Wije hetnde u/eq »De Gouweruiters« Het leek ons niet ondienstig bij het graven in oude stukken, bovenstaande benoeming te ver tellen. We schrijven 1844, van gemeenten met al de aankleve van dien was nog geen sprake. We hebben immers pas het 100-jarig bestaan der gemeenten herdacht. Als deze oude schoolmeester, die toen als jonge man benoemd werd, zou hij vast in onze tijd zich niet lekker gevoelen. Wij razen in een ijltempo door de eeuwig heid heen, tenminste volgfens onze begrippen. Even rust, de 10- daagse veldtocht was achter de rug en ons legertje speelde ver der geen rol meer. Al onze moderniteiten zijn er in deze 100 jaar gekomen, we kun nen ze opnoemen: gas, electrici- teit, auto, radio, vliegtuigen, atoombommen, enz. Het is de grote vraag, of deze oude mensen ongelukkiger waren, dan wij 'heden. 'n Vergelijking tussen een hoofd onderwijzer van toen en nu is niet te maken en toch was dit oude onderwijzerscorps van niet te onderschatten betekenis. Uit de door deze mensen gekweekte jon geren is de tegenwoordige ont wikkeling ontstaan, 'n Honger- salaris, manusje van alles en toch goed onderwijs geven viel lang altijd niet mee. We geven een lichtend voorbeeld, een zoon van een der ondertekende kerkvoog den werd professor, en nog steeds neemt dit oude boerengeslacht een vooraanstaande positie in het dorpje in. Met recht zouden we hier het ge dicht van een onzer dichters wil len aanhalen: „Heere, zegt hij, ik maak er zegt hij, mensen van zegt hij", en inderdaad, dat deed deze oude garde. Niet alleen het salaris van nu en toen, maar alles was anders. Twee keer per jaar een week vacantie, van vernieuwing van het onderwijs was geen sprake, een eenvoudig betrekkelijk armoedig bestaan, maar de kinderen van deze benoemde onderwijzer wer den alle zes flinke burgers in de maatschappij, harde werkers met stoere koppen, die hun positie in de maatschappij veroverden. Wanneer we nu over het onder wijs spreken, dan is het in deze 100 jaar grondig veranderd, mis schien verbeterd, maar ook toen werden er mensen gemaakt. 40-JARIG JUBILEUM BIJ KEMPKES' MEUBEL FABRIEKEN N.V. Op Dinsdag 19 Februari wapperde bij Kempkes' Meubelfabriek de vlag, wederom ter ere van een ju bileum. De heer J. v. d. Nadort was n.l. op die datum 40 jaar aan het bedrijf verbonden. Gekomen in 1912 als schildtt, werd hij in 1918 aangesteld als vertegen woordiger en het mocht hem geluk ken in de loop der jaren een grote, bonafide klantenkring te scheppen. Als bewijs van erkentelijkheid van de zijde der directie werd het jubi leum enigszins feestelijk herdacht. De jubilaris werd daartoe met zijn echtgenote te circa 10.30 uur ten kantore der N.V. ontvangen, nadat hij van zijn woning, Crabethpark 1 te Gouda was afgehaald. Allereerst werd hij toegesproken door de jongste der beide directeuren, waar bij de jubilaris een prachtig wand bord werd overhandigd, terwijl hem tevens werd ter hand gesteld een ontwerptekening voor de vernieu wing van zijn woonkamer. De Directie vond, dat het oude ameublement, dat 30 jaar had dienst gedaan en eveneens van Kempkes' fabrikaat was, zijn diensten en zijn deugdelijkheid voldoende had be wezen en dat daarom het aanbieden van nieuwe meubelen volledig ver antwoord en verdiend was. Ook Mevr. v. d. Nadort werd in de hulde betrokken en haar werd een grote bloemenmand aangeboden. Hierna sprak de gedelegeerd com missaris van het bedrijf, de Heer A. Kempkes Sr. Deze releveerde de tij4 waarin de heer v. d. Nadort aan Kempkes' Meubelfabrieken was verbonden, in het bijzonder de eerste jaren. Daarna sprak Burgemeester War- naar van Waddinxveen die na een korte rede de heer van de Nadort, namens H.M. de Koningin en de Ned. Regering, onderscheidde met de Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver. Vervolgens sprak de heer de Gel der, procuratiehouder der N.V. de jubilaris toe en overhandigde hem namens het Administratief- en Technisch Personeel een Parker vulpen. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" 3. „Louteren is goed, leuteren niet," sprak de op drachtgever ongeduldig. „Hier heb ik een portret. Dat is een oom van me, begrijp je? Dat moet je schilderen. Als je het af hebt, geef je maar een seintje. Ik woon op 't ogenblik hier in de stad, hotel „De Gouden Lepel". Vraag maar naar Steenrijk, dan weten ze het wel. Kun je dat allemaal onthouden? Ja? Mooi! Ga dan maar louteren en zinderen. D°e je best. Dag, meneer Hotsflots!" Humpo schudde de vreemde bezoeker de hand. „Dag, meneer Steenrijk," zei hij, bijna fluisterend. Het duurde even, voordat onze grote kunstenaar weer tot zichzelf gekomen was. „Dit is de dag van mijn leven!" zei hij eindelijk. „Dit is de dag, waarop ik jarenlang onbewust heb zit ten wachten!" Hij trok een heldhaftig gezicht. „Thans kan mijn van passie trillende ziel zich ontspannen Thans kunnen mijn zinderde eh gevoelens zich uitleven. Mijn overkropt gemoed kan zich thans luchten! Mijn prachtige kunst, nu geschraagd door een geldelijke opdracht en overkoepeld door de heer lijke waardering van een medemens, kan tot explosie komen! Ik zal [mij op het gespannen doek werpen! Ik zal het er uit gooien!" Tenslotte kwam de heef van de Nadort zelf aan het woord en zeide zeer erkentelijk te zijn voor alle be wijzen van hulde, hem ter gelegen heid van zijn jubileum gebracht. Jubilaris, Directie en genodigden bleven hierna nog een tijdlang ge zellig bijeen en allen kunnen terug zien op een in alle opzichten ge slaagde feestelijke herdenking van dit 40-jarig jubileum. Nieuws uit onze woonplaats Woensdag 27 Februari a.s. zal voor de Rekkense Inrichtingen, ten bate van het misdadige kind, in het Hevr. Vereen, gebouw een pro paganda bijeenkomst gehouden wor den, waar als spreker zal optreden de heer C. A. Husen, propagandist van genoemde instelling. De Herv. Zangvereen. Vox Jubilante en het Geref.Kerkkoor zullen hier hun mede werking verlenen. Door ds Snoey zal de vergadering geopend en door ds Van der Haar gesloten worden. De Groepscommandant der Rijkspolitie, alhier, verzoekt de wiel rijder (in zijn eigen belang) die op Zaterdag 16 Februari 1952 omstreeks 20.10 op de Kanaaldijk een man en een vrouw heeft aangereden, zich te vervoegen aan het Groepsbureau van de Rijkspolitie alhier. De werkeloosheid in onze gemeente was per 16 Februari als volgt: Landarbeiders 31, tuinders 7, transport 6, houtbewerking 21. bouwvakken 11, losse arb. en div. beroepen 15. Totaal personen in de overbruggingsregeling opgenomen is 92. Ingevolge de Soc. Bijstandreg.: Landarbeiders 4, transport 0, hout bewerkers 6, bouwvakken 1, los 2 totaal 13. Totaal aantal werklozen 105. Bij de gemeentelijke werkver ruiming geplaatst 5 werknemers. In de loop van de maand Maart zal de plaatselijke afdeling van de Ned. Bakkersbond het 50-jarig be staan herdenken. De heer P.Verheul behoort nog tot de oprichters van deze organisatie. Met verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie, atten deren we op de filmvoorstelling in het Centrum, waar de spannende momenten van de „Ondergang van de Flying Enterpise" op het doek gebracht worden. Van deze gebeur tenis hebben we veel gelezen en ge hoord, zodat nu de mogelijkheid er komt om het te zien. Deze week hield de R.K. Vrouwenbond haar jaarvergadering, welke ditmaal een bijzondere bete kenis had, daar de presidente, mevr. Mastop voor de laatste maal de vergadering zou leiden. Na een fi nancieel verslag van mevr. Tillemans werd het woord gevoerd door mej. Stringa uit Haarlem, die in duidelijke bewoordingen het doel en de bete kenis van de K.V.B. schetste en de leden aanspoorde hun beste krachten te geven voor de groei en bloei van hun mooie vereniging. Vervolgens boodt mevr. Tillemans aan de schei dende presidente een fruitschaal aan als dank voor de stuwende kracht, welke van haar uitging. Namens de leden werd haar door mevr Baars een fraai wandbord aangeboden en als dank voor het vele werk door haar gedaan met ziekenbezoek, ont ving zij een plaat. Mevr. Mastop dankte hierna allen voor de goede woorden en mooie geschenken. Mevr. Cats werd tot presidente gekozen. Maandag 25 Februari zal de ledenvergadering plaats hebben van de Oranjevereen. „Dorp". Op de agenda komt o.m. voor „naamsver andering" der vereniging. Zulks ten gevolge van de samensmelting, een vorig jaar met de Oranjevereen. aan aan de Brug. Er zal dus een naam gekozen dienen te worden, waarin de saamhorigheid van beide delen der gemeente tot uitdrukking komt. Wij wensen het bestuur in deze wijsheid toe. In de morgendienst van de Rem. Geref. Gemeente zal a.s. Zon dagmorgen voorgaan Ds. J. C. A. Fetter, de bekende spreker in de radio-morgenwijdingen van de V.P. R.O. Donderdag reed een trailer op de Zuidkade zodanig tegen het woonhuis van de fam. Verstoep op, dat een raam bezweek, en heel wat materiele schade werd aangebracht. De politie maakte proces verbaal op. Van de Zwemclub De Gouwe vernemen wij, dat zij voornemens is 3 sjoel en schiet Zaterdagen te organiseren en wel op 23 Februari, 1 Maart en 8 Maart a,s. De op brengst is bestemd voor het aan leggen van permanente verlichting in het zwembad. Wij wensen de zwemclub veel succes bij de verwezenlijking van dit mooie doel, in het belang van onze gehele gemeente en in het bijzon der voor onze jeugd. Op uitnodiging van de plaat selijke afdeling der K.V.P. sprak gisteravond Dr A. M. Lucas over de belastingpolitiek der regering. Spreker, welke belastingspecialist is voor de K.V.P. is, gaf een uiteen zetting van het hedendaagse belas tingstelsel, en ook de critiek hierop welke vaak wordt uitgeoefend. De betalingsbalans werd onder de loupe genomen en spreker gaf een duidelijk beeld van het hedendaagse betalingsverkeer en het overschot bij de betalings-unie. Belasting betalen is nu eenmaal geen pretje, doch het geld moet er komen, Zo gaf spreker een verklaring van het belasting betalen bij hogere en lagere inkomens. In het 2de gedeelte van de avond kwamen de vragen los (jammer dat niet meer aanwezigen de zaal vulden). Het was een zeer leerzame avond. Uitzonderingen over spelers willen wij niet maken, dit ligt niet in de lijn der verkenners doch een woord van lof aan de regisseur, de heer Jaspers, voor het vele werk is wel verdiend. Tijdens de eerste pauze lieten de tambours en hoornblazers onder leiding van de heer Langendam zich van hun beste zijde zien. In de tweede pauze gaf de administrateur een financieel overzicht over het afgelopen jaar, waardoor men een duidelijker beeld en waardering kreeg over de moeilijkheden in het finan cieel beleid van een jeugdvereniging. Met genoegen kan men terugzien op een bijzonder goed geslaagde ouderavond, doch vermoeden wel dat menig jongere gedroomd zal hebben over het romantische bivak. Onder het zingen van het Wilhelmns werd deze avond gesloten. Verlichting in het Zwembad In de geschiedenis van de Zwemclub „De Gouwe" is het nim mer voorgekomen, dat zij een be roep moet doen op het Waddinx- veense publiek om financiële steun. Dezer dagen zal dit toch moeten gebeuren, daar zij van plan is een fonds te vormen voor aanleg van een permanente verlichting in ons zwembad. Dit bad staat in de gehele omtrek bekend als een van de mooiste zwembaden en hierin kan de ver lichting niet gemist worden. Daarom wendt het bestuur dezer vereniging zich tot het publiek om medewerking om dit doel te be reiken. Zij organiseert de eerstvolgende drie Zaterdagen grote sjoel en schiet wedstrijden met nog vele andere attracties. Morgenmiddag en -avond wordt de eerste sjoelmiddag en -avond gehouden in het R.K. Bondsgebouw aan de Burg. Trooststraat. „De Gouwe", welke zoveel doet voor het algemeen belang en inzon derheid voor de volksgezondheid, verwacht danook niet anders, dan dat alle ingezetenen hun steentje hiertoe zullen bijdragen en daarom is ons devies, komt en geniet, sjoelt en schiet! tegenover het gebodene, mogelijk was meer de inhoud hieraan debet. Met de lotenverkoop liet de zaal grotendeels verstek gaan, met uit- dezing van Donderdagavond, toen een prijswinner z'n prijs weer deed verkopen ten bate van de radio-actie „Stop dat lek", met een opbrengst van f 35.—. Het was middernacht toen de heer Ripping, na huldiging der medewer kers, de avond sloot. Het laatste woord was aan Jan Vergeer en die deed het weer best. Tr. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden1 r. bruine bril in br. etui, f 1.—, 1 autoband en wiel, 1 padvindersriem. Verloren: 1 parelketting, 1 witte want, 1 bl. want en 1 rode want. Propagandaavonden Volksonderwijs Twee uitstekend geslaagde avon den heeft de afdeling achter de rug, die door ruim 400 leden met hun huisgenoten werden bezocht. Zes nieuwe leden gaven zich op. Op de eerste avond sprak de heer G. 't Hooft, secr. van de federatie Z.-Holland van V.O. Hij constateerde dat we in een wereld van onver draagzaamheid, in „een bezeten we reld" leven. Daar kan de school wat tegen doen, maar dan mag de jeugd niet in ver schillende hokjes worden grootge. bracht. Toch begint men daar zelfs al mee in de kleuterscholen. Zo ont staan in ons volk 3 of 4 volkomen gescheiden groepen, die van elkaar niets weten of willen weten. Natuur lijk kennen ook de tegenstanders van het openbaar onderwijs dit grote ge vaar. Maar toch zeggen zij„een godsdienstige opvoeding is voor ons het belangrijkste". Geeft de openbare school die dan niet Laat men eerst de leerboekjes van onze scholen bekijken en kennis nemen van de sfeer in die scholen. Dat is toch een billijk verzoek. En dan komt de waardering vanzelf. In kringen van de Herv.Kerk wordt tegenwoordig dan ook openlijk ge zegdwe hebben geen voorkeur voor de bijzondere school. De heer K. van Driel, hoofd van het Gemeentelijk bureau voor Volks ontwikkeling te Rotterdam, sprak op de tweede avond, 't Is nodig, meende hij, dat de voorstanders van het openbaar ónderwijs de beginse len van dat onderwijs goed kennen. Nu meer dan ooit. De eenheid van het Nederlandse volk is ons lief. Een eigen mening is nodig, maar zich terugtrekken in eigen kring geeft onmacht. Ver draagzaamheid is onmisbaar voor iedere samenleving, Deze tijd vraagt om karaktervaste Nederlanders. De school behoort geen laagje vernis aan te brengen. Een Wijs hem de weg naar VAN DER LINDE In ons regenrijk klimaat weel men 's ochtends niet welk weer de avond brengen zal. Met een regenjas van VAN DER LINDE voelt U zich veilig zelfs in een wolkbreuk. VAN DER LINDE kleedt U vlot en waterdicht. Dubbel katoenEgyptisch linnen dames en heren regenjassen QQ IS vanaf Owa nn De R.K. Verkenners, Gidsen, Welpen en Kabouters kwamen in het Verenigingsgebouw bijeen voor de jaarlijkse Ouderavond. Na de gebruikelijke opening sprak de aal moezenier over het afgelopen jaar vooral wat betekende jeugdvorming, Godsdienstig en maatschappelijk. Hierna volgde het verkennersspel „De Vreemde Hopman". De ver tolking hiervan was uitnemend en de spanning steeg bij ieder tafereel. Het was vermakelijk de jeugd te zien medeleven in vreugdevolle en ang stige momenten die de troep in de toren van het kasteel tijdens het bivak meemaakten, waar onglukkiger- wijs een groep wapensmokkelaars ook hun tenten hadden opgeslagen gn door het kranig optreden der troep in handen der politie wisten te spelen. Op de eerste avond van de „Gouweruiters" was het weer een genoegen om Dinsdag 19 Februari in de lunchroom van de Water aanwezig te zijn. Geen trappelende paardenhoeven, maar een vaste kern van bezoekers, welke ook weer ieder jaar daar aan wezig wensen te zijn, daar waar minuten seconden zijn en uren mi nuten. De heer P. Ripping nam in be knopte, welgekozen woorden de opening voor z'n rekening en ter wijl het uitstekende bandje nog maar slechts enkele vrolijke klanken had laten horen, ging het doek op voor „In de Malle molen" een dwaze klucht in 3 bedrijven, een product van de vaardige pen van Jack Bess. De heer F. van Kooten als re- giseur, zal ook genoten hebben, want z'n pupillen deden het weer best. Zij hebben ons voorgespeeld van vacantiegangers, een dokter, artisten op muzikaal gebied, geruineerden en gefortuneerden. Alles met een draai en een zwier en zoals altijd komt de „kat" op z'n pootjes terecht. Wij nemen het recht uitzonde ringen te maken. De adelborsten hebben ons het meest bekoord, vooral Prins Joly en freule Pop van Schalkwijk. Het lach succes van Visser was niet fit en dit belette hem waarschijnlijk ook tot grootse daden te komen. Hendrik Burst, vorig jaar zeer schuchter,ont popte zich tot prima hoogte en ver dient een volgend jaar een hoofdrol en Amalia Groenhoed, ook zij ver dient een pluim. Het lag zeker niet aan het spel, dat de zaal enigszins stroef aandeed zelfbevochten overtuiging is beter. Nederland heeft z'n plaats in in ternationale verbanden. Wil het daar in een eigen fiere positie innemen, dan mooeten onze landgenoten begrip voor anderen hebben. Dat bereikt men niet met een „bokjesopvoeding". En toch, aldus spr., vragen vele ouders voor hun kinderen de bijzon dere school. Dat is hun goed recht. Volksonderwijs heeft echter het recht om te vragen: wat zijn de feiten? De onkerkelijkheid neemt toe en van onderling contact in het Neder landse volk is bijna geen sprake meer. Gelukkig gaan zeer velen dat inzien. Volksonderwijs heeft nu 130 duizend leden en het openbaar onder wijs groeit. Zoals gewoonlijk verzorgde de toneelgroep „Elck wat wils" het tweede deel van de propoganda-avon- den In het smeulende vuur" is het. de regisseur N. B. Broeks gelukt zijn spelers volkomen in hun rol te doen inleven. Z-n eigen aandeel was ongetwijfeld vakwerk. Natuurlijk waren er verschillen, als groep echter speelde men als nooit te voren. Ook het grimeren was in uitstekende handen. „Volksonderwijs" is zeer erkente lijk voor de medewerking. Sport in 't kort De belangrijkste wedstrijd van deze week is geweest de tafeltennis- ontmoeting van Elfhoeven 5- Kwiek 2. De wedstrijd is na een zeer slecht begin door Kwiek 2 ge wonnen. De volledige uitslagen:rijn J. de Hooge-D. Kwaak 22-20 1-0 C. Kuik-C. Boonstoppel H. Kroef-J. Kwaak 21-18 22-20 12-21 2-0 21-18 19-21 21-19 3-0 21-18 de Hooge-C. Boonstoppel 21-12 12-21 4-0 21-18 Zodat de stand na 4 wedstrijden 4-0 voor Elfhoeven was. Mej. C. Kuik-D. Kwaak 22-20 16-21 4-1 18-21 J. d. Hooge-J. Kwaak 11-21 4-2 a 13-21 H. Kroef-C. Boonstoppel 16-21 4 3 14-21 Mej. C. Kuik-J. Kwaak H. Kroef-D. Kwaak 17-21 4-4 11-21 19-21 4-5 11-21

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2