Weekblad voor Waddinxveen van de week Kris-Kras De nationale utoningDouuiieningen Uit het Parlement VERHUIZEN daarom Fa G. v. d. Akerboom Wee kagend a No. 351 Vrijdag 29 Februari 1952 7e Jaargan Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het tekort aan woningen. Geld voor de klokken zal er wel komen. Werk loosheidsproblemen. A.N.W.B. contra N.S. Het euvel van het woningtekort is langzamerhand uitgegroeid tot een grote ramp voor ons gehele volk. Op velerlei wijze heeft men reeds getracht enige ver betering in deze ongezonde toe stand te brengen wij herinne ren aan de actie van afzonder lijke gemeenten, die ruim 150 millioen gulden heeft opgebracht. Doch thans wordt op een ieder van ons een beroep gedaan om mede te helpen het resterende, grote obstakel het financie ringsprobleem^te overwinnen. De minister van Wederopbouw heeft uitgerekend dat er 50 millioen gulden ontbreken om zijn bouwprogramma voor 1952 en 1953 in volle omvang te kunnen uitvoeren. Dit ontbreken de bedrag zullen wij nu geza menlijk, door deelneming aan de Nationale Woningbouwlening, bij elkaar moeten brengen. Koningin Juliana heeft in een radiotoespraak' deze nationale leningen reeds warm aanbevo len en een beroep op ons gedaan, de handen ineen te slaan, ge dachtig aan het verantwoorde lijk zijn van allen voor allen! Dat deze leningen inderdaad een nationaal karakter zullen dragen, blijkt uit het feit, dat één der drie leningen, de zg. Spaarbrieflening, zich recht streeks tot de man met de kleine beurs en de kleine spaarpot richt. Hem wordt de. gelegen heid geboden door het kopen van spaarbrieven van 100, en 25,méér rente van zijn spaarcenten te maken dat hij tot dusver daarvoor heeft ontvan gen. Het op deze wijze gespaar de bedrag biedt voor de toekomst een reserve, welke regelmatig groeit en waaruit te allen tijde kan worden geput. Wij hebben een flauw vermoe den, dat deze actie méér tot de gewone man zal spreken, dan de klokken-actie voor het Ame rikaanse carillon. De resultaten immers van de collecten in de grote steden zijn niet zo groot geweest als men wel had ver wacht. Toch heeft de voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika" de heer Kortenhorst, goede hoop, dat men erin zal slagen de benodigde fondsen op tijd binnen te krijgen. Een ander probleem, dat ons volk tmet grote ongerustheid vervult, is dat der stijgende werkloosheid. Zelden zal op een adres door de regering met een dergelijke voortvarendheid zijn gereageerd als op de brief van de Raad van Vakcentralen, waarin nadrukkelijk op de zorg wekkende toestand werd ge wezen. Minister van den Brink heeft nu in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering zich terdege van de ernst der situatie bewust is en de menselijke zijde van dit vraagstuk de regering geen ogenblik ontgaat. Er zal - alles op worden gezet om per 1 Mei a.s. de werkloosheid terug te brengen van 165.000 tot 100.000 man. Het gaat er alleen maar om het juiste evenwicht te vinden tussen de betalingsbalans- politiek en de werkgelegenheids- politiek. In verband met het in werking treden der werkloosheidwet per 1 'Juli a.s. is het te hopen, dat per die datum het werkloosheids cijfer zo klein mogelijk ,zal zijn. Degenen, die vóór die datum nog werkloos zijn, zullen dan niet vallen onder de bepalingen der nieuwe wet, doch voorals nog "-ngewezen blijven op de overbruggingen en de sociale bijstandsregeling. Evenals een opeenhoping van werklozen in bepaalde sectoren voor ons een aanwijzing is, dat er nodig voor zieningen moeten worden ge troffen, zo is een opeenhoping van ongevallen op bepaalde plaatsen een aanwijzing, dat er aan de situatie op die plaatsen het een en ander mankeert. Onze grote organisatie op het ge bied van het wegvervoer, de A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat in een open brief er op gewezen, dat het voorkomen van vele over weg-ongevallen van eenzelfde type, in feite betekent, dat de ge bruikelijke beveiligingssystemen ontoereikend zijn. De president der N.S'., de heer Den Hollan der, schijnt over de inhoud van deze brief zeer gekrenkt te zijn. Op een groots opgezette pers conferentie verklaarde hij, dat de zorg voor een goede beveiliging der overwegen uitsluitend bij de N.S. berust en dat men het ideaal: „Geen ongelukken meer op kruisingen tussen rail en weg", door samenwerking tus sen weggebruikers en N.S. zo dicht mogelijk zal trachten te benaderen. Misschien verdient het aanbeveling dat de N.S. bij haar streven dit ideaal te berei ken, de gebroeders Das uit Haarlem raadplegen. Deze spe cialisten in het uitpuzzlen van moeilijke problemen, die het klaar speelden losse gegevens zó in elkaar te passen, dat er een geheime Britse straaljager uit ontstond, zal het zeker niet moeilijk vallen een bevredigende oplossing voor het overwegen- vraagstuk te vinden. VERLICHTING Wat het betekent in het donker te zitten, kunnen wij ons ge makkelijk nog herinneren uit de oorlogsjaren. Dat was een tobberatie! Ik weet nog heel goed, dat ik in die tijd op een avond eens naar de keuken moest. Nu weet ik heel goed de weg in mijn eigen huis, maar op dat bewuste ogenblik deed ik een stap te veel naar links en pardoes liep ik tegen de stijl van een deur aan. Ge volg: een grote bult op mijn voorhoofd. Dat ontdekte mijn vrouw de volgende morgen pas toen het licht werd. Geen verlichting is oorzaak van vele duistere gevallen. Wij, gemoderniseerde mensen, kunnen niet meer zonder licht. We zijn niet tevreden meer met normaal kunstlicht, maar pro beren het daglicht zo getrouw mogelijk na te bootsen. Wij moeten niet veel van de duisternis hebben. Dat hebben ook de bestuurs leden van de zwemclub „De Gouwe" begrepen. Zo 'n prach tig zwembad en dan in het don ker, neen, dat moet veranderen. Daarom wordt een aanval ge daan op onze portemonnaie. Wij als Waddinxveners moeten dankbaar zijn voor dit initiatief. Enmet grage hand geven voor dit mooie doel. We kun nen, als we willen, zwemmen. Er zijn nog heel veel steden, die op ons mooie zwembad jaloers worden, omdat ze er zelf niet over kunnen beschikken. Wij waarderen toch, dat we als klei ne gemeente zo 'n pracht in richting hebben? Als Waddinxveense mannen en vrouwen gaan we nu voor zo 'n ideale inrichting de benodigde gelden voor de -aan te brengen verlichting graag bij elkaar schieten of sjoelen; voor het object waarmede de volksge- Toen ook onze gemeente in 1951 moest ervaren dat het niet mogelijk was om langs normale weg geld te lenen, waarmede de zo dringend noodzakelijke woningbouw kon wor den voortgezet, hebben wij overwo gen een z.g. Burgerlening uit te schrijven. Hieraan waren echter enige zeer ernstige bezwaren verbonden. In de eerste plaats zijn er veel administra tieve en technische moeilijkheden te overwinnen als een gemeente zelf standig een obligatie-lening uitgeeft. Maar in de tweede plaats was er voor deeigenaren van dergelijke obligaties het bezwaar, dat de stuk ken van zo'n kleine lening nooit op de beurs kunnen worden verhandeld, en dus altijd moeilijk verkoopbaar zouden zijn. Juist in die dagen vernam het ge meentebestuur dat er gewerkt werd aan de voorbereiding van een grote lening, waaraan deze bezwaren niet zouden zijn verbonden, en waarbij het toch mogelijk zou zijn het geld dat men beschikbaar stelde ten goede te doen komen aan de eigen'gemeente. Wij besloten daarom de verdere uitvoering van deze plannen even af te wachten. Nu werden de Nationale Woning bouwleningen aangekondigd, en in derdaad bieden deze alles wat men verlangen kan. Men kan meedoen met zeer kleine bedragen, zelfs van f 25,af. Maar ook met grote be dragen. Alle stukken geven een rente van 4,25 pCt. per jaar, wat inzonderheid voor de kleine beleggers en de spaarders een zeer aanlokkelijke rente is. Deze stukken zullen aan de beurs worden verhandeld, zodat men al tijd in staat zal zijn zijn stuk te ver kopen, indien men onverwachts geld nodig heeft. En men heeft de gelegenheid om aan te geven aan welke gemeente men zijn geld ten goede wil doen komen. Wij rekenen er op dat iedere Waddinxvener zich nu ook ernstig afvragen zal, wat hij of zij in dit geval kunnen doen. De woningnood is hier schrikkelijk groot. Wij gaan gelukkig weer bouwen, maar dit is lang niet voldoende. De woningbouw zal met kracht moeten worden voortgezet. En daaraan kan nu iedereen een steentje bijdragen. Aan de burgerij zullen hierover nog nadere mededelingen worden ge daan, door ons weekblad en op an dere wijze. Maar wij willen nu reeds op ieder een een ernstig beroep doen om er toe bij te dragen dat in Waddinxveen voor een bedrag wordt ingeschreven, en bij de inschrijving steeds te ver melden, dat dit bedrag aan Waddinx veen ten goede moet komen. Het Gemeentebestuur van Waddinxveen, A. Warnaar Jz., burgem. H. Jenné, secr. zondheid zo is gediend. Morgen en volgende week Zaterdag moet het een gedrang worden aan de Dorpsstraat zoals nog nooit in ons dorp is voorgekomen. Is er geen mogelijkheid dat een der muziekkorpsen door onze straten trekt en zodoende het publiek attent maakt op die sjoel- en schietpartij? Vooruit, Waddinxveners, komt en geniet, sjoelt en schiet, anders komt de verlichting er niet! Tot de volgende week. KRIS-KRAS. De heren Stapelkamp en Ne- derhorst hebben de Regering ge ïnterpelleerd over de werkloos heid. Het was de hoogste tijd, dat dit gebeurde, want het aan tal werklozen is momenteel tot 166.000 opgelopen. Een ieder, die het vooroorlogse drama heeft meegemaakt, slaat bij het lezen van dit cijfer de schrik om het hart. De huidige werkloosheid is echter van geheel andere aard dan die van voor de oorlog. Die was een uitvloeisel van de inter nationale crisis. Iemand die bro deloos is, zal zich echter niet afvragen aan welke economische ontwikkeling hij dat te danken hezft, neen, het feit alleen al vervult hem met zorg. Daarom was het goed, dat een a.r. en een socialist samen interpelleer den. Het gaat hier om een natio nale zaak. En terecht zeide mi nister van de Brink, dat 166.000 paar ogen op het Parlement zijn gericht. Een ware volksvertegen woordiging leeft met het volk mee en interpelleert de Regering over vraagstukken, welke dat volk benauwen. Voorzitter Kor tenhorst gaf de beide interpellan- ten een complimentje omdat zij als goede parlementariërs, ondanks alle geschillen, toch gezamenlijk optraden. Zij hadden de stof verdeeld, de heer Stapelkamp be handelde de sociale aspecten en de heer Nederhorst de economische. Niet minder dan 24 vragen vuurden zij op de Regering af. De betogen van de beide in- terpellanten zijn eigenlijk in en kele zinnen samen te vatten. Wat denkt de Regering van de huidige werkloosheid? Heeft zij een plan om deze te bestrijden en zo ja, wat gaat zij op korte termijn doen? Dat waren de vragen en zij gaven het onbehagelijke gevoel dat in ons volk leeft volkomen duidelijk weer. Het belangrijkste was echter te weten of de Regering inder daad plannen had. We moeten direct zeggen, dat de Kamer na dit debat vrij gerust naar huis is gegaan. 42.000 arbeiders in de bouw vakken en aanverwante industriën zijn werkeloos Dat vindt zijn oorzaak in de investeringsbeper king en de bouwstop. Deze laatste is een zaak van vertrouwen (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 is opgeheven en aan de inves teringsbeperking wordt in deze bedrijfstak niet meer de hand gehouden zolang daarvan grote werkloosheid het gevolg is. Dat zeide minister In 't Veld nadruk kelijk. Wat de toekomst betreft, was hij niet ongerust. In de periode van 1 October tot half Februari is de bouw van 27.000 woningen goedgekeurd, slechts 16 a 17.000 van dit aantal wer den gebouwd. De aannemers bouwen namelijk niet graag in de winter. De ontbrekende 10.000 zullen echter spoedig worden uit gevoerd. Ook dit is van betekenis voor de verruiming van de werk gelegenheid. Bovendien is er een extra toewijzing van 1000 wo ningen voor de industriële centra. Deze huizen zijn bestemd voor arbeiders uit gebieden waar grote werkloosheid heerst, zodat men hoopt, dat die streken een beetje ontvolkt worden. Voor 1953 voor spelde Minister In 't Veld 53.000 woningen. Het uitvoeren van grote wer ken is ook een middel om de werkloosheid te bestrijden. De Regering is daarom van plan om f 35 min extra uit te geven voor publieke werken. Zo zal het pro ject Amsterdam-Rijnkanaal wor den versneld, terwijl f 6 min zal worden besteed aan nieuwe cul tuur-technische werken. Ook de sigarenindustrie is in de maatregelen van de Regering betrokken. Hoe het zij: minister van de Brink zeide dat de Regering er naar zal streven het aantal werk lozen nog voor 1 Mei met 40.000 teverlagen2500 zullen omstreeks die datum wel als seizoenwerk- Zaterdag 1 Maart en Zaterdag 8 Maart Sjoel- en Schietavonden van de Zwem club „de Gouwe'' Zaterdag 8 Maart, Toneelavond T.O.G. in Lunchroom van de Water. Dinsdag 11 Maart Gymnastiekuitvoe- ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S.'' in Cantinegebouw N-V. Dobbelmann Woensdag 19 Maart Lezingen-comité. N.V. Nederlandse Spoorwegen. Lezing met bedrijfsfilm, in „Het Centrum'' Dinsdag 25 en Donderdag 27 Maart Uitvoering Fanfarecorps „Concordia", in gebouw „Centrum". Vrijdag 28 Maart „The Ramblers", Vara- avond in cantine Dobbelmann. 29 FEBRUARI Vandaag is d'oorlog weer verklaard en wordt geen vrijgezel gespaard op de laatste Februari De meisjes zijn vandaag de baas en ik, ik voel me als een, haas en glad in de contrarie. 't Is negen en twintig Sprokkelmaand, en tal van vrouwen, vlot, getaand, gaan op mannen jagen en 't is ook Vrijdag bovendien, een ongeluksdag, mij niet gezien, mij zal men dus niet plagen. De vrijgezelle-man is 't doej, al ben je warm, al ben je koel, je moet er aan geloven de vrouw is heden op de jacht en stoort zich aan geen jammerklacht, om ons een kool te stoven. Zij vragen de man op Schrikkeldag, terwijl je „Nee" niet zeggen mag, je moet 't gelag betalen. Maar houd ik stevig stand als man, dan blijf ik vrijgezel, en kan weer vier jaar ademhalen AD INTERIM. Offïcieële Mededelingen Slotenschouw Burgemeester en Wethouders der gemeente Waddinxveen brengen ter algemene kennis dat op 20 Maart a.s. en volgende dagen schouw zal worden gedreven over sloten, straten wegen en paden als bedoeld in de algemene politieverordening dezer gemeente. Mitsdien zorge een ieder wie zulks- aangaat dat de sloten behoorlijk zijn gebaggerd, van ruigte en kroos ge zuiverd en dat de kanten behoorlijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver plichting wordt overeenkomstig de bepalingen der algemene politieveror dening gestraft. Waddinxveen, 27 Februari 1952 Burgemeester en wethouders voornoemd, A. Warnaar Jz„ burgemeester H. Jenné, secretaris, lozen zijn afgevloeid, zodat er ongeveer 90 a 100 duizend over blijven. Een werkloosheid van ongeveer 3% van de beroepsbe volking noemde de Minister normaal. Minister In 't Veld sprak de verwachting uit, dat in de loop van dit jaar de huren nog wel zullen worden verhoogd. Ver schillende Kamerleden hadden hierom gevraagd, omdat naar hun mening de grote werklcosheid in het bouwbedrijf te wijten is aan de geringe onderhoudswerken die worden uitgevoerd. Dit komt weer doordat de eigenaren daar voor geen geld hebben: de huren zijn dus te laag. Hoe minister In 't Veld deze voorspelling kon doen, is echter een raadsel. Mr. Drees zei verleden week nog in de Eerste Kamer dat er geen sprake is van huurverhoging. Onze Minister-President heeft gelijk. Zolang dit Kabinet er is - tot eind Juni a.s. zullen de huren heus niet worden verhoogd. De bewindsman van Wederopbouw weet dat best. Hij deelde dus reeds mede, wat het volgende Kabinet, niemand weet hoe dat er uit zal zien, gaat beslissen. Ook al is er aan een huurver hoging niet te ontkomen en ziet iedereen deze op de duur aan komen, de mededeling van Mi nister In 't Veld was meer dan voorbarig.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1