Een Onderduiker in Napoleonstijd. Nieuws uit onze woonplaats Woensdagavond hield de N.C.V.B., afd, Waddinxveen haat Jaarvergadering in het Geref. Jeugd- gebouw, welke geheel door de leden verzorgd werd. Na opening door de waarn. presidente, werd afscheid DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' genomen van mevr. S. Warnaar- Bakker als presidente. Zeer waar derend werd over haar president schap gesproken, dat zij met liefde en toewijding van de oprichting af heeft waargenomen. Als dank hier voor werd haar een zilveren thee lepeltje met inscriptie N.C.V.B. aan geboden. Bij acclamatie werd mevr. J. S. V erheul-Venema tot presidente ge kozen en werd mej. S. H. Broer die aftredend was, herkozen. Voortswerd mevr. W, J. Reijm-Smidt als nieuw estuurslid geïnstalleerd. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse werden goed gekeurd, waarbij een batig saldo van f 36 bleek te bestaan. Tijdens de pauze werden de aanwezigen op thee met gebak getracteerd. Verder werd een verkoop gehouden van door de leden meegebrachte pakjes, waar van de opbrengst ten goede komt aan het Magdalenafonds. Bij een wedstrijd bleek dat de da mes goed thuis waren in de psalm bundel. Een gehouden gedichten wedstrijd over de N.C.V.B. gaf ern stige en humoristische gedichtjes. Veel goeds kwam ter tafel en ook de tekortkomingen werden niet ont zien. Mevr. C. van Hoeven-Huizer ein digde deze goed bezochte vergade ring met dankzegging. Voor deze avond was de zaal met bloemen en planten gezellig versierd. Door de A.R. Kiesvereen. „Neder land en Oranje" werd Dinsdagavond een z.g. praatavond gehouden, waar verschillende gemeentelijke zaken onderling besproken werden. Als inleider trad op de heer J. Berghoef, lid van de gemeenteraad, met het onderwerp: „De Woningbouw". Hij schetste eerst de noodzakelijkheid van de 'woningbouw in verband met de nood. welke ontstaan is door de oorlog, met als oorzaak tijdens de oorlog vrijwel niet gebouwd, door oorlogshandeling veel woningen ver nield, door de bezetter veel wonin gen gesloopt, verder is door evacu atie en gezinsuitbreiding door in woning van kinderen het inwonertal veel meer geworden. De moeilijk heden na de oorlog om tot woning bouw te komen, waren gebrek aan materialen en financiële tekorten en daardoor geen animo voor particu liere bouw. De woningwet 1901 had voor de oorlog reeds goede diensten bewezen, waardoor aan woning bouwverenigingen, door tussenkomst van de gemeente voorschotten voor grondaankoop en woningbouw wer den verstrekt tot 100 procent. De moeilijkheden, welke er nu nog zijn worden veroorzaakt door lemateria- lenschaarste, 2e moeilijkheden, om aan geldmiddelen te komen en 3e toewijzing bouwvolume, en de in druk van de niet-deskundige afwik keling door hogere instanties, waar door niet zo vlot gewerkt wordt als noodzakelijk is. Vervolgens wees spr. op de wo ningbouw in eigen gemeente. Na de bevrijding zijn met inbegrip vaa de montagebouw, ongeveer 200 volks woningen gebouwd, daarbij straten aangelegd, van gas en electriciteit voorzien, zodat door de gemeente een flinke financiële post moest op genomen worden. Tot slot besprak hij de verhou ding van de gemeentelijke woning bouw. De eerste 31 woningen zijn gebouwd volgens de woningwet, met rijksvoorschot, de andere door leningen, opgenomen door de ge meente, nadien weer aan deWoning- bouwvereen. verstrekt. De exploi tatiekosten voor de na-oorlogse woningen worden door het Rijk gedragen. Na gewezen te hebben op het be staan van een wederopbouwplan, waarvan echter nog geen bouw schema is verstrekt, omreden het plan tot bouwrijp maken (stratenaan- door K. JONKHEID. 4 Hij rijdt mhar in zijn eentje rond in zijn eigen slee. Jonge kerels roepen spottende woorden, maar hij houdt zich doof. Over de Markt loopt een eenvou dige boerenvrouw met een jong meisje. Hij kijkt naar* die twee. Hij ziet ze gaan in de richting van de Kleiwegspoort. Jan Eedelcoert rijdt nog driemaal rond het Stadhuis, dan weet hij, dat het zijn tijd is. Vlak buiten de stad achterhaalt hij de twee vrouwen. „Wil je méé arren, vrouw Kuytel?" „Asjeblieft, Jan." De vrouwen knikken en lachen en stappen in de slee. 4. En zoals dat een groot kunstenaar betaamt, wachtte Humpo Hotsflots eerst op inspiratie. Hij had het portret van den oom van Steven Steenrijk bp de maagdelijke doek op de ezel gezet en rookte nu een sigaret uit een lang pijpje. „Ik ben blij, dat ik destijds dit sigarettenpijpje voor een [dubbeltje in de Hema heb gekocht!" mompelde Humpo. „Toen was het een prul, waarvan het ontwerp was ontsproten uit een fantasieloos brein, dat niet haalde bij het mijne, dat gelouterd nou, ja, een andere keer maar, Maar thans! Thans is het een bron van koninklijke inspiratie. Als ik toch bedenk, welke kostelijke, gloedvolle kunstpro. ducten de wereld niet zou hebben aanschouwd, indien ik niet altijd weer mijn rust teruggevonden had bij dit simpele sigarettenpijpje Eens zal dit een beroemd pijpje zijnEens zal dit pijpje misschien liggen in een in het oog lopende vitrine van het Rijksmuseum te Amsterdam met een bordje er bij Niet aanraken. Na al deze en nog andere gedachten zette Humpo Hotsflots de eerste streek op het doek. Hij werkte drie dagen en drie nachten en toen was het schilderij klaar. leg, enz.) nog niet gereed is, eindigde de heer Berghoef zijn intressante causerie. Op dit onderwerp volgde brede discusie, waarbij ook verschillende andere gemeentelijke zaken werden besproken. Onze plaatsgenote mej. B. Sikkema, slaagde voor het examen praktijkdiploma Ned. Handelscorres pondentie van de Ned. Ass. voor praktijkexamens. Vrijdagavond werd een pro- paganda-vergadering gehouden voor de Rekkense inrichtingen te Eibergen. Ds. J. Snoeij opende de vergade ring, waarna de Ned. Hervormde zangvereniging „Vox Jubilante enige nummers ten beste gaf. Vervolgens sprak de heer C. A. Husen over het vele en zeer moeilijke werk, dat in die inrichtingen gedaan wordt voor psychopaten en zwakzinnigen. Hij deed dit op zeer pakkende en vlotte wijze. Het gehoor kwam onder de indruk van de verwoestende werking der zonde in de geslachten. Indroevige en onbeschrijfelijke toe standen komen in bepaalde gezinnen voor, waarom ingrijpen nodig wordt. Tenslotte bracht spreker naar voren, hoe deze gedegenereerden en geestes zieken, jongeren en ouderen, worden behandeld en opgevoed soms met prachtige resultaten. Een enkele vraag werd nog gesteld. Bij de be antwoording bleek, dat ook deze inrichtingen aangewezen zijn op de liefdadadigheids- en barmhartigheids zin van het Nederlandse volk. Velen gaven zich als donateur op. Nadat „Vox Jubilante" nog had gezongen, sloot Ds. J. van der Haar met een kort woord en gebed deze goede, maar helaas niet te best be zochte vergadering. Door het bestuur van de Chr. Herv. Scholen is besloten om naast de gebruikelijke ouderavond een „kijkavond" te organiseren, waarbij men speciaal het werk van de school kinderen kan bezichtigen en tevens contact kan opnemen met het on derwijzend personeel. Deze eerste avond wordt gehouden op Donder dag 28 Maart a.s. van 7—9 uur, in beide scholen. - Het bestuur van T.O.O.S. verzoekt ons mede te delen dat de uitvoering niet op 12, maar op 11 Maart gehouden zal worden. De opbrengst van de Carillon collecte bedroeg in onze gemeente f 488.37. Aan de firma Koster de Rooij werd door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland opdracht gegeven tot het verbreden van een gedeelte weg HazerswoudeRijndijk z.g. Gemene weg, voor een bedrag van f 26400.50. Zaterdag 8 Maart zal de to neelvereniging T.O.G. een toneel avond geven in Lunchroom v. d. Water. Opgevoerd zal worden „Jan mijn zoon" een ernstig spel in 4 be- bedrijven. Bij de rijkspolitie werd aan gifte gedaan van diefstal van een hoeveelheid hout ter waarde van Voor haar woning houdt hij halt en laat haar uit. „Vriendelijk bedankt, Jan." „Dat zal wel schikken. Dag, vrouw Kuytel. Dag Aagt!" „Dag Jan!" Dit ritjeis niets bijzonders. Zon dags rijden vrouw en dochter dik wijls mee uit de Waddinxveense kerk. Laatst, toen vader ziek was en Jan koetsierde, zei moeder zelf: „Laat die mensen meerijden, Jan." Jan vond het best. Vrouw Kuytel zat bij moeder in de tentwagen en Aagje naast Jan op de voorbank. II. IN" HUIS. De mededeling van de stamgast in De Nieuwe Baars blijkt onjuist. Het is nog geen verloving tussen de zoon van de notaris en de jongste dochter van Jacob Eedelcoert. Het bezoek op Tweede Kerstdag heeft geen ander doel dan een ken nismaking tussen de wederzijdse ongeveer f 600,- ten nadele van de Fa. J. Pijl te Zuidland. Het hout werd ontvreemd bij de verbetering van de beschoeiing langs de Zuid kade. De burgemeester heeft de ge meenteraad in spoedeisende zitting bijeengeroepen op Vrijdag 29 Febr. a.s. nam 4 uur ten raadhuize. De agenda vermeld o.a. een voorstel van burgemeester en wethouders in zake het maken van een aanlegsteiger en de bespreking over de Natonale woningbouwleningen. In de afgelopen week genoten in totaal 89 personen een uitkering ingevolge de Overbruggingsregeling, terwijl er 16 personen waren opge nomen in de Sociale bijstandsregeling. Vijf personen waren tewerkgesteld bij de gemeentelijke werkverruimings objecten. In totaal waren werkloos 29 landarbeiders, 7 tuinbouwarbeiders, 8 transportarbeiders, 24 houtbewer kers, 17 bouwvakarbeiders, 18 ar beiders uit diverse beroepen. B. en W. hebben aanbesteed de aanleg van een nieuwe straat met bijkomende werken, zoals riolering en plaatsing van lantaarnmasten, op een terrein nabij de Ieplaan. Van de een en dertig inschrijvers was de laagste C. N. Wagner te Rotterdam voor f 38.948,— op een na laagste firma Stuifzand te Leiden voor f 39.200,— en hoogste de N.V. Zethabo te Amsterdam voor f51.800. De gunning geschiedt later. „Uitbreiden in deze tijd moet zeker wel noodzakelijk zijn, en dit was het ook. Morgen opent de heer J, Kraijestijn zijn geheel verbouwde en vergroote winkel, waar een keus van rijwielen en onderdelen over zichtelijk staan tentoongesteld. Gemakkellijk kan men nu zijn keus maken uit de vele merken en mo dellen, wat zeker het kopen aange naam maakt. Een bezoek is zeker de moeite waard daar men ook kans maakt gratis in het bezit van een nieuw rijwiel te komen. Men leze hiervoor de advertentie in dit blad. Donderdag 6 Maart s' avonds om 8 uur heeft de „Scheidsrechters- vereen. Gouda" een avond belegd voor al de scheidsrechters voetbal lers en overige belangstellenden in het district Gouda. Als spreker zal optreden de K.N.V.B.-bondsoefen- meester Karei Kaufman, met als on derwerp „Enige richtlijnen voor be ter voetbal". Deze avond wordt gehouden in de Beursklok (ingang St. Anthonie- straat) de toegang is geheel vrij. Schaakvereniging W.S.V C. Verwev—J. Tol J. Kleiweg—P. Broer C. Alblas— H. Schildt W. Verstoep—A. van Oort H. Kerver—C. Broer A. Bonefaas—F. Koster A. Brouwer—A. Doornhein 0-1 0-1 V2-V2 1-0 0-1 0-1 1-0 Damvereniging »Excelsior« Uitslag 24ste ronde. T. Twigt—A. N. Littooy 1-1 G. Heeren—C. H. Kramp 0-2 ouders en het nemen van een be slissing, die een tijdelijk karakter dragen zal. De vier oudelui zijn volkomen een stemmig. Het paar is te jong, veel te jong voor vaste verkering. Bo vendien zijn de tijden onzeker, alles staat op losse bodem en de aspi rant-bruidegom moet nog enige jaren op studie. Papa Neuteboon heeft het geval rijpelijk overdacty en breedvoerig besproken met zijn vrouw. Ze heb ben het voor en tegen nauwgezet tegen elkander afgewogen en ten slotte is de doorslag gegeven door het feit, dat Schepen Jacob Eedel coert ieder jaar door tussenkomst van de notaris een aardig bedrag vastlegt in Staatspapieren Nationale Schuld. Het echtpaar Eedelcoert, hoewel vereerd door de intieme relaties met het notarishuis, staat „gereserveerd. A. v. HovenD. la Grand 0-2 J. Timmerman—N. N. 1-1 C. W, v. Dam-C, Blonk 0-2 De eerstgenoemde speelde met wit. Op uitnodiging van het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, had zich een matig, zeer matig, aan tal belangstellenden verzameld in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionstraat, om nader kennis te nemen van het omvangrijke, zegenrijke werk van genoemd genootschap. Door de heer Landsmeer, adj. dir. van de landelijke organisatie, werd •een causerie gehouden, waarin hij in korte trekken de grote waarde van deze preventieve gezondheids- zorg uiteenzette. In een twaalftal koloniehuizen, zowel in bosrijke om geving als aan zee, worden een groot aantal zwakke kinderen van 6 tot 13 jaar verpleegd, verzorgd, we zou den haast zeggen vertroeteld, om weer met blozende wangen in de ouderlijke woning terug te keren. Door de medewerking van 600 af delingen, over het gehele land ver spreid, worden deze tehuizen in stand gehouden, zo ook door de afd. Waddinxveen, welke reeds 38 jaar lang dit mooie werk heeft gesteund. 380 kinderen werden gedurende dit aantal jaren vanuit onze gemeente in enkele dezer tehuizen verpleegd, dank zij de activiteit van het plaat selijk bestuur. Tijdens de bezetting gingen vrijwel alle eigendommen van het Genoot schap verloren, tot zelfs de laatste handdoek werd door de Duitser ge roofd. Gelukkig konden alle tehui zen weer in gebruik genomen wor den, behalve het Emmahuis te Wijk aan Zee, waarvan enkel nog de ruïne over is. Reden waarom het hoofd bestuur wil trachten bij het a.s. gou den jubileum zoveel gelden te ver zamelen, als nodig zijn dit gebouw weer in orde te maken. Hiervoor zal een kwart millioen gulden nodig zijn. Spr. doet een beroep op alle aanwezigen om de propaganda hier voor zo ver mogelijk uit te dragen. Om de gesproken woorden meer kracht bij te zetten werden enkele films getoond, waarin het gehele koloniehuis-werk tot in de kleinste bijzonderheden te aanschouwen viel. Met intense belangstelling volgden de aanwezigen de beelden en kregen daardoor een indruk van dit stuk kinderleven. Een leven, rijk aan af wisseling en goede verzorging, alles met het prachtige doel: het zwakke, bleke kind weer in goede conditie naar huis te doen terugkeren. Tot slot een kleurenfilm, waarin natuur getrouw gebouwen, tuin en bos, plant en bloem werden getoond, zo fijn van nuancering, dat men zich waan de een wandeling te maken door de werkelijkheid. Het verwonderde dan ook niet dat de spr. de avond besloot met de op merking, dat het motto van deze in stelling was: rust, regelmaat en reinheid. De aanwezigen hebben een blik kunnen werpen in dit menslievend streven, tot heil van het zwakke kind en de overtuiging meegenomen Een boerendochter behoort te trou wen met een boerenzoon. Voorlopig is over dit bezwaar heengestapt. De jongelui zullen éénmaal per maand elkander ontmoeten ten huize van een der partijen. Het voorstel van de notaris, het tweetal toe te staan, samen de jaarlijkse uitvoering van de Rederijkerskamer bij te wo nen, wordt door Eedelcoert afge wezen met de opmerking, dat zulks iog wel een jaartje wachten kan. Daar blijft het bij. Aan de avond van die Tweede Kerstdag draait de wind naar het Noord-Oosten. Een felle vorst valt in. Maar als na enige dagen overal de arresleden gereed staan voor tochten op het ijs, komt een onver wachte dooi de plannen verijdelen. De wind steekt op. Het ijs heeft veel te lijden. Na twee dagen vriest het weer. De wind houdt echter vol en maakt gevaarlijke trekgaten bij dat dit werk aller steun nodig heeft, maar ook verdient. Mej. Willy Valk zong met begelei ding van de heer Heikamp enkele liederen ter afwisseling. Met haar klankrijke stem en haar jodelliedjes wist zij de aanwezigen te boeien en dit heeft zeker 'bijgedragen tot het welslagen van deze avond. Oranjevereniging Waddinxveen Belangrijke agendapunten moes ten deze avond worden aangesneden, punten welke ingrepen in het ge voel voor de dorpsbewoners. De voorzitter, de heer K. van der Loo, als de juiste man op de juiste plaats, opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarin hij de 46 aanwezigen welkom heette. Hij meende de leden der Oranjevereen. in drie soorten te kunnen onder scheiden en wel in werkende leden, gewone leden en in leden, die alleen belangstelling tonen in feestelijk heden. De verslagen gaven een beeld van de middelen, waarop met vertrou wen voorwaarts!gegaan kan worden. Gezien het achter ons liggende, was de kwestie naamsverandering nogal ingrijpend. Hierover kwamen heel wat tongen los en er werd hevig gedisputeerd. Toch konden de aan wezige leden zich vinden voor het bestuursvoorstel en werd met 28 tegen 18 stemmen besloten de naam der vereniging te wijzigen in „Oran jevereniging Waddinxveen". Moge lijk ging hierbij een stukske dorps traditie verloren, maar toch is het een kroon op de idee „samenwer king", vooral nu de laatste buurt vereniging opgeheven is. Vervolgens kwamen in bespreking de feestelijkheden op 30 April a.s. Alle vorige feesten kunnen als ge slaagd worden beschouwd. In het morgenprogramma zal de school gaande jeugd extra bedacht worden, o.a. wedstrijden met mooie prijzen. De medewerking van de heren on derwijzers in deze zal weer zeer op prijs worden gesteld. Een probleem was het middagpro gramma. Iets geschikts te vinden, om ook weer een groot aantal bezoekers van buiten naar hier te trekken, ook ten voordele van de kas, was een moeilijke opgaaf. Het bestuur had zich voorgesteld een auto- en mo- torpolowedstrijd te organiseren, een sport, geheel nieuw in ons land. Met een bal van 1.60 m. zal men per auto in het doel moeten spelen. Na enig heen- en weergepraat werd het voorstel door de leden aanvaard. Ook het avondprogramma bevatte voetangels en klemmen. Met meer derheid werd vastgesteld het optre den van de Malukku-Hawaiians uit Boskoop met een clown, daarna film voorstelling en tot slot een vuurwerk. Namens Concordia" dankte de voorzitter het bestuur van de Oranje vereniging voor de gift van 25,— voor het uniformfonds. Met de rondvraag, welke geen bij zonderheden opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. Na veel besprekingen, voorbereidin gen en geharrewar is dan eindelijk de scheiding tussen brug en dorp overkoepeld, voor wat betreft de Oranjefeesten. De Oranjevereniging koos zee onder nieuwe naam en we wensen haar eén behouden vaart toe. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden1 gouden ring, 1 zil veren oorbel, 1 damesport. met inh.. aan komen lopen 1 konijn, 1 arm bandje met rood steentje, 1 bruine kinderport. met inhoud, 1 broche met steentje. Verloren 5 windjacks, 1 oorbel, 1 armbandje, 1 klein hondje, f 1,80, 1 zwarte vulpen. Sport in 't kort De plaatselijke ontmoeting is een stevige 4-1 overwinning voor Wad dinxveen geworden, waardoor Ibis thans de drager van de rode lan taarn geworden is. H.S C. verloor van Bodegraven met 2-3. Verheul heeft Rijnstreek geklopt met 4-2. Terwijl ook Waddinxveen 2 met 4-1 van Unio won en Ona 7 door W.S.E. met 2-6 geslagen werd. Waddinxveen 3 won met 6-0 van Gouderak 3 en W.S.E. 2 deelde de punten met Boskoop 3 1-1. De junioren gaan ook weer spelen. In de res. 1ste klasse is het Waddinx- bruggen en op kruispunten, soms ook midden in een stille sloot. Als het nieuwe jaar vijf dagen oud is, komt Antoon, de tweede zoon van Eedelcoert, zijn vader aanklampen met een verzoek. „Vader, er is vanavond een samen komst, waar ik heen wil." „Waar?" „In het zaaltje van de herberg aan de Waddinxveense Brug." „Wat voor een samenkomst?" „Een schoolmeester komt een Voor dracht houden." „Waarover?" „Dat weet ik niet." Wordt vervolgd

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2