luiden volgens gewoonte alsmede des Zondags wanneer er gepredikt wordt, be nevens de kerk voor de dienst uit te stoffen en de school zuiver te houden zijnde einde lijk de onderwijzer mede nog gehouden het uurwerk op te pas sen, hetzelve benevens de klokken te smeeren, waarvoor hij jaarlijks vijf gulden uit de kerkebeurs zal genieten komende de oly echter voor zijn eigen rekening, kunnen de hij tevens het genot hebben van het hooi op het kerkhof welk kerkhof echter met geen vee mag worden beweidt. Aan gemelden Gerrit van Vree ningen die vooraf de belofte heeft afgelegd van geene kinderen op zijne school te zullen ontvangen dan die voorzien zijn van het be wijs dat zij de koepokinenting ondergaan of de natuurlijke kin derziekte gehad hebben, alzoo de zorg voor de verstandelijke, zede lijke en godsdienstige vorming der schooljeugd te Cornwerd, en derzelver opleiding tot alle maat schappelijke en Christelijke deug den opgedragen wordende, wordt hem daarvan de tegenwoordige acte verleent om te strekken naar behooren. Aldus gedaan te Bolsward den 10 Juli 1800 Vier en Veertig. Grietman en Assessonen en Commissie uit de Raad der Grieteny Wonseradeel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1