Een iiiie Mster Een Onderduiker in Napoleonstijd. Kinderwagen flinke Dienstbode flinke Jongen net Meisje Hulp in de Huishouding li staaft Brouwer deze technische bezwaren dienen te worden opgeheven als het gaat om „jonge" werklozen. Met spanning wachten wij dan- ook het debat hierover in de Kamer af. Geruime tijd hield de Tweede Kamer zich bezig met het ont werp, dat de emigratie regelt. Het particulier initiatief is nu eindelijk bekroond. Er zijn orga nen in het leven geroepen, waar in zowel de overheid als het be drijfsleven de dienst uitmaken. Er komt een emigratieraad, die wordt beheerd door het emigra- tiebestuur, waarnaast een emi gratieraad, die regering over alle mogelijke vraagstukken van advies kan dienen. Het debat had niet veel om het lijf, daar de zaak na jarenlange voorbereiding wel is uitgepraat. Nieuws uit onze woonplaats Ouderavond Ned. Herv. Scholen Onder leiding van haar voorzitter Ds. .T. J. Moll hielden heide Herv. Scholen alhier hun gebruikelijke ouderavonden afwijking met andere ouderavonden was er deze keer geen openbare les aan een der klassen, maar was deze avond uitsluitend belegd voor de ouders der school gaande kinderen. In zijn openingswoord wees Ds. Moll op het belang en voorrecht van Christelijk Onderwijs. Plicht, roeping en gehoorzaamheid aan de eis van Gods Woord noopt ons dit onderwijs aan onze kinderen te ge ven. Wij "dienen wel terdege te letten, zei spreker, op een streven in onze dagen om Christelijk en Openbaar Onderwijs gelijk te schakelen. Het onderwerp: „Waarom is mijn kind zo lastig" werd ingeleid door de heer K. de Bloois, directeur van de August Herman Franckeschool te Rotterdam, uitgaande van de Vereniging „Zoekt het verlorene." Behalve lichamelijke eigenschappen, die duidelijk spreken, ontvangt het kind bij de geboorte een geestleijke erfenis van de ouders en hun familie. Elk kind, aldus spreker, heeft een voorgeschiedenis. Om kinderen goed te leren kennen, dient de opvoeder dat terdege te weten. Van grote in vloed op de vorming van het kind is de sfeer in het gezin. Elk kind heeft een eerste kinderlijk liefdele ven nodig. Anders mislukt het. De verhouding met broertjes en zusjes speelt hierbij ook een rol. Andere factoren zijn de tijdsfeer b.v. oorlog, enz. en de phase in de ontwikkeling van het kind. Tenslotte noemde spreker de kinderziekten, die het kind in ongunstige zin kunnen be ïnvloeden. Veel wijsheid is nodig om kinderen, en zeker lastige kinderen, op te voeden. Christenouders mogen de wijsheid, die hem ontbreekt, van God vragen. Hij kan licht en wijs heid schenken bij de moeilijke taak van de opvoeder. Na de pauze hield de heer M. in 't Veld, onderwijzer aan de Eben- Haezerschool, een referaat over „Zedelijke opvoeding". Dit is gebon denheid aan de norn. Vele normen zijn in de loop der eeuwen gemaakt doch wij dienen met de normen van God en Zijn Woord rekening te hou den. Onderwijs en tucht zgn midde len om het kind met Gods Wil be kend te maken en zich aan die Wii te onderwerpen. Ook hier speelt de liefde tot het kind een grote rol. De heer D. G. van Hoeven sprak nog in een kort woord over de gang van zaken op de beide scholen. De belangstelling voor deze avond was zeer goed. Woensdagavond hielddcChr. Mulo-school haar jaarlijkse ouder avond. De twee gezellig ingerichte lokalen konden de belangstellenden nauwlijks bevatten. In een kort openingswoord wees de voorzitter, de heer A. Jonkheid op de strijd, die het Chr. onderwijs nog altijd heeft te voeren, ook tegen hen, die eigenlijk onze medestanders behoorden te zijn. Het hoofd der school, de heer T. van Dam hield een referaat onder door K. JONKHEID. Onderzoekend en niet zonder ach terdocht kijkt de vader in de ogen van zijn zoon. Verbergt de jongen wat voor hem? „Antoon, ik wil je waarschuwen. Weet, wat je doet. Wie is die schoolmeester? Een Patriot?" „Hij moet een goed vaderlander zijn." Vaders gezicht wordt nog strakker. Dit antwoord zegt niets. „Je kunt gaan. Maar ik waarschuw je nog eens. Laat je niet meeslepen. De drogredenen van die mensen ken ik. Ze zijn gevaarlijk. Ze wor den je ongeluk." Antoon zwijgt. Waarom zal hij spreken? Vader begrijpt hem toch niet. Vader is uit de tijd. Intussen wordt het gerucht ver spreid, dat Jan van Jacob Eedel- coert wil vrijen met Aagje van Kromme Arie. Wie is met dat praatje begonnen? Dat weet niemand. Maar op Twee de titel „Het Wonder". Spr. vertelde een episode uit het bekende boek van Ds. Overduin„Hemel en Hel te Dachau", waarin zo duidelijk uit komt het wonder van de gebeds verhoring. De Chr. scholen in Neder land zijn ondanks alle tekortkomingen, een wonder van Gods genade, Zijn antwoord op veel gebeden. Mej. W. Bakker, onderwijzeres der school, hield een inleiding over „Godsdienstige Opvoeding", waarbij ze de nadruk legde op de opvoeding in het gezin. Als de godsdienst enkel een dode vorm is, waarnaar de ouders zelf niet leven, zal de op voeding geen goede vrucht kunnen dragen. Zou hier niet de oorzaak liggen van het feit, dat, hoewel er zoveel Christelijke scholen zijn, de onkerkelijkheid toeneemt Vooral ook de kleuterjaren zijn in de opvoeding van zeer groot belang. De godsdienstige opvoeding vindt haar begrenzing hierin, dat het God Zelf is, Die bet geloof schenkt. „Voor ieder blijven Gods Woorden vreemd, behalve voor wie ze van God Zelf verneemt". De verschillende onderwerpen hadden zeer de aandacht van de aanwezige ouders. Ter afwisseling werden door de kinderen van de hoogste klassen enkele liederen ge zongen, onder leiding van de heer R. J. Zuidema. De avond werd verder gevuld met declamatie door de leer lingen. Gedurende een uur voor de aan vang en tijdens de langdurige pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen en eens met de betrokken onderwijzers te spreken. Hiervan werd zeer druk gebruik gemaakt. Ds. J. Snoey sloot deze ouder avond met dankgebed. We maken belangstellenden er op attent dat Ds. G. Chr. Duinker, de nieuwe predikant van de Rem. Geref. Gem. Zondag 9 Maart, voorm. 10 uur zijn intrede zal doen. De bevestiger is Ds. J. Laforêt te Rot terdam. Woensdag 5 Maart hield de Ziekenkas „De Werkman" haar jaarvergadering. Na een woord van welkom door de voorzitter, de heer Broer, las de secretaris notulen en jaarverslag. Uit de cijfers van de penningmeester, de heer de Bruyn, bleek, dat er niet slecht geboerd was. Bij de rondvraag sprak de voor zitter nog een opwekkend woord overhetinschrijven van nieuwe leden. Als men ziet op de lijst van uitge geven ziekengelden, dat er zelfs bij zijn, die honderden guldens mochten ontvangen, dan moet men toch be kennen dat „De Werkman" een zeer nuttige vereniging is. Dus helpt allen mede. Na dit woord sloot de voor zitter de vergadering. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 11894,09 terugbetaald f 11729,31. Het laatst door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 6345. Bij de spaarbank van de Coöp Boerenleenbank werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 102720,74, opgenomen f 117310,26. Het laatst uitgegeven boekje is nummer 5964. Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt zal de Gymnastiek vereniging T.O.O.S. a.s. Dinsdag avond een uitvoering geven. Hieraan zal medewerking verlenen het gezel schap Barends uit Den Haag. Het bestuur heeft zich in een genabuurde plaats ten volle overtuigd van de capaciteit van genoemd gezelschap en durft bet aan de uitvoering in de belangstelling van het publiek aan te bevelen. Dinsdag 1 April organiseert de middenstandsvereniging voor haar leden en genodigden een gezellige avond. Het gezelschap „Elck wat wils", zal hieraan medewerken. de Kerstdag heeft Jan de hele mid dag op de Goudse Markt rond- getikkerd en Aagje thuis gebracht. Sindsdien is hij tweemaal bij Krom me Arie binnenshuis geweest, één keer om een scherpe bijl te lenen, omdat zijn eigen bijl te bot was voor het zware hout, en de tweede maal louter voor een buurpraatje. De boerendochters kijken vals. Die Aagt, die meid van Kromme Arie, wat verbeeldt dat schepsel zich! De vaders en moeders zwijgen. Ze zijn overtuigd, dat Jacob Eedelcoert zo iets nooit zal toestaan. Althans de meesten. Maar sommigen zijn daar niet volkomen zeker van. Gelukkig staat Kromme Arie bekend als een voorstander van de nieuwe richting en daar moet Eedelcoert niets van hebben. Als Antoon 's avonds de samen komst bijwoont, wordt hij met enige onderscheiding behandeld, hoewel alle aanwezigen elkander „burger" noemen en alle wanden versierd zijn met stukken doek> waarop de leus: „Vrijheid, Gelijkheid, Broeder schap!" In de pauze wordt hij aangespro ken. Tot onderwijzeres aan de Chr. Mulo-school alhier is benoemd mej. T. Bruitsman uit Dinteloord. Donderdagmiddag verzakte aan de reeds verbrede Zuidkade een volgeladen vrachtauto in de nog zachte grond. Onverwrikbaar tot aan de assen, zodat de lading verder per handkar naar de plaats van be stemming gebracht moest worden. Zaterdag 25 Maart a.s. hoopt de heer Th. de Pater te herdenken dat hij 25 jaar geleden verbonden werd aan het bedrijf van de N.V. Mubelfabriek H. A. van Berkesteijn. Thans is de heer de Pater mede directeur van bedoelde N.V. Zoals in een advertentie wordt medegedeeld heeft ook de heer van den Bor zijn rijwielzaak gemoderni seerd en aan de eisen van onze tijd aangepast. Een keur-collectie rij wielen en onderdelen is daar te zien en bovendien is er een kans in het bezit te komen van een rijwiellamp. De heer Van den Bor succes toe gewenst. Bij de gehouden examens van leerlingen van dé Rotterdamse Ban- ketketbakkersschool behaalde onze plaatsgenoot H. Verweij het diplo ma 1ste bediende voor de banket bakkerij. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevondenaan komen lopen 1 licht geel hondje, 1 vloerkleed, 1 1 bruine want, 1 grijze handschoen. Verloren 1 zwarte vulpen, 1 huis sleutel, 1 bl. damesvulpen, 1 actetas, weggelopen 1 geel bruin konijn. INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie) E,H.B. O.-Collecte Morgen, Zaterdag 8- Maart, zal er zoals reeds vele Zaterdagen het geval was een collecte worden ge houden. Dit keer is het de plaatselijke afd. E.H.B.O., die een beroep op U doet. Het lijkt ons overbodig hier een opsomming te laten volgen van al het werk wat de E.H.B.O. doet. Ieder inwoner van Waddinxveen weet dit, maar wat niet iedereen weet is, dat er er een grote behoefte bestaat aan verbandmateriaal en dat de verbandkisten, die op verschillende punten in onze gemeente zijn uitge zet, dringend aanvulling nodig hebben. Daarom moest het besluit genomen worden, het geld voor dit materiaal bijeen te brengen, door het houden van een collecte. U zult opmerken en zeer terecht, alweer een collecte, het is wel voor een sympathiek doel, maar er zijn zoveehsympathieke doelen. Dat er al vaak een beroep op U wordt gedaan, wij weten het, maar wij weten ook dat U het nu van een, over voldoende materiaal beschikkende afd. E.H.B.O. zult inzien. Daarom durven wij het aan, morgen bij U aan te bellen en een klein offer van U te vragen. Wij vertrouwen er dan öok op, dat U onze mensen die morgen met de collectebus bij U komen niet zult teleurstellen. Wij vragen geen grote offers, maar stelt U ons in staat ons mooie nuttige werk voort te zetten. Wij zeggen U hiervoor reeds bij voorbaat dank, en tevens onze dank voor de plaatsing van deze oproep in dit blad. Het bestuur der Afd. Waddinxveen Sport in 't kort De Gouwe heren hebben de af gelopen week geluk gehad en wel doordat O.Z.V. met 4-5 klop ge kregen heeft van G.Z.C. hierdoor is de kans voor de eerste plaats terug gekomen. De schiet- en sjoelavonden van „Weet je vader, dat je hier bent?" „Ja, zeker." „En weet hij De vrager breekt zijn zin af. Hij werpt het over een andere boeg. „Waarom is je broer niet meegeko men?" „Die wil niets weten van de nieuwe gedachten." „Niet?" Een spottend lachje speelt om de mond van de vrager. „Waar om is hij dan zo bevriend met Arie Kuytel?" „Bevriend? Arie is een buur. Wat zou dat?" „En hij heeft een knappe dochter," vult een ander aan. „Je bedoelt Aagt?" „Ja, zeker. Ben jij de enige, die niet weet, wat heel de Bloemendaalse Weg weet? Misschien wel heel de polder!" Antoon staat verstomd. Is die Jan zo'n stiekemerd? Iedere Zondag naar de kerk en intussenDaar moet hij meer van weten. Op de terugweg zoekt hij het gezel schap van een paar boerenknech ten. Hij brengt het gesprek op Kromme Arie. En van de vader op de dochter. de Gouwe, welke gehouden worden om verlichting in het zwembad aan te brengen, lopen geweldig. A.s. Zaterdagmiddag en -avond wordt de klap op de vuurpijl. Deze avond wordt gehouden in het Gymn. lokaal van de Openbare School aan de Brug. Wie is in het bezit van No, 1551 is kan dit nummer inwisselen bij slagerij van Tilburg tot 12 Maart. De junioren van Waddinxveen zetten hun overwinningen voort door een 2-0 succes op Schoonhoven. H.S.C. 2 won van Rijnstreek 2 met 2-1, maar Waddinxveen verloor van Z.V,V. met 2-4. Ook Verheul 2 ver loor van Bodegraven 2 met 1-0 en Ibis 2 speelde gelijk tegen W.D.S. 2 1-1. Waddinxveen 1 heeft het inde lastige uitwedstrijd niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel 1-1. De naaste concurrent van W'veen het Woerdense V.E.P. verloor van de hekkensluiter Oudewater, zodat W'veen zich in de komende wed strijd tegen Alphia onbereikbaar voor V.E.P. kan maken. Waddinxveen 2 verloor van G. S.V. 3 met 2-4. Wanneer de voortekenen niet be driegen krijgt de tafeltennisclub Kwiek nog een tweede kampioen en wel Kwiek 4. Zij wonnen deze week van Coöp I met 7-3, In het deze week gehouden onder ling tournooy behaalde de heer J. C. Zaal de eerste prijs, C. Kwaak de tweede, W. Verheul de derde en Mevr. Roggeveen-Koster en de heer C. Boonstoppel de vierde prijs. En a.s. Dinsdagavond zal de Uit voering van T.O.O.S. plaats vin den in de Cantine van de firma Louis Dobbelmann N.V. Dit be looft een prachtige avond te worden. Het team van de N.V. Verheul leverde bij de aan de Ned. Vereen. E.H.B.O., afd. Gouda, uitgeschreven bedrijfswedstrijd, het besté werk, waardoor het voor een jaar in het bezit kwam van de voor deze wed strijden beschikbaar gestelde wissel beker, die driemaal achtereen of vijf maal in totaal moet worden gewon nen om hem voorgoed in bezit te krijgen. Behalve die beker was er nog een practisch geschenk. De he ren van de winnende ploeg krijgen alle drie een pyama, op maat. De uitslag was: 206 punten. Damvereniging »Excelsior« Uitslag 25ste ronde. H. Troost—A. Zwaneburg 2-0 A. Zwaneburg—H. Troost 0-2 A. v. HovenA. Blom 0-2 H. TroostJ. Timmerman 2-0 T. Twigt-P. Vink 2-0 W. v. d. Heijden—A. N. Littooij 0-2 D. la Grand—P. van Eeuwen 2-0 G. Heeren—C. Blonk 0-2 C. W. v. Dam—A. Blom 1-1 De eerstgenoemde speelde met wit. Schaakvereniging W.S.V. J. Scheele-T. Koster 1-0 P. Versloot-J. Vink 1-0 J. Tol-C. Alblas 1-0 H. Schildt-H. Kerver 1-0 A. v. Dijken-A. Doornheim 1-0 J. Stolker-A. Brouwer 0-1 H. Kerver-J. Stolker 0-1 C. Broer-J. Kleiweg 0-1 Nogmaals vestigen wij de aandacht op de laatste sjoel- en schietmiddag, georganiseerd door de Zwemclub de GOUWE. Ook dit laatste evenement zal zeer zeker in de belangstelling van onze gehele gemeente staan. Voor de wedstrijden zijn zeer fraaie prijzen beschikbaar ook in het bijzonder voor de jeugd. Deze keer worden de wedstrijden gespeeld in het gymnastieklokaal van de openbare School aan de Brug. Wegens plaatsgebrek moest het kinderverhaal en nog enkele andere artikelen blijven overstaan. Red. Ja, het is waar. Beide jonge kerels weten het. Een van hen blijkt vol ledig op de hoogte. Er is geen twij fel mogelijk. Maar Antoon zal zijn broer niet verraden. Hij zal diens stilzwijgen kopen door zelf te zwijgen. Antoon is op tijd thuis. Vader vraagt niets, ook de Volgende da gen niet. De winter blijft kwakkelen, het dooit niet, maar het weer blijft guur met winderige nachten. Schepenen en Landbewaarders van Bloemendaal hebben 's morgens vergaderd in de bovenzaal van hetzelfde «afé, waar vorige week de vergadering van de schoolmeester gehouden is. Na afloop is er wat nagepraat in de gelagkamer en daar heeft Jacob Eedelcoert de laatste nieuwtjes gehoord. Hij zit nu stil bij zijn kachel en kijkt naar buiten. Zijn hart is vol bittere gedachten. Maar het klare uitzicht over het wijde polderland kalmeert hem. Dit is de polder Bloemendaal zijn polder. Wordt vervolgd Zaterdag 15 Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders Johannes van Veen Adriana v. d. Zijden hun 25-jarige Echtver- niging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blij ven, is de wens van hun dankbare kinderen Bep en verloofde Dirk Annie Maartje Joopje Waddinxveen, Maart '52 Noordeinde 52 Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van de Heer GERRIT SPEK, gewoond hebbende te Wad dinxveen en overleden te Oegstgeest 22 November 1951, worden verzocht da_arvan voor 1 April aanstahnde opgaaf te doen ten kantóre van de on dergetekende. D. B. van der Most Notaris Waddinxveen Te koop goed onderhouden te bevragen L. RIP Accaciastraat 66 Gevraagd een voor dag en nacht, Zondags vrij, tweede meisje aanwezig. Loon f 17.— per week, Mevr. FLIM Zuidwijk 2, Boskoop, Tel, 38 Gevraagd een leeftijd 15 a 16 jaar. MAANDAG a.s. is onze winkel na 1 uur gesloten Levensmiddelenbedrijf L. H. MARKUS Gevraagd Mevr. G. Boer, Valkenburger laan 75, Boskoop gevraagd. Was buitenshuis Brugweg 17 gevraagd voor de Vrijdag Mevr. Magré, Oranjelaan 12 Te koop aangeboden een Kinderwagen een Wieg en enig Huisraad Adres te bevr. bur. van dit blad Staat niet met de mond vol tanden op Uw vacantiereis Neemt éérst les bij Talenschool „Gouda" Mevr. G. v. d. LIJN Fiuwelensingel 35 Tel. 4059 - GOUDA OXFORD en VICTORY kleding Koopt U in MAGAZIJN DE GUNST Herencostuums vanaf 38. Sportcolberts 9,75 Plus Fours pakjes 19.75 Tweedjassen 39.— Regenjassen 19.75 ETER

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2