Weekblad voor Waddinxveen E.II.B.O.-collecte op Zaterdag 8 Maart a.s. VERHUIZINGEN Fa G. v. d. Akerboom Kris-Kras Spoedeisende Gemeenteraadszitting Wee kagend a Uit het Parlement No. 352 Vrijdag 7 Maart 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het eiland Marken is in de laat ste tijd het slachtoffer van een golf van baldadigheid, waarvan het belletje-trekken, het doven der straatverlichting en het doen struikelen van personen over een in het donker over de weg ge spannen draad nog wel de on schuldige verschijnselen zijn. Niettegenstaande het Markense gemeentebestuur reeds verschil lende maatregelen heeft geno men, zoals het aanleggen van sportterreinen en het stichten van een verenigingsgebouw, om de jongens en meisjes behulp zaam te zijn bij het nuttig beste den van hun vrije tijd, heeft de baldadigheid in deze kleine ge meente thans ergerlijke vormen aangenomen. Jongelieden tussen 13 en 14 jaar worden zelfs nog na middernacht op straat aangetrof fen. De gemeenteraad heeft der halve besloten, dat op Marken de jeugd onder achttien jaar voor taan van 's avonds 11 tot 's mor- - gens vijf uur binnen moet zijn. Buitenstaanders zullen over deze maatregel misschien het hoofd schudden; iemand, die echter met de plaatselijke verhoudingen op de hoogte is, kan deze alleen toejuichen. Militairen en gedemobil'iseer- dën zullen de installatie van de Nationale Raad Welzijn Militai ren zeker ook van harte toe juichen. Deze Raad, die een hoog niet-ambtelijk trefpunt wil zijn van militaire en burgerlijke in stanties zal behalve aan ontwik keling, ontspanning en yrije-tijds- bésteding ook aandacht schenken aan de sociale belangen van mili tairen, die als gevolg van de langere diensttijden in het ge drang kunnen komen. Prins Bernhard heeft het voorzitter schap van die Raad aanvaard. Wij hopen dat de Raad na ver loop van tijd met evenveel vol doening op zijn werkzaamheden zal kunnen terugblikken, zoals het Leger des Heils-echtpaar Lebbink dat thans kan doen, nu het, na een levenlang werken in de tropen, met groot verlof in het vaderland is teruggekeerd. Oud commandant G. Lebbink, die bijna 40 jaar in de Oost is werk zaam geweest, en zijn echtgenote jVfevr. M. Lebbink-Veenendaal, die hem gedurende 28 jaar daar bij trouw terzijde heeft gestaan, vatten hun indrukken in deze weinige, veelzeggende woorden samen: „Het was een heerlijk werk, want samen hebben wij de: goede strijd gestreden en de hoofdzaak is: het Leger in Indo nesië draait weer!" Het is altijd prettig te kunnen constateren, dat landgenoten in de vreemde, door hun daden en werkzaamheden, Neêrlands naam hooghouden en tot een begrip weten te maken. Met trots heb ben wij derhalve kennis genomen van de moedige daad van de Nederlandse emigrant uit Olde- broek, de heer W. Koele, die, niet lettend op het gevaar voor eigen leven, in Canada twee vlie geniers uit een fel brandend vliegtuig redde en daarbij zelf ernstig werd gewond. Onze am bassadeur in Ottawa heeft thans in opdracht van de Koningin, de heer Koele de erepenning voor menslievend hulpbetoon op de borst gespeld. Maken wij nu de Nederlands- Indonesische besprekingen over de Unie en Nieuw-Guinea, plotse ling werden afgebroken, doordat de Indonesische-delegatie het be vel kreeg onmiddellijk naar Dja karta terug te keren nog even de balans op over het tot nu toe bereikte, dan moeten wij consta teren, dat naast het falen der be sprekingen over de status van N.-Guinea, ook over het punt van vervanging der Unie door een reeks internationale verdragen, nog aanzienlijke meningsverschil len zijn blijven bestaan voor al over financiël-economische vraagstukken en over de positie van de Nederlandse transito handel van Indonesische produc ten. Nederland eiste hier bepaal de voorrechten op lange termijn, doch de Indonesische delegatie wenste deze niet in te willigen. Al met al een bedroevend resul taat. Wanneer de besprekingen zullen worden voortgezet? Dat hangt geheel af van de nieuwe regering in Djakarta. Vier schoolkinderen, die onder geleide van een politieagent de drukke rijksweg Amsterdam)— Den Haag onder Wassenaar over staken, werden door een kante lende vrachtauto gegrepen, waar door er één werd gedood, één zwaar .gewond en 2 minder ge wond. En in Vlijmen werden 2 scholieren door een vrachtauto aangereden; beiden ernstig ge wond. Het verkeer eiste in 1951, vol gens voorlopige opgave, 1010 do den, 11.605 gewonden (zwaar) en 9989 lichtgewonden. Het aantal dodelijk getroffen slachtoffers in 1951 is ten opzichte van 1950 met 7% gestegen. Het verkeer is echter belangrijk toegenomen, zo dat er relatief minder slachtoffers zijn, zegt men van officiële zijde. Maar 7% meer blijft 7% meer. Zijn wij, ouderen, onze eigen jonge tijd vergeten? Waren wij vroeger zulke lieverdjes? Nee, natuurlijk niet. Het is echter een feit, dat het nog steeds klachten blijft regenen over de jeugd van onze tijd; over het slenteren langs de straat, het bezoek aan dancings en bioscopen en in het bijzonder over de niets ontziende baldadig heid. door het gehele land- (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 COLLECTE-PLAN Op Zaterdag durf je met goed fatsoen bijna niet buiten te ko men. Bij iedere hoek, iedere brug, afijn, belangrijke strate gische punten zijn steeds bezet door personen, die U een bus onder de neus houden. Soms ver staat men waarvoor een gave ge vraagd wordt, maar de meeste keren wordt er niets gezegd en verlangt men van U, dat U iets in die bus doet. De laatste jaren reken ik er op Zaterdags een los dubbeltje in mijn zak te hebben. Want je durft toch ook weer niet te weigeren. Goed gerekend ben je 13 dubbeltjes per 3 maanden kwijt, al is het dan voor een goed doel. De laatste tijd werden de collec ten, b.v. voor t.b.c.-verenigingen gefuseerd. Het gevolg was, dat de opbrengst minder werd, omdat, vanzelfsprekend, gedeeld moest worden. M.a.w. er kan minder worden gedaan. En dan werd langs andere wegen getracht de ontbrekende dubbeltjes toch te krijgen. Dat is het goed recht van al die verenigingen. Ja, dat collecteren heeft heel wat hoofdbrekens gekost, als we al leen maar denken aan de wer ving voor collectanten en -trices. Nu is er een Amsterdammer, die een prachtig collecteplan heeft ontworpen, waarin een zeer grote bezuiniging is opgesloten en toch tot resultaat heeft, dat de totaal opbrengst stukken hoger ligt. Mijn vrouw was er direct voor te vinden, want die staat ook dikwijls met zo'n bus. Al doet ze dat met liefde. Het zit zo, elke Nederlander be taalt 1 dubbeltje per maand (een besparing dus van 3 dubbeltjes per kwartaal) als vaste bijdrage. Men mag meer geven, maar noodzakelijk is het niet, want de ontwerper raamt de totaal-op brengst per jaar op 12 millioen gulden. Alle collecten, die nu ge houden worden, individueel of gezamenlijk, brengen ongeveer 4 millioen op. Er is een groot voor deel dus, dat ten bate komt aan allerlei verenigingen. Aparte re clame-biljetten enz. zijn niet meer nodig, kortom, er is veel tijds- en onkosten besparing. Ik vind het een pracht idee van die Am sterdammer en ik hoop, dat het collecte-plan wordt ingevoerd. Want voor een ieder worden de dubbeltjes duurder. Maar als de bereidheid gevonden wordt bij alle Nederlanders, dan hebben de genoemde verenigingen er geen strop aan. En dat toch is de be doeling van het collecte-plan. Waarom dan niet geprobeerd? Tot de volgende week. Kris-Kras AANDACHT VAN WADDINXVEENSE GEMEENTERAAD. NATIONALE WONINGBOUWLENING HAD DE De Gemeenteraad van Waddinxveen kwam Vrijdagmiddag in spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Burge meester A. Warnaar Jz. Het hoofdpunt van bespreking vormde de Nationale Woningbouwlening. De BURGEMEESTER was van oordeel, dat deze Nationale Wo ningbouwlening prachtige voordelen bood. Hij besprak nog waarom in deze gemeente niet overgegaan is tot het sluiten van een burgerzinlening. Van een dergelijke was afgezien met het oog op de vele rompslomp die daaraan verbonden zou zijn geweest. Het grote voordeel van de Na tionale lening noemde voorzitter dat ook de z.g. kleine spaarders hier aan deel kunnen nemen, dat alle stukken ook die van 25,en 100,. ten beurze verhandelbaar zijn en desgewenst altijd verzilverd kunnen worden. Voorts is de rente, gezien de omstandigheden, zeer behoorlijk. DENK AAN DE WADDINXVEENSE WONINGBOUW. De VOORZITTER lei grote nadruk op de mogelijkheid dat men bij de inschrijving kan bepalen aan welke gemeente men de inschrijving ten goede wil doen komen. Met klem deed hij dan ook een beroep op alle deelnemers aan deze lening bij hun inschrijving op welke wijze dan ook, steeds te denken aan de woningnood in Waddinxveen en derhalve te bedingen dat de inschrijving ten goede zou komen van Waddinxveen. VOORZITTER gaf hierna de raad gelegenheid van gedachten te wisselen op de wijze waarop ter plaatse de inschrijving te stimuleren. De VOORZITTER opperde de mogelijkheid huis-aan-huis folders te doen verspreiden en voorts door persoonlijk contact de daarvoor in aanmerking komende personen te bewegen in te schrijven op de beide grote leningen. De heer MODDERKOLK deed de suggestie aan de hand een vergadering te beleggen met de organisaties o.a. op het terrein van industrie, handel en landbouw. Mevr. v. d. TORREN-VEENDORP wilde de woningzoekenden inschakelen en als beloning tussen degenen die succes hadden woon ruimte bij loting toewijzen. Deze mening vond evenwel bij de voor zitter bestrijding. Na een ruime gedachtenwisseling werd besloten dat de raadsleden persoonlijk bij daarvoor in aanmerking komende ingezetenen op bezoek zullen gaan, teneinde de inschrijving op de grote leningen aan te moe digen. Voorts zal het gemeentebestuur een krachtige propaganda-actie op touw zetten om door middel van verspreiding van folders deelname aan de spaarbrievenlening aan te moedigen en te stimuleren. WEDEROPBOUW WORDT TER HAND GENOMEN. De VOORZITTER kon tot zijn grote blijdschap aan de Raad mededelen, dat van Gedeputeerde Staten telefonisch het verheugend nieuws was binnengekomen, dat een gedeeltelijke uitvoering van het Wederopbouwplan Zuid was goedgekeurd. Hier is een groot lichtpunt voor het verkeer langs de veelbesproken Zuidkade. Dit deel van het plan is n.l. de aanleg van een brug over de Ringvaart en het leggen van een verbinding tussen Zuidkade en de Kanaaldijk. Thans zal zo spoedig mogelijk met de uitvoering van dit werk een aanvang worden gemaakt. Tevens besloot de Raad de gasverlichting bij dat gedeelte van de Zuidkade dat verbreed wordt te doen vervangen door electrische ver lichting en ook de verlichting langs de nieuw aan te leggen verbindings weg Zuidkade-Kanaaldijk ook electrisch te maken. NIEUWE LOSWAI.. Nu door de uitvoering van de verbeteringswerkzaamheden aan de oeververdediging van de Gouwe de Zuidkade aanmerkelijk verbreed wordt, is de mogelijkheid aanwezig een loswal te maken. B. en W. hadden zich aanvankelijk voorgenomen een loswal te doen projec teren van ca. 60 a 70 meter lengte, ter hoogte van de nieuwe verbin dingsweg. De Provinciale Waterstaat bleek evenwel de voorkeur te geven aan een loswal van ca. 85 meter lengte, omdat zoveel mogelijk twee schepen tegelijk zouden kunnen aanleggen met het oog op het verkeer te water en de meest gebruikelijke lengte der schepen. Uit verkeers-technisch oogpunt acht de Waterstaat het gewenst dat de plaats, waar die loswal zal komen iets in Zuidelijker lengte wordt verlegd. Deze loswal, die ca. 2>]/2 meter breed zal worden, zal worden aan gelegd door de Provinciale Waterstaat. Aanleg en onderhoud komen voor rekening van de Provinciale Waterstaat, terwijl de gemeente het verschil tussen de aanlegkosten van loswal en oeververdediging en het gekapitaliseerde onderhoud zal moeten betalen. Verschillende raadsleden hadden wel enig bezwaar tegen de ge noemde breedte van deze loswal. Zij achtten deze breedte onvoldoende. De VOORZITTER meende dat dit bezwaar te ondervangen zou zijn door verbreding van de loswal ten koste van het wegdek ter plaatse, door de Zuidkade daar een flauwe bocht te laten maken. De Raad ging eenstemmig met de voorstellen van B. en W. ac- coord. Als deze plannen geheel uitgevoerd worden zal dit een zeer belangrijke verbetering van de Zuidkade ten gevolge hebben. Door de uitvoering van de verbreding die thans reeds is begonnen tussen Bur gemeester Trooststraat en R.K. Kerk is reeds een eerste stap op deze weg der verbetering gezet, terwijl na aanleg van de nieuwe verbindings weg met de Kanaaldijk een belangrijke inkrimping van het verkeer op de Zuidkade zal plaats hebben. Zowel de bewoners van deze Zuid kade, als de weggebruikers zullen deze mededeling zeer zeker met groot genoegen vernemen. Na vergadering in comité gaf de Raad nog machtiging tot het voeren van enkele rechtsgedingen terzake pachtkwesties. Zaterdag 8 Maart Sjoel- en Schietavond van de Zwemclub „de Gouwe" Zaterdag 8 Maart, Toneelavond T.O.G. in Lunchroom van de Water. Dinsdag 11 Maart Gymnastiekuitvoe- ring van de Gymnastiekver. „T.O-O.S.'' in Cantinegebouw N.V. Dobbelmann Donderdag 13 Maart, Ledenvergadering Centraal Genootschap Gezondheidskol. Woensdag 19 Maart Lezingen-comité. N.V. Nederlandse Spoorwegen. Lezing met bedrijfsfilm, in „Het Centrum" Maandag 24 Maart sportweek vergade ring in Hotel De Unie. Dinsdag 25 en Donderdag 27 Maart Uitvoering Fanfarecorps „Concordia", in gebouw „Centrum". Donderdag 27 Maart vergadering Ver- plicht- en Vrijwillig verzekerden, Alge meen Ziekenfonds in Hotel De Unie. Vrijdag 28 Maart „The Ramblers", Vara- avond in can tine Dobbelmann. Dinsdag 1 April, Gezeilige avond van de Middenstandsvereen. De moeilijkheden met de wacht geld- en werkeloosheidsverzeke ring zijn nog steeds niet volledig opgelost. Hoewel deze zeer be langrijke wet per 1 Juli ingevoerd zal worden, is niet bepaald op welke wijze de premiebetaling moet worden gecompenseerd. En dat is juist het probleem waar door de invoering van deze wet werd vertraagd. Zij is reeds op 1 Juli 1949 door de Tweede Ka mer aanvaard. Zowel de werk gevers als de werknemers betalen premie. Moeten de prijzen en de lonen verhoogd worden? Of moet men tegen de werkgevers zeggendeze premie mag niet doorberekend worden in de pro ducten. In deze tijd van geleide loon- en prijspolitiek is dit vraag stuk niet gemakkelijk op te lossen. Toch zal men er op moeten staan dat deze wet wordt ingevoerd, omdat men haar als sluitstuk van de sociale verzekering moet zien. Een werknemer, die minder dan f 6000.verdient, kan als hij werkeloos wordt eerst 48 dagen wachtgeld genieten en daarna nog 78 dagen werkeloosheidsuitkering Deze wet mag men als een be langrijk sociaal goed beschouwen. De moeilijkheden met de premie betaling moeten daaraan onder geschikt gemaakt worden. Zeer te betreuren is echter dat de huidige werklozen niet onder deze wet vallen. Zoals we reeds schreven, zijn er thans 166.000 werklozen. Per 1 Juli zal dit hoge aantal wel gedaald zijn. De seizoenswerkeloosheid is dan voor bij en de regeringsmaatregelen zullen dan effect gaan sorteren Veronderstel, dat er 80.000 werk lozen zullen overblijven. Dan kun nen deze nog niet onder de wet vallen. Bij langdurige werkeloos heid is dit te begrijpen. Het is niet gemakkelijk om iemand die bijv. sinds Jauuari 1950 werkeloos is een uitkering te geven krach tens deze wet. Toch bevat deze maatregel, het wetsontwerp moet nog in behandeling komen, veel onbillijks voor hen, die sinds kort geen werk hebben. Want men krijgt de figuur, dat iemand, die sinds kort werkeloos is een ho gere uitkering zal krijgen dan hij, die dit wordt op 30 Juni. Hier zien we dus twee soorten werk lozen optreden. De man van 30 Juni krijgt beduidend minder steun dan die van 1 Juli. Het is te be grijpen dat zulk een handelwijze tot veel verwarring aanleiding kan geven. Wij hgpen dan ook dat de Kamer of de Regering mogelijkheden zal zien om deze ongewenste toestand te voorko men. Men kan berrip hebben voor de technische moeilijkheden om degenen die reeds vele jaren geen werk hebben nog onder deze wet te doen vallen, maar

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1